PetrSevcik PetrSevcik komentáře u knih

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Setkání s Rámou je beze sporu jedním z nejlepších děl, co kdy pan Clarke napsal. Nejen kvůli svým úžasným vizím (kam na to ten chlap chodí?), ale také poutavému příběhu. Jeho příběhy byly vždy velmi zajímavé, i když jiní autoři by je dokázali zpracovat podstatně lépe. Jenže, nápady jsou v tomto případě tím, co se cení.

Nazval bych pana Clarka Einsteinem na poli sci-fi literatury, pokud by to nebylo tolik troufalé.

Marťan Marťan Andy Weir

Nejprve jsem viděl stejnojmenný film, který mi přišel jako velmi povedený a nepodobal se žádnému z Hollywoodských paskvilů poslední doby. Mělo to úroveň.

Stejně tak na mě působila i tato kniha.

Velmi jednoduchá zápletka. Člověk, astronaut, který omylem uváznul na mrtvé planetě, opuštený svými druhy, bojuje ze dne na den o přežití. Využívá své veškeré dovednosti a znalosti k tomu, aby našel způsob, jak se spojit se Zemí a dostat se domů. Naděje umírá poslední.

Děj je plný akce, napětí a zvratů, které čtenáře nenechají ani na chvíli odpočinout. A tady bych se možná zastavil. Některé části by zasloužili malou zastávku a trošku zvolnit. Ano, je to psáno jako osobní deník a jeho autor (astronaut) není žádný spisovatel, je to vědec. Píše tam jen podstatné věci. Nevypisuje své pocity do deníčku. Má to svoji logiku.

Splnilo to svůj účel. Je to výpověď člověka, který sice věděl, že to téměř určitě nepřežije, přesto si nesedl a nepropadal se do depresí, ale ani na okamžik nepřestal bojovat. Nevím, jestli to je rádoby americký hrdina, kterých jsou americké filmy plné, nebo jestli takto vypadá prototyp opravdového astronauta. Klidného, vyrovnaného, který ví, co má dělat a nehledá důvody, proč něco nejde, ale alespoň jednu cestu, jak by to jít mohlo.

Moje pocity nad tímto dílem jsou smíšené. Kdybych to měl hodnotit jako román, asi bych řekl, že jsem četl mnohem lepší. Pokud bych to hodnotil jako zajímavý deník astronauta = literární experiment, tak musím říct, že určitě vyšel. Technicky si na tom dal autor velmi záležet, aby to co nejvíce odpovídalo realitě. Nejsou tam žádné bludy, ani nesmysly. Oceňuji, že spisovatel si o problematice opravdu hodně zjistil. Takto by mělo vypadat každé seriozní sci-fi.

Moc se mi to líbilo, jen by to mohlo být místy trošku více rozepsané.

30.05.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Jakkoliv originální a vtipná je tahle kniha, mě to neoslovilo a do čtení jsem se musel doslova nutit. Není to tím, že by byla špatná, ale prostě mě to nebavilo.

23.05.2023 1 z 5

Dvory Chaosu Dvory Chaosu Roger Zelazny

Universum Amberu mi přijde kouzelné a úžasné. Celé dílo je moc dobré, byť první díly byla asi nejlepší. To ostatní už tolik ne. Každý má asi trochu jinou vizi, jak by měl kvalitní román vypadat. Mě tyto knížky přišly jako velmi zdařilé a za mého mládí mě dokonce vedly k postupnému zakoupení celé série. Po letech jsem je několikrát znovu objevil a s chutí si je přečetl. Nikdy jsem neměl pocit, že by mě nudily. Ani, že by existovalo něco lepšího. Samozřejmě, nikdy není nic tak dobré, aby to nemohlo být lepší.

Druhá série o osudech Merlina mi přijde o jeden level horší, přesto bych toto dílo ani zdaleka nenazýval béčkovým. Myslím si, že by si je měl každý, kdo má tento žánr rád, přečíst, aby si na tu dělal vlastní názor.

Přemýšlím, že je to zase pár let, co jsem tyhle příběhy četl. Asi se do toho v dohledné době opět pustím. Rozhodně je to jedna z mála věcí, ke které se rád opakovaně vracím.

