Prske Prske komentáře u knih

Batole Batole Lenka Medvecová Tinková

Po “Prosím, spinkej” jsem sáhla i po pokračování pro věk batolete. A určitě se k průvodci ještě v průběhu dalších dvou let vrátím. Nyní si z toho beru jiné chápání batolecího spánku v porovnání s miminkovským, ale co mi možná trochu chybělo, tak rozhodně víc té praxe, jak se v názvu knihy slibuje. Pár konkrétních tipů tu je, ale spíš je to podle mě příručka o vnímání a filosofii dětského spánku :)

16.12.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Tak jo, v poslední části knihy jsem se fakt bála a byla ráda, že ji čtu ve dne a v civilizaci…
Sama se přikláním k tomu, že příběh je spíš mystifikací (historky ohledně zničení gramodesek, mobilu i užívání drog tomu hodně pomáhají), ale co je velmi znepokojivé - reálná zmizení několika desítek lidí v pohoří Tribeč. Co si o tom myslet?

03.12.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Příběh se rychle vyvíjel, vraha jsem jako vždy tipovala úplně špatně :D a konec byl možná trochu překombinovaný a trošku zklamal.
Zajímavý pohled do života jednoho sousedství.

20.11.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Je šílené, že se něco takového v 21. století stále děje. Při čtení především ženských osudů jsem cítila obrovskou vděčnost za to, kde jsem se narodila.

13.11.2021 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Fejetony mě bavily, bylo jich tak akorát aby mě bavit nepřestaly i přes často opakující se téma.
Co se mi opravdu líbilo - krásné ilustrace od sestry! :)

09.11.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Tohle mě tak strašně nebavilo. Styl psaní, hlavní hrdina i hrdinka, děj… nechápu, proč je to v povinné četbě. Pro mě nulový přínos, pasáže ve francouzštině otravné… po knize jsem sáhla kvůli té kontroverzi okolo ní. A opravdu se mi nelíbilo, s jakou samozřejmostí autor pedofilii obhajuje.

04.11.2021 1 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Jednoduchý krátký příběh, který přibližuje jak práci v České poště, tak začleňování vězňů po odpykání trestu. Osud hlavní hrdinky byl hodně tíživý, opravdu mi jí bylo líto…

02.09.2021 5 z 5

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

Strašně zvláštní povídky. Nic se neděje, pak najednou hororová atmosféra a otevřený konec.
Za mě top: Sousedův dvorek a Špinavý kluk.
Víc než samotné zápletky jsem ocenila popis argentinských měst, obyvatel a problémů pro nás v Evropě těžko představitelných…

24.08.2021 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

(SPOILER) Kromě první povídky mě zaujaly všechny. Každá trochu jinak, občas mi bylo hodně smutno. Poslední povídka, která by asi měla tohle depresivní téma ukončit tak nějak v dobrém, se mi teda moc pozitivně nezdála.
Ale rozhodně kniha stojí za přečtení.

14.07.2021 3 z 5

Nejhorší večírek tvého života Nejhorší večírek tvého života Andy Rowski

Jak člověk okusí gamebooky od Livingstona, ostatní kusy už stojí za prd. A tento kousek není výjimka…
Příběh, jazyk i členění textu velmi amatérský a nepůsobivý - fakt mě neohromí, že text plyne téměř lineárně a i když si vyberu jednu cestu, tak na stejné dvojstránce vidím i tu druhou :D
Jediné plus dávám za krásné ilustrace a snahu influencerky přilákat své followers ke čtení.

07.07.2021 2 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Po knize Němci, která mě nadchla, jsem sáhla po Doupěti. Trochu mě zklamala jakási povrchnost postav a nedostatek prostoru pro rozvinutí děje mimo Květino doupě. Naopak jsem byla ráda za nenásilné protnutí všech dějových linek a krásný popis vzniku Stockholmského syndromu. Hurá na Zuzanin dech :)

03.07.2021 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) To bylo zvláštní. Z trilogie o mateřství se mi Rekonstrukce líbila asi nejméně, nejspíš kvůli otevřenému konci a osudu Elišky. Velmi znepokojivý byl i výčet skutečných matek-vražedkyň české i světové kriminalistiky. Jako matce se mi tyto pasáže četly dost špatně.

