pipa36 pipa36 komentáře u knih

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Na návrat do světa Dvorů jsem se dlouho těšila, jen na to nějak nebyl čas. Pořád jsem to odkládala, abych si mohla přečíst celou sérii naráz.
Hodnocení od prvního přečtení neměním – naopak. Co jsem kdysi vnímala jako poměrně obšírně rozpracovanou pohádku o krásce a netvorovi, dnes vnímám jako velmi promyšlený a dobře propracovaný úvod k dalšímu ději. Dvory jsou sérií, ke které se asi budu pravidelně vracet – vypadá to, že se neomrzí :-).

20.08.2022

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Tak nevím. Do tří čtvrtin se kniha strašně táhla, řešily se tam jenom vztahy a nejlepšímu zlodějskému gangu v Ketterdamu pod vedením geniálního Kaze nic nevycházelo. Ano, závěr knihy je "strhující" a "napínavý", ale tak nějak to pro mě nevyrovnalo ten uplácaný začátek, kdy se čtenář brodí ve všech vztazích, které jsou strašně komplikované. Ale tak nějak se mi to netrefilo do vkusu, takže dávám jen 3*.

31.12.2021 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Bylo to docela dobré, ale ani velmi povedený konec nepřebil tu vycpávku, která na vás čeká cca v půlce knihy. První kniha byla na téma "Temný rytíř", tento díl naopak "Rytíř na bílém koni" - ano, trošku klišoidní.
Protože jsem předchozí díl hodnotila 4 hvězdami a tento se mi přece jen zdál trochu "horší", dávám 3. Ale hned otevírám další díl.

14.09.2021 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Po shlédnutí seriálu jsem se k této sérii prostě musela vrátit, a byl to příjemný návrat.
První díl Griši jsem četla hned po jejím vydání (tzn. v roce 2017) a byla jsem z něj stejně jako dnes (skoro) nadšená. Příběh dvou sirotků, ze kterých se stanou nejlepší přátelé, ale po společně prožitých letech útrap a přátelství jsou násilně rozděleni, když se u jednoho z nich objeví jedinečné schopnosti... Takhle by se dal děj vyjádřit velice stroze. Ano, je to YA. Ano, až tak moc to nevybočuje od průměru. Ale stejně - strohé vyjádření děje nestačí, protože to bylo mnohem, mnohem barevnější.
Jediné, co mi na knize vadilo, byla autorčina fascinace ruskou kulturou a národem všeobecně, tzn. že jsem se ve všech těch korporálčících a eterálčících a Fedjorech a Žeňách ztrácela - a to přitom jsem člověk, který se rusky docela slušně domluví a sem tam si i něco přečte. V českém překladu mi to však tak nějak motá hlavu. Možná i proto jsem se kdysi k dalším dílům nedostala, protože než bylo vydáno pokračování, všechny ty vztahy a hodnosti byly zapomenuty a já se naprosto ztrácela. Potom jsem to ještě zkusila s Šesti vranami ve formě audioknihy, ale díky (velmi se omlouvám, ale opravdu to tak cítím) vyloženě otřesnému výkonu Veroniky Khek Kubařové, když mluvila Kaze, jsem se nedostala ani do půlky. Tím jsem skončila s celou Ravkou, aspoň jsem si to myslela.
Ale...
Pokud shlédnete seriál a všichni ti Feďové a Ivanové dostanou tvář (a hlavně Temnyj v podání Bena Barnese), všechno to tak nějak do sebe zapadne. Ovšem ti, kteří nejdřív koukají a potom čtou, budou nepříjemně překvapeni - seriál je totiž koncipován jako spojení prvních dílů Griši a Šesti vran. Jen ještě nevím, jestli je to šťastné řešení.
Já osobně dnes otevírám další díl.

11.09.2021

Sexy profesor Sexy profesor Vi Keeland

Docela dobrý příběh, nicméně od prvních kapitol hodně předvídatelný. Žádné překvapení, na konci hodně přeslazené. Ale číst se to dalo.

14.08.2021 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po delší době jsem se k této sérii vrátila - ve formě audioknihy s Igorem Barešem. Poslech mi ale trval dlouho - poslouchala jsem v autě při cestování za prací.
Carl se svým týmem vyšetřuje případ dopravní nehody na ostrově Bornholm, při níž oběť skončila vysoko ve větvích stromu a z různých indicií vyplývá, že se nejednalo o nehodu, ale o úmysl. Vyšetřování se rozjíždí "plným tempem" (s patřičnou Carlovou nechutí), a i když si to Carl nechce přiznat, nakonec v něm případ přece jen vzbudí zájem...
Oproti jiným dílům této série mi připadne tato kniha tak nějak jiná. Nevím, jestli to bylo velkým časovým odstupem od toho, co jsem četla předchozí díly nebo to tak opravdu je, každopádně i přes její odlišnost se mi kniha líbila. A i když Asad neutrousil snad ani jednu (?) poznámku s velbloudy, stejně to bylo vtipné a svižné.