19.05.2023 4 z 5

Zbraně Avalonu Zbraně Avalonu Roger Zelazny

Za mě perfektní dílo. Pravda, zrovna tento díl je malinko slabší, než ten předchozí, ale když si je člověk přečte všechny a může to hodnotit jako celek, tak to prostě všechno do sebe krásně zapadá. Jen si můžu povzdechnout, kéž by tak dobrých autorů jako je pan Zelazny existovalo více. Líbí se mi jeho styl psaní. Je pro mě velkým vzorem.
Vůbec jsem se nenudil. Musím odebrat jednu hvězdičku, ale to jen proto, že tento díl je malinko slabší než ten předešlý.

19.05.2023 4 z 5

Vládci stínů Vládci stínů Roger Zelazny

Na Vládce stínů jsem narazil úplnou náhodou v knihovně, když mi bylo asi třináct let. Ze začátku mi ta kniha přišla taková divná. Zjistil jsem však, že se od ní nemůžu odtrhnout. Za mě je pan Zelazny nejlepší spisovatel všech dob. Nejde o knihu jako takovou, ale styl, jakým píše. Četl jsem samozřejmě spoustu jiných kvalitních děl, ale literárně se tomu jen málo co podobá. Sám zkouším celý život něco psát, ale přiznám se, že kvality svého vzoru jsem nikdy nedocílil. Samozřejmě, příběh je skvělý, propletenost osudů jednotlivých postav a událostí, které se zpočátku zdají být trochu chaotické, ale pak to začíná do sebe zapadat jako obrovské puzzle. Nejen, že jsem se od toho nemohl odtrhnout, ale pracovala fantazie. Tohle je něco, u čeho si svoje mozkové závity opravdu procvičíte.

Přečetl jsem celou sérii. První čtyři díly byly úžasné. Volné pokračování už tolik ne, i když to taky nebylo špatné. Jen se z toho vytratilo to kouzlo. Tohle veledílo by si měl přečíst každý, kdo miluje fantasy a sci-fi.

Tohle všechno byl důvod, proč jsem si postupně všechny díly koupil, protože jsem měl, nebo stále mám pocit, že by v mé knihovně neměly chybět.

Sněhy Olympu Sněhy Olympu Arthur Charles Clarke

Naprosto skvělá a nadčasová kniha. Není to o žádném příběhu. Jde spíše o vědecký náhled na to, jak by lidstvo mohlo jednoho dne zkolonizovat a terraformovat rudou planetu. Je zajímavé, že i přes to, jak stará tato kniha je, je pořád nadčasová. Ono se toho asi za těch třicet let o tolik víc nového nevymyslelo.

Pan Clarke je pravda více vizionář, vědec a vynálezce, než spisovatel románů. Ne, že bych jich napsal málo, ale jeho díla jsou vhodná spíše pro lidi, kteří milují popisy futuristických technologií, vizí budoucnosti, než skvěle napsané příběhy.)

Fantazie pana Clarka je o několik úrovní vyšší než u většiny z nás, proto jsem vždycky jeho knihy tak hltal.

Knihu jsem si před lety koupil. Občas na ni s nostalgií koukám a asi si ji znovu přečtu.

Krev Amberu Krev Amberu Roger Zelazny

Merlinová sága se mi moc líbila, hltal jsem to už jako mladík ve svých 14 letech. Nicméně z počátku jsem nechápal souvislost s první tetralogií. Ono se to ukazovalo až postupně. Vůbec to není špatné dílo, ale trochu se mi nelíbilo, že pan Zelazny úplně opustil rozjeté dějové linky a vytvořil úplně nové. Přijde mi to, že vlastně jen využil vytvořené nádherné universum a vložil do něj nový příběh, který na ten první navazuje jen tak zvolna. Ona tam ta provázanost samozřejmě je, ale ne tak, jak bych si přál.

Druhá tetralogie mi přijde slabší. Chybí mi tam ta tajemnost, napětí. Holt, každý má své světlější a slabší chvilky. Na druhou stranu nechci tvrdit, že by tohle dílo bylo špatné. Naopak. Je velmi zdařilé a určitě stojí za přečtení. Jelikož je to slabší než první čtyři díly, tak musím ubrat nějakou tu hvězdičku.

19.05.2023 3 z 5