Petr874 Petr874 komentáře u knih

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Před 5 let jsem se k tomu rozhoupával. A vyplatilo se to?
Ano, ale ne až tak moc. Což neříkám, že se mi děj nelíbil, ale přišlo mi to takové zdlouhavé místy nudné. Ale ne druhou stranu zase zajímavé, vtipné a rázné.
Upřímně řeknu, že mě části v blázinci s Isabelou opravdu uspálavy.
Příběh zajímavě popisuje období po válce v Německu a inflaci.

23.03.2024 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Opravdu zajímavé čtení, to jo. Maturanti určutě ocení.
Prostý a ne moc dlouhý děj.

14.01.2024 3 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Čtení této knihy jsem si opravdu užil. Bylo to skoro přesně to, co jsem očekával.
Bylo to celkem věrohodné a realistické. Také pestré: loupež, mrtvoly, až po znásilnění a nějaká ta střelba.
Kniha hezky ukazuje, jak to "funguje".
Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny nejdříve ze strany oběti, pak ze strany OČTŘ. Nebo se navzájem doplňují.
Určitě doporučuji nadšencům policejních detektivek.

Hodnocení:
- Loupež po Americku = 4,5 *
- Ve stínu smrti = 4 *
- Brutální znásilnění = 3,5 *
- Citové vydírání = 3,8 *
- Ukradené auto = 3,7 *
- Úhel pohledu = 4,5 *

14.01.2024 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Tato hra se Vrchlickému opravdu povedla, vtipná, oddychová a ne příliš dlouhá záležitost.

Doporučuji

28.12.2023 4 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Tak tohle jsem fakt nečekal, co k tomu říct. Příběh byl dobrý, ten Pavlův posun byl fakt znát. Ta motivace a přístup. Podíval jsem se skrze něho do zákulisí a nemálo jsem se dozvěděl i, snad se dá říct, přiučil. Být vojákem není sranda! V nemocniční části mi ukápla slza. Ale na druhou stranu mi to někdy zas přišlo přitažený za vlasy (jako civil nemůžu posoudit). A americké výcvikové stanoviště mě fakticky překvapily.

15.09.2023 4 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Ze začatku jsem se musel trošku dokopávat k tomu, abych ji otevřel. Ale čím víc jsem toho přečetl, tím více se mi líbila a přitahovala... ,jako... spirála (HA HA).
Ale teď vážně; sice nejsem expertem na hororové mangy (má první), ale stála za to. Ta vyobrazení, ta fantazie, ty nápady. No, prostě nevím, kde to bere.

Příběh - zajímavý
Vizuál - velice detailní (někdy až moc)
Postavy - není si na co stěžovat
Překlad - nevšiml jsem si drastických chyb
Celkový pocit - dobrý

Názor - super

26.06.2023 4 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Uf, co k tomu dodat. Syrové to bylo dost a kniha krásně ukazuje, jak to "funguje". Jsem rád, že jsem se mohl touto cestou dozvědět o mnohých, pro mě známých i neznámých, kauzách i z policejního (operativního) pohledu. Tímto bych Vám chtěl poděkovat pane Tichý za to, co vše jste udělal a že jste vytrval i v těžkých chvílích.

21.04.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nemyslím si, že by kniha byla špatná, to ne. Ale romantické příběhy opravdu nejsou pro mě. Spíše mě ale zaujalo zákulisí samotného děje. A to, jak se žilo za Protektorátu (specificky v době heydrichiády). Opravdu otřesná doba.

26.03.2023 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Dvakrát měř, jednou řež.

22.10.2022 3 z 5

Zvrácená Zvrácená Haruto Rjó

Za mě dobrá manga pro delší nudnou chvíli. Použití městské legendy jako předlohu nebylo vůbec špatné. Akorát manga byla místy často předpovídatelná.
Když si ji přečtete, nic nezkazíte.

27.09.2022 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Čtení bylo zajímavé. Některé povídky byly lepší, některé horší. Některé vtipné, některé smutné.
Líbilo se mi, že každá sbírka se zaměřuje na něco jiného a snaží se předat, když už jen malé, poučení. Také styl vyprávění byl pestrý (např. u dirigenta).
Jestli doporučuji?
Ale, je to krátké a stojí to za to.

