Pine Pine komentáře u knih

Vražedné léto Vražedné léto Sébastien Japrisot (p)

Je to už víc než 15 let, kdy jsem jako puberťačka vřískala před knihovnou: „Vyber mi něco ke čtení!“. Moje maminka sáhla po Vražedném létě. A já se zamilovala. Ta kniha je báječná, od té doby jsem ji četla nespočetněkrát.
Na první pohled se příběh může zdát obyčejný, ale zdání klame. Obdivuji Japrisota, jak pomocí slov dokázal navodit takovou zvláštní atmosféru a vykreslit kompletní charakter postav… moje fantazie pracovala na maximum. Znovu během okamžiku před sebou vidím Elianu, v horkém dni tlačí rozbité kolo do dílny za Pin-Ponem…

Jak Eliana působí na muže, tak knížka působí na mě – jako magnet. Díky mami.

07.04.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nejsem na českou literaturu. Nejsem na knihy pro ženy. Nejsem na historické romány. Tak proč jsem se do té knížky pouštěla? Zvědavost mi nedala! Chtěla jsem si rozšířit obzory a mít zkušenost s literaturou, kterou jsem byla doposud nepolíbená. Plus jsem chtěla, aby moje máma měla možnost o přečtené knížce s někým popovídat...
Nemohu tvrdit, že by ve mně tři příběhy mapující 20. století zanechaly něco hlubokého. Bylo to takové rodinné povídaní o obyčejných lidech. Vyprávění žen jsou sice smutná, ale koho ze čtenářek osud ušetřil bolesti, rozvodů, předčasných ztrát, slepých uliček, zamotaných hlav, falešných představ o partnerském soužití, životních křižovatek? Spíš zde lze hledat inspiraci a sílu jak jít dál, přežít. Že když je zle, může být i hůř...
Vyhovoval mi styl, jakým autorka píše - jednoduše, neroztahaně, jasně. Hezky vypracovala hlavní postavy, tak akorát po povrchu - ne zbytečně do hloubky; množství vedlejších akterů mi kolikrát pěkně zamotalo hlavu. Furt jsem byla napnutá, jak Mornštajnová vyřeší závěr, jak tu ságu utne... a byla jsem spokojená. Moc spokojená.

17.07.2023 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Štítili jste se brouka? Následně s ním soucítili? Chtěli jste seřvat rodinu a zároveň jste jejich rozhodnutí chápali? Zvláštní pocit, že?

V díle je velmi patrná snadná manipulovatelnost, pomíjivost citů, morální úpadek, depresivní nálada, osamocení, pochyby a myšlenka, že život je jen čekání na smrt – prostě čirý existencionalismus. To nám čtenářům dává obrovský prostor k zamyšlení, třeba nad tím, jak se člověk může i v přítomnosti nejbližších cítit sám a že se tento pocit právě v okruhu přátel a rodiny násobí.

01.06.2022 5 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Jane na mě vypadla z knihovny u babičky. Bylo mi tehdy asi 14 a ten příběh mě úplně fascinoval. Vůbec jsem neměla ponětí, co je to za autorku, neřešila jsem, jestli napsala nějaké další knihy. Až díky zdejším komentářům mi došlo, jaké jsem měla štestí, že tohle je Fieldingové poklad. A přestože už je to 20 let, mám stále v živé paměti, jak mi z jejího textu naskakovala husí kůže.

05.05.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Jestli si myslíte, že s touhle knihou strávíte dlouhé zimní večery, jste na omylu. Od první kapitoly vás k sobě připoutá a dokud nezhltnete poslední slovo poslední kapitoly, nebudete mít klid. Příjemné čtení, které nepostrádá napětí, skvěle vystavěné dialogy a vtipné hlášky. Příběh je propracovaný. Je až s podivem, jak si autorka drží vysoko nastavenou laťku. Těším se, kam se s Kim podíváme příště!

18.01.2020 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Čtivé, svižné, napínavé. Tyhle atributy zaručí, že se u knížky nebudu nudit. Plus: krásná obálka, povedený překlad, bezva námět, promyšlený děj, Jude a Uriah, kterým fandím na každém kroku - dokonalost sama. Už moje první setkání s Jude bylo osudové, jsem ráda, že jsme se sešly potřetí, i když naposledy.
Doporučuji milovníkům detektivek… a když vás nic nevyruší, neskutečnou jízdu si vychutnáte za jedno odpoledne. Tuhle ledovku je skoro nemožné odložit.

