pydla pydla komentáře u knih

Ztracený příběh Ztracený příběh Charles Martin

Kdysi jsem byl celistvý, ale pak se něco stalo a já se roztříštil na spoustu úlomků a uvnitř jsem zemřel...
Bolestné příběhy dvou slavných lidí, kteří ač velmi slavní, uvnitř sebe byli nejsamotnější na celém světě, než je otec Steady svede dohromady.
Krásný příběh, o lidských duších, bolestech, samotě a touze zemřít, utéct tak samotě a vnitřním démonům.
Ačkoli je příběh velmi silný, ubírám jednu hvězdu za uspěchanost děje v otevřenosti obou postav vůči sobě i za zpracování návratu Katie mezi živé. Já sám jsem velmi uzavřený a osamocený a vím, že odložit své démony a běsy není vůbec snadné a důvěra v druhé samozřejmá.
... naučit se znovu žít vyžaduje odvahu a sílu, protože ta bolest v nás, zůstane navždy.

04.09.2022 4 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Knihu Tisíce metrů ode dna, bych nazval asi smířením se smrti blízkého. Leč, přes zajímavý nápad, je kniha sice zajímavá, ale krapet nudná. Nejhezčích je jen zhruba poslední třetina což je na tak útlou knihu málo.
Za druhé přečtení, podle mého mínění, už nestojí.

21.05.2022 3 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Dva silné, smutné, příběhy, které jsou základem knihy jsou silné a smutné, ale co je smutnější, chybí jim hloubka. Tina je týraná manželem, ale ač jsem byl zhnusen jeho chováním, nedokázal jsem politovat Tinu. Chrissii bylo odebráno dítě, smutek, bol, ale jen se litovala a nic neudělala. Nakonec ji našel syn, skoro bez větších potíží.
Pro dnešní, uspěchanou dobu, zpracování asi postačující, ale myslím, že kniha má fakticky na víc. Příběh hezký, smutný, k zamyšlení, ale nedopracovaný.

19.02.2022 3 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Nedá se popřít, že pan Karika psát umí. Napínavě napsaný příběh o halném větru, který když fouká, tak lidé, které vítr ovane, páchají nehody, vraždy a sebevraždy. V slovenských Tatrách ho znají jako " větrnici ", v podobě přeludu stařeny v černém. Zajímavé téma, zajímavé zpracování, zajímavý fantasmagorický konec.

10.02.2022 3 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

5 dní. Zvažoval jsem jak ji ohodnotit. Možná jsem měl vysoké nároky, možná jsem čekal od knihy víc. Dva příběhy, přičemž silnější se mi zdál ten o adopci, než o nemoci a smrti. Nedá mi, než tuhle knihu porovnat např. se "Stále jsem to já" nebo s knihou "Nebe je naše", které mě donutily ronit velké slzy, ale u Pěti dnů, jen malý knedlíček v krku. Škoda, potenciál to mělo.

01.02.2022 3 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Kniha Apatykář, je dobře se čtoucí kniha o Františkovi a jedné záhadě, kterou se mu povedlo vyřešit.
Autorka se snažila držet napětí a tajemno příběhu, ale moc se ji to nepodařilo. Nicméně příběh o Františkovi, chvílemi lítostivý, chvílemi na facku, se celkem zdařil. Jen škoda toho uspěchaného konce.
Já chválím prostředí Štramberku a popis tamních zvyklostí a jazyka.
Taky jsem tam zažil krásné chvíle se svou láskou.

11.07.2021 3 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Zajímají Vás rytíři Templu a nebaví Vás dějepis? Překousnete-li překlad v mírně starší mluvě české, pak sáhněte po této knize. Krásný náhled do historie Templářů, zasazený kousek před osudným pátkem třináctého, kdy se král Filip zvaný sličný, jal uzmout bohatství templářských pokladnic. Kniha dokáže vtáhnout do děje, vcítít se do beznaděje velmistra Molaye a politiku tamní doby, sílu a moc církve a inkvizitorů, moc pera nad mečem, kouzlo překrucování slov i slabost a malost papeže, se kterým si král Filip pohrával jako s loutkou. Doporučuji.

