Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Kdybych měla vyjmenovat sci-fi filmy, které se mi nelíbily, Hvězdná pěchota by byla na prvních příčkách. Po několika letech, co jsem film viděla, jsem se odhodlala ke knižní podobě příběhu a ten mě příjemně překvapil i zklamal. Fanouškem military s-f nejsem, ale tento subžánr mi nevadí. Z první třetiny jsem byla poměrně nadšená, protože Heinlein popisoval průběh výcviku natolik barvitě, že jsem neměla nejmenší problém vžít se do děje. Pořád se něco dělo, i když jsem si celou dobu říkala, kdy už tam konečně budou ti brouci? Nebyli. Druhá třetina, kde hlavní hrdina studuje na důstojníka, mě naprosto znudila, že jsem knihu na několik měsíců odložila. Najednou se tam prostě absolutně nic nedělo. Nakonec jsem se donutila dočíst do konce, kde se příběh opět zvedl, a taky jsem se konečně dočkala brouků. Podtrženo sečteno, začátek i konec byly dobré, kniha oproti filmové verzi naprosto skvělá.

03.01.2013 4 z 5

Azazel Azazel Isaac Asimov

Nejednou jsem četla názor, že pokud máte rádi Asimova, tohle se vám asi moc líbit nebude. Já mám ráda typického Asimova a tohle se mi přesto velice líbilo. Jde o sbírku povídek, jejichž ústředím motivem je malý démonek z jiného světa, který dokáže plnit všechna přání. Každý příběh začíná tím, že sám Asimov se sejde s užvaněným Georgem, který vypráví příběhy o Azazelovi. Vždy se snaží někomu pomoci, ale málokdy je výsledek takový, jaký byl původní záměr. Všechny povídky jsou psané podle stejného schématu, přesto je každá originální a nápaditá, často i trochu moralizující. Žádných popisů technologií, ani filozofie robotů se tu nedočkáme, ale to vůbec nevadí, protože Asimov je prostě a jednoduše skvělý vypravěč, takže ať vypráví, co vypráví, je to svižné, zajímavé, poučné, zábavné atd.

03.01.2013 5 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Kniha sleduje jeden život robota a několik generací lidí, kteří se po jeho boku vystřídali. I když lidé v Andrewově životě hrají významnou roli, v knize se postupně dostávají do pozadí a příběh se stále víc zaměřuje na samotného robota, který z ničeho dokázal dosáhnout téměř na všechno. Asimovovo někdy složité řešení technických aspektů a hlavně sociálního postavení robotů se tu nekoná, tyto skutečnosti z příběhu vyplývají přirozenou cestou, jeden "pokrok" v postavení/právech robotů logicky následuje další. Toto z Pozitronového muže dělá spíše odpočinkové čtení, které však určitě neurazí, ale spíše pohladí po duši.

03.01.2013 4 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Chcete zažít výlet na nepříliš prozkoumaný Mars? Tak si přečtěte Marťanské písky. S hlavním hrdinou prožijete cestu novou vesmírnou lodí, obhlédnete první kolonii, seznámíte se s hlavními kolonizátory a možná objevíte i Marťany. Hlavně nečekejte nějakou zapeklitou zápletku, dějové zvraty, situace, z nichž není úniku apod., protože Marťanské písky jednoduše popisují "výlet na Mars" a události, které se v té době odehrály.

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Kniha přináší spoustu povídek, které jsou méně (Kterak se Hercules Keating v orchidej proměnil) či více (Setkání s medúzou) sci-fi. Žádné však nechybí skvělý vypravěčský styl a tempo vyprávění.

02.01.2013 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Další příběh z ne příliš vzdálené budoucnosti, který varuje před stagnací a konečným samovyhlazením lidstva. V této knize se ale autor nezaměřuje moc na popis (zbytečného) života lidí (jako např. A. Huxley v jeho Konci civilizace), spíš se věnuje vnitřním myšlenkám a pohnutkám hlavní postavy, která nás provází dějem a ani chviličku nenudí. Spíš se děj postupně rozjíždí, až dospěje ke klimaxu a poté zlehka dozní do závěrečného "vždycky je naděje". Jediná nepatrná výtka, v době, kdy Bradbury psal knihu, neodhadl, že itelektuálním činnostem se v budoucnu budou věnovat i ženy. V závěru knihy, kdy hlavní hrdina narazil na "vyděděnce společnosti" kvůli jejich názorům, tam byli samí muži. V dnešní době by se mezi nimi určitě našli i nějací zástupci opačného pohlaví.

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

První dva díly série se mi velice líbily, ale třetí díl mě trochu děsil svou délkou. Z předchozích zkušeností se dalo předpokládat, že Eliáš bude opět v cizím/nepřátelském prostředí řešit neřešitelný případ neboli kniha bude napsaná stejným stylem jako předchozí dvě. Pod rozsahem tohoto románu jsem si představovala spoustu odboček od hlavního děje a rozsáhlé popisy čehokoliv. Naštěstí se moje obavy nevyplnily. Sice rozjezd do děje byl hodně pozvolný, ale když se Eliáš konečně dostal na Auroru, děj se nezastavil až do poslední stránky. A pro mě osobně byla tato knížka ještě o chlup lepší než předchozí dvě.

02.01.2013 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.

30.01.2022 3 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Krásná knížka se silným příběhem, který osloví malé i velké čtenáře.

