Petrush Petrush komentáře u knih

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

Čtivě napsaná kniha o tom, jak dobře vycházet s dětmi. Pravda, mohla by být trochu kratší, ale zrovna tady to moc nevadí, přečíst si totéž víckrát.
Autor popisuje metody aktivního naslouchání, JÁ-sdělení a efektivní způsob řešení sporů, díky kterému jsou všichni zúčastnění s řešením spokojení a nikdo není "poražen". Na řešení problému se podílejí nejen rodiče, ale i děti, a tím se učí lepší schopnosti problémy řešit, brát ohledy na rodiče a mají pak větší snahu dohodu dodržet (než kdyby jim bylo řešení vnuceno).
Autor doporučuje nepřikazovat, nepoučovat, nenutit řešení, nemoralizovat, neshazovat, nenadávat, netrestat, neodměňovat, nesoudit. Věnuje pár kapitol autoritativnímu (ale i liberálnímu) přístupu k výchově a hlavně jeho důsledkům.
Kniha umožní sebereflexi a ukazuje jinou cestu, než jakou asi většina rodičů vykročila. Na konci knihy je krátká praktická část.
Jak už to bývá, s některými názory autora se neztotožňuji, ale rozhodně tuto knihu řadím mezi doporučeníhodné, a to hlavně pro autoritativní typy rodičů.

02.07.2020 4 z 5

Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda David Michie

Bystrá a vtipná knížka o meditaci resp. o bdělé pozornosti. A především o tom, proč to zkusit. Autor to umí podat tak, že věřím, že každý, kdo tuhle knížku přečte, si těch 10 minut najde a aspoň jednou to podle autorova návodu vyzkouší.
Knih o meditaci jsem moc nečetla, ale tady se mi líbil ten jednoduchý a praktický návod se spoustou různých tipů včetně toho, jak vytrvat, jaké překážky bude pravděpodobně nutné překonat a jak na ně nebo spíš přes ně. Je vidět, že autor má s tématem bohaté zkušenosti.
Autor popisuje pozitivní účinky bdělé pozornosti na fyzické i psychické zdraví s odkazem na různé studie. Kapitolu o účinku praktikování bdělé pozornosti ve firmách bych klidně vypustila, ale když v tomto autor podniká, tak to asi potřeboval napsat. Perfektní byla kapitola o štěstí. A poněkud hutnější pak kapitola o tom, co je to mysl.
Celkově rozhodně doporučeníhodná kniha.

31.05.2020 4 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Jak už to u těchto knížek bývá, bylo celkem brzy jasné, kam to směřuje. A docela se to táhlo, než to tam dospělo.

05.01.2020 2 z 5

Chytrá výchova Chytrá výchova Larry J. Koenig

Princip tzv. chytré výchovy spočívá v tom, že stanovíte pravidla (nejlépe písemně) a zaznamenáváte jejich nedodržení. Nejdříve se nic neděje, ale po několika nedodrženích dítěti odebere jednu oblíbenou činnost, pak při následujícím nedodržení některého z pravidel zakážete další oblíbenou činnost atd. U starších dětí tyto zákazy platí do konce týdne, u mladších do konce dne.
Já bych to tedy nenazývala "chytrá výchova", ale spíše "motivace trestem". Autor si chválí, jak tato metoda skvěle funguje a že jde najednou vše bez křiku a nervů.
Zajímavé je, že ohledně odměn autor píše, že by měly být spontánní a nikoli plánované (typu „jestli tohle uděláš, tak za to dostaneš čokoládu“). Ale jak už jsem psala, plánované tresty mu přijdou naprosto v pořádku (typu „jestli tohle ne/uděláš, nebudeš moct jít v pátek do kina“).
Neříkám, že autorův přístup nemůže fungovat. Ale z principu mi nepřijde správný a preferuji jiné přístupy k výchově.
V knize mi přišla zajímavá část o nadání dětí (a vlastně i rodičů) a občas rozumné tipy ohledně toho, jak s dětmi lépe zvládat domácí úkoly.
Kniha je z roku 2004 a není tedy zcela aktuální. Zřejmě i trendy ve výchově se mění a vyvíjejí. Třeba ve srovnání s knihou Uvolněné rodičovství (2017) byly některé rady zcela protichůdné.
Celkově knihu nedoporučuji.