12.04.2024 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

! Kniha čtena hl. kvůli maturitě!
Neříkám, že to bylo špatný, ale vůbec mi to nesedlo.
Příběh se velice pomalu táhnul a v prvních 2/3 byl nic moc. A to stokrát se opakujících slovních spojení tomu nepřidávalo. Popravdě jsem to už chctěl mít za sebou. Snad mě držela paní s pérem na klobouku. Poslední 1/3 děje nabrala na opravdu radikálních obrátkách. Takový skok jsem nečekal a byl jsem jím zaskočen.
Sepíšu to, kouknu na film a snad si to pak utřídím.
(zajímá mě, jestli je to čistě fikce, nebo je to založené na něčem, co se opravdu stalo...)

20.02.2024 3 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Zajímavý příběh a ještě zajímavější zápletka na 3. dějství. Opravdu jsem nečekal, jakým způsobem se děj bude posouvat.

31.01.2024 3 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

(SPOILER) Wo soll ich anfangen?
Když se mi kniha poprvé dostala do rukou, jediné, co jsem věděl bylo, že jde o alternativní pohled na Sudety.
Příběh vypráví o ostravském žurnalistovy, který má napsat článek o rozpacích v Sudetách (okolo roku 1990) a o "nenávisti" mezi Čechy a Němci (kolem toho se celá kniha točí). Tam ho seřežou Skinheadi a od tohoto momentu se děj posouvá čistě, jako detektivka. Kde Ostravan, neboly Žiďáček (protože je původem Žid), řeší údajnou vraždu, kterou způsobil Rom. A ano, Nacisti se k tomuto příběhu samozřejmě a často přifaří. Při tom se zamiluje do Romky (ano, pomilují se), která v tom svým způsobem hraje také roli.
Zpestření během čtení vyvolávaly německy psané fráze. Ale zase tomu ubíraly velice monotónní a opakované "vnitřní fráze" hlavního hrdiny. Pak už jsem je začal přeskakovat...
Samotný příběh se začne rozjíždět až v 2/3 knihy. Jinak jde o takové vyprávění o tom, kdo kým je a co se dělo předtím a o jednotlivých vztazích. A že jich je...
Kevšemu trošku urychlený konec a událost, u který jsme si řekl "jako vážně?!".
Ale na druhou stranu, když to člověk vezme kolem a kolem. To až tak špatné nebylo.
Kotletu jsem předtím jednou četl, ale moc mě nenadchnul (není to můj styl a asi proto tak pesimistické hodnocení).

Knize dávám 3,5*

27.01.2024 3 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Jako nostalgický prvek dobrý.

14.01.2024 2 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek ukazuje, co dokáže moc a snada o válku. Že chamtivost nic nedokáže zastavit. Úžasné drama, jen mi to přišlo zamotané.

27.12.2023

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Sbírka nebyla špatná. Napříkal první povídka mě velice dostala, ale pokračování se nikdy bohužel nedočkám. Ale ten zbytek byl... jakoby to stejné.

29.04.2023 3 z 5

Stíny Citadely Stíny Citadely Radek Sterakdary Starý (p)

Za mě lepší, než druhý díl, ale prvnímu se to nevyrovná. Četlo se to dobře a svižně. I Sterakovo pokroku v psaní jsem si všiml. Ale abych to tady zase nepřechválil, cítil jsem z toho nějakou cizotu, než u těch dvou předchodích dílů. A zápleta taky lehce prokouknutelná.

25.12.2022 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Při čtení mě kniha nijak moc neoslovila. Ale i přes to mě konec dojal.

24.12.2022

Tvář bez masky Tvář bez masky Sidney Sheldon

Dobře napsaná, svižná, oddechová detektivka. Až takový posun v ději jsem fakt nečekal. Jediná škoda na kráse je, že konec mohl mít ještě pár těch stránek navíc.

06.11.2022 4 z 5