petra5588 petra5588 komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tohle by měla být povinná četba nejen pro děti, ale hlavně pro jejich rodiče. Téma doslova černobílého vidění světa se naší společnosti sice úplně netýká, o to víc ale vynikne jiná věc - pro mě byla vlastně hlavním poselstvím knihy výchova. Jasně, rasová otázka na první pohled hraje prim, ale když se trochu zamyslíte, tak zjistíte, že nadčasovost téhle knihy je spíš v tom, jakým způsobem se Atticus ze svých dětí snaží vychovat zodpovědné, samostatně myslící jedince se správným žebříčkem hodnot.

21.10.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mornštajnová je prostě mistryně nového žánru - generačních novel. Na co autoři před ní potřebovali obsáhlé romány, to je čtenáři schopná perfektně zprostředkovat na "pár" stranách.

20.09.2020 5 z 5

Super pro fanoušky Případů prvního oddělení a Devadesátek (kniha obsahuje i překvapivě dost informací ze zákulisí natáčení) ale zdaleka nejen pro ně.

20.01.2023 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Jako já chápu, že přeložit 720 stran je celkem makačka, do které se nebude chtít každému, a že od dob největší slávy Stmívání už uběhlo dost let, ale to se vážně nenašel někdo schopnější? Tenhle překlad je děsný a zabíjí to celý děj! Jedna překladatelská perla za všechny: "Ano, bylo by velmi příjemné být teplý." Marně přemýšlím, jestli to byl nějaký soukromý vtípek paní překladatelky Teplé, nebo jestli je její slovní zásoba na bodu mrazu... Vlastně se docela začínám bavit tím, že technickou redaktorku v tomhle případě dělala nějaká paní Mrázová, protože z jejího diletanství (zdvojená nebo naopak chybějící slova, chybějící písmena) se mi zas chvílemi vařila krev... Dvě hvězdičky dávám jen díky dlouhodobé oblibě autorky, kdybych hodnotila jen českou verzi, asi bych tentokrát musela jít do mínusu...

06.09.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Trochu jsem se bála nálepky "bestseller", pod kterou se občas nakladatelé pokoušejí prodat nejrůznější podivnosti, ale nakonec jsem to přečetla jedním dechem. Neskutečně milá knížka o tom, jak je důležité udělat si pořádek ve vlastní hlavě a že k lepšímu životu stačí naučit se docenit maličkosti.

24.07.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak tohle byla fakt pecka, předčasný vánoční dárek přečtený za jediný večer :D

19.12.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Pýcha a předsudek v době počátků ženské emancipace, za mě super! :) Jen ten konec nemusel být tak uspěchaný, klidně by to ještě pár stránek sneslo, takhle jsem se s příběhem musela loučit podle mě zbytečně brzo :)

20.09.2020 4 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Jsem čistokrevný knihomol a fantazii mám bujnou až až, takže právě ty popisy míst a architektury, na které si mnozí stěžují, mně pomáhají se na děj lépe soustředit a nasměrovat fantazii správným směrem :) Knihu jsem s sebou táhla do Londýna - když čtete o nálezu těla ve stanici metra v Baker Street a následném průzkumu tunelu a po zaklapnutí knížky na téhle stanici vystupujete, je to fakt zážitek :D Chvíli jsem se skoro rozhlížela po mrtvole :D

19.07.2018 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Bavily mě všechny, ale u téhle jsem se chvílemi smála fakt nahlas. Navíc je celkem zajímavé si přečíst o místech, které jste navštívili, pohledem někoho jiného :)

19.03.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

"Je opravdu k neuvěření, na co všechno si lidé dokážou zvyknout..." Takhle věta mi asi v hlavě bude znít ještě dlouho. Nedokážu si ani představit, jak bych na nástup totalitního režimu reagovala, co bych dělala. A pevně doufám, že takové dilema ani nikdy řešit nebudu, na druhou stranu si uvědomuji, že lidstvo se z vlastních chyb poučit neumí... Strašidelné.

04.12.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Vím, že se někdy do příběhů vžívám trochu moc, ale tohle je napsané tak realisticky, až se mi chvílemi při čtení dělalo fyzicky zle. Zrovna jsem dočetla a úplně se mi klepou ruce. Pro slabší povahy rozhodně nedoporučuji, jinak pecka.

19.09.2018 5 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Zrovna jsem dočetla a jedním slovem - geniální! Přesně dávkované napětí a krásně se prolínající zápletky, to prostě nemělo chybu. Závěrečná hláška o perfektním zločinu už teda byla malinko přes čáru, ale na posledních dvou stránkách autorce takovou drobnost rádi odpustíte. Je to přesně jedna z těch knih, které rozečtete večer před spaním a neodložíte ji, dokud ji dlouho po půlnoci nedočtete celou. No co, který pravověrný bookoholik dá před dobrou knihou přednost dostatku spánku? ????

18.06.2019 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Ono to mělo přes 400 stran? Nějak jsem si ani nestihla všimnout! Povinná literatura pro všechny nadšence do sci-fi a fantasy, ještě teď slintám nad představou návštěvy Středozemě, Zeměplochy nebo galaxie Star Wars. Byla jsem dokonce tak nadšená, že jsem si pustila film :D No, když to vezmete tak, že je knihou jen velmi volně inspirován...tak je to pořád strašná hovadina :D Takže radši vsaďte na vlastní představivost a ponořte se do děje ;-)

06.09.2018

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Příjemné zakončení série, které se ale předchozím dvěma dílům nevyrovná. Četlo se to sice moc dobře, ale nemohla jsem se ubránit dojmu uspěchanosti, jako by se autor už chtěl co nejdřív posunout k novým námětům. Hlavně na konci už to byl vážně sprint, hůř se to sledovalo a zanechalo to ve mně poněkud hektický dojem...

28.11.2022 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Čtvrtý díl byl slabota a málem už jsem se k sérii nevrátila. Naštěstí mě přesvědčily dobré recenze a stálo to za to! První díl sice pořád vede, ale i u tohohle jsem se kolikrát smála nahlas :D

25.11.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátký a přesto velmi silný příběh o přátelství, snech a lidské schopnosti ve zlomku vteřiny vše dobré nenávratně zničit.

20.03.2018 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Nevím, jestli to bylo jen překladem, ale věty mi často přišly dost kostrbaté. Jinak se to četlo celkem dobře, akorát hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická a chvílemi mi děj přišel zkratkovitý. Celkově mi ostatní knihy autorky přišly lepší.

04.07.2023 3 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Co se asi tak může pokazit, když vezmete komunistického dědu a jeho partu důchodců na několikatýdenní dovolenou - na Kubu :D Tohle mě fakt bavilo, řezala jsem se smíchy od začátku do konce. Třeba by autorka s dědou příště mohla podniknout cestu do Číny? :D Překvapivě kniha končí moc milým poselstvím :)

20.01.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

(SPOILER) Tak na tenhle kus jsem se těšila hodně dlouho a rozhodně jsem nebyla zklamaná! Škoda, že se v závěru trochu víc nerozepsal o alternativní současnosti (budoucnosti? To cestování časem občas dělá ve větné skladbě fakt zmatky :D), ale jinak fakt super jízda! Doporučuju všem fanouškům Červeného trpaslíka a konkrétně dílu Pekelně ostrý výlet :D

31.01.2022 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Pro mě zatím nejsilnější příběh Zeměplochy, přečteno jedním dechem (až jsem se občas napětím nadechnout zapomínala).

08.01.2022 5 z 5