posterez posterez komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha mě velmi bavila. Je to pocitovka ze života... O tom, že vše zlé je k něčemu dobré, i když to zlé zanechá stopy. A že některé věci jsou nevyhnutelné a nesmí nás sežrat.

28.08.2023 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Docela mě překvapilo tak vysoké hodnocení, protože hodnocení v audiotéce není tak pozitivní a bohužel musím souhlasit s většinou negativních recenzí tam.

1) I když je kniha celkově milá, nijak dráždivá a má hezký konec, nebyla jsem dojatá ani zaskočená. Upřímně jsem se těšila, až začnu číst další knihu (norské dřevo). Strašně nerada nedočítám knihy, zvláště ty, které mě stály peníze. K vůli těmhle typům knih jako je "blankytné moře" si občas vyčítám, že jsem raději nešla do knihovny. Chci tím říci, že kniha je předvídatelná, velmi nenáročná a měla jsem ji problém číst, neboť jsem od ní očekávala mnohem víc. Ze začátku měla celkem velký potenciál, který se ale v třetině příběhu zlomil. Často jsem u ní pletla, či vařila... Proč?
2) Vše se točilo okolo jedné a té samé myšlenky a kapitoly se začaly slévat a být jaksi... Plitké. Můj muž sem tam poslouchal knihu se mnou a v jednu chvíli se sám zarazil, protože si myslel, že jednu kapitolu poslouchám už asi tři dny a ono jich bylo mezi uběhlo šest! :-/ Moje mamka mě jednoho dne dokonce poprosila, ať už to vypnu, nebo usne! :-D
3) Téma moralizování a předsudků vůči jinakosti včetně genderové vyváženosti je sice velmi aktuální, ale Netflix ho zvládá natolik dobře pokrýt, že jsem ho plna. Kromě toho nejsem ten typ, který by si potřeboval uvědomovat něco vůči Gay komunitě, či autenticitě a dětskému já. Myslím, že k tomu mi lépe posloužily knihy typu : 4 dohody, Octocodes, AHA rodičovství atd. už před X lety. A kdybych si měla jako dítě vybrat mezi Alenkou v říši divů a za zrcadlem, či tímhle...Rozhodně skončím u Alenky. Tam mě ta "svoucnost" baví zkrátka víc! Ale třeba by "blankytné moře" jiné dítě chytlo! Je to v podstatě pohádka...
4) Velmi poutavě napsaná anotace knihy, skvěle namluveno v audio podobě, ale příběh zklamal. Dávám jen 2 hvězdy. Znovu bych si knihu nepřečetla. Za to Alenku v říši divů klidně... :-)

30.07.2023

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knihu jsem přečetla za dva dny a samotnou mě překvapilo, jak rychle ten čas utekl.
"Láska je jen slovo" to ZDALEKA není, ale nějaká slza ukápla, ne že ne. Nesedlo mi věkové zařazení hlavních postav. Podle mě by Lou mělo být tak kolem 22 let a Willovi okolo 28 let. Jinak je to kniha, kterou si dle mého názoru stačí půjčit z knihovny. Vlastnit jí, je podle mě zbytečné.

31.08.2019 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Romantický příběh, který vypráví o homosexuálním vztahu dvou studentů gymnázia.

1) Líbí se mi, jak je kniha psaná. Výborná slovní zásoba, krásná souvětí. Člověk má pocit, že to psal někdo, kdo prostě psát umí a ne laik, co se jen tak rozhodl něco napsat a ono to vyšlo.
2) Číst o rozvíjející lásce dvou homosexuálů je strašně zvláštní. Nejsem na to zvyklá, ale nevadí mi to. Nicméně mi vadí, jak je všechno strašně jednoduché. Ačkoli jsou v knize volená dobrá slova a čte se velmi svižně, chybí tomu opravdová zápletka a napětí. Od začátku je jasné, kdo je kdo, jak se věci mají a jak dopadnou. To mi na knize vadí a proto musím dát tak málo hvězd. Příště by to chtělo větší moment překvapení. :-) Druhý díl je prý o trochu lepší. Uvidíme, ještě těm dvěma klukům dám přeci jen šanci. :-)

30.08.2019 2 z 5

Ještě jeden croissant na cestu Ještě jeden croissant na cestu Felicity Cloake

Vtipná, milá kniha o novinářce, která se vydala po Francii na kole za jídlem. Musim říct, že při jejím čtení jsem googlila jedno místo za druhém. Kniha mě bavila :-)

25.12.2021 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

1) Zajímavá myšlenka, že mohu číst dvěma způsoby. Četla jsem kapitoly jak byly dány za sebou (na přeskáčku), ale chvílemi mě to lákalo číst i posloupně. Nicméně obsah dával smysl tohle mě na knize bavilo.