05.12.2019 1 z 5

Uvolněné rodičovství Uvolněné rodičovství Pavla Koucká

Autorka např. doporučuje trávit s dětmi čas klidně jen obyčejnými aktivitami jako je nákup nebo procházka, namísto objíždění atrakcí (čímž se rodiče někdy snaží dětem vynahradit to, že na ně nemají dostatek času kvůli svému pracovnímu vytížení).
Dále např. píše, že když rodiče chtějí dělat všechno perfektně (takže pak navštěvují už s kojenci nejrůznější kroužky - plavání, angličtina, hudební nástroje, cvičení ad.), vede to často k únavě, frustraci a nadělá to více škody než užitku. Všechno se to dnes považuje za "normální" a rodiče se mohou cítit pod tlakem, pokud nebudou své dítě takto také rozvíjet a třeba navštěvovat zmiňované kroužky.
Autorka se snaží předat hlavně jednu myšlenku, která se promítá i do názvu knihy: uvolněme se. Dělejme věci v pohodě, nesnažme se o dokonalost, najděme si na sebe čas.
Celkově mi kniha přijde jako docela rozumná. Už jsem ale několik knih o výchově četla a tato mi nic zásadního nového nepřinesla. Jiné tituly bych doporučila více než tento.

12.11.2019 3 z 5

Ženy, přemožte stres Ženy, přemožte stres Kevin Leman

Kniha mi přišla velmi slabá. Základní myšlenka, kterou autor představuje v boji proti stresu, je stanovit si priority a tyto priority dodržovat. Rada je to výborná, ale nevím, jestli je vhodné na ní postavit knížku o 150 stránkách. Příklady z psychologické praxe autora mi občas přišly nevýstižné či nezajímavé. Navíc je potřeba vzít v úvahu rozdílnost amerického a českého životního stylu. Knihu nedoporučuji.

27.09.2019 1 z 5

O ženách O ženách Osho

Cca první polovina knihy mi přišla jako hromada řečí s cílem polechtat ženské ego. Druhá polovina se mi zdála realističtější, ale stejně...jako by bylo prvotním cílem vyjít s netradičním názorem či pobouřit. V knize byly i podnětné myšlenky, mj. zajímavý pohled na vztahy, ale celkově mě neoslovila. Ale třeba jsem ji jen naprosto nepochopila.

07.09.2019 1 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Drsné, romantické, smutné, exotické. A především čtivé. Postavy byly vykresleny podrobně, některé byly symaptické, jiné přesně naopak, některé trochu neuvěřitelné, jiné hodně reálné.
Jen škoda množství překlepů a chyb v knize, chvílemi mi to poněkud kazilo požitek. Pár vět (např. s více zápory) nedávalo ani pořádně smysl.

09.08.2019 4 z 5

Nekažte si život maličkostmi Nekažte si život maličkostmi Richard Carlson

Útlá knížka obsahující 100 rad, jak být spokojenější, vnitřně vyrovnanější, klidnější a láskyplnější. Rady se občas opakují, jen jsou napsány jinými slovy, ale to vůbec nevadí. Opakování matka moudrosti.
Knížka se mi líbila a věřím, že zahrnutí byť jen pár z těchto rad do každodenního života může člověka dovést k většímu nadhledu a pohodě.

30.05.2019 4 z 5

Knihu jsem si přečetla znova s odstupem více jak pěti let. Poprvé se mi moc líbila, teď mi přišla o dost slabší. Sice samotné čtyři rady (dohody) považuji za skvělé, ale přijde mi zjednodušující říkat, že stačí, aby všichni tyto čtyři dohody dodržovali a svět bude naprosto bez problémů.
Kniha stojí za přečtení a zamyšlení, styl mi nesedl.