03.07.2021 4 z 5

Hůl prokletí Hůl prokletí Åsa Larsson

Sérii znovu posloucháme v rámci jarních prázdnin s dětmi a moc se nám to líbí. Napětí, humor, tajemství, magie... to vše ve spojení s přednesem pana Vondráčka z příběhu dělá něco, od čeho se nedá odejít. I napodruhé super.

18.02.2021 4 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Tak nevím. Velmi mi to připomínalo Alenku v říši divů - chaotické, abstraktní, nesmyslné... Jako kdyby se někomu líbily nějaké momenty nebo věty z jiných knih a náhodně, bez ladu a skladu, je vložil do tohoto příběhu.
Ze začátku máte pocit, že čtete fantasy s prvky magie pro náctileté, na konci je to historická harlekýnka z divadelního prostředí. Postavy jsou dle mého názoru ploché, já dokonce hlavní hrdince neveřila ani její bezbřehou lásku k mladší (nánovité, frackovité) sestře - na mě všechny zmínky o Telle působily uměle. Příběh jako takový by mohl být dobrý, ale to zpracování... Za mě tedy nee - četlo se to špatně, dlouho a nevěříte ani příběhu, ani postavám. Když ještě připočtete fušerskou práci korektora (tolik překlepů a pravopisných chyb jsem v knize už dlouho neviděla), výsledkem je opravdu něco, co číst nechcete.
Docela mě překvapuje relativně dobré hodnocení této knihy. Přiznávám se bez mučení - nejsem cílovka, ale tento žánr čtu celkem často, takže můžu říct, že tato kniha je spíše podprůměrná.
No nic, když už jsem koupila oba díly, ASI ten druhý ještě časem přečtu, ale moc šancí si nedávám.

31.10.2020 2 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Dobré pokračování, i když pro mě už ne bez výhrad. Stále to bylo čtivé a napínavé, ale už ne tak propracované, jako v prvním dílu.
I když se největším úskalím tohoto dílu mohl stát nový svět, do kterého autorka uvrhla svoji hlavní hrdinku, není tomu tak. To, co mi na knize vadilo, byla naivita hlavní hrdinky, která dosáhla nové - a snad již maximální - úrovně, včetně nelogičnosti jejího cestování po celém světě s jejím novým známým (opravdu to postrádalo jakýkoli smysl i vysvětlení). V některých momentech jsem se dokonce ztrácela a nechápala, proč je někdo vlastně kladným a druhý záporným hrdinou - i když jsem pasáže s vysvětlením četla vícekrát, jejich význam mi unikal. Je možné, že to bylo způsobeno úsporností jazyka, jakým byla kniha napsána - to, co jsem v prvním dílu shledávala přínosem, bylo zde spíše chaosem.
Nicméně určitě si nenechám ujít závěrečný díl, protože i přes zmíněné nedostatky mě příběh opravdu bavil a jsem zvědavá na rozuzlení.

09.10.2020 4 z 5

Jedna noc s ním Jedna noc s ním Elle Kennedy

Taková harlekýnka na sobotní odpoledne. Neměla jsem žádná očekávání, jen jsem prostě u kamarádky otevřela knihu, co ležela na stole. No...
Příběh hollywoodského sexy playboye a prosté servírky z Manhattanu je stejně nepravděpodobný v knize, jako by byl ve skutečnosti. Sice on je velice charakterní a ona opravdu cílevědomá, ale pořád je to takové... klišoidní? Hezky se to četlo, ale nevěřila jsem jim - obzvlášť dovolená na Bahamách na mě působila uměle.

12.09.2020 3 z 5

Ruckus: Šílená láska Ruckus: Šílená láska L. J. Shen

Příběh dalšího ze čtveřice FHH, tentokrát Deana. Dobře se to četlo, místy to bylo i vtipné, ale překvapení se nekonalo. Deanův přístup k dobývání ženy jeho srdce byl z jedné strany přímočarý a zarputilý, z druhé strany lehce egoistický (spíše ve smyslu že věděl, co chce než ve smyslu přehlížení zdravotního stavu své vyvolené). Jen mám (asi trvalý) problém s přeslazenými konci v tomto typu knih. Sice sama nevím, jak jinak by měly končit, ale takové to pohádkové "...a žili šťastně až navěky..." mě neuspokojuje. Za mě 3*.
Konec léta - konec knižního pankáčství.

