PeterBahn PeterBahn komentáře u knih

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Knihu mi půjčila velmi dobrá kamarádka s tím, že by se mi mohla zamlouvat. První třetinu knihy jsem přemítal, zda kamarádku zarmoutit a knihu ji vrátit. Následně ale mně začala kniha vtahovat a na poslední třetinu jsem se už hodně těšil. Je možné, že se kniha měnila s přibýváním stránek, ale připouštím, že kniha měnila i mně…:-)

11.11.2020 4 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Čtivý rozhovor, ve kterém se autor nám čtenářům dává plně na milost i nemilost... Nejsilnější pasáže pro mne byly, ve kterých naznačil výklad pár míst Bible a taky autorův zápas se zamilovanosti. Láďo, hluboce smekám!

30.08.2019 5 z 5

Tadeáš a hradní tajemství Tadeáš a hradní tajemství Jaromír František Palme

Moc sympatická knížečka, na kterou jsem si vzpomněl, když jsem si pouštěl v těchto dnech francouzskou kapelu Malicorne, o které je lehounce řeč i v knížce. Četl jsem sám i synům, kdy jsme vlaky jezdili na historické městské slavnosti v Kutné hoře, Znojmu, etc… Byla mi blízká i tím, že jsme s rodinou hrávali na podobných slavnostech převážně na Slovensku.
Pobavil mě vždy svými hláškami Tadeášův bratranec, který jako pařič PC her prošel celým dobrodružstvím mysle, že hrál hru…

28.03.2021 5 z 5

Lord Peter Wimsey, Detektív Marlowe a Komisár Maigret zasahujú Lord Peter Wimsey, Detektív Marlowe a Komisár Maigret zasahujú Georges Simenon

Trojboj krimi příběhů 2x Europa a 1x Amerika, se četl docela příjemně. Bližší mi byli příběhy ze starého (méně akčního) kontinentu, a to nejvíce ta poslední z Francie. Zajímavé bylo sledovat překlady do slovenského jazyka. Každý z překladatelů měl svůj „rejstřík“. Na některé výrazy jsem si po třiceti letech života v Čechách musel trochu zvykat…:-). Dobrý počin, na rok vydání 1966.

15.03.2021 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

V úvodu knihy jsem byl trochu překvapen, že autor má potřebu lidskou populaci pořád srovnávat s populací šimpanzů…:-). Avšak, jak jsem četl dále, tak jsem pochopil, že naše zakořeněné omyly mohou být až patologické. Proto autor tak důsledně apeloval na čtenáře, ať aktualizují svoji představu o světě. Děkuji autorovi za jeho odvážný a obětavý život, práci i za tuhle knihu.

01.12.2020 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Oproti odlehčenému a půvabnému Rozmarnému létu, je Markéta Lazarová tížívá, ale působivá. Důvěrně známý je krásný Vančurův jazyk.

13.11.2019 5 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Hezké dny všem! Pár slov k ZARA a podobně diskutujícím. Ten strašlivý konflikt na Balkáně nevyvolal Dr. Jaganjac ani 99% veškerého ostatního obyvatelstva Balkánu. Konflikt vyvolalo mizivé procento "vůdců národů"! A tohle je podobné všem národům! Vůbec bych z toho neobviňoval balkánskou náturu...
Manželku mám z Chorvatska z města u hranic ze Srbskem. Její rodina v 90-tých letech musela odcestovat na několik měsíců do ČR, aby si zachránili životy. Nikdo z postižených neadoroval nesmyslnou válku. A to jak na straně Srbů tak i Chorvatů i když obě dvě strany mají svůj díl viny.
Děj Sarajevské princezny se odehrává ještě v jiné části Balkánu, v jiných národech i v jiném náboženství než u příbuzných z manželčiny strany.
Dr. Jaganjac byl pouze z těch, kteří ve velmi omezených podmínkách pomáhali mírnit důsledky nesmyslné války.
Knihu jsem přečetl velmi hltavě a neočekával jsem, že bude psaná beletrickým jazykem. Děkuji za Vaši knihu pane doktore, a smekám před Vámi. Pelikán Zlín

26.10.2018 5 z 5

Ukážu ti, co se má stát Ukážu ti, co se má stát Dan Drápal

Začátkem července 2021 jsem se ocitl velmi nečekaně v Praze na křesťanské konferenci. Nemaje ani kartáček na zuby (dokoupil jsem si) ani co číst, kamarádka mi zapůjčila právě zakoupenou knihu Dana Drápala. Jakmile jsem knihu držel v ruce, tak jsem si řekl, tak už i Drápal a Apokalypsa? Nicméně jsem zašel na přednášku, ta se líbila, a tak jsem prolouskal celou knihu.
Autor pojal biblickou knihu Zjevení sv. Jana spíše jako rešerši. Shromáždil a publikoval výklad k charakteru knihy i následně k jednotlivým veršům od několika autorů jak současných, tak z minulé doby. Sám jen v minima případech potvrdil, že je mu daný výklad blízký. Nejedná se tedy o výklad z obrazů Zjevení, co už se v historii odehrálo a co nás ještě čeká... A tedy paradoxně se mi ulevilo, že knize Zjevení sv. Jana nerozumím po přečtení knihy páně Drápala stejně, jako před předčtením…:).
Jako příjemné plus hodnotím výkladové rámečky, kde autor vysvětluje některé pojmy jako „bílý kamének“ co znamenal ve starověku. Takže závěrem, dobrý počin!

