petr_ petr_ komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Při četbě této knihy si čtenář uvědomí, že vznik Československa po první světové válce nebyl tak jednoduchý, jak se píše ve školních učebnicích a Karvinná je toho zářným příkladem.
Jestli něco nový stát zdědil po Rakousku-Uhersku tak to jsou národostní problémy, do kterých se různým způsobem přimíchávají osudy obyčejných lidí. Najednou je důležité, jestli mluví česky, polsky, německy, jestli chodí do té či oné školy a společnost si to dobře pamatuje.
Díky této knize si lze představit, jak vypadal život na Ostravsku, jak probíhal plebiscit a odtržení Českého Těšína.
To všechno na pozadí všedního života horníků a jejich rodin. To jsou věci, se kterými jsem se v učebnicích dějepisu (ale i v jiné literatuře) nesetkal a proto jsou pro mě velmi zajímavé, ačkoliv jsem se v této oblasti naší republiky pohyboval minimálně. Dostal jsem se na dva dny do Českého Těšína a pro mě osobně to byl zajímavý zážitek.

16.03.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Knihu jsem četl několikrát, je dobrá v tom, jak popisuje základy civilizace v době jejího přerodu. Je psaná v době studené války, a konec světa mohl přijít tak znenadání, jak bylo popsáno, mašinérie zbraní hromadného ničení byla v té době hodně vyspělá a obyčejný člověk neměl tušení, kdy může dojít k nějaké fatální chybě.
Autor se vlastně zamýšlí nad hodnotami, které tvoří naši civilizaci, a staví je do kontrastu s postapokalyptickým prostředím. Nutí čtenáře přemýšlet, o jejích atributech a o jejich trvanlivosti pro další vývoj.
Zároveň vytvořil krásný čtivý příběh, ke kterému se rád vracím.

11.04.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nerad bych se opakoval moje pocity z této knihy jsem popsal v prvním díle a nezměnily se ani v druhém. Jenom si říkám byl bych schopen snášet to co lidé v knize? Mohl bych se dostat do podobných událostí? Bohužel události na Ukrajině ukazují, že některé věci se neustále opakují, takže náš klidný život je pouze relativní a může se velmi rychle změnit v pravé peklo, pokud se budeme chybně a sobecky rozhodovat. Může se také stát, že pokud budeme věřit velkým ideálům, nezískáme nic a naopak toto peklo můžeme připravit svým blízkým, či dokonce potomkům.
Jediná opravdová pravda je nesobecký denní život obyčejných lidí, který může vykrystalizovat v přátelství a nesobeckou pomoc, což nakonec dokáže víc, než nějaká ideologie. Proto bychom si měli udržet zdravý selský rozum.

11.04.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Také tuto knihu doma mám a doporučuji ji dětem. Je to vlastně o tom, jak je civilizace složitá a křehká. Když se něco pokazí, tak to může mít nedozírné následky,. Dějově je tato knížka zajímavá až do konce a happy end je jenom naznačen.

02.01.2020

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Tuhle knížku lze těžko srovnávat s Orvelem, nebo s nějakým hororem, protože je právě o návratu lidských emocí a zvídavosti. Ukazuje jakou zbraní je psané slovo, a pokud se budeme spoléhat na techniku, může se stát, že přestaneme být schopni vyjadřovat své city, touhy a nápady. A co víc nebude nám to chybět. Kniha není akční, ale je zajímavá. Vymýšlíme čím dál dokonalejší techniku, která může být příčinou konce civilizace. Lidstvo stvoří nesmrtelného robota, který kontrojuje populaci lidí, a aby obešel svůj program, který mu brání zemřít, tak je rozhodnut lidstvo nechat vyhynout. Což je dosti otřesné.

28.12.2019

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Lion Feuchtwanger mě nezklamal,ačkoliv četba jeho knížek je náročná a pokud vydržíte až do konce, víte že to stálo za to. Realisticky popsal problémy Španělska v době kdy zde vládly dvě (až tři) náboženství a neustálé kulturní i politické kontakty.
Děj je popisování z hlediska Kastilie, kdy se židovský ministr snažil udržet celé království v míru a tak docílit jeho hospodářský vzestup. Zde působí kontrast jeho moudré politiky a živelnost kastilského krále, který často svými projevy mařil diplomatického úsilí svého okolí.
V knize je dobře popsán vztah Kastilie a Aragonie. Není popsán stav kalífátu, ale ani tam nebylo vše ideální.
Smrt ministra a jeho dcery jako by byla předobrazem pozdějších dějin Španělska, kdy byli židé násilně křtěni, nebo upáleni a maurové násilně asimilování do španělské společnosti.