06.08.2020 4 z 5

Rasputinův stín Rasputinův stín Raymond Khoury

Rasputinův stín, je napínavé, strhující čtení, které hltáte a knihu nechcete odložit. Všechny postavy jsou věrohodné, získáte k nim vztah ( např. Kostěje se nedá než obdivovat, ač je záporák ) a navíc se dozvíte mmohé o Rasputinovi. Kniha má spád, je akční, vtáhne Vás do sebe. Doporučuji.

06.07.2020 5 z 5

Vlci Vlci Nicholas Evans

Spisovatele Nicholase Evanse mám rád. Každá jeho kniha Vás zavede do zcela jiného prostředí a psychologie postav Vás nenechá v klidu.
I Vlci, je hezky napsaná kniha s duchem přírody, životem vlků, osamělým životem v zapadlém městečku a drsných lidských povahách.
Kniha asi neosloví všechny, stopování vlků v lese a popisování jejich smeččího i osamělého života s přirovnáním s trpkým životem některých lidí, může někoho odradit, ale kniha jako celek je hezký pohled do nitra života v souladu s drsnou tváří přírody.

05.07.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je jistě hezký literární počin, leč ani jako dospělý se nedokážu připojit k nadšencům tohoto díla. Knihu přečtete šmahem, kapitoly jsou krátké, děj odsýpá. Není vysloveně k přehlédnutí, ale i přes zajímavé myšlenky v ní nevidím skvost literatury. Nicméně sto hlav, sto chutí.

03.06.2020 3 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Čtivě napsaná kniha tří životních osudů za druhé světové války. Není třeba ani doplňovat, že tyto osudy jsou smutné, dech beroucí, nepochopitelné. Co vše dokáže jeden člověk provádět druhému a co člověk dokáže vydržet a přežít. Elsa uvězněná v ghettu, dělá vše co může, aby škodila nacistům a chránila ostatní neprodyšně uzavřené za zdmi ghetta. Matilda, která se měla stát součástí projektu germanizace mladých dívek, se nenechá duševně zlomit v touze utéci a pomáhá slabším dětem se stejným osudem. Willhelm, syn nacistického důstojníka, prozře, když uvidí zvěrstva páchaná v koncentračních táborech a všemocně se snaží napravit své hříchy. Tři andělé. Tři osudy, které se protnou a na konci knihy rozuzlí.
Doporučuji.

23.05.2020 4 z 5

V sibiřských lesích V sibiřských lesích Sylvain Tesson

Měl jsem chuť si přečíst knihu o životě na samotě. Zlákalo mne množství pozitivních reakcí na tuto knihu, ale já jsem zklamán. Krom toho, že na každé druhé, třetí stránce teče vodka nebo pivo a několika moudrých citací z převážně filozofických knih, mi tato kniha mnoho nedala. Nedá se říct, že by nebyla čtivě napsána, ale od poloviny knihy už jen mátožně čtete popisy praskání ledu, šumění stromů, zpívání ptáků, západů slunce a steskem nad mizícími zásobami vodky. Jako že nepiji, po přečtení této knihy, bych si panáka dal. Pokud měla tahle kniha nalákat na změnu životního stylu a oddávání se samotě, pak u mne neuspěla.

14.05.2020 2 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Kniha Levandulový pokoj, Vás donutí zpomalit, odpočinout si a přemýšlet. Pohladí Vás, utěší a jako bonus povypráví příběh bolestné lásky a vykoupení z ni. Jean Perdu prodává knihy a má dar, nabídnou knihu přesně na míru tomu, jak se v nitru cítíte. Sám však má srdce rozervané odchodem krásné Manon, do které byl bezhlavě zamilován. Ta ho jedné noci opustila a nechala po sobě jen dopis, který se Jean neodvážil dlouhá léta otevřít a přečíst. Až jednou . . .
Něžná kniha plná krásných myšlenek, která Vás při čtení za deštivého odpoledne zahřeje.

13.05.2020 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Jsem v životní fázi, kdy bych se nejraději zbalil a opustil každodenní shon a stres. Pokud máte podobnou touhu, tak tato kniha vám v tom nepomůže. Je v ní sice krásně popsán drsný život v horách, touha se horami brouzdat a šplhat na ně, ale pokud vás kopce a hory nelákají už z pohledu okna, pak tato kniha vás osloví jen málo. Těm ostatním ji mohu doporučit, pokud si chtějí trošku zafilozofovat nad civilizací, těžkým životem nebo jen poznat smýšlení horalů a milovníků hor. Kniha jistě stojí za přečtení, najdete v ní i pár myšlenek a důvodů k zamyšlení. Navíc je celkem útlá, takže ji přečtete rychle. Kniha neurazí, a myslím, že ani příliš nezklame. Přesto mám za to, že se dají sehnat lepší tituly.

