Ramiel Ramiel komentáře u knih

Pach krve Pach krve František Niedl

Přečteno jedním dechem, až jsem se podivil, že už je konec (a nejen kvůli tomu, že kniha má relativně málo stran). Děj si od začátku do konce drží slušné tempo. Hlavní hrdinové, jak je u pana Niedla zvykem, jsou nepřemožitelní supermani, ale to prostě tak nějak k jeho historicko-trubadúrským knihám patří a není na škodu. Kdo by nechtěl být neohroženým Wolframem, že? Líbí se mi také, jak se prolíná královská linka, řešící královskou a říšskou politiku, s linkou zemanskou, která ukazuje na život nižších šlechticů a poddaných.

26.05.2019 4 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Ačkoli je to fiktivní detektivka, je vcelku zajímavé si přečíst, jakým způsobem vnímá přelom 20. a 30. let německý spisovatel. A je fakt, že toto období jako pozadí pro detektivku je jako stvořené. Mocenské soupeření socialistů, komunistů a nacistů, nesmíření se s porážkou ve válce a snahy představitelů Reichswehru o posílení armády navzdory limitu 100 000 vojáků, organizovaný zločin, ruští uprchlíci. Líbí se mi vykreslení postav. Gereon ani třeba Bruno pro mě nejsou ani kladní ani záporní hrdinové. Oba jdou doslova přes mrtvoly.

16.01.2019 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Rudolfinská Praha vykreslená jako Babylon před zničením ve víru intrik boje o moc a peníze. Proradná šlechta, loupeživé bandy, rabi Löw a skoro Golem/Gonen... Chyběl mi snad už jen magistr Kelly. Druhý díl série pro mě lepší prvního. Jen se přiznám, že ke konci jsem fandil Berkům a jejich pomstě. Akorát mi v knize trošku neseděl Steinův dvojí metr. Jarošovo doznání o vraždě nevinné ženy přešel pokáním. O Bercích oproti tomu mluví jako o vrazích žen a dětí. Přitom komtesa, Domenico a jeho přátelé si dle mého nic jiného nezasloužili.

12.01.2019 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Hlavní postavy měly strach, já nikoliv. Za celou dobu se mi nepodařilo získat jakékoliv emoce. Tedy očekávané emoce jako třeba napětí. Dostavily se totiž jen nezájem o osudy postav, nuda, zklamání a nepochopení.

20.01.2018 1 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Naučná kniha psaná na pomezí popisu a vyprávění z období třicetileté války ze švédského pohledu nejen o válečných událostech, ale i o životě lidí v této době. Zajímavostí pro mě mimo jiných bylo zejména zapojení se Švédska do kolonizování Nového světa. Také informace, že ve Švédsku té doby neexistovalo nevolnictví a sedláci byli svobodní, na rozdíl jako tomu bylo u nás i v okolních zemích.

30.09.2017 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Na knize je již poznat, že je čtvrtou v sérii. Bohužel už mi to připadá jako nastavovaná kaše, kde se autor snaží využít popularity předchozích dílů.

25.09.2017 2 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Začátek byl velice slibný, až jsem si říkal, že se snad panu Vondruškovi podařilo napsat knihu jako z počátků tvorby. Bohužel postupem času a stránek šel děj rapidně dolů. Až mi nakonec předestřené chování a motivy postav z větší míry nedávaly smysl. Ale abych jen nehanil, tak tyto knihy beru jako takový příjemný odpočinek, protože jsou psány laskavě. P.S. srnec s laňkou k sobě nepatří, pane Vondruško.

22.09.2023 2 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Mám stejné pocity jako uživatelka cérka. Autor se již dlouhá léta veze na vlně popularity. Bohužel už dlouho chybí knihám jiskra a nápad. Moje nadšení z prvních dílů odeznělo a teď už autora čtu jen ze setrvačnosti.
Vyšetřování je i v této knize značně krkolomné. A kniha samotná nic nového nepřináší a nevybočuje tak z průměru. Jede se podle osvědčené šablony. Máme zde ostříleného staršího vyšetřovatele, který má morální kvality světce a aplikuje Aristotelovskou logiku lépe než Aristoteles. Dále mladého pomocníka, kterému holky samy lezou do postele a on s nadšením (teda pardon, tady se zprvu upejpá) vyhrnuje suknice. Nemůže chybět zlolajný místní mocipán. A ohromně chytrý vrah, na kterého by normálně nikdo nepřišel, jen kdyby zrovna ten mord nevyšetřoval Oldřich, teda vlastně Jiří Adam. Celkově kniha neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.

26.08.2022 2 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Pocity po přečtení spíše rozporuplné a převažuje zklamání. Prostředí Beskyd a slovanská mytologie dávají velice zajímavý základ. Bohužel, zpočátku slibně se rozjíždějící děj je postupně čím dál tím více zkratkovitý. Některé rozehrané dějové linky vyšumí do ztracena a jsou buď úplně zapomenuty, nebo odbyty pár větami. Stejně tak postavy v knize by mohly být při troše autorovy snahy mnohem zajímavější. Je to prostě takové nedotažené, jako by to psaní autor už chtěl mít za sebou.

22.06.2021 2 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Krásný historický román s prvky fantasy. Velmi kvituji období, do kterého svůj příběh zasadili. A je vidět, že autoři si nastudovali historické prameny, se kterými umně pracují.