06.09.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příběh má velmi zajímavé prostředí i postavy. Přečetl jsem ho jedním dechem a těším se na další části, ačkoliv nemám rád vícedílné fantasy, protože mám dojem, že všichni autoři, kteří píší tento žánr mají ambice napsat dlouhou sérii.
Na příběhu se mi také líbí, že není černobílý, ale snaží se vysvětlit pohled jednotlivých protichůdných stran a tím je zbližovat. Nemám ve zvyku plýtvat hvězdičkami, ale tento příběh hodnotím na plný počet. Doufám, že to vydrží až do posledního dílu.

09.11.2022 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Knížka je moc pěkná a proto (ač to není mým zvykem dávám plný počet bodů). Je to kniha o válce. O té první i druhé světové. Vypráví o lidech, kteří bojovali na frontě i za ní a i o postižených civilistech. Všichni mají společný problém a to je, jak se vyrovnat s válečnými zážitky.
Román je však také o přátelství, které lze najít všude a vždy, jen je třeba být na něj připraven.
Nechci rozebírat děj knihy, ale doporučuji si ji přečíst. Je možné, že se k tomuto dílu někdy ještě vrátím.

21.06.2020 5 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Dovolím si oponovat, není to román, je to jenom suchý popis pseudohistorie západozemí. Asi to muselo dát fušku něco takového napsat (lituji překladatele).
Děj je nahuštěný, nevytváří žádný příběh, který by spěl k nějakému cíli, nebo nedej bože k nějaké pointě. Pracně jsem knihu přečetl a marně hledal místa, kde by děj nějak gradoval, protože se odehrával stejným ubíjejícím tempem od začátku až do konce knihy. Navíc autor do textu vkládá poznámky pod čarou, které se tváří, jako odkazy na historické prameny. Proboha proč ?! Je to historická publikace, nebo fantasy? Poznámky pod čarou používal také Terry Prachet (i překladatel), ale jsou vtipné a patří tam, kdežto v této knize se tváří jako seriózní poznámky k historickým pramenům.
Takže popisuje královskou dynastii jako partu mizerů,zahleděných do sebe, kteří si libovali v incestních vztazích a to co v západozemí fungovalo špatně ještě víc zničili. Takže to co se odehravalo ve "Hře o trůny" je jenom slabý čajíček proti tomu co bylo dříve. Prakticky se v knize nachází jenom pár postav, které by šlo označit za kladné (možná dvě).
Autor se zaměřil na dění v západozemí, jako by se nikde jinde nic nedělo. Přitom jestli jsem to dobře pochopil se některé události děly v době konce Valýrie o kterém nenapsal vůbec nic.
Pokud byla kniha napsána aby doplnila děj Hry o trůny, tak by bylo zajímavější popsat vznik Zdi, nebo konec Valýrie a podobné události. Možná že by vhodnější dopsat konečně Hry o trůny.
Ne pane Martine, obávám se, že si od vás už nic nepřečtu.

10.03.2020 1 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jednotlivé díly na sebe bezprostředně a těsně navazují což je hlavně vidět na konci této knihy. Líbí se mi, že děj je propracovaný, že se v něm neopakují fakta a že se zase vyvíjí.
Takže nějaké větší hodnocení si nechám na dobu, až přečtu třetí díl.

14.11.2022 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Kromě toho, že se jedná o rozpustilý příběh, jak komentuje Tyet tak tato knížka konstatuje , že totalita je totalita (ať v nebi, nebo v pekle) a že dobré věci vznikají v myslích obyčejných lidií, andělů, či démonů. Spasitelé mohou chtít to nejlepší pro svět, ale ono se to vždycky nějak zvrhne a náprava zůstane na těch, kterých se to týká a chtějí ten prostý obyčejný svět bez absolutních ideálů, nebo nedej bože absolutní pravdy.
Můžete si myslet, že víte jaké jsou boží plány, ale to si můžete jenom myslet.

