PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Příjemná, čtivá a napínavá detektivka od začátku až do konečného rozuzlení, psána jasnou, jednoduchou a srozumitelnou formou.
Do děje jsem byla doslova vtažena kapitánem Exnerem, jako bych ho prožívala se všemi postavami příběhu. Prostě knihy pana Václava Erbena a jeho kapitán Exner je pro mne srdeční záležitost.

02.07.2021 5 z 5

Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Jim Dollar (p)

Knihu jsem objevila v knihovně mých rodičů, zaujal mě hlavně přebal knihy. Nemohu až tak souhlasit s níže napsanými komentáři. Román knihy, byť kniha je z roku 1964 je trošku i nadčasový na tuto dobu, kdy známi miliardáři, kteří hýbou světem od nepaměti, chtějí znemožnit a vadí jim, že se něco někde dělá jinak a snaží se odstraňovat osoby, které hatí jejich zájmy. Románový příběh knihy je čtivý, líbil se mi. Od začátku napínavý zahalen intrikami i tajemstvím, vraždami a tak trochu i šmrncnutý pohádkou, utopií. Každý si v této knize, najde, to své.

01.07.2021 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Detektivní příběh odehrávající se na Moravě ( již druhý v sérií a také velmi napínavý jako první ), od první stránky až do závěru příběhu mě držel v napětí. Velmi spletité pátrání a zajímavé odhalení. Zařazuji tento díl mezi nejlepší a doporučuji.

27.06.2021 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Opětovně pěkné středověké čtení. Sérií čtu postupně, takže na mé tři předešlé favority ze série, které byly velmi napínavé od začátku až dokonce tato kniha nemá. Škoda, že Ludmila nedostala větší prostor k dořešení sama a nebo když už, tak společné pátrání až dokonce i s Oldřichem. Jedna malinká výtka....... autor knih série se začíná pomalinku zapomínat, co bylo v předešlých, čtenářům už napsáno. Snad syn - Oldřich je starší a ne dcerka - Ludmila?

20.06.2021 4 z 5

Báseň Báseň Oskar Davičo

Uuuf....... tak to byla velmi, velmi těžká četba !! Na to, že má kniha přes 500 stran, příběh - obsah této knihy, by se dal napsat na 100 stran. Opravdu velmi těžká četba, děj se vůbec neposunuje kupředu. Autor knihy napíše dvě tři věty a kolem toho mnoho stran ("omáčky"), nespočet přídavných jmen, přívlastků a jednoslovných vět....... o ničem. Knihu jsem četla dále, jelikož ctím zásadu dočíst knihu dokonce, ale hlavně proto, že jsem čekala, zda příběh bude stejně slabý, ne-li horší, či lepší.
Obsah děje je z druhé světové války, odehrávající se v tehdejší Jugoslávií. Hlavní hrdina mladý Mića ..... ten je mladý soudruh Svazu komunistické mládeže Jugoslávie - těžký Skojevec - "vymytý mozek" Dál se už ani nedá napsat o obsahu knihy, jelikož celá kniha je především o něm a jeho smýšlení a hlavně jeho odsuzování druhých, že žijí i v této nelehké době svým životem. Hlavně láska k ženám mu vadí...... nakonec ji také pozná.
Ale, abych nebyla jen v záporu, je tam i pár stránek, které se mi líbily .....domluva otce, ať se vzpamatuje, na ten jeho zarputilý přístup na život a hlavně jeho paličatost a správnost na "soudružství" Velmi s citem napsáno.
Knize dávám jednu * a to proto, že tak, či tak to mělo nějaký děj a hlavně za autorovy nespočet přídavných jmen, přívlastků ......... co ten dokázal ze sebe vypsat.

10.06.2021 1 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Příběh dvanáctého dílu od prvních stránek čtivý, napínavý, propletený tajemstvím a u některých postav překvapivý. Zařadila bych jej mezi zatím pro mne nejlepší díly jako např. "Vražda v ambitu", "Adventní kletba" anebo "Olomoucký bestiář". Sérií čtu postupně, a tak mám malinkou výtku, která mne mrzí ........... s Ludmilou, jak se čtenář dočetl v předešlých knihách má, syna a dokonce je už nevrlý z malé dcerky, proto vyšetřuje v Praze.............. tak proč zase Blanka a Světlana, když už si vše bylo řečeno? Závěr knihy byl trošičku "uťatý", mohli se setkat všichni o tom vánočním čase.
Jinak za mě čtvrtý nejlepší díl série.

