punkgirl97 punkgirl97 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

To bylo tak skvěle napsané. Velmi čtivé a poutavé čtení. Příběh si mě získal hned na začátku. Prolínají se dva pohledy současnost a minulost, jak se hlavní hrdinka potýkala převážně sama životem.

První pohled z minulosti byl místy vyčerpávající. Kolik si toho prožila za celý život, jak na většinu věcí byla sama. Ženský úděl.. Prostě a jednoduše to v té době neměli jednoduché a až mě místy mrazilo.

Tato slova knihu vystihují: Sevřený žaludek. Husí kůže. Nechuť. Zlost. Strach. Respekt. Naděje. Slzy v očích. Bolest.

Silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

Tenhle příběh vás rozbije.
Takže pokud hledáte něco, co vás rozpláče a co vás donutí přemýšlet nad tím, že se v dnešní době nemáme zas tak špatně - je to příběh přesně pro vás.

17.08.2021 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

To bylo tak krásně oddechové a zároveň hezky romantické. Samozřejmě se romantika nevyskytuje hned na začátku, ale až v průběhu příběhu, kdy si k sobě postavy, které spolu sdílí postel (každý v jiný čas), nachází cestu pomocí vzkazíků.

Obě hlavní postavy tj. Tiffy i Leona jsem si oblíbila v celku rychle. Tiffy byla správně praštěná a moc sympatická a zároveň skrývala svou minulost. Leon tak ten si mě získal svou profesí, protože byl ošetřovatel v paliativní péči. A zároveň fakt milý a skvělý chlap a ještě starostlivý.
Z vedlejších postav jsem si oblíbila hlavně Richieho a Moa.

Líbila se mi nápad na sdílení jedné postele každý v jiný čas. Je to z části dost děsivý, protože ti dva se setkali až mnohem déle, jinak s Tiffy jednala Leonova přítelkyně Kay.. mimochodem strašně nepříjemná postava. Vadila mi od začátku, a takový ten poslední hřebík do rakve si dala skrz Richieho.

Příběhu nechyběl ani humor, místy jsem doslova vyprskla smíchy. Na druhou stranu nepostrádal ani napětí hlavně skrz linku z minulosti Tiffy - její vzpomínky, které si postupně začíná vybavovat.

V knize je doplněn i epilog, který je hezky romantický zpracovaný, a myslím, že si v knize našel své právoplatné místo, ostatně přesvědčete se sami.

Pokud hledáte něco oddechového, milého, vtipného s trochou napětí tohle je román ideálně pro vás. ️

4,3/5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Příběh pojímá nejprve o zpackané bankovní loupeži, pokračuje to tak, že individuum, které toto zpackalo, tak se dostává do bytu, kde je zrovna prohlídka. A tady to všechno začíná - setkává se skupina lidí, kteří jsou sice odlišní, přesto spolu dokážou najít společné témata k hovoru.

V mnohém je to hodně přikrášlené, tak jak to bylo by ve skutečnosti nešlo. Nicméně to vůbec nemění nic na tom, že se u toho nasmějete - místy jen usmějete pod vousy, ale někdy prostě vyprsknete, jak jsou některé situace trefné a sedí i na váš život.

Příběh se odehrává v několika časových rovinách, dozvídáme se minulosti některých postav z bytu, zároveň minulost i současnost policajtů Jima a Jacka, který tento případ řeší, ale i jsou zde pohledy, co se dělo, když všichni opustili byt. Je to krásně propletené a vymyšlené.

Jsem příběhem unešená. A vřele vám ho doporučuji. ️

22.08.2022 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Viola přežila 4 koncentrační tábory. Její příběh mě dostal do kolen. To jak všechno přežila - zvládla bylo/je úctyhodné. Pojďme se vrhnout na pár slov ke knize.

Tak tohle by si měl přečíst úplně každý. Protože my se v dnešní době nemáme vůbec špatně. A někteří by si to měli také uvědomit.