21.08.2020 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tohle není knížka, u které by se vám zavařily mozkové závity, čte se dobře, řádky ubíhají a tak ji za dvě odpoledne na dece u vody slupnete jako malinu. Přestože mi žádný z protagonistů nebyl extra sympatický a nehty jsem si neokousala hrůzou (thriller totiž vypadá jinak), něco mě nutilo číst dál. Závěrečný zvrat je bezva, neumím si představit, že by jej mohl nějaký čtenář předem tušit. Hodně věcí do sebe skvěle zapadlo, ale jedna otázka mi v hlavě víří: *SPOILER* Proč chtěl Theo Alicii rozmluvit, jaký měl důvod? Že pouze on věděl, jak jí pomoci? Proč ale zbytečně dal všanc kvalitu vlastního života?

29.06.2020 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Dokonalá smrt v dokonalosti trochu pokulhavá. Tenhle díl nedosahuje kvalit, jako díly předchozí, je takový plochý a jakoby bez emocí. Nápad suprový, jen tomu chyběl ten správný drajv. Chvílemi všechno nudně stagnovalo a do čtení jsem se musela nutit. Hlášky seržanta Livelyho mě častečně zachraňovaly. Dále mi vadilo málo krve a nedostatek násilí. To mi milá Fieldsová nedělej a pro příště se, prosím, polepši.

07.06.2020 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Ufff, to byl případ! Vlastně dva: skotský a francouzský. Je to vůbec možné? Šestá kniha v pořadí a série si stále drží vysokou úroveň!
Napínání čtenářů kolem vztahu Luca a Avy Fieldsová tentokrát nechala u ledu, o to víc se vyřádila v násilnostech příběhu. Děj byl místy skutečně drsný, opět jsem se divila, jestli Fieldsová není převlečený chlap :) některé pasáže mi k ženě příliš nesedí, ale nevadí - jsem cílová skupina těchto nechutností. Moc se mi líbil Lively, předvedl totiž, že kromě drsného já v sobě skrývá i citlivou povahu. Navíc ve vypjatých situacích umí zachovat chladnou hlavu a přijít s chytrým nápadem. Vážně se těším, co pro nás autorka přichystala dalšího!

12.07.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Tak tohle bylo příjemné čtení! I když nijak nervydrásající. S tématem se mi autorka trefila do vkusu a vážně nevím, jak to dělá, že nás potřinácté dokázala vzít na nové místo. Vedlejší dějová linka s Bryantem byla také velmi povedená.

I kdybyste tisíckrát chtěli a měli v plánu si knížku šetřit, pokoušeli byste se marně. Angelu nejde dávkovat nebo odkládat, tu lze jedině zhltnout.

01.11.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Do třetího dílu jsem nebyla moc zažraná, tedy čtvrtý jsem záměrně odkládala. Už po pár kapitolách jsem litovala a Fieldsové se musela v duchu omluvit.
Dvě souběžná vyšetřování, ale v ději se nelze ztratit ani na minutu. Tempo tak akorát. Líbí se mi popis prostředí i to, jak autorka vykreslí postavy, u detektivů zachytí lidskost, u pachatelů zrůdnost. Prošpikované vtipnými momenty. Je mi jedno, že jsou příběhy sotva uvěřitelné, vždyť kolikrát v reálném životě musíme řešit něco, s čím jsme v hloubi duše nepočítali. Byla to pecka! Miluju vás, Avo a Lucu, strašně ráda bych s vámi koukla na černobílý film a chroupala popcorn.

03.04.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Chcete pomalý rozjezd? Knížku, kde hned odhalíte vraha? Jste slabší povahy, omdlíváte z kapky krve a nesnášíte násilí i psychicky narušené jedince? Opovrhujete nesmrtelnými detektivy? Tak se poohlédněte jinde. Ostatní směle do toho! Mě to sakra bavilo od první kapitoly, hltala jsem ty krátké věty jednu za druhou a nechala se unášet na vlnách parádně vystaveného příběhu. To vražedné tempo vydrželo po celé čtení a vše do sebe skvěle zapadlo. Ani se neptám, jestli jsou ti Keplerovci normální. Nejsou. Takhle dobře by to totiž jen tak někdo nenapsal. Co si ale autoři mohli odpustit, to byla závěrečná kamionová honička.

03.08.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Na rovinu říkám, že od této autorky očekávám určitý standard a jsem moc ráda, že ho dosáhla i podesáté. Superlativa netřeba vypisovat. Mrtvé vzpomínky ožívají stránku za stránkou, Kim znovu prožívá nejtraumatičtější momenty svého života a vy ji po řádkách tlačíte kupředu za vyšinutým vrahem.  Děj příjemně zpestřila doktorka A i kočkování mezi kolegy.
Doufám, že Angela už sedí za stolem a chystá nám další pecku!

02.03.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Vypravěčka Smrt - zajímavé. Pasáže, kde promlouvala přímo ona, mě bavily. Liesel Memingerová mi však zůstala poněkud lhostejná. Kniha je rozvleklá, to pozivní v ní zabilo pomalé tempo. Všechno to dojímání, emoce, očekávání, zatajený dech, uvědomění si apod. mě minulo.
Za mne se žádné chytnutí za srdce nekonalo.

