poni poni komentáře u knih

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Vzpomínám si, že jsem si Ptáky bez křídel půjčila někdy na střední v knihovně. Přečetla jsem pár kapitol, ale dál to nešlo... Uplynulo pár let a já si pořád vzpomínala na knihu s krásným přebalem a názvem. Nedalo mi to a půjčila jsem si ji znovu. Pochopila jsem - k této knížce jsem musela dorůst, abych mohla pojmout všechnu tu krásu a pravdu, kterou obsahuje. Jedna z nejkrásnějších, jaké jsem v životě četla.

17.07.2011 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Moje první kniha od této autorky mě nezklamala. Padlo tu srovnání s K. Tučkovou, ale z mého pohledu tyto autorky srovnavat nelze minimalne na jazykove urovni. Denemarkova muze byt pro nekoho nesrozumitelna, pise jinak. Jeji jazyk je imaginativni, niterny. K pribehu Gity, jejimu traumatu, se naprosto hodil. Denemarkova napsala knihu, ktera si, nastesti, sve ctenare najde v kazde dobe a case.

23.06.2022 5 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Neskutečně milá kniha. A krásná! Opravdu... Tolik vzpomínek na dětství mi při čtení vyvstalo!!

01.03.2015 5 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Jsem okouzlená. Přála bych si, aby kniha pokračovala a nikdy neskončila. Bavilo mě vzít knihu do ruky během dne, přečíst kousek a nechat v sobě růst a zkoumat pocity, které ve mně vznikaly. Miluju, jak autorka vnímá realitu, obdivuju způsob, jakým píše.

21.10.2021 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Strašně moc mě to bavilo. Sylvie nemusí být všem sympatická, mně ale byla. Moc. Bavilo mě sledovat její vyrovnávání se s přicházejícím stářím, marný boj s časem... Bylo to až bolavé, vtipné, břitké a upřímné.

22.08.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Oddechové, milé čtení. Kalmanna jsem si oblíbila, je to čistá duše. :) Doporučuji číst nejlépe na "jeden zátah". Nevím, zda bych si knihu přečetla znovu, ale jednoznačně ji doporučuji. Konec mě překvapil.

20.07.2023 4 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Hluboké a meditativní mistrovské dílo! Androniková neuhýbá, jde až na dřeň. Tu však taky rozobíjí - rozebírá, tříští, přeskládává, trhá na kusy. Dívá se se do očí Vesmíru... Vypráví a olupuje kůru duše. Balancuje na rozhraní dvou světů a přidržuje se při tom stonků rostlin. Myslím, že se jí podařilo dotknout se pravé podstaty bytí. Děkuju jí za tuto knížku a posílám jí pozdrav do Nebe!

08.11.2015 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Něco tomu chybělo... Ale i tak se mi příběh velice líbil. Autorka používá krásný jazyk. Happyend jsem nečekala, Katalpa nepatří do červené knihovny (díkybohuzato). Doporučuji.

11.08.2021 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

První knížka, kterou jsem od Petry Soukupové četla. Je skvěle napsaná. Obdivuji schopnost autorky vžít se do svých postav, perfektně vystihnout jejich charaktery a rozpoložení... Na tvorbě Soukupové se mi líbí, že umí odhalit nevšednost a hloubku právě všedních věcí, životní rutiny a rodinných vztahů. :)

11.07.2020 5 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

...první knížka od Balabána, kterou jsem před několika lety četla. Poté jsem Balabánově tvorbě absolutně podlehla. Svými texty uměl navodit nezaměnitelnou, (pro mě) až meditativní atmosféru...

21.05.2015 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Z jazyka, který autorka používá, se mi tajil dech. :) Smekám před její schopností udržet vysokou literární úroveň až do konce. Krásné, smyslné, svižné čtení, které ale není pro každého.

11.08.2021 5 z 5

Rok Opice Rok Opice Patti Smith

Pro Patti mám prostě slabost. Musela jsem si její novou knihu koupit a nezklamala mě. Ačkoli mám u jejích knih občas problém rozeznat, co je sen a co skutečnost, nebrání to tomu, abych je milovala a chtěla se k nim vracet. Patti vtahuje do svého světa, který voní silnou kávou, šustí stránkami knih, šumí mořem a vzpomínkami.

20.01.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Hájíček je můj oblíbený český autor a všechny jeho knihy mě vždy okouzlily. Na novinku Plachetnice... jsem se proto nesmírně těšila. Musím ale přiznat, že mě příběh zklamal. :( Vadila mi jeho banalita a předvídatelnost. Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem opravdu něco hlubšího... Mnohem víc než osud Marie mě zajímal příběh jejího otce, který, jako jediný z celého příběhu, na mě udělal dojem...

06.07.2020 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Příběh samotný nebyl zase tak špatný. Alespoň ze začátku. Pořád jsem čekala, že se konečně začne něco dít. Konec mi připadal zvláštní, jakoby zbytečný. Do čtení jsem se musela opravdu nutit. Je to škoda.

19.10.2018 2 z 5

Kniha dní Kniha dní Patti Smith

Krásná. Prohlížím si ji průběžně, vždy v ní najdu něco inspirativního. Mám však trošku pocit, že by si kniha zasloužila citlivější překlad.

17.03.2023 5 z 5

Bláto sladší než med Bláto sladší než med Małgorzata Rejmer

Margo Rejmer opět přichází s pořádnou peckou. Je těžké tuto knihu číst. Bude vám špatně, budete zděšení... Ale je naprosto nezbytné ji číst. Hezky pomalu od začátku az do konce. O Albánii nemusíte vědět nic. Je to kniha zejména o lidské zkušenosti v nelidském režimu.

14.03.2022 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Krása, krása, krása! Nadchl mě průzračný jazyk a úžasně jemná atmosféra příběhu. Doporučuji.

15.02.2021 5 z 5

U Martina Selnera obdivuju jeho autentičnost, citlivost a upřímnou lásku k lidem. Číst jeho hořkosladké texty je pro mě vždy velké potěšení!

20.01.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Kniha mě opravdu zklamala. Je to taková lepší young adult literatura. Čekala jsem hluboký a neotřelý příběh, který mě zasáhne. To se ale, bohužel, nestalo.

11.09.2021 2 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Nečetla se lehce. Přesně to mám ráda. Doporučuju!

24.02.2020 5 z 5