Peyka Peyka komentáře u knih

Lži, dokud můžeš Lži, dokud můžeš Mary Kubica

Pro mě již čtvrtá kniha od autorky, tentokrát Kubica vsadila pouze na dva vypravěče. Oproti předchozí knize "Neplakej" jsem se začetla hned od začátku. Nicméně děj upadá a nenabízí žádné zvraty či akci. Kubica se zaměřila hlavně na mezilidské vztahy a pocity, cítíte to především ze strany Clary.

Jak jsem se tak pročítala knihou, říkala jsem si, že se vlastně nesnaží najít řešení a viníka tragické události, nýbrž že pátrá ve vlastním svědomí. Kubica zde dokonale vylíčila maminku v šestinedělí a k ní zmateného tatínka a manžela. Nick na mě působil sympaticky, snažil se jen chránit svou rodinu, ale neuvědomujeme si, že tajemstvím ubližujeme blízkým ještě víc.

Clara jednala neracionálně, chvílemi ve mě vyvolávala určitou averzi, ale to už tak u čerstvých maminek bývá :D :D

I když ano, kniha připomíná už moc propíranou a přeceňovanou Zmizelou, za mě nebyla špatná! Kubica s uměním vykreslení různých charakterů s jedinečným myšlením, stylem psaní z pohledu postav patří mezi moje oblíbené autorky. Nicméně, za mě její nejlepší knihy zůstávají první dvě Hodná holka a Andílek :-)

30.05.2019 3 z 5

Dlouhá cesta dolů Dlouhá cesta dolů Nick Hornby

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli námětu. Čtyři postavy se nezávisle na sobě setkají na stejném sebevražedném místě poslední den v roce a navzájem si ovlivní život.

Pravdou je, že kapitoly se střídaly svižně a rychle, děj ubíhal, ale v podstatě se jednalo o bezduché plácání postav, které pro mě neměly absolutní vývoj. V polovině knihy příběh stagnuje.

Myslela jsem, že půjde o izolaci prostředí, rostoucí averzi mezi postavami, tím by čtenář více pocítil absurditu a bizarnost příběhu a byl by v očekávání, jak to skončí. V tomto případě je všem jasné, jak to dopadne.

Celkově se mi to nelíbilo, dobrý nápad, ale pro mě ten britský humor prostě není.

20.07.2018 1 z 5

My dokonalé My dokonalé Klára Mandausová

Kniha fejetonů je o "dokonalých" ženách, které se snaží být "nedokonalé." :)) Autorka si umí udělat srandu ze sebe, čerpá z vlastních zážitků a je potřeba říct, že nejen z dobrých. Ale z nedostatku udělá přednost, a to je supr! Každý by si měl někdy udělat srandu sám ze sebe. Klára má supr smysl pro humor, se slušnou dávkou sarkasmu. Čtenář se fakt zasměje. Pro mě milé překvapení, na léto perfektní oddychovka k bazénu :-)

10.06.2018 3 z 5

Pokud zůstaneš Pokud zůstaneš Courtney Cole

Oddechová kniha se závažnou tématikou, ale čte se sama. Není to nic převratného, ale myslím, že każdý se v tom svým vlastním způsobem najde ;)

15.05.2018 3 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Tato kniha si hraje na něco, co není. Podle popisku na zadní straně čeká čtenář úplně něco jiného než nakonec přijde. Naoko duchaplné a hluboké myšlenky, které ale nevyústí v nic zajímavého. Čtenář tápe stejně jako hlavní hrdinka.

15.05.2018 1 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Poradne psycho, ktere stupnuji jeste nastrojene panenky a vymyty mozek hlavni hrdinky.

25.03.2018 3 z 5

Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Za mě lepší než Mnich..kniha není jenom filozofickou příručkou, ale jedná se i o vcelku zajímavý příběh o hledání štěstí, uvědomění si životních priorit a taky trochu toho yesmanství. :)

21.03.2018 3 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Velmi zajímavě kompozičně vystavěná kniha o poruše osobnosti. Příběh měl nápad, kniha je pomocí dynamického jazyka (v překladu) čtivě napsaná.