Na začátek chci říct, že kniha se mi do cca půlky knihy četla celkem dobře, nicméně stále jsem věděla co mám ještě před sebou a bála jsem se toho, co Viola zažila.

Od té poloviny to začalo být horší, musela jsem si mezi kapitolami nebo úseky dávat pauzy - četla jsem tu knihu vlastně dlouho. Ale v přepočtu jak dlouho Violka trpěla je má délka čtení jako sfouknutí svíčky.

Stále nevím jak biografické dílo hodnotit, protože opět jsme u toho jak můžeme hodnotit něčí život.

Nicméně jaká zvěrstva se děla je opravdu masakr. To, že Němci byli jací byli, jsem věděla, ale netušila jsem jací byli Židé v postavení vedoucí k jiným Židům. Jaké zvrácenosti se děly… Nejen z toho MRAZÍ.

Kolikrát - nespočetněkrát jsem měla slzy na krajíčku, nebo mi tekly proudem. Opravdu velmi SILNÁ kniha - příběh Violy.

O to víc STATEČNOSTI, vnitřní síly a naděje se v ní nacházelo.

Věc/zjištění z čeho mě mrazilo: ..To jak jsou velmi blízké osoby vzájemně propojené, i když je dělí stovky kilometrů..

Závěrem knihy - to jak se vše v dobré obrací. To bylo tak krásně dojemné. I to jak se karty lehce obrátily proti trýznitelům, respektive ne vždy to bylo hned, ale nad každou sviní se vaří voda.

Kniha není pro každého, ale kdo toto téma vyhledává, tak je tohle jasná volba.

14.12.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Tenhle svět miluju. Naprostá dokonalost opět. Pokračování Naslouchače je opět napínavé, nabité novými informacemi, ale i vzájemné propojenosti.

Ilan poznává svět pětadvacítky, jak se dívají na sklenaře a celkově poznává minulost, nejen Pařížskou horečku, co se vlastně stalo a kdo všechno ji tam zažil. Nejvíce se dozvídá v místě zvané LAPOD, což vám nebudu spoilerovat, ale bylo to opravdu hustý. Ilan se zdokonaluje ve svém oboru.

Zvuk Velonu mi trochu připomněl Nimbus, protože funguje na stejný princip.

Přes všechny informace, které se dozvídáme miluju nejvíc Vargase a Kapitána.

Ke konci knihy se toho děje opět hrozně moc. A samotný konec knihy vás hrozně naláká na pokračování.

30.09.2022 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Miluju! Jak jsem si vůbec mohla myslet, že by mě to nebavilo. Nechápu své staré já.

Dvě hlavní postavy: Lily a Alexander. Kde začít? Lily je fyzioterapeutka, má přítele (nehorázný debil btw), skvělou sestru a jejího přítele - lidi k nezaplacení. Sestra Mary je naprosto boží postava, hlavně také proto jak se zachovala ke konci knihy. . Je Alex chlapem snů? Ano to sakra je, a to i v tričku i bez něj. Nejlepší scéna jak byli na charitativním večírku, kde se kromě jiného dokonale vybarvil Ben, na kterého mám sakra pifku, co si to sakra vůbec dovolil? Být tam vrazím mu jednu, také proto jaké má Lily díky němu sebevědomí. Ale Lily byla v dobrých rukách rozhodně. A také má můj obdiv, jaká je bojovnice.

Čtivé jak blázen, přesně tohle jsem teď potřebovala - ponořit se do knihy na pár večerů a dočíst!

Strašně se těším na pokračování, cca 100 stran do konce jsem si říkala o kom by mohla být a přála jsem si Jacka. Takže mám obrovskou radost, když jsem to zjistila.

4,75/5

21.03.2023 5 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Chytlo mě to od první strany. Krátké kapitoly z více pohledů příběhu daly pěkný spád a já se ani chvilku nenudila. Zajímavá celková myšlenka knihy. Hlavní hrdinka Tuesday mi v mnohém připomínala Noční můrku z Renegátů. Nejen schopnostmi, ale nějak takhle jsem si ji i představovala.

