Ramiel Ramiel komentáře u knih

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Harry zabil Panenkáře a vdova chce odškodnění, takže se tentokráte budeme spolu s Harrym účastnit soudního přelíčení. A aby toho nebylo málo, vkrádá se otázka, zda zabil skutečného vraha, nebo jen nevinnou oběť. Aby toho nebylo málo, rozjíždí se další vyšetřování vražd žen... Zajímavé je, že v roli poručíka je vždy s prominutím blbec. Nejprve Pounds, teď Rollenberger. Jako už je Connellyho zvykem, celkem dost popisuje trasu, kterou postavy projíždějí nebo procházejí. Nejprve jsem si říkal, že by mohl ubrat, nebo je kolikrát úplně vynechat. A pak mi došlo, že to je jen kvůli tomu, že neznám L.A., takže si u těch tras nemám co představit. Ale když třeba Vítězslav Jareš popisuje cestování Karla Krola po Praze, nebo František Niedl jízdu Michaela Daberta v okolí Lipna, tak mi to nevadí, protože přesně vím, o jaká místa se jedná, a naopak mi to pomáhá utvářet atmosféru místa. Takže předpokládám, že čtenáři znající reálie L.A. tuto popisnost uvítají.

20.04.2019 4 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Harry se tentokrát "vetře" do vyšetřování sebevraždy jednoho kolegy. A protože je to vrták, tak se do případu pořádně zavrtá, ačkoliv se ho o to nikdo neprosí, ba naopak mu to náčelník Irving zakazuje. Ovšem nebyl by to Harry, aby nepřišel na to, jak tento zákaz obejít a celý případ vyřešit.
POZOR MOŽNÝ SPOILER:
"Rande" s vdovou na pohřbu? Harry, to jako fakt???

20.04.2019 4 z 5

Ta druhá žena Ta druhá žena Daniel Silva

Po minulé knize jsem se obával, že Daniel Silva už nemá o čem psát a že se začíná opakovat. Tento díl hodnotím kladně. Přece jen děj, kdy Gabriel Allon stojí proti jiným rozvědkám, je dle mého daleko záživnější, než když se honí "pouze" za teroristy. A co může být lepšího, než využít starou dobrou KGB? Jen možná nastal čas Gabrielovi přiřadit jinou roli než v terénu. Neumím si představit, že čelní představitel organizace dělá terénní operace.

21.03.2019 3 z 5

Omyl kronikáře Kosmy Omyl kronikáře Kosmy Jiří Dobrylovský

Autor nám touto knihou nabízí jeden z možných pohledů na vznik nejstarší české kroniky. Z pohledu samotného Kosmy se tak účastníme pátrání po zakladateli přemyslovské dynastie. Nejvíce se mi líbí, jak je nenásilnou formou zobrazen způsob, kterým vznikaly kroniky. Tedy často na základě kusých informací, svědectvích z druhé ruky, "vypůjčením" si příběhu od jiných národů i s velkou fantazií a přikrášlením skutečnosti samotným kronikářem.

22.01.2019 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Po předchozích sériích (Bohatýr, Bivoj, Rogan, Báthory), které jsem od autora četl, bylo pro mě překvapením, že se nejedná o fantasy, ale historický román. A vpravdě velmi dobrý historický román. Zajímavé pro mě bylo rovněž zjištění, že hlavní hrdinové nejsou až takoví "klaďasové". Povedená trojice... jen co je pravda. A rozhodně ne svatá. Drsňák Stein, který nemá rád, když se mu staví na odpor podřízení, ačkoliv sám poslouchá své nadřízené jen se sebezapřením a odmluvami. Městský hejsek Barbarič, který je více opilý, než střízlivý. A na závěr sadista Jaroš.

12.01.2019 4 z 5

Dům špionů Dům špionů Daniel Silva

Bohužel se mi zdá, že se autor již začíná opakovat. Není divu, vždyť je to již 17. příběh Gabriela Allona. Takže zápletka je tradiční. Nasazení Michaila a Natalie je pro mě zcela nepochopitelné. Nedovedu si představit, že by si Saladin neprověřil nového dodavatele zbraní a nenechal si ukázat fotky překupníka s manželkou a všech lidí, kteří se motají kolem nich. Že by ve francouzském podsvětí neznali Kellera, který se 20 let živil jako nájemný zabiják, je trochu divné, že by sám Saladin nepoznal Michaila, kterého viděl jen chvíli ve Washingtonu, dejme tomu, ale že by nepoznal Natalii, se kterou strávil x měsíců...
Možná si pan Silva mohl dát větší práci a zapracovat nějaké jiné, třeba i zcela nové postavy, a Natalii s Michailem použít ve své další knize proti úplně jinému nepříteli.
P.S. Zdá se mi, že vydavatelství HarperCollins zcela kašle na jazykovou korekturu. Těch do očí bijících chyb je až příliš mnoho.

24.02.2018 3 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Na tuto knihu jsem narazil náhodou. A rád si přečtu další knihy od pana Kulhánka. Vládci strachu je kniha zábavná a nápaditá, bez hluchých míst, pořád se něco děje. Nejvíce mě pobavil Kadel, to byl vážně Sekáč.

12.12.2017 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Povinná četba pro všechny, co mají rádi historické, objevitelské, cestopisné romány. Autor velmi čtivě podává obraz japonské společnosti počátku 17. století. Zároveň okrajově i obraz o poměrech v Evropě té doby na základě setkání anglického protestantského lodivoda s portugalskými katolickými misionáři.

