PetraBery PetraBery komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouhá čekací doba v knihovně na tuto knihu byla oprávněná. Výjimečná kniha o životních osudech židovské rodiny, o následcích, které válka na člověku může zanechat i o tom, jak jedno nesprávné rozhodnutí může ovlivnit celý život. Silný příběh Hany i její neteře Miry je o nelehkých dobách a z knihy mi bylo opravdu smutno, tím spíš, že je psaná podle skutečných událostí. Za mne možná i kniha roku, kterou všem doporučuji!

18.11.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Neuvěřitelně výjimečný příběh muže jménem Ove. Smutná, dojemná, vtipná, chytlavá a lidská kniha, kterou rozhodně chci mít ve své knihovně, protože se ke všem hrdinům určitě chci vracet. Přesně takové knihy jsou důvod, proč stojí za to trávit volný čas čtením. Neskutečný zážitek, pohlazení na duši, uvědomění si síly přátelství a lásky. Rozhodně doporučuji všem!

17.06.2018 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hned od první kapitoly mě neskutečně štvala matka hlavní hrdinky Báry. Bára je na prahu dospívání a všichni víme, že toto období není jednoduché pro nikoho - pro člověka osobně i pro ostatní. Skvěle zpracovaný příběh, smutný, bolavý a syrový. A ve mně celou dobu rezonoval smutek, lítost a beznaděj.

21.11.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika čtená po více jak dvaceti letech. A stejně jako tenkrát, jsem i teď uchváceně četla souboj starého muže s jeho životní rybou. Ač krátký příběh, tak naprosto lidský, silný a výborně napsaný.

13.09.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Představa, že by listopad 1989 dopadl tak, jak autorka nastínila ve své knize, je děsivá. Osudy Maji i Magdaleny jsem četla se zatajeným dechem, mrazivá a šedivá doba nesvobody byla napsána zcela věrohodně. Za mě plný počet hvězd a doporučení všem.

02.10.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Po třech letech jsem se vrátila do ztraceného města, kdy druhý díl románové kroniky je stejně skvělý jako díl předchozí. Na osudy všech zúčastněných jsem byla opravdu zvědavá, autorka výborně vykreslila vše podstatné z uvedené doby. Knize nechybělo vůbec nic a kdybych mohla, dám hvězd ještě více.

07.08.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nádherná kniha čtená večer se synem v rámci každodenního čtení. Jak bavila v dětství mne, tak baví i jeho. Milé ilustrace, humor i ponaučení.

19.05.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Po dlouhé době kniha, která mě nutila číst dlouho přes půlnoc, protože jsem opravdu potřebovala vědět, jak vše dopadne. A vyplatilo se. Skvěle vystavěný a vyprávěný příběh o jednom městečku, kde je hokej vlastně vše… Kniha o tom, čeho všeho jsou rodiče kvůli svým dětem schopní, kniha o přátelství, plnění snů a vině/nevině. Určitě si přečtu ostatní knihy tohoto spisovatele, neboť píše vážně skvěle. Doporučuji všem, i těm, co hokeji zrovna nefandí!

11.02.2018 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Nádherný příběh pěti přátel, kde jejich studentská léta přeruší válka. Naivní mládí, krutě vytrženo z bezstarostného života, kdy už nelze navázat tam, kde skončilo předtím. Dojemný, čtivý a krásný příběh vyprávěný jedním z pěti pistolníků Georgem, kdy jako němý svědek je vždy v pozadí kabriolet Císařovna.

06.10.2019 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Sedmiletá, téměř osmiletá, Elsa je jiná. A stejně tak její babička může být brána jako jiná, protože se nechová jako klasická babička. Nádherný příběh malé chytré holčičky formované fantazií své babičky, která ovlivnila osudy všech obyvatel bytového domu. Kniha při které se usmíváte, zamýšlíte a i si popláčete, protože Vás chytne za srdce. Rozhodně kniha, kterou jsem nečetla naposledy. Doporučuji všema deseti!!!

01.09.2018 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Jednoduše a stroze psaný příběh Židovky Zuzany. Od dětství přes dospívání až dospělost, kdy každá etapa života nám ukazuje všechny stránky té dané doby. Skvělá kniha se silným osudem hlavní hrdinky.

04.02.2024 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Srdcovka, kterou čtu téměř každý rok.

12.12.2023

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizora má dcera v osmé třídě v povinné četbě, proto jsem po něm sáhla po více jak dvaceti letech znovu i já. Známá nadčasová hra, pochopitelná a snadno čitelná. Obraz tehdejší společnosti, která se o moc neliší od společnosti dnešní. Divadelní zpracování může být skvělým zážitkem.

04.02.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Erika Fosterová v další knize řeší případ zavražděných mladých žen, které vrah pohodil do kontejneru. V knize je dobře popsané nebezpečí sociálních sítí, což je rozhodně aktuální téma dnešní doby. Ačkoliv vraha nám autor představí již v průběhu příběhu, není to na škodu. Tento díl je stejně čtivý a napínavý jako předchozí.

30.05.2018 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velká spokojenost, působivý román o samotářské Kye. Kya žije v bažině, která je spolu s přírodou jejím světem a rozumí mu. O to víc nerozumí ostatním lidem. Krásný příběh o přírodě, samotě, ale i přátelství, lásce a předsudcích.

25.09.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Dojemné vyprávění psího hlavního hrdiny Gumpa, jeho vnímání lidí během jeho cesty za páníčkem. Krásná kniha doplněná ilustracemi a fotkami, dotkne se každého, kdo si uvědomuje to, co nám zvířata dokážou dát.

17.12.2020 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Příjemné, rychlé, odpočinkové vzpomínky malého chlapce Edy přestěhovaného z Prahy na venkov. Nelehká doba viděna očima dítěte psaná krásným jazykem, autorem, jehož knihy jsou vždy pohlazením na duši.

25.07.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moje očekávání před četbou této knihy byla opravdu vysoká a musím konstatovat, že se naplnila vrchovatě. Nádherná kronika ztraceného havířského města, spletité a ne vždy jednoduché osudy obyvatel, které se místy prolínají. Autorka předvedla skvělou práci s češtinou, po pár stránkách jsem se snadno začetla a velmi nesnadno jsem knihu odkládala. Jsem ráda, že mám knihu ve své knihovně, knihy domů již tolik nekupuji, ale tuto jsem určitě nečetla naposledy. Fotografie na stránkách autorky by klidně mohly být i v knize pro dokreslení místa. Za mne zatím nejlepší kniha letošního roku, krásná práce.

04.05.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Již sedmá kniha ze série a stále si autorka drží svůj standard. Případ zavražděných prostitutek a odloženého miminka šetří tým v čele s Kim Stoneovou. Stejně jako předchozí díly opravdu čtivé, napínavé a další díl si nenechám ujít.

27.03.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Dvanácté setkání s Harry Holem a stejně jako předchozí naprosto skvělé čtení. Opět napínavé, dramatické a chytré provedení celého příběhu. Těším se na další případný díl, který ukáže, jaké číslo zobrazila hozená kostka.

23.12.2019 5 z 5