Co mě např. zaujalo:
"Máme potřebu vše ospravedlňovat, vysvětlovat, všemu rozumět, abychom se cítili bezpečni. Máme miliony otázek, které vyžadují odpovědi, protože existuje tolik věcí, které si uvažující mysl nedokáže vysvětlit. Když nám jiní něco řeknou, vytvoříme si domněnky, a když nám něco neřeknout, vytvoříme si je také, protože musíme naplnit svou potřebu vědět a nahradit komunikaci. I když něco slyšíme a nerozumíme tomu, vytváříme si domněnky o tom, co to znamená, a pak těmto domněnkám věříme."

12.05.2019 3 z 5

Flow Flow Mihaly Csikszentmihalyi

Autor se často opakoval a některé kapitoly mi v knize přišly zbytečné, protože k hlavnímu tématu podle mého názoru nic nepřinášely. Ač se kniha snaží být vědecká a odvolává se na řadu příkladů a studií, pro mě to byl prostě názor a místy víc filosofie než psychologie. Lze najít knížky, které štěstí staví na jiných pilířích a rovněž přesvědčivě argumentují.
I přes tuto negativní kritiku ale musím říct, že mi kniha něco přinesla. Sem tam se objevila myšlenka, která mě zaujala a oslovila.

06.11.2018 3 z 5

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Byla to první kniha od autora, kterou jsem četla. A tehdy jsem si říkala, aha, tak tohle je naturalismus. Ty detailní popisy tržiště do podrobností v podobě každé ryby vyložené na pultě už pro mě byly na těsné hranici čtivosti. Nicméně po čase jsem si přečetla od autora něco dalšího - a to už byla úplně jiná káva! Nebo spíše jiná láhev.

27.07.2018 1 z 5

Sex začíná v kuchyni Sex začíná v kuchyni Kevin Leman

Při snaze a zachování si otevřeného přístupu věřím tomu, že tato kniha může pomoci zlepšit dlouhodobý vztah. A pro ty, kdo tyto předpoklady nesplní - počtete si, zamyslíte se, zasmějete se vtipným pasážím a po čase na knihu zapomenete.

26.07.2018 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, opravdu velice poutavé čtení. Jen je podle mě velká škoda, že na začátku každé části je v podstatě řečeno, jak to dopadne.

Slavičí píseň Slavičí píseň Fiona McIntosh

Nenáročné čtení. Romantický příběh. Místy poněkud rozvláčné vyprávění.

24.07.2018 2 z 5

Jak vychovat děti a nepřijít o rozum Jak vychovat děti a nepřijít o rozum Kevin Leman

Kniha byla zajímavá, ale později jsem našla jiný koncept výchovy, který mi sedí mnohem více. Zpětně knihu hodnotím tak, že stojí za přečtení, ale nesouhlasím se vším. Takže dobrá zastávka na cestě k hledání ideálu.

24.07.2018 3 z 5

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

První kniha od tohoto autora, kterou jsem přečetla na doporučení kamarádky. Přišla mi velmi poutavá (doslova - občas jsem měla problém se od knihy odtrhnout), i když jsem se místy ztrácela v politických pletichách. Kniha podrobně popisuje kulturu naprosto odlišnou od naší - a toto porovnání a uvědomění si rozdílů bylo asi to nejlepší, co mi kniha dala. Máte-li chuť na dobrodružnou knihu, určitě doporučuji.

Tučné superpotraviny a oleje Tučné superpotraviny a oleje David Frej

Zajímavá knížka, která stojí za přečtení. Konečně jsem si udělala přehled v tom, který olej je čím zdraví prospěšný či neprospěšný a který se hodí do studené nebo teplé kuchyně. Autor zmiňuje i další zdraví prospěšné potraviny jako např. kefír nebo čokoláda a věnuje se mj. tématu bio a konvenčních chovů a vysvětluje, proč dávat přednost produktům od pasoucích se zvířat.