Příběh má v sobě několik důležitých témat, které řeší. Zejména znásilnění, šikanu a také drogové gangy a zkorumpovanou policejní síť.

Myslím, že tahle kniha stojí za pozornost. Místy bych to zkrátila, něco se opakovalo, ale celkové rozuzlení všeho mi vzalo vítr z plachet a zírala jsem na stránky, co si to ten autor vymyslel. Myšleno v dobrém. Zvraty tam byly a bavilo mě to jako celek, takže vřele doporučuji.

4,75/5

28.08.2022 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Zpočátku jsem si říkala, co na tom všichni mají, protože začátek se opravdu vlekl. Nevím, kdy se to přehouplo.

ALE

Pak to stálo za to! Strašně mě to bavilo. Nejen svět = cech smrtek, ale i postavy. Rowen a Citra. Ach Jo. Oba jsou skvělí. Bavilo mě i, že byli vlastně proti sobě. Ačkoliv to místy bylo dost napínavý.

Hlavně posledních 100 stran byly opravdu jízda. Zvraty, napětí, akce Jo to bylo něco pro mě.

Opravdu krásně promyšlený námět. Vůbec jsme nevěděla jak to bude dál. A hltala jsem všechny ty zvraty tam. A prožívala strasti s hlavními hrdiny. A ten konec byl epický.

Proměna Citry i Rowena byla skvělá. Neříkám, že jsem s některými činy souhlasila to vůbec. ALE některé byly nezbytně nutný.

4/5 (šetřím si hodnocení pro pokračování)

14.12.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Colleen umí sakra dobře psát. Děj byl napínavý, stupňující se a hodně čtivý.

V angličtině se kniha jmenuje Verity po hrdince, která v knize vystupuje pomocí vyprávěného příběhu. Poté, co se hlavní hrdinka Lowen dostává k biografii samotné Verity to začíná být napětím plné k prasknutí. Místy jsem zadržovala dech a říkala si: ne to nemůže být pravda, že by byl někdo tak zvrácený?

Jakmile je příběh přehoupl po první třetině usadil se mi v břiše vtíravý pocit, že je něco hodně špatně, nebo prostě takový ten strach jaké to bude dál.

Děj utíkal v celku rychle. Místy jsem se trochu nudila, ale pokaždé co nastávala nuda se do pár stran na scéně objevil nějaký poutavý prvek a bylo to zase dobré.

Celý tenhle příběh jsem Colleen zbaštila i s navijákem. Známka opravdu skvostné práce. Ke konci nám v tom autorka udělala větší bordel než v tom byl, ale i tak je to hodně dobré dílo.

Postavu Lowen jsem si oblíbila, stejně tak Jeremyho. Verity je kapitola sama o sobě, a abyste to všechno pochopili nebo se o to pokusili měli byste si tohle dílo přečíst.

4,5/5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Tak tohle mi sedlo neskutečně do nálady. Začala jsem ve zkouškovém období a dokončila to po státnicích během dvou dnů.

Čtivé, oddechové a vtipné. Ach bože jak jsem se smála místy se slzami v očích. Ty dvojsmysly mě dostávaly, ještě jak to autorka podala.

Příběh místy pokulhával, ale jako celek to fungovalo moc dobře. Bruce a jeho banán byl skvělý, ty scény zbožňuji. A když mi bude fakt mizerně po téhle sáhnu znovu, protože mě dokázala ozbrojit úplně neskutečným způsobem. Smála jsem se místy fakt nahlas. Doslova hýkala smíchy.

Čekala jsem něco u čeho nemusím přemýšlet, splnila nad očekávání.

28.08.2022 4 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

V první řadě moc děkuji samotné autorce za zaslání knihy k recenzi. Moc děkuji za důvěru a trpělivost.