01.09.2020 3 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Žádná houpačka, ale vztah jak na horské dráze. Rozhodně nejsem romantik, takže možná i proto jsem hlavní hrdinku většinu knihy vnímala spíše jako nevyzrálou nánu a "vztah", ve kterém se nakonec s Hardinem usadili, jako takový divně splácaný nepřirozený útvar. Opravdu mě téměř frustrovalo to jejich věčné vzájemné nekonečné ujišťování se o tom, jak se milují, a to na závěr jakéhokoli rozhovoru - i třeba o tom, jak mají rádi kafe. No řekněte, bavilo by vás to v reálném životě i po týdnu? Já bych měla problém už na konci prvního dne. Nicméně i když bylo chování hlavních hrdinů mnohdy nelogické (hádka - sex - hádka - sex - hádka...), a v případě hlavní hrdinky naivní a hysterické, přece jen to příběhu udávalo jakousi dynamiku, která mě u knihy udržela až do konce. Přečtení nelituji, zkusím ještě další díl - ale moc si od toho neslibuji. Na to, abych si myslela, že s někým chodit znamená naprostá ztráta soukromí partnerů (všechno MUSÍ dělat spolu, a když ne, je to špatně...) - na to už jsem asi stará :-).

25.07.2020 3 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

Neurazí, nenadchne. Knihou vás provází jednoduchý a nekomplikovaný děj, který rychle ubíhá a díky celkem sympatickým hlavním postavám tak nějak "plyne". Mezi mladinkou hrdinkou a starším fešákem to sice skoro celou knihu jiskří, ale tak nějak se do ničeho nechtějí pouštět (teda alespoň on). No, ale jak to tak bývá, stejně neodolá...
Místy to bylo i vtipné, ale něco tomu chybělo.

03.07.2020 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Bryndzovy hrdinky jsou bezesporu zajímavé, a i když to jsou většinou v jistých směrech asociálky, čtenář chápe jejich chování a tak nějak je má rád. Za sebe musím říct, že postava Kate Marshallové je mi výrazně sympatičtější, než kdy byla postava Eriky Fosterové z předchozí série.
Poslouchala jsem jako audiobook s Martinem Stránským - celkově knihu hodnotím velmi kladně, a to příběh i zpracování audioknihy.

13.06.2020 5 z 5

Vikingova čarodějka Vikingova čarodějka Kelli A. Wilkins

Místy až úsměvně naivní, takové opravdu velmi jednoduché čtení. Kdyby tam nebyla ta téměř až trapně milostná linka, bylo by to výrazně lepší. Nic od toho nečekejte, je to taková oddechovka na víkend, která vám nic nedá, jen vás (místy i příjemně) zabaví. Za dva dny po dočtení však vůbec nebudete vědět, že jste to četli a o čem to bylo.

25.05.2020 3 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Jen jsem chtěla uzavřit sérii - ale byla to fuška. 90% knihy tvoří nezáživná účelová omáčka, která spěje k alespoň trochu zajímavému, nikoli však uspokojivému konci - rozhodně se nejedná o důstojné zakončení původně slibně rozjeté série. Nelogické, dětinské, většinu knihy bych hodnotila jediným slovem: "Bóže...". Letmý návrat do kulis města Spáleniště i Labyrintu se mi líbil, ale byl takový těžkopádný - ne, že by kniha nebyla místy napínavá, ale působilo to jaksi hluše, nelogicky. Příběhu nepomohla ani spisovatelova snaha zapůsobit na emoční strunu čtenářů na konci knihy při volbě "bruneta či blondýna?". Dávám 2*, Kód horečky už asi nedám.

O měsíc později:
Nakonec mi to nedalo a podívala jsem se na filmové zpracování - už chápu rozčarování těch, kteří nejprve koukali, pak teprve četli... Ano, filmy skutečně literární předlohu překonaly, a to v mnoha směrech. A i když se první dva filmy s knihami celkem shodují, třetí díl si jde (díky bohu) vlastní cestou. Filmy jsou napínavé, efektní, a hlavně - smysluplné. To se obzvlášť o třetím dílu knižní podoby jaksi říct nedá.

08.05.2020 2 z 5

Nestydaté pohádky Nestydaté pohádky Jitka Moody

V knihobudce na nádraží ležela otevřená tato kniha, takže jsem nahlédla - nikoli se zájmem, ale nevěřícně. Ještě nikdy jsem žádnou knihu neohodnotila jako "odpad", ale u této "knihy" udělám výjimku. Ani nestydaté, ani pohádky. Brak nejhrubšího zrna.

15.03.2020 odpad!

Vím, že máš duši Vím, že máš duši Jeremy Clarkson

Poslouchala jsem jako audioknihu - bylo to dobré. Klasický (původní) Clarksonův inteligentní humor bez urážek okolí a všeho, co se hýbe. Jeho glosy a přirovnání jsem kdysi i teď měla moc ráda - tahle kniha je jich plná. Doporučuji.

07.02.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Poslouchala jsem jako audioknihu. Bylo to dobré, ale řadím se mezi skeptiky - tajemno na mě rozhodně nepůsobilo ani tajemně, ani zlověstně. Nebylo to však knihou, ale mnou. Prostě na tyto věci nevěřím.

05.01.2020 3 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Pokud knize dáte šanci, pohltí vás. Velmi dobře napsaný příběh, plný napětí, kouzlení a emocí. Hlavní hrdinka hned na začátku knihy ztratí vše, co má, a to málo, co jí zbylo, si musí vybojovat zpátky... Hned otevírám další díl.

15.11.2019 5 z 5