2) Příběh je ze života. Pocitovka o tom, jak se člověk může dostat do křeččího kolečka konzumního manželství, aniž by mu to došlo včas a že děti jsou všechno! Chvíli mě sice kniha nebavila, ale pak se zas hezky rozjela.

3) Kapitola psaná manželem mi nevadila. Podtrhla tu slizkost vlastncké lásky " po 30 letech", kterou uměla Radka velmi detailně přenést do mých představ.

4) Ačkoli v knize nešlo o to, aby se jakákoliv pozornost čtenáře více pozastavovala okolo milence, tak ty vulgarismy mi vadily. Nebyli s prominutím dobře používané, bylo jich nadmíru a vždy tu uvěřitelnou chvíli rozbili. Jako kdyby mě v tu chvíli pokaždé někdo ze čtení vytrhl a naštval. Když vynechám tyto pasáže, mohu říci, že mě kniha bavila.

5) Ačkoli je kniha vážnější - žádnou komedii opravdu nečekejte... Je to stravitelné, rychle přečtené a dovolenkové čtení. I s flákáním to bylo na 3 dny. :-)

19.02.2024 4 z 5

Aha! Rodičovství – Sourozenci Aha! Rodičovství – Sourozenci Laura Markham

Na začátku knihy jsou shrnuté principy pozitivního rodičovství, kdy si člověk ujasní základy dětské psychologie a připomene si, jak s dětmi vlastně pracovat. Po té se kniha zaměřuje na určité etapy sourozeneckých vztahů. Od Vašeho těhotenství, po příchod miminka na svět až po jejich soužití. Musím říci, že při jejím studiu jsem si opravdu hned několikrát řekla: "AHA" a že mi obsah dodal informace, jakých se mi bohužel třeba od rodiny nikdy nedostane. Tuhle knihu by si měl přečíst skutečně každý, kdo plánuje anebo má doma více, než jedno dítě. Naučil by se pak lépe dělit mezi své děti čas a hlavně lásku. Protože možná svoje děti všichni milujeme stejně, ale těm starším to často dáváme najevo méně a to je chyba.

30.08.2019 5 z 5

Metoda Montessori a jak ji učit doma. Předškolní léta Metoda Montessori a jak ji učit doma. Předškolní léta Elizabeth G. Hainstock

(SPOILER) V podstatě jde o to, že se nemáte děti bát pustit ke všedním činnostem, i když je dělají špatně a pro vás neefektivně. Dále návod, jak nejlépe připravit prostředí doma, aby se dítě neustále něčím učilo a nebylo na Vás 100% závislé. Montessori usilovala vždy o sebevědomé, vyrovnané a soběstačné děti, které jsou kolektivní. V knize najdete mnoho aktivit, které vás podpoří v onom zapojování dítěte a pak základy učení se orientovat ve světě a osvojení si psaní, čtení a počty. Pro mě prima kniha i v tom, že ukazuje, jak si montessori pomůcky vyrobit bez toho, aniž byste utratili zbytečně majlant ve specializovaných prodejnách - jako já kdysi :-/ :D. Prostě fajn praktická kniha pro rodiče, kteří chtějí být dobrým průvodcem a né jen autoritou anebo člověkem, co to nechá na škole.

31.12.2021

Mystický porod Mystický porod Tereza Kramerová

Mám ráda práci s duchem, ale tato kniha je na mě možná až moc jednoduchá. Kniha je součástí internetového kurzu: "Mystický porod", ve kterém jsou mimo jiné k dispozici MP3 nahrávky - meditace, které mi jako jediné přišly užitečné v kombinaci s těhotenskou jógou. Jinak mi kniha moc nedala. Určitě znám užitečnější a levnější knihy, které též pracují s duchem, ale zároveň na porod dokáží připravit střízlivě. Podle této knihy bych si všechno tak malovala, že by mě samotný porod spíš vykolejil, než posílil. Prostě je to na mě už moc sluníčkářské... :-) Navíc ta cena je absolutně neúměrná. Dovedla bych s představit povídání na blogu a k tomu možnost zakoupení těhotenských meditací jako CD. Ale takhle ne. Doporučuji spíše knihu "aby porod nebolel" - ta mě připravila lépe. A následně kvalitní předporodní kurz... V mém případě to byl ladící hypno-porod. Ale zase mi seděly z této knihy meditace mnohem více, než z hypnoporodu, takže jestli někdy čekat další miminko, určitě si je ráda poslechnu. :-) Pomáhali

30.08.2019 2 z 5