petgona petgona komentáře u knih

Záhrobná kniha Záhrobná kniha Neil Gaiman

Tuto knihu som citala uz kedysi davno, ked som este len objavovala caro fantasy a pamatam si, ze na mna nespravila velky dojem. Bolo to kvoli tomu, ze ja milujem happy endy a toto sa mi ako happy end nezdalo. Teraz ked som si ju precitala znova, bola som uchvatena. Bolo to jednoduche citanie, nic komplikovane, koniec koncov je to urcene skor pre deti. Ale ako dospely jedinec musim potvrdit, ze potesi a pobavi aj starsie rocniky. Gaimanovi sa podarilo vytvorit vybornu cintorinovu atmosferu, hutnu ale zaroven lahku. Jej obyvatelia boli rovnaka mila zmeska ako hociake "zijuce" postavicky na anglickom vidieku, s ktorymi sa mozeme stretnut v inych knihach.

20.03.2018 5 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Zo zaciatku som bola trocha v rozpakoch, pretoze mi velmi prekazal hlavny hrdina a zaroven som bola zvedava, kvoli dobrym hodnoteniam knihy. Postupne som zistila, ze tie dobre hodnotenia su take pravom, a ja som uplne prepadla kuzlu tejto knihy. Anton mi na zaciatku skutocne liezol na nervy a uplne chapem, preco ho chceli obetovat Slzomilovi, ale postupne, ako som ho lepsie spoznavala, som porozumela, ze je len nestastny a strateny. Cele to bolo zahalene do severskej magickosti, ktora sa mi cim dalej, tym viac pozdava.

04.03.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Citala som to kratko po Metre 2033 a toto bola lepsia volba. Viac akcie, viac napatia, menej rozoberania politiky filozofie. Celkovo menej uvah a rozjimania nad nesmrtelnostou chrusta. Skoda len, ze som nenatrafila v kniznici na pokracovanie, lebo sa mi zda ze by to malo byt. Lebo velmi rada by som sa dozvedela, ako to s tymi silami vlastne je. A hlavne mala som cely cas neodbytny pocit, ze povrch mozno nakoniec ani nebude tak strasne toxicky....

23.11.2017 5 z 5

List List Kathryn Hughes

Ked mi ju mama davala do ruky, s otazkou ci som to citala, krcila som nosom, ze mna uz romanticke knihy nebavia. A potom som ju precitala pocas jedneho dna. V skutocnosti som bola milo prekvapena, aka mila jednohubka to bola. Ano, bolo to predvidatelne; ano, netreba tam hladat nejaku extremne hlboku myslienku. Ale vypnut sa pri tom dalo dobre, az som takmer nestihla vystupit z vlaku.
Co sa mi vsak nepacilo, bola hlavna postava - Tina. Je pravda, ze som nikdy nezazila taku formu tyrania - a dufam, ze ani nezazijem - takze, neviem ako by som sa ja zachovala v takej situacii, ale nejak mi nejde do hlavy, ze by jedna zena bola schopna a hlavne ochotna prezit take nieco.

24.08.2017 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Toto bola jedna z najlepsich knih, aku som v poslednej dobe citala. Vzdy som mala obavy zo "serioznej" literatury, a vacsinou opodstatnene, lebo vacsina ocenovanych a uznavanych diel ma k smrti nudia. Ale Nezabijajte vtacika ma skutocne dostalo. Tak krasne napisane, mala som pocit, ze sama kracam ulicami Maycombu. A co je najdolezitejsie, toto dielko ma prinutilo rozmyslat nad problematikou, ktora tu je riesena. Myslim si, ze by tato kniha mala byt zaradena do povinneho citania na skolach (namiesto niektorych ako napr taky Salinger), pretoze svojou temou je neustale aktualna a verim tomu, ze dokaze chytit za srdce aj teenegerov.

05.04.2017 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

(SPOILER) Vyborne. A nie len preto, ze som z Trnavy
Som rada, ze Jaros dostal priestor, zapletka bola super, vsetko pekne na seba zapadalo. Na fb som videla, ze Cervenak spominal, ze ludia hovoria,ze niektore tieto jeho posledne knihy nie su to prave orechove a zamysla sa nad tym, ci je to tym, ze tam hned nelietaju koncatiny, ale ze riesia pripad rozhovormi...ja osobne si mam rada, ked riesia pripad hladanim stop a rozhovormi, takze ja som velmi, velmi spokojna.
A cely cas som rozmyslala, ze v ktorom diele sa spominal Thurzo a jeho pani manzelka, teda konkretne ona a az ked som docitala, som si uvedomila,ze som o nej citala v uplne inej knihe od Niznanskeho.

12.12.2023 5 z 5

Doktor Spánok Doktor Spánok Stephen King

Cudujem sa, ze som tuto knihu odkladala tak dlho, pretoze Shinning patri medzi moje najoblubenejsie Kingove knihy.
Je pravda, ze do niektorych jeho knih sa mi nepodarilo zacitat alebo sami zdali dost slabe, aleto je len male percento a Doktor Spanok medzi tieto zaradeny nebude.
Na to, ze to bolo pokracovanie, bolo to napadite, napinave a plne dobre napisanych postav. Mam rada, ak nie su vsetci cisto dokonali. Dan je rozhodne dost "pokazeny kus", ale to sme vsetci a preto je uveritelny a realisticky...napriek ziareniu.

