petbrab petbrab komentáře u knih

(SPOILER) Mé nadšení z knihy během čtení opadalo.
Jsou tam výtečné kapitoly jako ty o trolích farmách či obecně o způsobu propagandy.
Kniha má ale slabá místa, čiší z ní pouze černobílé vidění světa a až paranoidní posedlost strachu z Ruska, kvůli kterému si upravuje i fakta, aby ji sedla do názoru jako třeba strčení černohorského premiéra Trumpem či propojení otce Chapmanové s KGB.
Úsek o reptiliánech už byl vyloženě úsměvný ve smyslu toho, že tomu v Česku věří tisíce lidí.
Ano hybridní válka tu jistě je, ale vždy má dva účastníky, nikoliv jen jednoho.

05.08.2021 2 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Druhá kniha reportéra a historika Jakuba Szánta.
Strhující pohled na vztah Izraele a Palestiny, který nám ukáže pohled na problematické soužití ze všech možných stran i skupin obyvatel.
Na závěr vše dokonale podtrhne vynikající epilog.
Všem, kteří se o Izrael a Palestinu zajímají, by tato kniha neměla chybět.
Autor v ní nestranně zúročil dvacet let svého profesionálního zájmu o tuto oblast.

19.08.2021 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Moje první setkání s autorem.
Byl jsem nadšen a knihu přečetl za tři odpoledne.
Skvěle zpracováno.Pohled na situaci těsně před válkou ze stran různých skupin, lidí skutečně existujících i několika fiktivních.
Němci,armáda,abwehr,čs.zpravodajství,....Masaryk, politici, obyč.lidé

19.02.2020 5 z 5

Dávám plný počet. Kniha na obálce oproti prvnímu dílu změnila slova působivý román na strhující příběh. Kniha má kouzlo, opět sice vcelku banální příběh tentokrát už v éře únorového převratu 1948, kde jsou jasně ohraničení ti dobří a ti zlí. Jednoduché věty, žádná složitá čeština, takže to lze přečíst za pár hodin, přesto to v sobě má něco, co Vás to nutí hltavě číst.
Znovu jsem koukal i do prvního dílu, kde autor vůbec nezmiňuje, že se bude jednat o trilogii. Patrně využil toho, že kniha se stala bestsellerem a připsal druhý díl, a bude psát třetí.

28.08.2023 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Knihu jsem dostal jako kluk k Vánocům a nikdy si ji nevím proč nepřečetl.
Až nedávno jsem shlédl western Shane a zjistil, že tato kniha je předlohou.
Takže jsem ji během tří hodin přečetl.
Nádhera.
Už jen to, že knihou nas vede malý kluk, ji dělá zvláštní.
Autor v poměrně krátké knize a jednoduchém příběhu až přímo poeticky popsal, jak malý kluk vidí svého hrdinu i své rodiče. Jak některé věci nechápe a přesto ví, co je správné, co je čest a jaký je rozdíl mezi dobrem a zlem.

22.07.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.
Kdysi jsem viděl film, ale moc jsem si už nepamatoval detaily.
Kniha označována jako bestseller, kniha roku, na obálce recenze od Kinga, NY Times, Witherspoon, jak se nemohli odtrhnout od knihy.
Mě moc nebavila, dokonce jsem zvažoval, že ji odložím.
Ale od 136. stránky se to rozjelo a ani já ji nemohl odložit, dokud jsem ji nedočetl.

15.02.2023 4 z 5

Výtečná kniha od dalšího zahraničního zpravodaje České televize.
Stejně jako knihy od Szántá, Karase a Etzlera i zde vysoká kvalita.
Přiznávám, že první část Česká stopa v USA mě tedy příliš nechytla až na kapitolu o B.Pomahačovi. O to více jsem byl nadšen z druhé části týkající se éry D. Trumpa a stejně tak i třetí část pojednávající např. o veteránech, vzdělání, hurikánech či whistleblowingu byla uchvatná.
Martin Řezníček umí skvěle příběh popsat, má vytříbený psaný projev a umí z příběhu vytáhnout maximum.

