pydla pydla komentáře u knih

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Chlapec na dřevěné bedně, je poutavý příběh vyprávěný z pohledu dítěte s celou svou dětskou duší a pohledem na svět. Jde o dojímavé vyprávění samotného autora, který zažil a přežil koncentrační tábor díky Schindlerovi a kniha je takovým poděkováním právě Schindlerovi a jeho seznamu. Škoda jen, že se autor nepouští do větších detailů, ale chápu, že pro něj sepsání svých vzpomínek muselo být bolestné. I přesto jde o pěknou knihu, kterou přečtete jedním dechem.

05.07.2020 4 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Napínavý, dobře napsaný a dojímavý příběh. Chybí hlubší propracování, ale příběhu to nijak neškodí. Do hlavního hrdiny se snadno vcítíte, děj s ním prožíváte. Za přečtení rozhodně stojí. Doporučuji.

14.06.2020 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Hezké čtení a nádherná čeština, dlouho jsem si tak dobře nepočetl, ale božínku, těch postav. A zbytečně široký časový rozptyl, v tom musím souhlasit s ostatními.
Příběh krásný, život drsný, lidé pestří. Jako plus je pro mne bonus v tom, že doteď jsem o osudech Sudetů a odsunu moc nevěděl, takže jsem koupil autorův další knižní počin Sudetský dům a zvědavě jdu do toho.

20.04.2024 4 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Krásný romantický román o pomluvách, falešném pánbičkářství, krutosti lidí, zášti a o tom, že i přes krutou nepřízeň osudu, může vykřesnout jiskřička lásky. Alžběta si Vás podmaní a nelze než si oblíbit i drsného Andrého.
Čte se jedním dechem a knihu nebudete chtít odložit, dokud ji nepřečtete i přestože konec tušíte.

31.07.2021 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Knihu Vlk Samotář, jsem přečetl téměř jedním dechem. Nádherně vyprávěný příběh o Lukovi a jeho životě ve vlčí smečce, vlčí hierarchii a silném poutě rodiny, ale i jejich strastech, nenaplněných snech, bolestech a ústupcích. Kniha je sice tématem o eutanázii, ale já bych to tématicky obrátil a zaměřil pozornost právě na rodinu a vlčím životě, který je sice brán jako vedlejší příběh, ale stejně silný a krásný. V knize najdete spoustu moudrých vět, postřehů, ale i - dejme tomu - rad, co je v životě důležité. Tato kniha se jistě usadí ve vaši knihovně a sáhnete po ní opakovaně.

30.11.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Osud tří žen z jedné rodiny protkaný skrz první světovou válku až po dobu krátce po převratu a pádu komunismu v naší zemi, je čtivě napsaný příběh, slabounko mi připomínající seriál Vyprávěj. Osudy, a ne zrovna snadné, třech hlavních hrdinek knihy, Anny, Alžběty a Anežky, vykresluje nejen těžkost doby, ve které žily, ale i jejich nelehké osudy, jejich manželů i rodinných příslušníků. Kniha se čte snadno, vtahuje Vás do děje a chcete znát, co bude dál, ale zároveň nemá nijaký spád, čí akčnost chcete-li a to ji trochu ubírá na zajímavosti. Upřít se však nedá, že paní Mornštajnová umí psát a udržet si své čtenáře.
Přestože si knihu už asi podruhé nepřečtu, tak přesto stojí za přečtení.

30.09.2020 4 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Nádherně napsanou knihu Kabinet milostných dopisů, mi půjčila žena mému srdci nejbližší a tím mě definitivně ujistila, že za jejim silným, energickým a sebejistým vystupování, se skrývá romantická, něžná a zranitelná duše.
Kniha je přeložena krásnou, zvonivou češtinou a číst ji je pohlazením oka i duše. Popisy hry na violoncello jsou tak působivé, až máte pocit, že hudbu v pozadí četby slyšíte. Utrpení Angela a bolest při vstupu do pokoje vytapetovaného jeho dopisy své ženě, Vás zaručeně usadí.
Ať už příběh lékaře Angela nebo mladé studentky hudby Elodie, Vás nenechají chladnými a zatřesou Vašimi pocity. Jistě si tuto knihu přečtu časem ještě jednou, abych si opět vychutnal příběh lásky za válečné doby a hezkou češtinu, která pohladí.
Doporučuji.

