Popluh Popluh komentáře u knih

Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca Lawrence Ferlinghetti (p)

Mentor a kultovní postava beat generation je sice možná odvážnějším nakladatelem než básníkem, to ale rozhodně na kvalitě jeho díla nic neubírá. Nádherné sbírky básní v povedeném překladu svázané do krásného vydání.

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Vesměs zajímavé sci-fi povídky s přesahem, které mantinely žánru vesměs překračují směrem k vyšší výpovědní hodnotě. Autor je rozhodně velkým příslibem do budoucna.

05.04.2013 4 z 5

Neposílejte mi už žádné dopisy Neposílejte mi už žádné dopisy Allen Ginsberg

Živočišná poezie o lidských prdelích může být krásnější než spousta prázdných sofistikovaných veršů. A je.

Podzemníci Podzemníci Jack Kerouac

Benzedrinové opojení prostoupené jednoduchým příběhem o lásce k ženě, na pozadí jazzových beatnických nocí neopakovatelné doby stejně neopakovatelně zachycené.

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac

Bible zbité a spité generace ze života na cestě aka dokument z doby jediných a pravých hipsterů. Nekonečná jazzová symfonie slov a proudu vědomí, která upřímností bere dech a degraduje autora z boha a pána vesmíru na obyčejného člověka se všemi slabostmi a nedostatky, aby odkryla jeho pravou a čistou sílu.

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Strukturalizovaný, poetický, halucinogenní a skrz nasrkz psychoanalytický pohled do nitra bytosti, která myslela, že je jen a pouze stepním vlkem, ale ve výsledku jim pouze chtěla být. Dekonstrukce člověka a jeho mysli.

Kyselinovej test Kyselinovej test Tom Wolfe

Až dokumentární záznam života Keseyho šprýmařů, který kromě ducha doby, který ze stránek přímo dýchá, vyniká i přesnou a vyzrálou stylistikou.

05.04.2013 4 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Nechutné, zvrácené, šílené, geniální - zkrátka nejlépe podávat za studena ještě před snídaní a orgonovou procedurou aneb klasický Burroughs v jednom ze svých vrcholných děl. Metoda střihu může fungovat i jinde než ve výtvarném a filmovém umění.

Mor Mor Albert Camus

Na kost ohlodané charaktery a filozofie postav pod tíhou pro člověka neuchopitelné, zbytečné a nepochopitelné zrůdnosti fašistic...pardon - morových ran.

05.04.2013

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Zvrácená kniha o zvrácených věcech. Kosinski jen nastavuje pokřivené zrcadlo pokřivené době a je jen a jen na vás, jestli se do něj odvážíte pohlédnout a vidět v něm co je potřeba vidět, připomenout si co je potřeba připomínat a hlavně nezapomenout, co je důležité si pamatovat.

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Kniha o Životě a pro mě asi nejlepší a nejzásadnější kniha se kterou jsem měl zatím tu čest, která se přes svůj velký rozsah čte velmi rychle. Nezbývá než doufat, že české vydání Atlas Shrugged bude v dohledné době, Ayn Rand si zaslouží tu největší pozornost.

Ubik Ubik Philip K. Dick

Výborné a silně rozvrstvené dílo, které lze číst jak jako zábavnou a vychytanou sci-fi adventuru, tak i jako metaforu náboženství a víry a v obou případech funguje dokonale. Ve výsledku je úplně jedno, čí hlava se ocitne na minci v čí peněžence, tahle knížka klasika svého vlastního žánru existenciální paranoidní sci-fi chytne a nepustí tak jako tak.

05.04.2013

Martin Eden Martin Eden Jack London

Jacka Londona jsem měl v hlavě vždy založeného jako autora oddechové dobrodružné literatury pro ději. Tedy do té chvíle, než jsem z dlouhé chvíle sáhl do rodinné knihovny po této knize... a v ohromení ji nepustil až do konce. Dechberoucí příběh o síle lidské vůle a její nezlomnosti na kterém je ze všeho nejvíc znát silný autobiografický prvek. Tulák po hvězdách mě následně ještě více utvrdil v tom, jak moc jsem se v tomto Panu Spisovateli pletl.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Silná a nádherná kniha, která se čtenáři bohatě odvděčí za udržení pozornosti při pomalejším rozjezdu.

05.04.2013 5 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Vynikající a až fyzicky nepříjemná a vlezlá knížka . Čte se opravdu jedním dechem, ale zaručeně si během čtení párkrát odskočíte něco sníst, protože pocit hladu bude po dobu čtení rozhodně sílit.

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Pro mě možná místy trošku nezvyklý McCarthy. Pod obvyklou jazykovou i emoční strohostí prosvítá melancholie, nostalgie a "naděje". A konec který bere slova. Perfektní zakončení hraniční trilogie.

Beatrice a Vergilius Beatrice a Vergilius Yann Martel

Martel opět velmi silný. Sice to nenese podobnou tíhu jako Pí a jeho život, ale to knize vůbec neškodí. Malá ale silní knížka od jednoho z nejzajímavějších autorů dneška.

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Perfektní kniha u které vás bude při prvním čtení na konci pořádně mrazit a při druhém už v podstatě po celou dobu. Knížka vystavěná na pointě, která funguje snad ještě lépe při dalších a dalších přečtení? Bravo.

04.04.2013 5 z 5

Mýty blízké budoucnosti Mýty blízké budoucnosti J. G. Ballard (p)

Povedené a zajímavé povídky. Srovnání s Bradburym je na místě, v čem ale Ballard v mých očích ztrácí je přílišný důraz na děj, popis a detail na úkor filozofie a psychologie postav, což je samozřejmě čistě subjektivní výtka.

04.04.2013 4 z 5

Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

2 v 1 aneb jeden z nejzásadnějších knižních zážitků v mém životě, ke kterému se rád vracím. Jedno přečtení rozhodně pro pochopení a správné uchopení knihy nestačí. Bradbury na vrcholu tvůrčích sil. Knihy které jsou stále silně prorocké podobně jako v době svého vzniku, čekají (snad marně) na své naplnění.