psychousek psychousek komentáře u knih

Legie Legie Jamie Sawyer

Druhý díl trilogie byl skvěle napsaný a strukturovaný, celkově mne do děje autor vtáhl vlastně okamžitě, v prvním dílu jsem si jednotlivé postavy oblíbila a byla jsem poněkud napjatá, jak to bude pokračovat dále. Autor krásně pracuje se dvěma záporáky k hlavní postavě, nebo spíš postavám a světu, a skvěle propuje jedno zlo a druhé zlo, přitom každé samostatně. V celé knize nebyla žádná hloupá pasáž, občas dokonce bylo na pováženou, jestli čtu halucinaci nebo ne, autor vše popisuje z pohledu jedné postavy, což příběhu rozhodně dodává další úroveň oproti ostatním.

24.04.2020

Artefakt Artefakt Jamie Sawyer

Kniha se mi ze začátku četla celkem obtížně, ale to jenom do konce první kapitoly, pak jsem přivykla autorovu stylu a hlavně postavám a všechno bylo jednodušší. Příběh jako takový je chvílemi předvídatelný, hlavně pro osoby, které sci-fi štou, nicméně je stále velmi příjatelný a rychle vás vtáhne do děje. Po celou dobu jsem si pokládala některé doplňující otázky, a bohužel jsem na ně nedostala odpovědi ani později, ale i tak byla četba velmi potěšující. Dokonce až tak, že následující dva díly jsem každý přečetla jen za 24 hodin každý.

24.04.2020

Návrhář Návrhář Marius Gabriel

Návrhář. Titul s ženskou siluetou, na níž jsou navržené šaty, svádí k představám o knize. Na zadní straně přebalu čekáme, že kniha se bude převážně věnovat Diorovi. Po dočtení však zjistíme, že to tak není. Nebo je?

Christian Dior byl úžasný návrhář, který, mimo jiného, do světa módy přinesl New look. Kniha od začátku sleduje příběh Copper, kterážto jako mladá vdaná paní přijíždí s manželem do čerstvě osvobozené Paříže. Zjišťujeme, jaké byly v Paříži nálady, co se dělo a proč. S Copper prožíváme důležité životní momenty a Dior je odstaven na druhou kolej. Alespoň tak to vyznívá. Nemyslím si, že to tak je...

Copper nám zprostředkovává to, za jaké situace Dior tvořil. Jistě, autor by mohl knihu pojmout tak, že by jednoduše popsal nálady ve společnosti a snažil se obsáhnout Diorův život ve fikci. Takhle bylo jasně vidět, co ho ovlivnilo, proč, jak. A proto mám za to, že se kniha jmenuje Návrhář.

Kniha mne velmi bavila, byla příjemná, čtivé napsaná, ryhlečtoucí. Pro čtenáře, kteří se nevyznají v poválečném světě módy ve Francii, doporučuji mít po ruce google, a když jména nebudou znát, zjistěte si, o koho se jednalo.

Rychlé shrnutí: kniha se mi líbila, subjektivně dávám 4 hvězdičky z 5. Doporučuji k přečtení :-)

22.12.2019

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Tato kniha je vlastně taková malá jednohubka. Na začátku zjistíte, že příběh vypráví robotická jednotka, která si upravila kód a zbláznila se do seriálů. Účelem knihy je z pozice této jednotky odvyprávět příběh (jaký - to nepovím, nebudu spoilovat). Četlo se to lehce - což dokládá i to, že za tři hodiny už jsem neměla co číst - poutavě, i v postavách jsem se vyznala. Autorka nezabihá do nejrůznějších perspektiv, jede přímo, a pouze z pohledu jednotky. Knihu mohu doporučit k přečtení.

20.06.2019

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

O knize jsem slyšela hromadu věcí, všichni ji doporučovali, ale zapomněla jsem (jako pokaždé), že "nálepka" bestseller v 98% případů prostě není pro mne... Vím, že mé hodnocení je striktně subjektivní, ale já jsem prostě jednotlivým postavám nevěřila, nepřišly mi reálné ani pochopitelné, a kriminální zápletka na mne působila velmi tristně... Věřím, že své čtenáře si kniha najde, nicméně u mne nepochodila...

07.09.2018

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

(SPOILER) Skok sem skok tam, ukrást buňku, vrátit buňku, zbláznit se, a to vše proto, aby v historii proběhl jeden sňatek. Přišlo mi to trošku kombinované na sílu, sice nakonec vše dávalo smysl, ale mohlo to být lepší, promyšlenější.