15.06.2021 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Tuhle knihu jsem zhltla docela rychle, protože to prostě ani nijak nešlo - s Agnes jsem velmi soucítila a byla jsem zvědavá, jak se její konflikty s matkou vyvinou.
Určitě zajímavý pohled na vnímání romské kultury a předsudky s ní spojené.
Některé pasáže byly na můj vkus až moc popisné a raději jsem si to ani nechtěla představovat.
Závěr mě trochu zklamal a nějak mi neseděl do celého příběhu, proto o hvězdičku méně.

13.05.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi depresivní příběh, už dlouho mi nebylo z nějaké představy tak moc do breku... Pohled na konkrétní “problémy” ze strany Báry a ze strany její mámy nejspíš způsobil onu smutnou autentičnost.
Takto to dopadá, když mají děti zakomplexovaní rodiče, co si na nich léčí svoje vlastní křivdy.

09.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvěle popsané charaktery a myšlenky hlavních postav. I nápad celého příběhu mě velmi zaujal, i když mohl být mnohem lépe zpracován (celou dobu jsem přemýšlela, co mi to tak moc připomíná? Farmu zvířat s rovnými a rovnějšími zvířaty..). Nechce se mi věřit, že mi komunismus 21.století vypadal “jen” takto.
Kdybych nebyla sama mámou a část knihy o výchovném ústavě mě tak nezasáhla, hodnotila bych asi o hvězdičku míň.
I tak mě velmi znepokojuje, že i dnes se na světě dějí věci, kterých jsme se my v 89 úspěšně zbavili...

06.05.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Osud němců na českém území po konci války mě zajímá od chvíle, co jsem dočetla Vyhnání Gerty Schnirch (Kateřina Tučková). V tomto příběhu ani tak nehrál hlavní roli popis zvěrstev páchaných na němcích, jako spíš osudy konkrétních lidí více či méně vinných.
V mnohém mi kniha stylem připomínala Hanu od Aleny Mornštajnové - babička z Německa zprvu outsider a jasná černá ovce “rodiny” se nakonec ukáže jako oběť událostí.
Jakuba Katalpa mě stylem vyprávění nadchla, už se těším na Zuzanin dech a Doupě :)

23.04.2021 5 z 5

Z první ruky Z první ruky Jeffrey Eugenides

Knihu jsem koupila ve výprodeji, nečekala jsem žádný zázrak. Ale povídky mě bavily, i když občas byly lehce předvídatelné.
Moje top povídky: Pipeta, Hledání viníka, Z první ruky.

07.04.2021 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knížku jsem “zvládla” jako audioknihu, jelikož Třeštíková není úplně můj styl. A bylo to super, každá kapitola namluvená jinou herečkou, krásně se mi v tom orientovalo a zpříjemnilo procházky s kočárkem :) velmi nenáročný až předvídatelný děj řekla bych. Oddychovka na jarní/letní dny :)

06.04.2021 3 z 5

Slon Slon Martin Suter

Hezké odpočinkové povídání o růžovém slonovi, genové manipulaci, cirkusu a problematice lidí bez domova.
Občas mi přišly některé pasáže trochu odfláknuté a někdy zas zbytečné, ale příběh to byl rozhodně zajímavý a k zamyšlení.

09.02.2021 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Seriál miluju, viděla jsem ho už několikrát a nedám na něj dopustit. O to víc jsem byla zklamaná z jeho knižní předlohy.
Ke knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy, protože práce forenzního analytika je moje vysněná. Ale další díly už si nepřečtu.
Příběh mi přijde takový nudný, má rychlejší spád než v seriálu, prostě mi tam něco chybí.
Ale možná je to pouze mou deformací perfektním seriálem. Těžko říct...

09.11.2020 3 z 5