26.09.2017 4 z 5

Hedvábná stezka Hedvábná stezka Colin Falconer (p)

Zajímavý námět - templáři a Kublajchán - a pro mě nová myšlenka možného spojení křižáckých vojsk s tatarskými hordami proti muslimům ve Svaté zemi. Příběh (možná inspirovaný Marcem Polem) už je ovšem vcelku tradiční - útrapy cesty, překračování velehor, pouště, příchod k Mongolům, intriky, láska, útěk... Celkově hodnotím velmi kladně.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Největší příběhy píše sám život. V tomto případě se to jen potvrzuje. V knize se střídají dějově bohatší a napínavější pasáže (většinou přípravy útěku a útěk samotný) s oddechovějšími a nudnějšími (cesty na moři, pobyt u indiánů a v přístavních městech).

Černá vdova Černá vdova Daniel Silva

Knihy od tohoto autora nezklamou. Znovu napínavá zápletka. Bohužel velkou výtku mám k vydavatelství a jejich jazykové korektuře. Už dlouho jsem se nesetkal s knihou, která by obsahovala tolik gramatických chyb jako tato, což značně snížilo celkový dojem z knihy a jinak skvělého příběhu.

25.09.2017 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

No tak co k tomu říct. Tohle už je vážně vykrádání sebe sama. 1) Wolfram odchází od johanitů a doprovází kupce jako ochrana x Tas odchází ze služeb Václava IV. a stává se ochráncem kupeckých karavan. 2) Vřesov vypálen x Vlkov vypálen. 3) Beneš zakládá chov koní. x Tas zakládá chov koní. Těžko hodnotit tuto knihu nějak kladně vzhledem k výše uvedenému.

25.09.2017 2 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Hynka stíhá jedna rána za druhou, ale pokaždé se dokáže znovu vrhnout do boje. Spolu s tím však u mě klesá i věrohodnost a sounáležitost s jeho postavou.

25.09.2017 3 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Je to tak nějak pořád na jedno brdo. Statečný rytíř bez bázně a hany, který se postaví s mečem v ruce proti bezpráví a zlovůli. A pořád se to báječně čte.

07.05.2024 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Řemeslně kniha na dobré úrovni a v podobě, na kterou jsou čtenáři zvyklí. Kvalitativně to už tak dobré z mého pohledu není. Je to spíše popisné dílo. Styl vyprávění jako vzpomínky starce nad hrobem se mi už zajídá. Používá ho v dnešní době stále více autorů historických románů. A pan Vondruška snad ve všech "epopejích". Co mi také vadí, jsou zmínky o osudech některých postav v budoucnosti. Proč bych měl vědět v dané chvíli románového děje, že zmíněná postava zemře v tom a tom roce, tam a tam a politiku a rodové svazky to ovlivní tak a tak, když ve zmiňovaném, roce je tato postava plná sil. Dle mého to ubírá ději značně na zajímavosti. Jako by nemohl vydržet a napsat to až v příslušném roce, kdy se to stane.

25.11.2023 2 z 5

Portrét neznámej ženy Portrét neznámej ženy Daniel Silva

Velký odklon od špionážního thrilleru. Zábavné, oddychové čtení bez nějakého většího napětí. Ale bavilo mě to. Akorát si marně lámu hlavu, kolik už vlastně tomu Gabrielovi je? 75 let? Jeho fyzické výkony v pranici i v posteli by mu mohli závidět muži polovičního věku...
Jako už tradičně si neodpustím výtku k vydavatelství HarperCollins, jelikož kniha opět obsahuje velké množství gramatických chyb. Jazykový korektor Jiří Chodil text buď nečetl, nebo je to lempl. Každopádně odvedl mizernou práci.

17.05.2023 3 z 5

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Nebavilo mě to ani zdaleka tak, jak první knihy série. Hlavní postavou je v této knize Charly. Také Fritze dostává spoustu prostoru, bohužel jeho dějová linka mě vůbec nebavila. I některé zvraty v ději mi přišly nelogické a absurdní.
Také mi vadilo, že zde opět byly některé věty, ba i celé rozhovory ponechány v angličtině, němčině a italštině. Nejvíce jsem si to uvědomil u nepřeložené věty v italštině. Angličtinu i němčinu ovládám, italštinu ne. A tak si říkám, jak se tato kniha asi musí číst někomu, kdo anglicky neumí???
Více mě bavily knihy s detektivními zápletkami a Gereonem jako komisařem. Kvalita je pořád dobrá, ale už ne výborná jako dříve. Už to není úplně ono, protože jako politický thriller mi to tolik nešmakuje.

14.05.2023 3 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Moje první setkání s tímto autorem a určitě ne poslední. Zajímavý nápad s katastrofou, která změnila svět a rozložení států a jejich vojenských sil. Děj je jednoduchý a přímočarý. Jednotlivé postavy nejsou zpracovány kdovíjak do hloubky ani originálně. Setkáváme se u nich spíše s klasickými klišé o pilotech, námořnících, slavných otcích a "nezvedených" synech. Ale vzhledem k celkovému vyznění knihy to vůbec nevadí. A rozhodně zde platí, že v jednoduchosti je síla.

23.03.2022 4 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Zápletka uvěřitelná za přivření jednoho oka. Ale děj odsýpá, nechybí humor, silná auta, lepé děvy. Takže suma sumárum: líbilo se mi to, o čemž svědčí i to, že jsem to sfoukl za večer.

16.03.2022 4 z 5

Třetí strana mince Třetí strana mince Vítězslav Welsch

Poslední díl s Bedřichem a partou z devítky se nesl v tradičním duchu celé série. Čtení je to lehké a celkem pěkně odsýpalo. Za mě škoda, že není nějaký další díl.

20.06.2021 3 z 5