Scény, kdy Max někam běží, protože objevila X a čtenář neví, jestli je to dobře či megaprůser, tohle napínání nemám ráda. Pokud je ale něco, co mi fakt vadí, tak je histerická scéna. Sice jedna, ale pořádná. Na to, že je histerizujícím přes 30 se chovají jako puberťačky...

Jednička mi přišla lepší, ale stejně už otevírám trojku :)

25.08.2023

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

V každé knize ze série se řeší vždy jen jedna jediná mise. A v tomto dílu to není jinak. Nejdřív se setkáme s A a potom se přesuneme na Salamis, která se opět zaplete do něčeho, čemu by se (podle mého) nejraději vyhla. Ale to by pak nebylo o čem psát. A je to skvělý! Čtivé, příběh plynule pokračuje, nenašla jsem logické ani jiné paradoxy. V této knize navíc krásně ukazuje nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Hrozně by mne zajímalo, jestli/jak Korzáři myslí...

26.06.2023

Skrytý Skrytý Benedict Jacka

Skvělé pokračování Alexových patálií. Na to, že je věštec, se vždy dostane do pěkného průseru, a ani tentokrát tomu není jinak. Kniha se čte lehce a autor nikterak nesnižuje laťku. Přiznám se, že mne tentokrát štval postoj Sondera, ale třeba změní pohled na svět... A Alexova mazlíčka jsem si fakt oblíbila!

20.06.2023

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Mám ráda sci-fi a post-apo, ale... Tato kniha mi nic nedala. Neměla jsem pocit, že chci aby nějaká postava přežila, nikomu jsem nefandila, nemělo to TO, kvůli čemu bych si knihu přečetla znovu. Obávám se, že se jedná o jednu z knih, které po přečtení brzy zapomenete, že jste ji někdy měli v rukách.

02.03.2022

Tajná kapitola Tajná kapitola Genevieve Cogman

Další příběh Iren a Kchaje, který začne jako jednoduché "získej knihu". I v tomto dílu vede autorka čtenářovu pozornost jedním směrem a přitom se děje něco jiného. Na druhou stranu, pokud se čtenář pročetl až do tohoto dílu, série ho baví a tak nějak s tím počítá.

Autorka přišla se závěry, které mne ani nenapadly, stejně tak jsem nezpochybňovala motivaci žádného činu. A víc neřeknu, neb cokoli dalšího by byl spoiler.

Jen by mne skutečně zajímalo, zda autorka Iren oblékla v poslední fázi úkolu do daného oděvu záměrně (kauzálně) nebo jen z touhy, aby si čtenář mohl ty scény skutečně užít....

19.02.2022

Vítězství Vítězství Nick Webb

Je mi líto, ale ne. Třetí díl jsem v průběhu čtení 4x malém odložila a musela jsem se do pokračování přemlouvat. (Nepovím kdy, to by byl spoiler.) Uznávám, že závěr byl pěkný, některé pasáže byly promyšlené. Působilo to na mne dojmem, že autor vystřílel všechny skvělé nápady i literární obratnost ve druhém díle a ve třetím se snažil dát dohromady dobré a nedobré nápady a doufá, že to bude fungovat. Pokud však dočtete až sem, pak poslední díl také přelouskejte, přeci jen už jste na konci příběhu.

18.09.2021

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Pan autor má nadání pro psaní. Pokud jsou postavy na planetě maximálně tři dny, a během té doby dokáže autor skvěle balancovat mezi třemi úrovněmi příběhu, pak by mu někdo měl říct, jak dobrou práci odvedl.

Kniha se vlastně četla sama. Vyprávění poutavé, přímé, žádné nelogické odskoky. Pokud se líbila jednička, dvojka se bude líbit také.

Jen by mne zajímalo, co by na tento díl řekli ochránci zvířat... :D

15.09.2021

Stavitelé Arestonu Stavitelé Arestonu Josef Pecinovský

Chtěla jsem říct, že je to nejslabší kniha z celé série, ale ona to asi úplně není pravda.

Stavitelé se mi oproti trilogii Arestonu četli těžce. Kousek před polovinou jsem měla chuť tu knihu odložit a nikdy se k ní nevracet. (Jenže to bych nesměla mít zvyk se v takových případech podívat dál dopředu, co se tam bude dít, když vydržím.) Při zpětném pohledu (samozřejmě po dočtení) na mne kniha působí, jako by měl autor v hlavě delší román ale pak mu došla slova a tak několikaset stránkovou věc osekal jak nejvíce to šlo. Jen si říkám, zda v takovém případě by nebylo spíše lepší vydat ještě o polovinu zkrácené vydání...