18.03.2018 3 z 5

Paní Boleynová Paní Boleynová Brandy Purdy

Kdo má rád anglické dějiny a obzvlášť kontroverzní éru Tudorovců, knihu doporučuji. :) Je napsaná z pohledu dvorní dámy Jane Parker (později Jane Boleyn), která sice byla považovaná za šedou myš, ale měla oči a uši všude. Velmi čtivě popisuje služby u královen od fanatické Kateřiny Aragonské až po naivní Kateřinu Howardovou. Obzvlášť se rozepisuje o období a životě Anny Boleynové. Čtenář se dozví zajímavosti ze dvora krále Jindřicha VIII.,plno intrik a machinací v tehdejším anglickém království. Upozorňuji,že se jedná o román, nikoliv o faktickou literaturu,takže ať si každý udělá obrázek sám ;)

18.03.2018 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Na knihu jsem dlouho koukala v knihkupectví, až nakonec skončila v mé knihovně. :) Musím říct, že kniha je velmi dobře napsaná, nebo se každopádně jedná o výborný překlad, to klobouk dolů. Nicméně námětem připomíná knihy Sběratel (John Fowles), Sběratel nevěst (Ted Dekker) nebo psychothriller Ty (Caroline Kepnes) - všechny tyto knihy mají společná témata jako psychopatického ujetého vraha, fascinaci krásnými dívkami, touhu někoho vlastnit. Ale autorka se snažila pojmout příběh originálně, a to se cení. Prostředí obří nádherné Zahrady, kde 'poletují' Motýli v podobě mladých dívek s vytetovanými křídly, a o které pečuje bohatý charizmatický muž jménem Zahradník - to vše je svým způsobem fascinující, přesto znepokojující a zvrácené. Kniha je vyprávěna retrospektivou, od konce, ale perfektně s v ní dá vyznat. Opravdu se četla jedním dechem. Nicméně je pravda, že třetí část knihy je hodně useknutá a nejmíň propracovaná, ale vezmeme-li v potaz, že kniha má další pokračování, doufejme, že autorka se vrátí alespoň trochu k tomuto příběhu v dalším díle. Kažopádně svižné dialogy a detailně popsané prostředí čtenáře dokáží uchvátit a knihu nepustíte. Určitě doporučuji. ;)

14.03.2018 3 z 5

Šik po milánsku Šik po milánsku Fabiana Giacomotti

Je vidět, že autorka je novinářka. Kniha je psaná jak články z luxusního lifestylového magazínu. Takový průvodce na úrovni. Trefné, stručné, vtipné, všechno, co jsem od knihy očekávala.

Zajímavé postřehy z milánského života, kultury a módy (je to takové snobské :D). Jeden z mých kamarádů pochází od Milána a taky mu ta mentalita není příliš blízká.

Knihu nemusíte dát na jeden zátah, já do ní občas nahlédnu, když se chci inspirovat při mé další cestě do Itálie. :-) Nicméně, jsou mi taky bližší jiné italské kouty.

08.07.2020 3 z 5

Málo času na život Málo času na život Camille Pagán

Hlavní hrdinka Libby má všechno, co by si člověk mohl přát. To se čtenář však dozví až v průběhu knihy. Jenže příběh začíná poněkud ponurou větou a vy od první chvíle víte, že nepůjde rozhodně o růžovou knihovnu. Camille Pagánová vytvořila tentokrát negativistickou hrdinku, odmítající jakékoliv štěstí. Člověk nikdy neví, jak by reagoval sám, ale mně přišla totálně odevzdaná, a já nemám ráda házení flinty do žita. Její negativní postoj mě brzdil ve čtení.

Nicméně, autorka píše s nadsázkou, a snaží se nám říci, že bojovat za svůj život a za všechno, co máme, stojí za to . Osobně preferuji její první knihu Žij, dokud to jde. I když tam působil hlavní hrdina odevzdaně, ale tak nějak jsem se do příběhu více vžila a soucítila s ním.

Konec byl až moc uspěchaný, přišlo mi, že se autorka vehementně snažila o happy ending, ale vyznělo to až moc strojeně.