31.05.2021 5 z 5

Krutá hra o tvé zdraví Krutá hra o tvé zdraví Tomáš Kašpar

Knihu jsem přečetla během jednoho dne. Velmi zajímavé čtení a hlavně k zamýšlení, doporučuji přečíst všem.

28.05.2021 5 z 5

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

Příběh této knihy, je taková vlažná detektivka. Hned z úvodních stránek se dozvíme podstatné. Přistihla jsem se, že fandím vrahovi, vstup do života neměl jednoduchý.
Kniha ani špatná, ani nijak dobrá, takový zlatý střed.

26.05.2021 2 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Tento díl, čtivý jako vždy............ ale za mě (asi jsem "přeVondruškovaná"), tomu chyběla, nevím jak to napsat.... asi slovem "šťáva". Až v druhé polovině knihy, kdy se Ota dostal do situace, ve které ještě nebyl, příběh dostal druhý dech a "šťávu" a byla jsem v napětí, jak to dopadne.

22.05.2021 4 z 5

Pokolení bez otců Pokolení bez otců Tamás Bárány

Kniha maďarského spisovatele, "poklad" z knihovny mých rodičů. Příběh absolventů gymnázia, na prahu, takříkajíc, vylétnutí do běžného života. Příběh je zasazen do deseti let 1940 - 1950, válečná doba a krátce poválečná.
Tato kniha, aniž bych si to myslela, než jí začnu číst, zdala se mi obyčejná a nezajímavá na první pohled. Tak ta mne doslova uchvátila, vtáhla do příběhu a po přečtení vnitřně zasáhla. Zvláště stránky krásně slovy popisovány spisovatelem, matky k synovi a syna k matce a obrovská moudrost a pochopení jeho dívky Erzsi...... Velmi silné.
Kniha je napsána tak, že i dnešní čtenář v ní najde citace pro tuto dobu a věřím, že budou platit i pro doby v budoucnu následující. Doporučuji tuto knihu vnímavému čtenáři, který chce prožít deset let s těmito postavami v této knize. Myslím, že stojí se nad některými citacemi z knihy pozastavit a popřemýšlet.

Nejvíce mne zasáhla, jako ženu-matku, tato slova (a myslím že pravdivá):
"Národy celého světa by se měly sejít a rozhodnout, ministrem může být jen ten, kdo má aspoň tři syny ve věku vojnou povinném, a poslancem, kdo má aspoň dva. V případě války by pak jejich synové nemohli být zproštěni vojenské služby, ba naopak, od první chvíle by byli všichni bez vyjímky povinni sloužit v první linii. Potom bych rád viděl vládu nebo parlament, který by vypověděly válku."

"Kolikrát si říkám, co jsou lidem platny peníze nebo moc, když je celý svět naruby... Třeba i takový bankéř nebo továrník, může mít milióny nebo i miliardy, a jeho syn bídně zajde v pracovní službě někde při sbírání min na ukrajinské nebo polské silnici.
A synové ministrů! Jsou to dost velcí páni, či ne? A přece zdechneme na frontě."

"Nepřišli jsme na svět proto, abychom se starali jen o sebe, hrabali jen pro sebe ..... to dokáže i zajíc nebo krtek ... K čemu bychom tu pak byli my, lidé?"

16.05.2021 5 z 5

Přišel z hor Přišel z hor Jan Weiss

Příběh zasazen do krkonošského městečka s nádechem "pohádkovým", ale pohádka to není. Kdy zlo se začíná projevovat trestem a dobro odměňováno, zvláště pak láska má největší moc.
Prostě to, co člověk nosí v sobě, to i vidí a cítí a slyší kolem sebe. A to se mu potom vrací.

10.05.2021 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Středověký detektivní příběh, velmi čtivý od začátku až do konečného rozuzlení. Tento díl série zařazuji mezi velmi zdařilý, i když jak už píši i jiní v komentářích............ proč čtenářům motat hlavu manželkou Blankou?