19.07.2020 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Laskavý humor příběhu je postaven především na zápase s angličtinou nejen pana Kaplana, ale i dalších přistěhovalců do New Yorku. Vážnost, se kterou někteří studenti v kurzu přistupují k výuce, přináší úsměvné situace. Sám se dlouho potýkám s angličtinou, a často se dostanu do podobně humorných situací, nebo si je sám vytvořím, takže v určitých situacích se s panem Kaplanem ztotožňuji. Chápu, že ne každému se tento styl humoru bude líbit, jako třeba mé přítelkyni, která roky vyučovala angličtinu. Pak si umím představit, že takového studenta mít, musí být více než zdraví nebezpečné.
Nehledejte v knize žádnou hloubku, jen jednoduchý humor a zkomolené hrátky se slovy při studiu cizího jazyka. Jen vypnout hlavu a číst.

24.05.2020 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Noah Gordon je zárukou dobrého příběhu, silných osobností a poznání něčeho nového. Mladý lékař Rob Cole se účastnil politických nepokojů a je donucen okolnostmi utéct z vlasti. Připojí se k prvním osadníkům jedoucí do Ameriky na původní indiánské území. V drsných podmínkách začne provádět lékařskou praxi a léčit hrstku farmářů, zamiluje se a zplodí syna. Ten je však hluchý. I přes tento hendikep se synovi, který chce být lékařem jako jeho otec, podaří vystudovat a vrací se zpět do drsného kraje Ameriky, aby léčil usedlíky, léčí v těžkých podmínkách, nevzdává se. A nikdo mu neřekne jinak než....Šaman.
Pěkná a čtivá kniha, která Vás bude držet a nepustí až do poslední stránky.

23.05.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Ernst je veterán z Vietnamu a vrátil se jako jiný člověk, poznamenán válkou. Nedaří se mu najít a udržet práci a myslí si, že odstěhováním mimo dosah civilizace, bude zase všechno jako dřív. Odstěhuje se tak i se ženou a svou dcerkou na Aljašku. Zprvu se zdá, že je vše na nejlepší cestě, ale postupem času se Ernestovi začne samota zajídat, protože jsou věčně bez peněz, živoří a víceméně se nudí a tím se jeho deprese začnou vracet a stupňovat. Svou malost a neúspěch si začne vybíjet o to více na své manželce, čemuž dcerka bezmocně přihlíží. Velká samota je krásný příběh o drsném životě na Aljašce, lidských vztazích a bezmocnosti dítěte. Rozhodně doporučuji přečíst, protože zaručuji, že Vás nenechá četba chladnými. Škoda jen, krapítek zrychleného konce, nebo . . . ne?

14.05.2020 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Má druhá kniha tohoto autora. První byla Dívka v ledu, ale nebudu je srovnávat.
Smrtící tajnosti je čtivá svižná detektivka. Marrisa byla mladá, atraktivní, cílevědomá potvora a mrcha a tak se zdá, že její smrt si přálo až moc lidí. Šílenec v plynové masce byl neotřelý nápad, jen mi k němu ještě něco chybělo. Rozuzlení vraždy, noo, byl to jistě zajímavý a nečekaný zvrat, ale neseděl mi k tomu příběhu. Celek sice drží pohromadě, leč příběhu chybí hlubší podsada. A Elsa? Ve svých 97 letech až moc velké čiperka, to mi zkrátka nesedí. Za mě 3,5 hvězdy.

20.02.2023 4 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Devadesátišesti letá Doris, na sklonu svého života, vzpomíná na ty, kteří pro ni v životě něco znamenali, co už odešli a hlavně na Allana, svou velkou lásku.
Doris žije sama. Už nemá nikoho blízkého, jen praneteř Jenny, žijící daleko a hovořící spolu jen přes Skype. Když však Doris nemoc upoutá na lůžko, touží už jen zemřít a proto sepisuje Jenny své vzpomínky. Vzniká tak nezapomenutelný příběh o přátelství, nebezpečí, smutku, odloučení, slabosti, víře a lásce.
Kniha je krásná, kapitoly krátké a dobře se čte. Dorisin životní příběh je však až příliš krátký, popsán spíše jen na povrchu, nic do hloubky a tak se obávám, že i přes citlivost příběhu nezůstane ve Vás moc dlouho. Přesto knihu doporučuji přečíst.

11.09.2022 4 z 5

Chaloupka strýčka Toma Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Vezmu-li v potaz, že tato kniha byla v 19.stol. vydána jako kniha pro děti, pak bych musel přidat ještě jednu hvězdičku. Neuvěřitelně silný, krásný a lidský příběh o otroctví černochů v Americe, jejich strádání i bezmoci, včetně pohledů na věc z obou stran a víře v lepší časy. Neodpustím si i pokřivenost církve.
Četl jsem vydání z roku 1977 Albatrosem, s ještě kudrnatě bohatou češtinou, což už dnešní mládež neosloví, ale za mě, dokonalé.