23.08.2021

Hořící stránka Hořící stránka Genevieve Cogman

Báječné. Úžasné. Okamžitě jsem se dostala do děje, hlavní záporák "velmi dobře" úřadoval a bavil se pokusy knihovníků o jeho zastavení. Každým dílem mi autorka přijde víc a víc vypsaná a děj je zase o kousek propracovanější. Závěrečná scéna mne upřímně bolela stejně jako Irene...

08.05.2021

Destrukce Destrukce Alex Drescher

Báječně napsaná kniha, děj má spád a je i originální. Myšlenka, že někdo dokáže stvořit svět a předcházet mezi svým světem a touto planetou, je úžasná. V prvních dvou kapitolách jsem se trochu ztrácela ve jmenech, ale jakmile jsem přišla na to kdo je kdo, četlo se to skvěle.

11.04.2021

Evakuace Evakuace Marko Kloos

Druhý díl vesele pokračuje ve stejné linii jako první. Hlavní hrdina se dostává do nových sraček (pokud budeme používat stejný slovník, jako on), a ty ho nakonec dostihnou.

Děj je opět propracovaný, ale při zpětném pohledu byl trochu problém oddělit druhý a třetí díl od sebe, jelikož na sebe (na rozdíl od prvního a druhého) přímo navazují.

Pokud jste přečetli první díl a líbil se, ty další se budou líbit také.

24.03.2021

Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

V polovině 19. století se stala Velká bouře, která rozdělila svět dalšími moři. Některé státy v podstatě zmizely, zatímco jiné se začaly prosazovat a vzkvétat. A hlavní boje přestaly být o moc, ale o jídlo a zdroje. Do této situace jako čtenář vstupuji a snažím se zorientovat. To, že svět postihla katastrofa jsem zpracpvala rychle, že Rusko je carské taky nebyl problém, ale že Česko-Slovensko je království a navíc má loďstvo, to mi hlava dlouho odmítala.

Zajímavé na knize je, že nesleduje žádný příběh člověka, hlavní postavou je království a jeho potřeby, kterým slouží kapitán lodi, pilot, i všichni ostatní. Autor se navíc nezaměřuje jen na české země (a jejich državy), ale dovoluje nám nahlédnout i do ruského carství a nabízí jejich perspektivu.

24.09.2020

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Bylo mu 75 a vstoupil někam, kam za mlada nechtěl, o čem nic nevěděl, a bez toho, s kým se tak domluvil. Najednou se mu otevřely oči dokořán, dveře do vesmíru, a možnosti, kterých se děsil.

Kniha se četla velmi dobře, příběh zaujal, ačkoli tam nebyla pro mne ta důležitá kontinuální linka hlavního příběhu. Bitva od bitvy měly společné jen hlavní postavu, teda než přišel konec. Moc ráda bych věděla, zda autor od začátku plánoval udělat z toho knižní serii, nebo chtěl mít jen jeden příběh, který bude znít uceleně.

15.09.2020

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrímur Helgason

Autor je strašné hovado - to je věta, kterou jsem si při čtení několikrát opakovala. Kniha jako taková mi přišla neutrální - nepotěšila, ale ani neurazila. Místy jsem se zasmála, ale nemohu říct, že by mne nadchla. Každopádně od autora žádám omluvu - v průběhu celého příběhu jsem nedostala ani jednu jedinou radu, jak vyčistit kvartýr...

18.06.2019

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Snad každý má alespoň nějaké povědomí o tom, že Schindler zachránil víc jak 1000 lidí před smrtí v koncentračním táboře. Ukázal to u pan Spielberg ve své filmové adaptaci. Ale přesto...

Kniha není psaná klasickou formou vyprávění. Autor si vzal za úkol přednést čtenáři příběh, který je podložený svědectvími slovními i písemnými. A v tom je právě kniha jiná. Keneally ve vyprávění kombinuje prózu a vědeckou práci. Nutno uznat i to, že na tento fakt v předmluvě upozorňuje.

Příběh se mi nečetl lehce. Jedna pro tuto kombinaci způsobu vyprávění, ale i kvůli obsahu. I přesto ji doporučuji.

30.03.2019