Přiznám se, že tahle kniha mi vzala dech. Nemohla jsem se vůbec od stránek odtrhnout, četla se skoro sama. Téma velkého věkového rozdílu v knihách není běžným tématem, i proto si mě kniha získala, jak to vše autorka krásně popsala.

Postavy mi přišly moc hezky propracované a vztah k nim se vytvořil samovolně. Pohledy se zde střídaly a mě to bavilo. Celkově jste se díky tomu více přiblížili do soukromí postav a přišly vám více osobitější. Stejně jsem nejvíc fandila Šárce a Ivanovi, ale párů nebo respektive jejich tvoření je tu více.

Humor a trefná přirovnání, ano i toto v knize najdete a poměrně v hojném počtu. Kolikrát se mi stalo, že jsem vyprskla smíchy ať už nad Chroustem, který si spletl telefon s kalkulačkou, nebo nad zrezivělou fabkou.

U toho to příběhu pro mě bylo nejlepší, že jsem opravdu nevěděla jak skončí. Má takový vztah šanci nebo ne? Věkový rozdíl 35 let je opravdu hodně. Musím říct, že kdyby příběh končil někdy kolem strany 290 byla bych z konce asi ve výsledku mírně zklamaná, ale autorka nezklamala a příběh vymyslela, včetně konce moc hezky.

Jedno velké doporučení!

27.09.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Jak hodnotit biografii? Je to těžké, ale na druhou stranu tahle kniha jde hodnotit úplně přirozeně sama. Možná i tím, že jsem v rockerka.

Dave Grohl je postava, která vás okouzlí ať už hudbou, kterou dělá od srdce, nebo i svými myšlenkami, příběhem. Nesetkala jsem se s nim osobně (Škoda, ani FF jsem naživo neviděla a mrzí mě to!). Myslím, že by to byl Zážitek ano správně s velkým Z. Pokud vám jméno Dave Grohl nic neříká, tak minimálně znáte Nirvánu, kde vystupoval nebo právě Foo Fighters. Tyto názvy kapel kolem vás už stopro šly.

Jen chci říct, že mě bavil neskutečně styl vyprávění. Četlo se to doslova jedním dechem. Dave si mě získal i svými myšlenkami ne jen hudbou, kterou miluju. Určitě tato kniha stojí za přečtení.

Dave si prošel kde čím ve svém životě. Začínal s hudbou a jako kde kdo začal v garáži, ve starých sešlých klubech a vypracoval se až tam, kde je! Setkal se s mnoho známými jmény. I proto je mi ta kniha tak blízká. Čtete o kapelách, zpěvácích a zpěvačkách, které znáte nebo dokonce posloucháte. Tento biografický příběh je skutečný a místy až neuvěřitelný.

Jemu tu slávu přeji, dřel na tom, aby byl tam, kde je teď.

31.10.2022 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

(SPOILER) Říkala jsem si, co může být skvělý na dalším románu od německé autorky. A hle! Je to čtivé, je to fakt boží. Z počátku mi postava Leny trochu vadila, ale opravdu jen pár maličkostí. Ostatně Ryan taky alespoň do doby, než jsme zjistili jeho minulost. Pak mi to najednou došlo, proč je jaký je a začalo mě to bavit.

Líbil se mi celkově humor, ironické poznámky nebo odsekávání hlavní hrdinky Ryanovi.

Vedlejší postavy Izzy a Will mě moc bavili od začátku. Fakt, že se můžeme těšit na pokračování s nimi mě hodně těší, opravdu mě zajímá jak to mezi nimi bude dál.

Co by to bylo za román bez zvratu ke konci. Jako ano i mně se na chvíli zastavilo srdce a říkala jsem si jak to asi bude dál. Ono vzato předpokládáte, že to dopadne dobře, ale zas na druhou stranu si říkáte, vždyť už máme jen 50 stránek (teď bych kecala, první číslo, co mě napadlo) tak jak to chce sakryš autorka stihnout. Měla jsem stažený žaludek to je holý fakt.