03.10.2022 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Albrightová mně jako politička byla krajně nesympatická, ale její kniha se mi hodila do Čtenářské výzvy.
A musím uznat, byla to parádní a kvalitní četba. Všem doporučuji.
Doplnila mně další údaje o patrně nejtemnějším období naší země čili mezi lety 1937-1948. Objektivně dokázala zhodnotit naše přední politiky té doby - Beneše, Jana Masaryka i Gottwalda.
Nebojí se jejich oprávněné kritiky a nejen jejich ale i Churchilla, Stalina a Roosvelta a dalších.
Z chování ke konci války a poválečného období přeci jen malinko nekritická k USA, což ale lze chápat, sice dcera československého diplomata, ale přeci jen v podstatě celý život od 12 let prožila v Americe.
Dalším plusem knihy jsou její postřehy dítěte z onoho období, jak ona a její rodina prožívala válku.
Hezké jsou i fotografie.

30.08.2023 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jedná z nejlepších knih, co jsem kdy četl.
Skvělý detektivní příběh ale i pohled na život že všech stran.

14.06.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.
Měl jsem trochu obavu podle popisu i recenzí na obálce knihy, že půjde o román, kdy příběh hlavní hrdinky bude doprovázet žárlení jiné ženy na její osobu.
Ale bylo to mnohem hlubší, autorka rozehrála příběhy více osob, které byly do sebe propleteny nebo se propletly.
A to vše se událo v samém zapomenutém koutě Rychlebských hor. Na povrch vypalavala tajemství a staré křivdy. Celý příběh má ponurou až mrazivou atmosféru a v podstatě i tak končí.
Za mě vynikající kniha. Čtenář do ní může vcítit svůj příběh.

24.02.2023 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy, i když pamatuji, že jsme ji měli doporučenou na Gymnáziu.
Musím se přiznat, že mě příliš neoslovila. Popis třídenní cesty 16 letého chlapce z internátní školy domů do NY, při které zažije několik situací a setká s mnohými lidmi.
Myslím, že kniha má už nejlepší roky za sebou. Jak se změnil humor, tak bych řekl, že knize chybí nadčasovost. Ale možná by jen stačilo aktualizovat ten překlad Pellarů z roku 1960.

18.02.2023 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pro mě trochu zvláštní kniha. Brazilská kritika ji vytýkala nízkou literární úroveň a nechápala její vzrůstající oblibu a popularitu. V Brazílii je mnoho chudých, takže chápu, že kniha o cestě za vlastním úspěšným osudem, musela rezonovat.
V knize jsou taková obyčejná moudra o životě, ale jsou krásně zasazené do až lehce mýtické poutě chlapce za pokladem, ve kterém pozná skutečný smysl života.

15.02.2023 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Člověk ví, jak to dopadne, pokud zná historii skupiny bratrů Mašínů.
Přesto tak skvěle napsané, že jsem se o ně bál a prožíval s nimi cestu útěku z našeho státu a to i přesto, že s nějakými jejich činy nesouhlasím.
Skvěle napsaná kniha.