14.01.2022 4 z 5

Muž, který zemřel dvakrát Muž, který zemřel dvakrát Antonín Jirotka (p)

Mini knížečka s detektivní zápletkou, která i zaujme. Co mě ale dost vadilo, byla glorifikace (ne až tak popsaná, ale čpěla z dílka) státních orgánů. Vzhledem ke vzniku dílka a k vydavateli se to dá asi pochopit, ale mám za to, že i tahle část se dala napsat civilněji a snad i pravdivěji. Knížku jsem vrátil do nádražní knihovničky, snad někoho potěší tohle dílko víc.

30.08.2021 2 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Ani při nejlepší vůli si nevzpomenu, o čem kniha byla… Ale přečetl jsem a nemusel jsem se do ní nutit, abych dočetl… takže tři hvězdy...:-)

11.02.2021 3 z 5

V Manchesteru nemají manšestr V Manchesteru nemají manšestr Karel Kyncl

Určitě to mnozí znáte, sobota dopoledne v rádiu zní Radiožurnál a Zápisník zahraničních zpravodajů. Do začátku jara 1997 to byla moje téměř pravidelná rutina. Většinou ke konci pořadu se ozval charismatický hlas Karla Kyncla a jeho neotřelé postřehy, které vtahovaly do kouzla Britských ostrovů. Knihu nešlo nekoupit.
To samé platí i o knize Gardenparty u královny.

15.01.2021 4 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Zatím jediný můj Waltari, četl jsem asi před 30 - ti lety tehdy ještě neznaje evangelia. Líbilo se mi a myslím, že by se mi líbilo i kdybych četl dnes.

29.12.2020 5 z 5

Číslo do nebe Číslo do nebe Ivan Kraus

Příjemné, veselé a laskavé čtení, bez náznaku stěžování si… A, že by stesku díky absurditě doby mohlo být mnoho! Smekám!

28.12.2020 5 z 5

Místo určení neznámé Místo určení neznámé Agatha Christie

Druhá knížka od A. Christie, která se mi dostala do rukou. Ze začátku jsem byl zklamán, že nenalézám ani H. Poirota ani sl. Marplovou… Zklamání po pár stránkách přešlo v údiv až obdiv nad příběhem knihy. Rozrůstající se zlo působilo tíživou atmosféru podobnou, jako u C. S. Lewise v knize Ta obludná síla.
Za mě asi nelepší dílo od paní A. Christie společně se „staroegyptskou detektivkou“ Nakoniec príde smrť. Knihy s H.P. a sl. M. jsou moc fajn a moc milé, ale pro mě jsou vrcholným dílem A. Christie tyhle dvě.

27.12.2020 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Další z knih, jež doplňuji a četl jsem již před více než 10 – ti lety. Postupně si budu vzpomínat na zbylé (taky již dávno přečtené) Lewise. Hezky napsaná „pokušitelská“ kniha, mnoho pravdy je v ní zachyceno, nebo spíše odhaleno.

26.12.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dílo mi bylo doporučeno asi dvěma čtenářskými přáteli, přečetl jsem a moc se líbilo. Stejně, jak u ostatních dílů, dobře se mi četlo v zimních měsících, kde mě sucho a teplo Duny pomyslně prohřívalo…:-)

02.12.2020 5 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

Platí plně to, co o knize O mé rodině a jiné zvířeně. I když čteno v dospělosti, tak dětsky snové čtení.

18.06.2020 4 z 5

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Vladimír Škutina

Rád nechávám na sebe působit názory moudrých lidí. Tahle knížečka mi to příjemně zprostředkovala.

16.06.2020 5 z 5

Jablko je vinno Jablko je vinno Miroslav Horníček

Můj první Horníček a nečekaně příjemné čtení. Nepřestával jsem být udiven, že tak chytrý, veselý a chytlavý text může být prost hrubých slov. Smekám před všemi, kteří to dovedou. Nejvíce mně odboural výstup Františkovy manželky na prvním večírku. Moc povedené!

13.06.2020 5 z 5

Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Varlam Šalamov

Velmi silné, ani jsem se neodvažoval sebe dosadit do daných podmínek a poměrů. Neobstál bych…

13.06.2020 5 z 5