29.09.2019 2 z 5

Filozof, který nebyl moudrý Filozof, který nebyl moudrý Laurent Gounelle

Motivačních knih není nikdy dost, dle mého názoru, nicméně pro mě nejslabší kniha od pana Gounelle. Koncept výpravy do Amazonie a motiv pomsty není špatný, pomstu nakonec přebije láska, střet moderní civilizace s indiánskou tradicí, ale nebyl v tom náboj. Tentokrát mě autor vůbec nevtáhl do děje. A souhlasím se čtenářem přede mnou, v téhle knize je až moc negativních postojů.

Pro mě top zatím Muž, který chtěl být šťastný!

25.05.2019 2 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Jako fanoušek a znalec Palahniukovy tvorby jsem byla trochu skeptická vůči zpracování, ve výsledku dost zklamal.

Mr. Palahniuk je naprostou senzací současné americké literatury. Se čtenářem si hraje, nandává pořádnou nálož ironie a sakrasmu a s nikým nemá slitování. A to se mi právě líbí.

Nicméně, Klub rváčů 2 je slabý odvar jedničky. Sice je zde napětí, humor i hrubost, autor neměl tolik prostoru příběh rozvinout. A celé to bylo hektické, uspěchané, myšlenka super, ale nedotažená. :/ Každopádně kniha nepostrádá typické prvky Palahniukovy tvorby - opakovaná slovní spojení, trefné věty, kritiku konzumní společnosti, hrubý slovník.

Na druhou stranu se musím poklonit především tvůrci obálky a tvůrcům kreseb, protože vizuálně je komiks dokonalý.

Líbilo se mi ale i to, že se autor sám vepsal do děje, málokdy to funguje.

14.10.2018 2 z 5

Buddha vchází do kanceláře Buddha vchází do kanceláře Lodro Rinzler

Vzhledem k tomu, ze uz jsem precetla pár motivacnich knih, a tenhle titul bohuzel neprinasi nic noveho pod sluncem, alespon pro me. Autor ma urcite zajimave myslenky vychazejici z buddhismu, neni to na skodu si precist.

20.06.2018 2 z 5

Skladatel bouří Skladatel bouří Andrés Pascual

V hlavní roli hudba, Versailles a Ludvík XIV. Historický román jak se patří. Velmi zajímavý nápad, ale postupem času začíná knize upadat tempo. Mě nejvíc fascinovalo prostředí Francie a období Ludvíka XIV.

15.05.2018 2 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Příběh je vcelku poutavý, chvílemi nepatrně hluchá místa, ale celkově kniha nepřinesla nic světoborného. Klasický příběh o rasových rozdílech ve 40. letech a o zakázané lasce dvou mladých lidí různé pleti. Bohužel jsem trochu ujetá na překlady a všimla jsem si pár překladatelských chyb, např. zaměňování střední a vysoké školy působí na čtenáře zmatečně, a slovní spojení jako "na každý pád" (čímž se nejspíš myslí "každopádně") jsou pro mě zastaralá. Třeba jsem měla zrovna špatný výtisk. :D...jedná se ale o dost smutný a sentimentální příběh bohužel ne se šťastným koncem.

27.03.2018 3 z 5

Kain Kain José Saramago

Velmi zajimavy vyklad Bible. Pohled z naprosto jineho uhlu, z uhlu prvniho vraha vubec. Tedy nemuzu rict, ze mi byl vzdycky sympaticky. Urcite stoji za precteni, nevim, co k tomu jineho napsat, musim pocity z knihy jeste vstrebat. :) zajimavy je i styl psani, na ktery si je potreba zvyknout,ale myslim si, ze i to ma svuj duvod. Doporucuji i Saramagovu Slepotu! :)

25.03.2018 3 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Virginia Woolf je pro mě snad jediná z avantgardní moderní literatury 20. let, která se dá jakž takž číst. Obzvlášť Paní Dallowayová je jedno s těch stravitelnějších děl. Hezky čtěnáři popisuje jeden den v životě snobské paničky Clarissy Dalloway, která netouží po ničem jiném než naplno žít. Není to jednoduché čtivo, protože styl psaní myšlenkovým proudem může být pro čtenáře nezáživný, ale je to jedna z klasik světové literatury. Určitě doporučuji inspirativní i dílo M. Cunninghama Hodiny i filmové zpracování, kde uvidíte Paní Dallowayovou v trošku moderním pojetí.

18.03.2018 3 z 5