Azazel

Azazel https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8227/azazel-8227.jpg 4 114 15

Isaaca Asimova není třeba českému čtenáři nijak představovat. Cyklus Nadace, povídky o robotech, klasické sci-fi romány – brilantní díla, vesměs značného rozsahu a závažného obsahu. Ale I. Asimov se také rád smál. Tato kniha je sbírkou jeho půvabných a hravých povídek. Představte si, že máte démona. Ne v hlavě ani v duši, ale v kapsičce saka. Je malý, dvoucentimetrový, a má bříško jako kuličkové ložisko. Občas si ho zavoláte a s jeho pomocí se pletete do života vašich známých. Ale tahle malinká ocasatá příšerka není z našeho světa. Nevyzná se v životě na Zemi a tak se sem tam něco nepovede. Něco zvrtne. Něco je zkrátka jinak…... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Azazel , 1988

Luigi1
26.11.2023 5 z 5

Dobrá kniha ve které nechyběl i humor

Zajdalenin
17.02.2022 3 z 5

Ze začátku knihy jsem obdivoval nápady, po čem lidé touží a jak jim jejich přání plní malý démonek. Nakonec lidé zjistí, že dostanou něco jiného než si přáli a bohužel této myšlenky se týká každá jedna povídka. Chápu, že když to vycházelo v časopise tempem jedné povídky za tři měsíce, tak čtenáři přijde každá povídka originální. Ale jak jsou všechny povídky naskládané jedna za druhou, tak se Azazela velmi rychle přejíte a minimálně pro mě byl problém knihu dočíst.

Jarka_rybář
08.05.2021 3 z 5

Docela milá vtipná knížka. Démonek v kapse!:-)

kktnk
25.01.2020 3 z 5

Takova nenarocna sbirka povidek, ktere spojuje jedno tema.

povidky jsou vtipne, maji napad, ale slovy klasika, ta knizka, kdyby byla z pulky tak dlouha, jak je dlouha, tak by porad jeste byla prilis dlouha. To tema je zkratka vycerpane mnohem driv, nez by se sluselo. Kdyby tech povidek byla ctvrtka nebo pulka, bylo bylo by to akorat, po case se to zacne opakovat a prestane to ctenare bavit. Pritom samy o sobe jsou velmi dobre.

SPOILER:
jak se dobre umysly promneni v prusvih, kdyz si na pomoc berete bytosti z vyssich sfer
KONEC SPOILERU.

tes.nik
11.04.2019 4 z 5

Tato kniha je trochu jiná, než zbytek Asimovy tvorby. Je to spíš fantasy, řekl bych a vtipným způsobem pomocí fiktivního dialogu dvou přátel pojednává o trpaslíkovi, který je schopen plnit lidská přání. Celá komičnost situace je založena na faktu, že trpaslík plní přání doslova, neznajíc souvislosti, jež jsou lidem samozřejmé. Pěkné oddechové počtení. Ale nazařadil bych ho do klasického sci-fi.

marcus0379
25.10.2018 5 z 5

výborná kniha. Dobré počtení a humor

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Milé a vtipné počtení.Inu jak se říká:Dávej si pozor na svoje přání,mohli by se Ti vyplnit.

Disease
22.11.2017 4 z 5

Vtipné leč postupem času poněkud repetitivní. Historky od Bílého jelena od Clarka jsou přece jen o něco lepší.

danny_21
03.03.2016 3 z 5

Prvních pár rozverných příběhů o malém démonickém pomocníčkovi mě bavilo, postupem stránek, ale logicky přišlo omílání podobných témat i formy a dostavilo se se spíše otrávení a dočetl jsem jen z úcty k Issacovi.. Z mého pohledu je lepší dát si jeden příběh jednou za pár dní na dobrou noc - 50 %

svatas007
24.09.2015 5 z 5

Knihu mám moc rád a dostal jsem se k ní vlastně náhodou. Když rodina zjistila, že čtu Asimova, začala mne zásobovat.
Tahle kniha je úplně jiná než všechny ostatní, které jsem od autora četl. Pohrává si s myšlenkou, že štěstí a spokojenost vám může zajistit nadpřirozený tvor, který vám splní jakékoliv přání. Ale vlastně nic není tak jednoduché a pak máte dilema - chtěli byste něco takového nebo vám to za ty trable nestojí?
Je to nesmírně vtipné a pohodové čtení, které bych si s sebou vzal v klidu i na exotickou dovolenou do stínu slunečníku.

Sirina
08.06.2015 4 z 5

Taková malá nenápadná knížečka. Objevila jsem ji úplnou náhodou zastrčenou v knihovně. Na oddech skvělá. Rozesmála mě, donutila zapřemýšlet nad lidskou povahou a navíc jsem poznala dvoucentimetrového démona :D

XenaTaurus
07.07.2014 4 z 5

Soubor povídek Azazel je humorné lehčí čtení, ne zcela typické pro Asimova, které je svižné, dobře se čte, a každá z povídek stojí za pozastavení a zamyšlení nad povahami lidí a jejich touhou po ideálním stavu, ať už je tím myšleno cokoliv.
Sám démonek Azazel je půvabný ve své sebestřednosti. Zlomek Azazelova světa, který nám Asimov zprostředkuje, je zajímavý a je škoda, že v povídkách se o něm nedozvídáme více, ale to nebylo vlastně cílem jednotlivých povídek.
Doporučuji k přečtení.

Yanna0
02.12.2013 2 z 5

Kniha mě příliš nezaujala. Po delším začtení mě začal rozčilovat téměř identický začátek každé povídky, kdy jsem se dozvídala neustále ty samé informace o Azazelovi.

Tanker
01.04.2013 3 z 5

Asimov rozverný, Asimov v ríši mágie, Asimov v dobrej nálade :-)

Phoenix16.cz
03.01.2013 5 z 5

Nejednou jsem četla názor, že pokud máte rádi Asimova, tohle se vám asi moc líbit nebude. Já mám ráda typického Asimova a tohle se mi přesto velice líbilo. Jde o sbírku povídek, jejichž ústředím motivem je malý démonek z jiného světa, který dokáže plnit všechna přání. Každý příběh začíná tím, že sám Asimov se sejde s užvaněným Georgem, který vypráví příběhy o Azazelovi. Vždy se snaží někomu pomoci, ale málokdy je výsledek takový, jaký byl původní záměr. Všechny povídky jsou psané podle stejného schématu, přesto je každá originální a nápaditá, často i trochu moralizující. Žádných popisů technologií, ani filozofie robotů se tu nedočkáme, ale to vůbec nevadí, protože Asimov je prostě a jednoduše skvělý vypravěč, takže ať vypráví, co vypráví, je to svižné, zajímavé, poučné, zábavné atd.