Rodina Cooperů si mě získala celým svým srdcem. Hlavně Liam a jeho láska k mimoňům, protože i já jsem velkým milovníkem těch žlutých příšerek.

4,9/5

14.12.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tohle by si měl přečíst každý koho zajímá historie, která není ani tak dávná. V příběhu se podíváme do Španělska jak to tam vypadá po občanské válce. Země se veřejně pro svět představuje velmi idylicky, ale je tomu ve skutečnosti tak? I pro normální občany, kteří jsou pracující a neřadí se mezi smetánku národa?

V knize sledujeme více pohledů na život. Podíváme se jak to vypadá v sirotčinci, na jatkách, v býčích zápasech i na hřbitově. Nicméně hlavní linka probíhá mezi pokojskou Anou a texaským studentem Danielem. Daniel miluje focení, popisy, kdy hledá správný okamžik mi byly velmi blízké, též mám zálibu ve fotografování. Ana je od začátku zahalena v mnoha tajemství, které se postupně odhalují.

Proměna postav, poznávání je krásně vykreslené. Dva odlišné světy po střetnutí? Na tohle jsem se těšila a dostala jsem, co jsem chtěla. Amerika, která svým občanům nabízí tolik možností a je zaslepena a nejen ona vůči Španělsku, ze kterého unikají informace asi jako padló vojáci z hrobů..

Daniel se dostává k surové realitě díky Aně, snaha se proniknout s čočkou dál než kdokoliv jiný. Rozdíl začíná, že každý měl jinou výchovu, jiné podmínky pro žití a jiné možnosti pro budoucnost.

Kniha byla prosetá napětím, kdy místy jsem jen zírala, co se stalo a místy mě až mrazilo, jak byl příběh propletený a zároveň úchvatný a děsivý. Přesto, že má kniha tolik stran, čte se skoro sama.

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Příjemné shledání opět s hrdiny, co tak známe z Nových začátků. Chvíli jsem tápala, co se vlastně dělo všechno v díle před, ale dost věcí je tam oživených a na zbytek jsem si v průběhu vzpomněla.

Byla to skvělá oddechovka, ačkoliv mě Will zvedl tolikrát ze židle, že jsem místy přemýšlela, zda je to vlastně odpočinkové čtení a nebo nasírací.

Izzy i Willa jsem si oblíbila už v prvním dílu a neskutečně jsem se na tyto dva těšila. Uvidíte příběh, který se snaží přeměnit kamarádství v lásku a nese to s sebou tolik proměnných. Já jsem se tedy nenudila. Dá se říci, že milostný trojúhelník, který v knize je, mě hodně bavil.

Konec knihy se asi jistým způsobem dal očekávat, ale to bych to nebyla já, když bych něco tušila dopředu že ‍️. Ale Nee zajímavý zvrat ve věcech se tam naskytl a musím říct, že i přesto se mi kniha velmi líbila a někdy se k ni vrátím jako k oddech.. pardon nasírací romantické knize.

30.09.2022 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Třetí díl v pořadí této romantické série z Green Valley se mi líbil nejvíce, několikrát mě kniha dojala k slzám a nemohla jsem se odtrhnout. O to hůř, když jsem se odtrhnout prostě musela.. .

Postavy si mě získaly hned, hlavně teda Elara, přišla mi v mnoha ohledech stejná jako já, taky s horkou hlavou utekla a pak vlastně nevěděla jak dál. Ale to je vše, co nám život ukáže postupně, zda jsme jednali v daný moment správně. Ačkoliv se to zprvu může zdát, že to nebyl dobrý nápad, tak ve výsledku to může příjemně ovlivnit zbytek, nebo alespoň část života.

Noah se mi líbil svou povahou, ale i on si v příběhu beru na bedra věci, za které nemůže a které hlavně již neovlivní. Přesto se s tím hrdě popral a mně se to líbilo, ačkoliv byly chvíle, ve kterých jsem ho chtěla vzít pánvičkou po hlavě.

