PetrazÚstí PetrazÚstí komentáře u knih

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Trošku depresivní příběh, prostředí, které je mi vzdálené, ale krásně napsané, citlivé a místy srdcervoucí. Protože vždy, když jde o děti, jde mi mráz po zádech, pokud je s nimi manipulováno. Kvalitní čtení, hluboké.

16.09.2021 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Mám ráda velkolepé romány o zdánlivě obyčejných lidech. Líbí se mi silné ženské hrdinky, které si umí zachovat lidskou tvář. Měla jsem jen trochu problém se jménem Mirabelka. Jinak moc krásná kniha. :-)

30.11.2022

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Je to hezká kniha, ale z toho, co Saroyan napsal, je to jedna z těch slabších. Nicméně čtyři hvězdičky si zaslouží, protože je mistrně napsaná i přeložená.

21.10.2021 4 z 5

Vzácná návštěva Vzácná návštěva Eva Kollerová–Střihavková

V Oseku jsem vyrostla a strašně mě mrzí, že jsem nikdy nebyla v té klášterní zahradě, o které Střihavková píše. Asi se tam taky vloupám, jak jsem si někde přečetla. Autorce se podařilo dokonale vystihnout atmosféru místa i náladu v obci, bavilo mě to, přestože se místy nedržela reality.

16.09.2021 5 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Jedna z mých nejoblíbenějších povídkových sbírek, k niž jsem se letos už po třetí v životě vrátila a moc jsem si ji užila. Vypravěč je vtipný, milý a má skvělý pozorovací talent. Moc dobře se jednotlivé příběhy čtou.

11.03.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Harry už všechno řekl a cokoliv navíc je zbytečné. Škoda ho.

01.10.2023 2 z 5

Mezi tebou a mnou Mezi tebou a mnou Marek Hnila

Hlavní postava a její myšlenkové pochody jsou otravné, ale i takoví lidé mezi námi jsou a kniha nám pomůže nahlédnout do jejich nitra. I když já takové lidi potkávat nechci.

01.10.2023 5 z 5

Ptákovina Ptákovina Milan Kundera

Nedařilo se mi do knihy začíst. Asi jsem jako čtenářka moc rozmazlená a pohodlná, ale chyběla mi dějovost. Výrazy a styl krásné.

01.10.2023

Jak psát, aby se to dalo číst Jak psát, aby se to dalo číst Jakub Šváb

Absolutní ztráta času. Zbytečně moc, promiňte mi, žvástů. Ta kniha je zbytečná. Existuje deset pravidel, dobře, možná patnáct. Ty se naučíte a pak to zkoušíte a zkoušíte a někdo jiný se na to dívá a říká vám, jak na něj vaše texty působí. Žádná kniha a už vůbec ne tato, vás nenaučí, jak psát. Buď to v sobě máte nebo nemáte. Pak už jen brousíte svůj styl.

08.06.2023 odpad!

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Moje nejoblíbenější Saroyanova kniha. Dojemné a vypointované. Doporučuji všem.

21.10.2021 5 z 5

Manžela jsem nezabila Manžela jsem nezabila Liou Čen-jün

Skvělý a napínavý příběh, jediné, co mi nevyhovovalo, byla čínská jména, která se mi hůře četla, hold nezvyk.

17.09.2021 5 z 5

Nasreddinova dobrodružství Nasreddinova dobrodružství Leonid Vasiljevič Solovjov

Krásné přenesení do orientu, do míst, o nichž toho málo vím, ale tak ráda o nich čtu. Navíc to mělo vtip. Bavila jsem se královsky, kniha je moderně napsaná, přestože je tu s námi už hezkých pár desítek let.

14.03.2024 5 z 5

Dvě knihy vzpomínek Dvě knihy vzpomínek Naděžda Jakovlevna Mandelštam

Velmi drsně popsaná realita, až jsem měla kolikrát husí kůži z toho, jak je to vzhledem k dnešku aktuální.
Dalším velkým plus této knihy je jazyk a styl, kterým je napsána.
V neposlední řadě obdivuju vhled do ruské kultury, představení některých osobností jinak, než jak jsem je znala dosud.

11.03.2024 5 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Taková variace na geniální přítelkyni, akorát nedosahuje jejích kvalit ani z menší části. Vlastně vůbec. Je to lehce hloupoučké oddychové čtení, ale víc než jednu hvězdu nesrazím, protože se mi kniha četla dobře.

02.03.2024 3 z 5

Nejkrásnější pohřeb Jana Huga Nejkrásnější pohřeb Jana Huga Lukáš Csicsely

Milé a vtipné. Nečekala jsme to, protože u Vyšehradu většinou vycházejí takové dosti dramatické knihy, tahle se ale četla velmi lehce. Bylo tam plno nadsázky a míst pro zasmání.

20.09.2023 5 z 5

Mé století Mé století Günter Grass

Tomu říkám kniha, tísnivá, plná zvratů, zajímavých myšlenek a napsaná mimořádným jazykem tohoto mistra pera.

11.06.2023 5 z 5

Bezhlavý čas Bezhlavý čas Anton Hykisch

Mám toto období ráda, takže jsem po knize sáhla s radostí a má očekávání byla naplněna. V knize je vše, co má dobrý román mít.

08.06.2023 5 z 5

Sny, mýty a pohádky z Japonska Sny, mýty a pohádky z Japonska Hajao Kawai

Krásné. Moc toho o japonské kultuře nevím, to, že jsem viděla pár filmů a četla pár knih, nic neznamená. Ale tahle kniha je pro mě přelomová. Ráda si o japonské kultuře zjistím víc věcí, protože to opravdu stojí za to. Krásná kniha!

06.12.2022 5 z 5

Balada pro Sofii Balada pro Sofii Filipe Melo

Takové plácnutí do vody, nenaplněné a nedotažené myšlenky do konce. Musela jsem se přemlouvat, abych knihu dočetla.

06.12.2022 2 z 5