19.08.2023 5 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Pacilo sa mi to. Napatie bolo budovane postupne a hoci bolo vyvrcholenie az na samom konci, nemala som pocit, ze som bola ukratena. Pocasie, ktore naberalo na obratkach pekne ramcovalo dej a doplnalo tajuplnu atmosferu.
Celkovo prijemne a nenarocne citanie, ktore nedovoli pustit knihu z ruky. Urcite odporucam.

19.04.2023 5 z 5

Potkan Potkan František Kozmon

Som velmi milo prekvapena, hoci som si uz jednotlive postavy popriradovala k jednotlivym zlocinom asi niekde v polovici, bolo to dobre napisane, zapletka bola zaujimava. Tesim sa na druhy diel a urcite si od tohto autora precitam este viac.
Vzdy ma velmi potesi, ked sa mi dostane do ruk slovensky autor, ktory nie je ani trapny ani nudny. Najdu sa tu aj ozaj sikovni ludia.

12.03.2023 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Velmi pekne. Aj smutne, ale dobre napisane. Napinave, premyslene a neprekombinovane viac ako treba.

25.02.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nerozumiem celkom oblubenosti tejto knihy. Iba jedna vec ma na nej bavila - to, ze sa odohrava v starovekom Egypte, co je prostredie, s ktorym sa v knihach casto nestretavam.
Inac to bolo neuveritelne nudne, nic sa tam poriadne nedialo, vlieklo sa to, nemalo to hadam ani jednu zaujimavu postavu. Mozno by som si oblubila, Sinuhetovho otroka (ktoreho meno som uz zabudla), keby tolko netaral. Sinuhet samotny mi prisiel neuveritelne hlupy, uplne sa "strapnil" hned na zaciatku, s celou tou aferkou s Nenefer, a v mojich ociach sa uz rozhodne nevykupil.
Uvedomujem si, ze je to kniha starsieho data a ma tomu zodpovedajuci jazyk a formu (pompeznost a nekonecne monology), ale citala som aj ine veci aj starsieho data a teda rozhodne som ich dokazala doklepnut dokonca a aj sa mi pacili.
Jedine, co si z tejto knihy s radostou odnasam je: tvoje slova su len bzucanie much v mojich usiach.

21.01.2023 1 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

(SPOILER) Lepsie ako volne pokracovanie, ktore som si omylom precitala skor - takze som uz vopred vedela, ze zora z toho vyviazne bez nejakeho postihu. Dufam, ze sa dockame jej konca. Celkovo sa mi toto viac pozdavalo...pribeh bol podla mna zaujimavejsi, nemam velmi rada tie casti o mafii a podsveti a politike - tu to nastastie nebolo. Aj ked mam trosku vytku, viac sme sa venovali Risovmu zubu a Choseho vtakovi a Vanovej diete a potom sme sa len zrazu dozvedeli ako to je s tou nohou. Skoda, mohlo to byt trocha napinavejsie.

31.05.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Jedno z najlepsich sci-fi, ake som kedy citala. Bolo tam vela omacky, ale to sa da pri rozsiahlych sagach ocakavat, takze som bola na to pripravena.

27.02.2021 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Ja som toho nazoru, ze trilogia je vzdy postacujuca. Cokolvek navyse moze celkovy dojem akurat skazit. Pocas celej knihy som trpela a ledva som ju docitala. Ale musim uznat, ze na konci sa to trosku rozbehlo a bol aj celkom fajn. Skoda, ze az na konci.

24.01.2021 2 z 5

Posol Posol Neal Shusterman

Koniec ma prekvapil a prisiel mi trocha uponahlany, kym celkovo bola kniha dost rozvlacna. Akoby zistil, ze uz mu nezostalo dost stran a musi to urychlit a zhustit. Ale nestazujem si, ako ukoncenie celej trilogie to bolo fajn a bola som uspokojena :D Len dufam, ze nebudu dalsie casti.

11.10.2020 4 z 5

Cyntoryn zvieratiek Cyntoryn zvieratiek Stephen King

No, bolo to znepokojive. Ale v podstate len koniec. Ten zaciatok bol prijemny, dobre sa to citalo, ale miestami som mala pocit, ze tam su casti, ktore tam byt nemuseli.

07.10.2020 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Toto je podla mna jedna z najlepsich Agathinych knih. Vobec som necakala ako sa to nakoniec vyvrbilo.

20.02.2020 5 z 5

Dieťa ohňa Dieťa ohňa S.K. Tremayne (p)

Velmi slabucke. Zo zaciatku velmi nudne. Neviem ci sa to stalo prekladom alebo je to tak aj v originali, ale citila som odtial zbytocnu pompeznost a podla mna nie velmi uspesne pokusy o lyrizovanie. Aj psychologia postav sa mi zdala nedotiahnuta a len velmi povrchova, niektore zavery zas nie uplne logicke. Pri teme a vybere prostredia som ocakavala zimomriavky, jediny highlight knihy bola vianocna noc.

16.09.2019 1 z 5

Neviditelný Neviditelný C. D. Payne

Lahke, vtipne, ironicke. Musim skusit do Mladi v hajzlu, co tu vsetci tak ospevuju.

31.07.2019 4 z 5

Kosec Kosec Neal Shusterman

U som od Shustermana citala uvolnenych, a opat, nelutujem.

24.04.2019 5 z 5