09.08.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Příjemný, poklidný, milý a hezký příběh. Mám rád podobné příběhy, které jsou o moudrosti, časoklidu, rozvaze, lásce a štěstí ve všech podobách. Uklidní Vás, pohladí, zamilujete si postavy a aspoň na chvíli vystoupíte z tohoto chaotivního, stresujícího, chvátajícího a neosobního světa. Myslím, že každý by chtěl znát klidného, milujícího Arthura nebo mít tetičku typu Lucille.
Nečekejte složitý, rozvětvený děj, ale klid a pohodu každé stránky.
Doporučuji.

12.02.2022 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Krásný, silný, poutavý a dojemný příběh. Tato kniha se musí číst pomalu, vnímat text, nasávat řádky a nechat se protkat vyprávěním Raviho.
Příběh, který Vás vrátí ke správným hodnotám, vyrazí dech, nenechá lhostejnými a pohladí svou moudrostí. Zavede Vás do nitra Indie, rozezlí nespravedlností života, uzemní nicotností nedotknutelných ( kasta v indii, která je považována za lidský odpad, nemající žádnou hodnotu a žijící v naprosté bídě ) a hlavně čistotou duše a těžkostmi životních rozhodnutí.
Tuhle knihu si rozhodně dejte na seznam.

01.11.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Detektivky Agathy Christie, jsou bezpečnou zárukou dobré četby a zajímavého rozuzlení zločinu.
Schůzka se smrtí nevybočuje. Je to příjemmá oddechovka s přidanou hodnotou: lze vraždu zlé, tyranské matky, pojmout jako společensky přípustnou? A je vrahem skutečně rodinný příslušník, jak to zprvu vypadá?. Čtěte.

23.04.2021 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Phillipse, je unesena během rodinného výletu. Uprostřed lesů v opuštěné chatrči se najdou důkazy o její vraždě. Macka to zlomí a hledá viníka. O několik let později obdrží podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče, kde se stala vražda jeho dcery. Mack se tomu vzpouzí, ale nakonec se k tomu odhodlá, vstoupí do chatrče a prožije opět své temné můry, jehož vykoupením se má stát odpuštění a ulehčení.
Kniha popisuje zoufalou bolest rodiče, který ztratí své dítě tou nejhorší formou, odpovídá na otázky, které si v té chvíli pokládá asi každý. Proč já? Proč se to stalo? Jak to mohl Bůh dopustit? A kde vůbec Bůh je, když ho ve své bolesti nejvíce potřebujeme?
Kniha má čtivou a lehkou formu. A přestože je o cestě k hledání Boha v bolesti a nenávisti, dá se kniha přečíst jako příběh i úplnému ateistovi jako jsme já.
Knihu doporučuji přečíst, odpoví na pár otázek a nenechá Vás úplně chladnými.

23.05.2020 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Temný cypřiš je detektivka, která se čte dobře, rychle, a nenechá vás na pochybách, že jde o dobrou knihu. Sama Agatha o této knize hovořila jako o velmi dobré, kdyby do ni nevstoupil Poirot. Ačkoli se autorce Poirot protivil a v pozdějších dílech to i dala poznat, tak v této detektivce Poirot ukáže i svou milou tvář.
Zápletka i motiv skvělé, pachatel ... doporučuji.

07.04.2023 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Čtu již třetí knihu od této autorky a jsem spokojen. Psát umí. Umí i vtáhnout do děje. Tento příběh, který se může stát kdykoli a kdekoli byl zasazen do velkých potop, které naši zem zasáhly. Je to však jen berlička k příběhu poukazující na to, že vše co zprvu vypadá marně a zničeně se obrátí zase k dobrému, když se člověk nezačne litovat, ale jde dál. Ilona i Kamila si zažily své. Linka Iloniny příběhu se mi však líbila více, ač se nečte lehce. Kniha se čte rychle, děj plyne, konec trošku předvídatelný.
Zkušenost: Pokaždé, když odhodlaně nastavím životu tvář, nakope mě do řiti! , podepisuji, stejně tak, jako "že nemá cenu zavírat oči, přikrčit se a čekat, že se nepříjemnosti samy vstřebají nebo rozplynou".

18.12.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

(SPOILER) Agátha Christie má nejčastěji jako prostředek vraždy jed. Ani v tomto případě tomu není jinak. Detektiv Poirot, už je zde za staršího pána důchodového věku, poněkud legračního a zmateného, ale aby ke konci knihy břitkou inteligencí rozklíčoval zamotanou vraždu. Čtení příjemné, chvílemi však nevíte co se děje a kde jste. Prostě Hercule Poirot.

03.06.2021 4 z 5