28.06.2021

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Knihu jsem přečetl se zájmem a docela jsem se i bavil. Důkazy či správně řečeno většinu z nich, které zde Dawkins předkládá, o tom, jak sám píše, že Bůh téměř jistě neexistuje, vybral pečlivě a logicky. Často i takové, které víru i zesměšňují ( jako příklad význačný teolog, který pronese v té pasáži o létající čarodějnici, jak někdo může věřit takovým nesmyslům a Dawkins hned uvede, čemu věří onen teolog, když naslouchá Bibli.) Z tohoto úhlu pohledu nelze knize nic vytknout.
Ale má i jiný úhel. Vyčítá náboženství, jak nás od mládí indoktrinuje, ale nemohu se zbavit dojmu, že to samé dělá i on. Jako by sám zakládal cosi jako nový ateismus a nutil nás ho následovat.
Co se mi ještě příliš nelíbilo, že dle svých slov brojí proti všem náboženstvím. Ale trefuje se víceméně jen do křesťanství a malinko do judaismu. Islám, který je momentálně nejvíce problematický z důvodů, které uvádí pro sepsaní své knihy, až na několik výjimek, často jen okolo činů Talibanu, vynechává. Dle mě buď ze strachu, aby nebyl druhý Salman Rushdie anebo že prostě trefovat se jen do křesťanství byl záměr knihy. Budhismus a Hinduismus raději spíše nazve filozofií než náboženstvím.
K sepsání celé knihy mě napadá ještě jeden důvod a to i jakýsi vědecký souboj s teology, neboť ta masa věřících, většinou laiků, si ji jistě nikde nepřečte nebo ji nepochopí pro její odbornost.
Možná v USA, kde přeci jen náboženství hraje jinou roli než u nás, bude mít větší pozitivní či negativní ohlas. Protože tam s ní podle mě Dawkins jejím vydáním i míří.
Zajímavé jsou i oba doslovy.

04.08.2019 3 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

(SPOILER) Kniha mi byla doporučena a přečetl jsem ji se zájmem. Byla to taková parafráze, jak se k okolnímu světu chováme my lidé. Vtipné bylo přirovnání, že lidem přijde nepřirozené zabít opici, protože nám je podobná, v knize zase čtyřnozí tvorové podobní kočce nebyli schopni zabít čtyřnohé ovce.

14.06.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Asi nejsem úplně cílová skupina, i když třeba Červený trpaslík je můj oblíbený seriál.
Při čtení této knihy jsem se mnohokrát pobavil, vnímal jsem ji jako parodii na náš život, ale jako celek mě úplně neuchvátila.
Má nejoblíbenější postava je Marvin.
Uvidím co další díly.

20.02.2023 3 z 5

Smrt Západu Smrt Západu Patrick Joseph Buchanan

Knihu vydanou v roce 2002 jsem četl až nyní, čili téměř 20 let od jejího vzniku.
Je až děsivé, jak má bývalý poradce tří prezidentů USA pravdu.
Jeho slova se naplňují čím dále více.
I když je kniha cíleně mířena na USA a její občany, její myšlenky čím dál více dopadají i na naši Evropu.

28.06.2021 5 z 5

Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Mika Waltari

Další doplnění povědomí o připojení pobaltských republik k SSSR. I když kniha byla napsána v roce 1941 jako varování pro Finsko, tak je vzhledem k politice Ruska aktuální i dnes.
Je až mrazivé, jak se metody Ruska, dříve SSSR vůbec nemění, a přesto je někdo dokáže hájit.
Měla by to být povinná četba pro všechny zastánce Ruska a je škoda, že u nás nevyšla už po druhé světové válce. Možná by pak v roce 1946 hlasovali mnozí jinak.

19.09.2023 5 z 5

Dům špionů Dům špionů Daniel Silva

Můj první špionážní román od tohoto autora.
Na obálce je napsáno nejlepší autor špionážních thrillerů všech dob. Nevím, zda mohu úplně souhlasit.
Četlo se to hezky, má to náboj i spád. Správné ukončení kapitol, aby člověk hned chtěl číst další. Je tam spolupráce různých výzvědných a tajných služeb, ale ten závěr mi přišel takový lehce fádní.
Jako plus vidím i závěrečnou poznámku autora ke skutečnému stavu islámského terorismu.

14.02.2023 4 z 5

Ada Ada Veronika Jonášová

Velmi svižně čtivé dílo o osudu a odsunu Němců po konci druhé světové války. Přečteno pomalu na jeden zátah.
Je třeba si připomínat tuto temnou část naší historie.
Zde autorka vhodně prolíná minulost se současností. A doplňuje i autentické články či výpovědi.
Jádro příběhu má autobiografické rysy.
Opravdu výborná kniha.

31.01.2023 5 z 5