12.05.2020

Medený jazdec Medený jazdec Paullina Simons

Na doporučení jsem si přečetl knihu Měděný jezdec od P.Simonsové. Přestože je to román určený spíše ženám, tak jako muž mohu říci, že nelituji času stráveného její četbou.
Děj je zasazený do druhé světové války těsně před útokem Němců na Leningrad, kde hlavní hrdinka Taťána žije jako sedmnáctiletá dívenka. Zamiluje se do vojáka Sovětské armády Alexandra, který je ve skutečnosti Američan, jehož rodiče, zaslepení komunistickou ideologií, se odstěhují z Ameriky do Ruska s vidinou budování spravedlivého Ruska a jej, ještě jako dítě vezmou s sebou. Taťána kvůli své lásce k Alexandrovi je ochotna trpět nejen útrapami doby, své rodiny, ale i záští a nemocí. Kniha, ač je dost rozsáhlá a drobnost písma mne nutila často knihu odkládat, se čte hezky plynule, děj se udržuje v napětí, vtáhne Vás do děje i hrůz války, vcítíte se do hladomoru a často se přistihnete, jak netrpělivě ťukáte nohou, jak to s Taťánou a Alexandrem dopadne.
Knihu mohu vřele doporučit.

12.05.2020

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Přečteno jedním dechem. Kniha je celkem útlá, ale každá stránka Vás chytne. Dojemné, hezky napsané s hloubkou. Většinou se divím, jaké knihy-kraviny dostávají různá ocenění, ale tahle kniha si plně zaslouží každé z nich. Doporučuji přečíst každému.

24.08.2015 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Hezký příběh o těžkých životech, tvrdé práci a splnění si svého snu. Josep je cílevědomý muž, těžce pracující, jdoucí si za splněním svého snu, přitom však myslící na své přátelé a blízké. Těžko říct, kde bere tolik síly a energie k tolika práce, ale kniha je fajn napsaná, poučná ( pěstování vína v 19 stol. ), hezky se čte a děj se rychle line. Nejde sice o knihu dramatickou, akční či napínavou, jako spíše o životní příběh, ale přesto doporučuji přečíst. Noah Gordon psát umí.

18.02.2024 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Růže bílá, černý les. Nic neříkající název knihy z druhé světové války. Mám tento druh knih rád a přečetl jsem jich už mnoho, horších i lepších. Tato kniha patří do slabšího průměru. Lehce se čte, příběh plyne, leč je chvílemi dost naivní. Vypíchnou naopak mohu popsání charakteru doby, chování lidí i manipulace vlády s lidmi a jak je to vlastně snadné. K přečtení za deštivého dne však stojí.

23.09.2023 3 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Agatha Christie je zárukou čtivosti, přesto i ona má příběhy různé kvality. Smrt staré posluhovačky je dobrá detektivka z prostředí venkova a tomu odpovídá i příběh. Ta řekla tohle, ta zase tohle, všichni o všem a o všech vědí a mají na to samozřejmě vlastní názor a klevety. Mezi tím lavíruje Hercul Poirot a snaží se vypátrat vraha. Já na něj nepřišel, protože ... ale to bych vám moc pomohl. Hezkou četbu.

29.07.2023 3 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Ale tak jo, proč ne. Je to kniha směřovaná pro ženy, tak nemusím, coby muž, se vším souhlasit. Je to pohled na současné ženy, touze dozrát, touze po lásce. Nebyl zcela využit potenciál příběhu...vinice, psaní knihy, láska, poklidné prostředí ... což by knize mnohem více prospělo, než utápění se v hořkých myšlenkách a neustálém odkazu na knihu Jane Austenové ( což mi vnuklo zmatečnou myšlenku zda si Pýchu a předsudek přečíst nebo zahodit ). Kurz svádění, za ty peníze, nic moc, mě by tedy pomocí těch rad nesvedla, ale asi to může na jednu noc fungovat.
Kniha se čte dobře a asi ani neurazí. Z mého, ryze pánského pohledu, dobré, ale spíše mladším ženám.

16.04.2023 3 z 5