11.12.2021 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Kniha se sice jmenuje "Tyll", ale není o Enšpíglovi, ale o době třicetileté války. Představe si, že se vám blíží třicítka a nic jiného jste nepoznali, než-li válku. Jak Evropa mohla něco takového přežít, zemědělci byli připravování o úrodu, obchodovat se asi moc nedalo a jenom jste čekali, kdy vás která armáda vybrakuje, nebo vám vše zrekvíruje. Jak v té době mohly vůbec fungovat armády, které musel někdo vyzbrojit a nakrmit (na úkor ostatních). Tyll byl jenom průvodce touto dobou, která byla zlá a tak i některé jeho žerty byly kruté.
Zajímavý je i příběh Fridricha Falckého, který byl zvolen králem, a najednou neměl nic , ztratil spojence. V táboře švédského krále najednou zjistí, že ho nikdo nebere vážně.

Kniha je nádhernou freskou, doby o které moc nevíme a ani jí nerozumíme. Kdy díky náboženskému fanatismu a bezzásadovosti vypukla válka, která trvala 30 let.

26.05.2020 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Bohužel jedná se o blízkou budoucnost, hmyz ( a ne jenom ten) mizí a lidé v honbě za zvýšením HDP ničí vše kolem sebe. A nejedná se o to, že by nevěděli co dělají, oni to vědí velmi dobře, ale nemyslí na to co po nich zůstane. V knize je popsán stav, kdy včelař zjistí, že úly jsou prázdné, ale v praxi to probíhá tak, že včelař pozoruje, jak se pod česnem hromadí mrtvé včely a vidí agónii celého včelstva zasaženého jedovatými látkami. Jakou agónií bude muset projít lidstvo, aby začalo rázně a cíleně jednat, pokud to ještě půjde.
Kniha je velmi pěkně napsaná a vlastně sleduje několik linií děje, první linií je vlastně vývoj poškozeného prostředí, ve kterém včely nemohou žít a krize zemědělství a hlavně civilizace. V druhé linii popisuje život lidí, kteří čelí těmto změnám, to jsou Wiliam a George, které by uživatelka betička asi zabila, ale byli to chlapi, kteří se snažili vyřešit nějaký problém, který pro ně byl důležitý a nacházeli více, či méně pochopení z řad rodiny. Mohu jen podotknout, že Tao se od nich vůbec neodlišovala, pouze měla trochu jiné priority.
A tím se dostáváme k třetí linii příběhu, která představuje období postižené nepřítomností včel, zničeným přírodním i civilizačním prostředí. Popis opuštěného Pekingu mi připomínal ty opuštěné úly. Ale tím, že se najde řešení problému nemusí být vyhráno. To si Tao včas uvědomí a snaží se, aby lidstvo neopakovalo ty samé chyby jako předtím.
Ještě se mi vybavuje čtvrtá linie příběhu. Že některé naše úsilí se může zdát bezcílné a bez dosažitelných výsledků, ale jeho význam může být rozhodující někdy v budoucnu, pokud to následovníci správně pochopí. Gregor Mendel také zkoumal pomocí matematiky biologické objekty a chvíli to trvalo, než-li to přineslo své ovoce a vznikla genetika.
Proto Tom syn Georgeho, třebaže se zdánlivě neúčastní snažení svého otce(i když se snaží mu pomoci), se stane důležitým kamínkem, pro předání poselství do budoucnosti.
V knize se mi také líbí sice ne podrobný popis včelího superorbanismu, ale dosti názorný. Jednotlivé články včelstva jsou na sobě vzájemě závislé. Královna, třebaže je označována za královnu je vlastně otrokyně společenstva, která je nucena do smrti klást vajíčka a když přestane klást oplozená vajíčka (protože jí došla zásoba nashromážděného spermatu), je nemilosrdně vypuzena a nahrazena novou matkou. Její vláda nad včelstvem spočívá v tom, že šíří kolem sebe feromony, které drží včelstvo pohromadě. Všecho, co se ve včelstvu děje, je závislé na kondici matky a velikosti včelstva, popř. na jeho kondici, jinak hlavními vykonavatelkami včelstva jsou dělnice. Doporučuji všem si něco přečíst o biologii včel i včelstva, protože je to fascinující čtení.
Na rozdíl od civilizace, která má daleko složitější principy fungování, do kterých vstupují lidé, kteří konají činy dobré pro vlastní užitek, nikoliv pro užitek společnosti.

03.03.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Typický příklad příběhu s otázkou "Kdo hlídá hlídače?" Požárník, který má vyhledávat knihy a pálit je, neodolá a podívá se co v nich je.
A opět tu máme úvahu o síle lidského slova, které může změnit svět a tak se stane, že se společnost změnám brání otupováním obyvatelstva, bezduchými seriály v televizi. Takže myšlenka knihy je skvělá.

