Rav3n Rav3n komentáře u knih

Žert Žert Milan Kundera

Jsem příliš malý intelektuál, abych porozuměla hloubce myšlenkových procesů postav. Patrně to časové usazení románu působilo tak chladně šedivě a křečovitě.
Milan Kundera je pro mne neuvěřitelně náročný autor.

12.05.2020 3 z 5

Zpěv vzdálené Země Zpěv vzdálené Země Arthur Charles Clarke

Četla jsem ji dobře před patnácti lety a naprosto přesně si pamatuji ten hluboký zármutek při opouštění hroutící se Sluneční soustavy.
Velmi silný příběh a jedna z nejzásadnějších knih o destrukci naší soustavy. Další dějová linie je velmi zajímavá svou vlastní mytologií a společenským uspořádáním.
Byť zde není v červených číslech, pro mne má hodnotu tisíce hvězd.

12.05.2020 5 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Tisícistránkový špalík rozborů psychotických myslí ve mě zanechal prostou otázku: Co to sakra bylo? Nemohu, než použít výraz ambivalentní dojem, jako sinusoida toho druhu, která vykazuje měření nálad bipolárního jedince. Nárazové vlny apatie se střídají s přívaly akce. Posttraumatický šok vyvolaný psychedelickou Písní Kálí se nedostavil. Zůstala jen ta otázka...
Vítejte v hlavě Dana Simmonse.

11.05.2020 3 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Téma mne opravdu hodně zajímá, čili jsem bez odkladu dočetla. Ovšem celkový dojem je neslaná nemastná aneb neurazí nepotěší. Druhá polovina je chaotická a nepřehledná, přičemž zároveň je i neskonale nudná.
AVŠAK!!! Ta myšlenka možné existence kvantových skupin, mne asi jen tak neopustí! A za to 3⭐️

30.04.2020 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Působilo to na mě zbrkle, jakoby autorku tlačil termín uzávěrky. Někde na 75. straně se už rýsuje rozuzlení a žádné velké překvapení to není.
Je to fajn čtení na dovolenou, kde chceš vypnout hlavu. U tohohle se přemýšlet nemusí.

05.08.2023 2 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Tahle mě z celé ságy zasáhla nejvíc, a to nejen pro nevypočitatelný a nepředpověditelný element jednoho zmutovaného individua. Samo toto individuum je nesmírně fascinující, ovšem takovým tím temným, těžko uchopitelným způsobem, a přesto jsem mu do určité míry dost fandila. Ta konkrétní mutace je totiž naprosto fascinující! Jeho charakter Asimov vypiloval, dokonale vysoustružil, a to skutečně tak, že není pochyb s kým máme tu čest. A ta manipulace s emocionální složkou mysli postupně odkrývá směr a nastavuje rytmus dalších dějů. Nicméně troufám si říct, že bez společnosti a souvislosti s ostatními díly může být... řekněme těžko stravitelná.

02.02.2023 5 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Tak tohle prosím pěkně ano! Příběh nevyvolává úsměv na tváři, ani třepotající se motýlky kolem pupku, ale nakrčený nos, tuho kolem žaludku a podivně neznámou úzkost z otočení na další stranu. Nezvyklé sugestivní dílo, které si budete pamatovat velmi, velmi dlouho. A po legendárním závěru napětí zůstává. Stejně jako živé scény toho epického konce v mysli.

11.05.2020 5 z 5

Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Cosi mi to připomnělo ač jsem si dosud nevzpomněla co, možná film, možná jen nějakou situaci. Ale něco takového jsem zcela určitě četla poprvé. Velmi originální sbírka, která ale slibuje víc než nabízí.
Povídka, která zde vyskajuje z hromádky průměru se jmenuje Chronokostky. Jazyk autorky je střídmý, přesně mířený, svižný a bez zbytečných slov a obratů. Takhle si představuji výbornou povídku. Geniální.
Tím rozhodně neříkám, že ty ostatní jsou špatné. Vůbec ne. Jen po nich nezůstala žádná výrazná emoce a do týdne je všechny velmi pravděpodobně zapomenu.

05.08.2023 3 z 5

Duch z Grand Banks Duch z Grand Banks Arthur Charles Clarke

Ač autora adoruji a stavím snad nad všechny mistry žánru, tohle okouzlující není. Považuji to za nejslabší autorův výkon. Ono to i vypadá, že to není jeho.

03.02.2023 2 z 5

Zlá žena Zlá žena Marc Pastor

Byla jsem tak nějak na vážkách, zda mám vůbec hodnotit. Vlastně doteď nevím, co si mám myslet.
Asi jsem čekala něco jiného, snad víc komplexnějších profilů, emocí a zřejmě i víc vysvětlení. Nezpochybňuji vynikající hororové pasáže, ani spád.
Tohle nebylo žádné relaxační čtení, ale rozhodně bylo za hranicí mého vkusu.

03.02.2023 2 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Možná jsem k ní ještě nedospěla, neb jsem se o ni pokoušela několikrát a nikdy jsem ji nedočetla. Pro mne zcela ztratila kouzlo, které mají první čtyři díly.

08.06.2020 3 z 5

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Ač jsem milovnice podobných konspiračních fantasmagorií, toto dílko nepatří mezi skvosty, byť má červené hodnocení.
Dosti předvídatelné, bez výrazných postav, bez úskoků v úskocích. Žádný WOW efekt ani dojezd po dočtení se nekonal.

08.06.2020 3 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Jedna z nejkrásnějších moderních (?) pohádek.
Typický boj dobra a zla ve světech lidí a magie, které jsou rozděleny pouze zdí.
Rozvětvený děj, humor a kouzla dělají z této pohádky ojedinělý fantasy skvost.
Překvapivě povedená je i filmová verze, především díky DeNirovi.

12.05.2020 5 z 5

Rekvalifikační kurz Rekvalifikační kurz Ondřej Neff

Velice zábavná "mystifikační fikce".
Temná, černá groteska. Ne úplně snadná. Ale on ten Neff není obecně jednoduchý.

12.05.2020 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Po dočtení rozsáhlých Hladových her sloh pana Vašíčka v této útlé knížce kvituji s povděkem. Nezaznamenala jsem jedinou, byť krátkou větu, navíc. Přesný, věcný. Příjemné čtení na jeden až dva večery, určené žroutům mystérií a konspirací.

11.05.2020 4 z 5

Síla soucítění Síla soucítění Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Jeho Svatost užívá jazyk, kterému těžko rozumím. Byť je jako duchovní vůdce nesmírně vážen a ctěn, jeho sloh je velmi složitý a těžko čitelný.
Mohu ale i předpokládat, že náročnost byla způsobena kostrbatým překladem.

12.05.2020 1 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Dlouho, ale skutečně dlouho jsem ji odkládala. A nepřikládám jí žádnou zásadní důležitost v autorově tvorbě. Nadhodnocená, upocená novelka. Mistr toho umí mnohem víc a lépe.

11.05.2020 2 z 5