Loupežník přehled

Loupežník
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453922/mid_loupeznik-sk6-453922.jpg 3 364 364

Klasické drama Karla Čapka o lásce a revoltujícím mládí, pohrdajícím společenskými konvencemi starší generace.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Loupežník. Přihlašte se a napište ho.

memphisz
06.06.2024 3 z 5

Hra uvedená v roce 1920 je jednou z prvních, kterou Čapek napsal. Začal ji psát již v roce 1911, v 21 letech, než ji ale dokončil a uvedl, prožil deprimující první světovou válku a oslavil své 30. narozeniny. Podstatné je to proto, že hra pojednává o střetu generací. Oslavuje drzost, bezprostřednost a energii mládí, proti ustaranosti, usedlosti a majetnictví stáří. Mladý loupežník je vzor rebélie a šarmu, zatímco starý profesor nudného měšťana zaklínajícího se řádem a pravidly. Loupežník se obsazením domu profesora tak trochu sám postaví systému, který je zastoupen profesorem, jeho ženou, poučujícím učitelem, starostou, vojáky. Někteří hubují, další se vztekají, jiní domlouvají. Přesto v něm všichni dotyční muži vidí vzpomínku na nespoutaného hrdinu z beztarostného dětství. A matka zase vzpomínku na chvíli nespoutané lásky, která jinak musela být svázána a potlačena konvencemi a morálním odříkáním.

martineden
04.03.2024 5 z 5

Není to tak známá hra, ale je výborná. Líbí se mi, jak Čapek fandí mládí. Říkám si, co by psal, kdyby žil...

Petr874
31.01.2024 3 z 5

Zajímavý příběh a ještě zajímavější zápletka na 3. dějství. Opravdu jsem nečekal, jakým způsobem se děj bude posouvat.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Loupežník v seznamech

v Právě čtených1x