26.04.2021 4 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Byl to celkem dobrý příběh, taková nenáročná oddechovka. Četlo se to dobře, děj se svižně posouval, ale celkově prostě průměr. Originalitou zápletka zrovna moc neoplývala, postavy byly také zaměnitelné s milionem jiným příběhů (hlavní hrdina tak trochu rebel, hlavní šéf distingovaný, hlavní protivník fanatik, co jde přes mrtvoly atd.) A především od Crichtona jsme zvyklí na vyšší standard.

26.04.2021 3 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Mám ráda kočičky. A i tenhle styl humoru mi sedí:-))))

18.11.2020 4 z 5

Závěť výstředníkova Závěť výstředníkova Jules Verne

O téhle knize jsem v životě neslyšela a náhodou jsem ji objevila v našem knihostromu. Vzala jsem ji, ale dlouho mi tu jen tak ležela na stole a nechtělo se mi do ní. Nakonec jsem ji přeci jen otevřela a prakticky hned mě chytla. Byla to jízda od začátku do konce. Trochu jsem se obávala, že se mi budou plést postavy, ale byly natolik přehledně představené, že vždycky bylo jasné, kdo je na tahu. Z dnešního pohledu je z knihy nejslabší závěr, který je těžce předvídatelný a klišoidní. Ve své době to určitě čtenáři vnímali jinak. Jako celek kniha velmi příjemně překvapila.

04.05.2020 4 z 5

Sny robotů Sny robotů Isaac Asimov

Na výběru povídek do této sbírky se mi především líbil časový záběr. Najdeme tu hodně povídek z 50. a 60. let (to jsou většinou ty lepší), ale jsou tu zařazené i novější kousky, které také mají něco do sebe. Mezi klasické patří Ošklivý chlapeček, Malý ztracený robot, Kulečníková koule apod. Ale i mezi těmi méně známými se najdou zajímavé příběhy, nad kterými stojí za to se zamyslet.

30.12.2019 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Tak nějak úplně nevím, co si o tom myslet. Knihu bych rozdělila na tři části. První "náboženská" mi připadala taková průměrná. Netušila jsem, kam kniha směřuje, ani co chce říct, ale líbily se mi popisy se života v zoo. Druhá část "s tygrem v oceánu" mě uchvátila. Poté, co se potopila loď, jsem nadšeně četla, jak to bude dát. A třetí "ostrov" mě opět uvedla do rozpaků a je největším důvodem, proč nevím, co si o příběhu myslet.
Filmové zpracování je velmi povedené a věrně se drží předlohy.

31.10.2019 4 z 5

Říjnová země Říjnová země Ray Bradbury (p)

Velmi zdařilý výběr povídek. Jsou tu zástupci typických Bradburyho motivů smrti (Jezero, Malý vrah, Kanály, Zástup...). Jsou tu jeho snové mystifikace (Strýček Einar, Rodinná sešlost). A jsou tu i odlehčené příběhy s náznakem humoru (Žila byla stará žena). Zbylé povídky jsou až na jednu výjimku nadprůměrné. Pokud chcete zažít všechny vypravěčské stánky autora, zde máte možnost.

30.01.2019 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Zahradníkův rok se asi nejvíc podobá Měl jsem psa a kočku, jen téma je jiné. Autor tu poukazuje, vyjmenovává, pozoruje a popisuje "fakta" a odlehčenou humornou formou je předkládá čtenářům. Je to ohromné množství názvů různých rostlin! Bohužel pro mě většinou neznámé.

31.12.2018 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ságu jsem četla kdysi dávno a moc se mi líbila. K povídkám jsem přistupovala trochu nedůvěřivě, ale i ty si mě velmi rychle získaly. Povětšinou jsou založené na nějaké klasické pohádce, ale přenesené do světa zaklínače působí úplně nově. Za důležité považuji vyzdvihnout kvalitu audiobooku. Tenhle byl nejlepší, jaký jsem kdy poslouchala. Věřím, že další knihy si při poslechu užiji stejně.

23.12.2018 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Od Čapka se mi líbilo hodně knížek, ale tahle se k nim nezařadí. A přitom je mi jako učitelce angličtiny tématicky blízká. I když je rozsah malý, četla jsem to poměrně dlouho a rozhodně ne s chutí. Je to poprvé, co mi Čapkův popis připadal hrozně nudný. Skákalo se z místa na místo a nemám pocit, že bych si výlet po Anglii a přilehlých oblastech nějak užila. Není to knížka, kterou bych doporučila svým žákům.

23.12.2018 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Ani třetí kniha nijak nevybočuje ze zajetého příběhu. Je to prostě jeho dokončení a nic víc. Celý příběh jako takový je spíš průměrný a ke konci možná i zbytečně komplikovaný. Přečetla jsem hodně podobných sérií a ke spoustě se třeba někdy vrátím, ale do světa slečny Peregrinové asi ne. V současné literatuře se dají najít zajímavější příběhy.

16.09.2018 3 z 5

Pokolení starců Pokolení starců Brian Wilson Aldiss

Anotace knihy slibuje klasické SF téma, kterému kniha dostála. Není tu žádná převratná myšlenka (jako např. v Nonstop), prostě zamyšlení, co by se asi dělo, kdyby se přestaly rodit děti. V souvislosti s tím mi přichází na mysl Clarkův Konec dětství, ale to byla úplně jiná liga. Tady je prostě příběh s postavami, které jednají dle dané situace. Ve výsledku to není špatné, ale ne lepší než průměr.

16.09.2018 3 z 5