RMája RMája komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pro mě tato kniha není o příběhu nebo o jeho důmyslnosti. Je psána mezi řádky. Je to o pocitu, který k vám přivane po větru. Musela jsem si počkat na rozpoložení, než jsem se do ni pustila. A pak to bylo přesně to, co jsem potřebovala tady a teď slyšet. Kouzlo myšlenek, které se prolínají a připomínají po celou dobu, probouzely a ujasňovaly mé vlastní. Je to kniha, ke které se budu ráda vracet.

30.11.2023 5 z 5

Neviditeľný život Addie LaRueovej Neviditeľný život Addie LaRueovej Victoria Schwab

Svým tempem pozvolná kniha, která mě k sobě upoutávala kousek po kousku. Příběh, který by si Addie přála napsat...
Moc mě to bavilo, pojetí jejích schopností, možnosti a zároveň omezení. A hlavně popasování se hrdinky s nimi. Tajemno a umění, se kterými se na svých cestách setkává byly okouzlující a hladily na duši. Hezky to zvolna ubíhalo a každý kousek děje do skládanky zapadal jako puzzle.
Kniha, která vás donutí zamyslet se nad všednostmi kolem nás, nad hodnotami, ale ne v depresivním podání. Spíš taková lidská upomínka.

02.03.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Knížka se četla pohodově, žádné velkolepé zvraty. Atmosféra je protkaná psíma chlupama a malířským skicákem, což je mi blízké. Jsem čtenářka, která má ráda hmatatelné jiskření a emotivní romantickou linku. To umí Caplinová tak krásně předávat skrz řádky. V tomto díle pro mě bylo těchto momentů pramálo. Neusedala jsem ke knize s takovou dychtivostí do čtení, jako jindy. I přes příjemné prostředí to pro mě nebylo nic ohromujícího a něco, k čemu bych se vracela.

19.10.2023 3 z 5

Umění nemoci Umění nemoci Jan Vojáček

I když s odstupem od předchozích knih, tak jsem momentálně při čtení vnímala velkou podobnost s minulými díly. Myšlenky se opravdu točí stále dokola. Možná se opakovala až moc některá fakta. A stejně tak je pravda, že takovéto texty si člověk může stále opakovat. A najde v nich to, co v tu chvíli potřebuje. Časem i více pochopí. Porozumí vzájemnému rozporu výroků. Uchopit a vyjádřit takováto témata není podle mě jednoduché a myslím si, že autor se k tomu postavil nejlépe, jak dovedl. Jsem trochu na vážkách, jestli mě to zaujalo natolik, že budu mít chuť si ji někdy přečíst znovu. K tomu jsem tam teď necítila potřebný šmrnc.

21.09.2023 4 z 5

Vznešená Sophie Vznešená Sophie Georgette Heyer

Tato duchapřítomná dáma si mě získala svým bezproblémovým přístupem k životu, energií a sebevědomím, které není podobné většině z žen té doby. Její výstřednost mě bavila, navodila bezstarostnou atmosféru a oddechnete si s ní určitě i vy. Romantické city jsou zde trochu na uzdě, popřípadě vyjádřeny poněkud neromanticky až netaktně, což strhává hvězdičku z mého dojmu.
Ve formě audioknihy krásně přednesené vyprávění v podání paní Hudečkové, o přinejmenším zajímavých nápadech slečny Sophie, vás určitě rozptýlí.

20.12.2022 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Strhující fantasy příběh, který svou dynamikou stále drží pozornost čtenáře a umí překvapit v každé části. Svět mě moc bavil, byl postupně představován, často jsem cestovala v mapě na začátku knihy. K závěru děje ale na mě bylo spletitosti už hodně. Rozluštění některých zápletek bylo zbrklé a trochu mi to kazilo dojem. LGBT tématika byla jediným motivem vzájemných vztahů a ženská síla jako jediná opravdová, naopak mužské postavy jako buď ňoumové, nebo nesympatičtí muži. V tomto směru mi chyběl balanc. Na prozkoumání dalšího fantasy světa bych ale knihu doporučila.

30.08.2022 3 z 5

Cytonik Cytonik Brandon Sanderson

V této části série sem dlouhou dobu pátrala po připomínkách z prvních dílů - jak příběhově, tak stylem. Byla to trochu změna k dobrodružnému příběhu, ale postupně jsem si řekla, proč ne. Svět byl zajímavý, poutavý a věřila sem autorovi, že to začne dávat smysl. A s vrcholením knihy začalo. A to mě opět nadchlo. Navíc myšlenka a poselství knížky se mnou hodně rezonuje. Možná je to slabší díl ze série, ale určitě důležitý dílek celku, který má co nabídnout.

14.02.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Románový příběh, který zprostředkovává spoustu emocí, krutosti a nenávisti, lásky a naděje. Cesta hlavního hrdiny se mi moc líbila. Přes nepřízně osudu získává motivaci a chce změnit svůj příběh, změnit svět. Další postavy v příběhu se také velmi vyvíjí. Ne všechny si vlivem svých bolestí vybírají cestu dobra.
Cítila jsem se dost pohádkově, i když některé scény umí z poklidného vnímání krutě vytrhnout. Na pohádku to bylo ale velmi dlouhé a konec jsem dojížděla už jenom z principu. Nepocítila jsem nějak výrazné gradování děje ani překvapení, které by mě ke konci mohlo povzbudit.
Jako historický román a oddechové čtení s atmosférou Itálie a s mladými hrdiny bych knihu doporučila.

17.01.2023 3 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Tohle bylo drsný. Příběh zasazený do atmosféry asijské kultury s hrdinkou, u které si nebudete jisti, jestli s jejím přístupem souhlasíte nebo ne po většinu knihy. Pohybujeme se na nerozeznatelné hranici mezi dobrem a zlem. Kruté drsné události, které děvče formují protkané zajímavými postavami, se kterými se potkává.
Bylo to krásné svou neobvyklostí ať už kulturní, tak zajímavou magií. Na druhou stranu morbidně brutální s postupně ubývajícími dobrými hrdiny. Nebo nebude vše tak černo bílé? To, co zbylo v tomto světě je moc hezky připraveno na další příběh.
V audioknižní podobě vás strhne mimo jiné hudební atmosféra a skvělá interpretace Terezy Dočkalové.

05.12.2022 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Příběh dvou cest, dvou různých rozhodnutí a následných životech v paralelním vesmíru. S tímto vlastním vysvětlení jsem proskakovala příběhy a doplňovala skládanky. Složitá romantická zápletka byla oddychová a napínavá. I do poměrně tlusté knihy je ovšem zapasováno spoustu témat, u kterých si připadáte už méně oddychově a trochu jako zkoušeni ve škole. Na detaily o egyptologii jsem se proto moc neupínala a nesnažila si je pamatovat, kvantovou fyziku jsem si zapracovala do svého pojetí příběhu a další spousta náročných a filozofických témat už mě někdy hltila. Možná si díky tomu najde více čtenářů něco, co je na díle bude bavit.

12.05.2023 3 z 5