05.05.2021 5 z 5

Pstruh Pstruh Roger Vailland

Knihu (jsem našla v knihovně mých rodičů, cena pro úsměv 13 Kč) je román, řekla bych lehce psychologický o lidech a hlavně o mladé ženě. Číst tuto knihu v 60. - 70. letech........vůbec bych nechápala o čem je v ní řeč, v té době pro nás něco nepředstavitelného. Slova jako byznys, akcie, firmy, bowling.....sci-fi slova.
Hlavní aktérka Frederika, z mého pohledu byla velice zasažena a psychicky ovlivněna v dětství chováním svého otce. Přišlo mi, že jako muž v jejích očích vůči ženám se jí naprosto zhnusil a to ovlivnilo chování později jí samotnou k mužům, využívala je, ale se ctí ke své osobě. Nepoznala a chyběla jí láska, otce-muže. Proto jak jí autor nazval - pstruh, využívala a s grácií sobě proklouzávala životem.
Knihu bych doporučila si přečíst, každý si v ní najde svůj pohled.

29.04.2021 3 z 5

Prales Prales Norbert Frýd

Knihu jsem našla v knihovně mých rodičů, rozhodla jsem se jí číst......ani nevím proč, autor knihy mi nic neříkal (snad tehdejší cena 15 Kč, či pestrý přebal knihy ) :o)
Kniha na mě "těžké" čtení a musela jsem mít na ní klid, abych se v ději neztrácela. Přesto jsem jí dočetla.
Co na ní bylo pro mě zajímavé, autorův procítěný popis zdejší mexické přírody, vtáhlo mě to do knihy, jako bych tam, v tom pralese, byla. Celý děj se vyvíjí po celou dobu u všech aktérů. Konec románu je otevřený a každý kdo knihu dočte, si může domyslet, jak to mohlo dopadnout a spekulovat.

27.04.2021 2 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Devátý svazek jsem přelouskla rychle, díl tak plynul nějak sám, jen jsem čekala, kdy se více dovím o knize Román o růži, vypadala to na středověkou kámasútru. :o) Sérií čtu popořadě a opětovně čtenáře zmátne, tak jako mě, jak Oldřich z Chlumu sní o lásce k vysněné Ludmile..............když v osmé knize, mají již společného syna. Tato kniha měla vyjít jako druhá, hned po knize Vražda v Ambitu.

25.04.2021 4 z 5

Ta druhá Ta druhá Joy Fielding

Kniha se nejdřívě četla nezáživně a zdlouhavě ( součastnost a na jednou hups stránky co bylo před ... ), takové čtení moc nemusím, ale potom najednou v knize, zajímavý zvrat. Postavy v knize mají každá své, čtenář si v tom najde svůj úhel pohledu. Jako žena, bych určitě netrpěla ponižování, sukničkáře a lháře. "Před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj.... a hlavně nikdy ze sebe nenechej dělat blbce." :o)

22.04.2021 3 z 5

Osmá v pořadí ... příběh v této knize obrovské spletité klubko, které, abych rozpletla, jsem četla pozorněji, a dokázala se orientovat v bezpočet jmen a hlavně Ludmil. Příběh komlikovaný, Oldřich z Chlumu stále neuváženě "trajdal" v převlecích...... a konec knihy rychle ukončen, i když vtipně.... jen nějak nevyšlo najevo, v závěru knihy, jak se Ota dostal s pravou Ludmilou na povrch ze spáleniště........... až najednou už byla za hranicemi i s Věnkem. :o))
No nevadí, ale opět pěkné čtení, nu uvidím co bude dále.

20.04.2021 4 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Sedmá kniha této série o pánu z Chlumu, byla skvělá, od prvopočátku propletená vraždami s nádechem mystismu, kterou šířila církev, aby sama mohla mít zisky a šířit strach mezi prostým lidem a odvolávala se na Boha. Zvlášť závěrečné usvědčující kapitoly vůčí biskupovi Brunovi ze Schauenburku, mne doslova vtáhly do knihy. Skvěle napsaná kniha série.

18.04.2021 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Další svazek knihy, kterou jsem přelouskala jedním dechem. Do děje svou nerozvážností je vtažena a byla jsem za to ráda, i paní Ludmila. :o)

16.04.2021 5 z 5

Ďábelská kráska Ďábelská kráska Bertrice Small

Příběh začal zajímavě, poutavě, jak se na tuto autorku historicko romantických vášnivých příběhů sluší. Ovšem, druhá část knihy byla z velké části protkána přemírou sexu až to hraničilo tvrdým pornem. V jednu chvíli jsem už chtěla knihu doslova, nebojím se říci, zahodit. Vydržela jsem jí dočíst, poněvadž jsem chtěla vědět, jak uniknou z uvěznění a jaký bude celkový závěr hrdinů v knize.

14.04.2021 1 z 5