Slow burn romantika je tady tak hezky vykreslená, že si toto získá každou romantickou duši. Romantických knih je hodně, ale tahle se vám bude líbit - můj skromný názor .

30.09.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Byla protkaná krásnými pozoruhodnými myšlenkami - hodně k zamyšlení. Je krásně zpracovaná o tom žádná. O tom kolik je tam filozofie, a přesto jsem si to užila. A víte proč?
Je to napsáno jednoduše, kolikrát si v tom představím svůj život/své myšlenky. V té knize se mnozí z vás najdou. A třeba mnohé pochopí. Moc doufám, že knize dáte šanci. Moc pěkný příběh. ️

Proč když máme sen, který se časem splní si jej přestaneme vážit? I sen dokáže zevšednět. Důležitá je cesta i cíl.

Život se skládá z maličkostí. Měli bychom si vážit všeho, co ve svém životě máme. Tento příběh je o uvědomění, je o naději, o přemýšlení - co by kdyby, o pocitu sounáležitosti.

Dejte ji šanci. ️

4,5/5

15.01.2022 4 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Tohle byla jízda, kniha - příběh mi opravdu sedl a moc mě to bavilo. Kór to, jak tam není nouze o akci. Zároveň je to propracované po stránce technologií, to jsem se občas ztrácela, ale vždy jsem nebyla sama, buď Axel nebo Scott mě v tom nenechali.

Musím říct, že jsem dlouho nečetla něco plné akce a zároveň humoru. Opravdu mě to bavilo. ️

Postavy mi také sedly zvlášť Axel. Jak jsem ji na začátku moc nemusela opět nechápu proč. Hádky s Kittem jsou prostě skvělý. Oba sarkastický a drzý.

Akce je až do samotného konce a tak to má být.

07.11.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu začetla. Brala jsem ji jako příjemnou oddechovku plnou dobré kávy, lahodného pečiva, vynikajícího jídla a plného cestování a objevování nových věcí.

Jen jsem to nemohla číst, když jsem zrovna měla hlad, to mi žaludek výrazně protestoval, když se mé chuťové buňky protloukaly skrz lahodná slova o jídle.

Líbilo se mi, jak postavy vystoupily ze své komfortní zóny a zkusili něco nového. A co víc objevili své vnitřní já, které bylo skryto za fasádou kariéry a povrchních lidí.

K postavám jsem si pořádně vztah vytvořila až dýl. Zpočátku mi přišly hrozně vzdálené. Až, když se na scéně objevila Eva. Ta příběhu vmetla pravé kouzlo útulné kavárny a starostlivost o druhé. A totálně mě příběh chytl, když se na scéně objevil nabručený Josh, místy mě sice dost rozčiloval, ale jak se k němu chovali ostatní to mi to vynahradilo.

Jak už jsem psala, moc se mi líbila proměna mentality lidí, vlastní uvědomění, co je vlastně v životě nejdůležitější. A tyhle poselství v knihách jak víte mám moc ráda, takže za mě skvělá romantická kniha. A kdo nečetl, tak zkuste vstoupit do světa #hygge

4/5

19.10.2021 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Obálka a celkové zpracování knihy je krásné.

Příběh mě vtáhl do děje hned od první stránky, kdy si mě získal jak Adam tak Martin. Autor velmi pěkně vykreslil jejich vnitřní pocity, nejen když zažívají bolest, ale i všechny všednosti života. Přesto, že je mezi nimi místy vyhrocený vztah, tak jsou bratři a drží spolu.

Líbilo se mi jak se do příběhu prolínala i minulost chlapců. Jak se postupně měnili, na co si v průběhu knihy přišli. No krása. Já jsem z knihy unešená. Při více dění, akce a postupného odhalování jsem pomalu nedokázala odtrhnout oči.

Pro více dojmů včetně fotky, mě najdete na IG: @tera_cte
Mějte se krásně. :)