15.06.2021 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Ta kniha se čte sama. Začal jsem a nemohl přestat (přečteno během několika hodin za dva večery). A vážně mě potěšilo zjištění, že se jedná o několikadílnou sérii. Už se těším na další díl.

06.03.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Kniha je napsaná podle jedné šablony, kdy pořád dokola u všech postav "naději střídá brutální pád" . A je jedno, zda v dějové lince v Americe, nebo v Evropě. Všechno násilí působí tak strašně prvoplánově, zřejmě s cílem co nejvíce šokovat. Ale šokující pro mě většinou znamená něco nečekaného, bohužel v této knize se neočekávaného neobjeví nic. A zakončení osudů dvou bývalých přátel v lese mi přišlo jako parodie z nějakého spaghetti westernu. Abych jen nehanil, líbilo se mi třeba vykreslení atmosféry koncentráku. Rozhodně to není špatná kniha. Ovšem tak vysoké hodnocení bych u ní nečekal. Ale každému se líbí něco jiného, tak proč ne. Jen nechápu, že zde spousta lidí knihu ohodnotí 4, nebo 5 hvězdami, když do komentáře napíšou, že nenaplnila jejich očekávání nebo si ji tak moc neužívali.

13.02.2021 3 z 5

Ideální svět Ideální svět Theresa Hannig

Kniha psána jednoduše, srozumitelně, se spoustou zajímavých nápadů, které mi ve finále přišly nedotažené. Potenciál měla kniha asi větší, ale je to vcelku dobré čtení na pár večerů.

04.02.2021 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Čte se to super, "samo" a rychle. Pěkný mix cynismu, ironie a nadsázky.
(Jen lidi neblázněte v komentářích s tím, že je to reálné. Třeba jen ty nakládačky, co hlavní hrdina vydrží, to fakt reálné není. A nereálných věcí je tam spousta, ale nechci spoilerovat.)

03.01.2021 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Nějak mi připadá, že tato kniha má velmi dobrou reklamu, ale přitom nenabízí skoro nic. Přes devět set stran textu, a přitom tak málo děje. Tolik opakujících se myšlenek a pocitů... Kéž bych se už naučil odložit jednou rozečtenou knihu.

02.02.2020 1 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Vykreslení doby je stále na vysoké úrovni. Líbil se mi protiklad lidí, kteří v Hitlera vkládali své naděje, těch, kteří využili nových pořádků ke kariérnímu postupu, stejně jako těch, kterým Hitler jejich naděje bral.
Ale bohužel kriminální linka je s každou další knihou stále více nesmyslnější a slabší. Spousta stránek, které jsou jen výplňovou omáčkou asi jen proto, aby autor naplnil svých 600 stran. Navíc hlavní motivy jsou jako by přebrané z předešlých knih (zejména Mokrá ryba a Goldstein).

10.11.2019 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Když já tomu příběhu vůbec nevěřím. Jasně, ty nejšílenější zápletky kolikrát píše sám život, ale tento příběh je naprosto neuvěřitelný.
SPOILER
Audieho náhodné zapletení se do krádeže peněz, přežití průstřelu mozku, 10 let v base, kde si na něj najímají vrahy, vycvičení střelci nejsou schopni trefit Audiho na pláži... Adopce Miguela už je jen takovou třešinkou na dortu. Navíc jsem nějak nepochopil, proč Audie neuvedl vše už při procesu. Že měli Miguela jako páku? Toho přece měli i po těch 10 letech.

25.05.2019 2 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Příběhově pro mě slabší než předchozí díly. Ale stejně knize dám zase 4 hvězdy, a to proto, že jsem knihu zhltl jako jednohubku. To začtení se a vtáhnutí do děje u této série o kapitánu Steinovi je až neskutečné. Není mnoho knih, u kterých by se mi to stávalo.

27.03.2019 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Už název sám ubírá ději na záhadnosti. Když totiž Oldřich s Otou pátrají ve sklepeních a nemohou na nic přijít, tak čtenář ví, že vrah prostě zmizel někde v katakombách. Ale je pravda, že název prodává, takže těžko říct, jak jinak knihu pojmenovat, aby byl název dostatečně atraktivní. Jinak mám, stejně jako Kyri v předchozím komentáři, výhrady... k dvěma Divišům... krásné Anežce, které se odpustí spoluúčast na vraždě... Klárce, která zamlčuje důležitá fakta, ale přece se na ni musí zlehka a něžně... A těch náhod bylo taky víc než dost... Myšlenka, že vrah (Křelina) nezná podobu oběti, tak zabije (pokusí se zabít) všechno a všechny, co se ochomítnou kolem šenku je úsměvná.
P.S. Nejstarší části znojemských katakomb jsou datovány až do 14. století.

24.02.2019 2 z 5

Chtělo by se napsat nenáročné čtení, ale vzhledem k velkému množství postav a neustálému skákání z jednoho místa na druhé, to nebyla až taková zábava. Navíc autor vydává čtyři knihy ročně a je to znát, protože jsou jako přes kopírák a vlastně se v nich už neobjevuje nic nového navíc. Možná snad jen vyhrnutých suknic bylo více než obvykle.

05.01.2019 2 z 5