Pokud bych měl vyzdvihnou některou scénu z knihy, tak nejlepší je část, kdy hrdina v přímém přenosu uniká mechanickým ohařům.

Přátelé, zkuste méně sledovat televizi a čas věnujte četbě. Nikdy nevíte kdy se vám bude hodit. Ani vás nenapadne udávat své bližní, až je budou ohaři v přímém přenosu honit. Ale to uživatelům databáze knih asi nemusím zdůrazňovat. Určitě bych se přimlouval za zařazení této knihy do klasiky o které se učí ve škole, ale možná by to nebyla pak taková zábava.

07.01.2020

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Tato kniha není zábavná, pojednává o tom, co všechno lidé dokáží, pokud dostanou chuť zničit svého bližního.
Popisuje otřesné věci, od mučení lidí,přes podvolování se lži, až po korupci a lhostejnost, která něco takového dovoluje. Hodní lidé, kteří měli svoje ideály a svůj svět, byli z tohoto světa vytrženi a často přinuceni, aby udávali další jim podobné a stejně skončili na hranici.

Jsou to věci, které se dějí stále ať v menším, nebo větším měřítku. Takže chápu, že se mnoha lidem taková kniha líbit nebude právě proto, že popisuje velké zlo.

07.01.2020 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Vzhledem k tomu, že tento díl byl plný numerologie čísel 9,5,4 a snahy o zjištění sklenářských tajemství a filosofování o něm. Příběh je méně stravitelný, nežli předchozí díly. Na jeho konci není vlastně nic vysvětleno, ani rozhodnuto, tudíž předpokládám, že autorka plánuje napsat další, i když bych se přimlouval za to, aby jich už nebylo moc.

20.11.2022 4 z 5

Muž v černém Muž v černém Sylvain Reynard

Nemohu souhlasit s níže uvedenými čtenáři, protože jsem si půjčil knihu, která měla být dobrodružná, ale postupně se děj zvrhl na červenou knihovnu, takže dívkám se to asi líbí, ale není to kniha pro chlapy. Té romantiky je tam příliš moc ( asi 75%). Proti romantice samozřejmě nic nemám, ale tato mě přišla příliš primitivní a jednoduchá. V podstatě jsou to popisy apartmánů, drahých nápojů a jídel, časté konverzace ve vířivce nebo v bazénu a ostatní je mucky-mucky.

22.06.2022 2 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi pěkný příběh, který mi připomínal prostředí, které popisoval Jack London. Lidé, kteří bojují o život a s nepřízní osudu i s přírodou.
Kniha je o lidech, kteří mají své osudy, svoje zásady a hlavně skvělý vztah k svému životu a okolí.

30.01.2021 4 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Ono se to dnes děje, lidé zakoukaní do počítačů a mobilních telefonů si neuvědomují, že jim realita utíká. Pomalu nevědí jaké je roční období, natož aby si všimli jaké je venku počasí (pokud to nezjistí na internetu). Mnoho lidí se snaží získat zaměstnání na které nemají žádné předpoklady. Úřady a ministerstva se plní takovými lidmi a rozhodování o životě lidí se ubírá křivolakými uličkami a také s realitou nemá nic společného.
Rovnostářská společnost, která se postará o každého obyvatele který vynakládá minimální úsilí pro svoje uplatnění a shání někoho, kdo by ho dotlačil na vyšší společenskou úroveň .
Co zbývá? Bůh, nebo umělá inteligence, popř. mimozemšťané, kteří rozhodnou co je pro nás dobré. A tak se sami připravíme o svobodnou vůli, protože to je pro většinu lidí pohodlnější.

To vše tato kniha popisuje.

30.11.2020 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

O rivalitě Michelagela a Da Vinciho se toho napsalo a nafilmovalo dost. Proto mě tato kniha potěšila. Je zajímavé, že na jednom místě (a možná i v jednom čase) vznikla dvě světoznámá díla.
Velmi se mi líbila část knihy, která popisuje přesun Davida na místo vystavení a to hlavně popis technické stránky, této strastiplné pouti. Pěkné je to, že ačkoliv oba umělci byli velmi sebevědomí, tak považovali dílo svého soupeře za dokonalejší. A protože to byli oba velcí umělci, tak si myslím, že to tak i mohlo být ve skutečnosti. Kdo jiný by mohl ocenit mistrovské dílo.

05.09.2020 4 z 5