24.12.2020 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Bohužel, můj vkus je trochu jinde. Nápad měla Rowlingová dobrý, ale celý svůj počin zabila pomalým tempem, hluchými místy a prázdnými dialogy. Chybělo mi napětí, a to snad v případě detektivky nechci mnoho. Volání kukačky ve mně žádné emoce nezanechalo. Kniha je dle mého názoru průměrná a když si představím ten humbuk, který ji v roce 2014 provázel, připadá mi to opavdu úsměvné. Nicméně fajnovej týpek Cormoran a ufňukaná Robin mají našlápnuto ke slibné kariéře - stát se ústředními hrdiny dalších (snad již lepších) příběhů.

20.04.2020 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Já, závislačka na HH, jsem si rvala vlasy – Nesbø, proč se sakra zdržuješ vymýšlením dalšího příběhu, místo toho abys psal další řádky o detektivovi, bojujícím s vrahy i alkoholem? Bála jsem se, že Nesbø nedostojí svých kvalit a budu zklamaná. To však bylo úplně zbytečné. Syn je boží. Jeho autor mě fakt dostal, když mi naservíroval tuhle lahůdku. Supr příběh, bezvadně vystavěné charaktery postav, napětí, správně dávkované zvraty, žádná vata okolo… prostě se to četlo samo. A navíc Sonny – antihrdina, kterému jsem tolik fandila!

Zjistila jsem, že pro život nepotřebuju Harryho, ale Nesbøho.

08.04.2020 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Autorka má v hlavní hrdince obrovský potenciál. Přes všechny moje milované Kim Stone a Lacey Flint musím uznat, že postava Jude je originální. Líbí se mi, jak se se svou smutnou minulostí vyrovnává po svém, to, jak je „divná“.
Svižné čtení, nechybí napětí a krev, jako bonus zajímavý nápad s vraždami.
V rozporu s většinou komentářů: první díl se mi líbil víc, ten se mi vyloženě vryl pod kůži. Což ale neznamená, že nevyhlížím finální trojku!

13.01.2020 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Fieldsová nás už několikrát postavila před vypjaté situace, v téhle sérii má na svědomí několik velmi drsných scén. Možná si budete myslet, že jste na stopě vrahovi, ale věřte mi - nevíte nic. Tenhle příběh vámi dokonale otřese, pokud jste se během čtení série do všech postav vžili. Připravte se na horskou dráhu emocí!

Jedna část příběhu je současný Edinburgh a jeho obyvatelé vystavení teroru. Druhá část čtenářům odhaluje motiv - zde jsme oproti Avě a Lucovi ve výhodě. A právě ta druhá část pro mě byla velmi tragická. Autorka dokázala do každého řádku knihy vtisknout obrovskou bolest. Tento díl je stejně napínavý a intenzivní jako ty předchozí. Pokud pro vás Dokonalá lítost nebude nezapomenutelná, minimálně ve vás zanechá silný dojem.

20.10.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

K přečtení mě nalákala krásná obálka.
Boží prostředí ranče, nespoutaná divočina, pod kůži lezoucí zima, povedenej psychouš a bezvadně vykreslené postavy - každá bojující s vlastními démony a minulostí. Někdy toho popisu bylo trochu příliš, pár stránek bych ubrala, ale jinak se tomuto knižním počinu mnoho vytknout nedá. No a že autorka chtěla svůj thriller okořenit špetkou erotiky? Kombinace nezvyklá, ale nijak mě to neuráželo...
Teď akorát nevím, jestli se vrhnout na další díl nebo shánět letenky do Kanady :)

28.07.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Hop do příběhu rovnýma nohama. Žádná omáčka kolem, žádné informace o vzniku a historii Dlouhého pochodu, ale jde se přímo na věc.
Jednoduchá zápletka a přitom tolik emocí! 100 lidí šlape po silnici (často ani neví proč), kdo by z toho vymáčknul 280 stránkovou knižku? King jo! Skvěle navozená atmosféra tohoto na hlavu postaveného "závodu". Bezva dialogy Chodců. Účastníci si sáhají na dno sil a kolikrát u toho dna dochází na otázky o smyslu života.
Když kvůli povinnostem musela knížka stranou, připadalo mi, že kluci pochodují v mojí nepřítomnosti a jen jim prodlužuju to utrpení v podobě šílené únavy, bolavých nohou, puchýřů, úžehu,...
S blížícím se závěrem jsem si kladla otázky, jak tohle skončí, jak to autor asi vyřeší? No, poradil si... vlastně tak docela reálně...

“Takhle spolu můžeme tančit věčně, Garraty, a já se nikdy neunavím,” odpověděl McVries. “Proběhneme se spolu po hvězdách a pak se pověsíme za nohy z Měsíce.”

19.02.2023 5 z 5