pepap pepap komentáře u knih

Moje nejmilejší verše Moje nejmilejší verše Jiří Žáček

Krásný špalíček, spoustu jsem si jich schoval. Existuje i výběr p. Lukavského, jdu hned shánět.

06.03.2022 4 z 5

Domácí úkoly Domácí úkoly Bohumil Hrabal

Moc mě baví naslouchat panu Hrabalovi, obzvlášť když mluví o umění nebo když vzpomíná na věty zaslechnuté v hospodě od nejrůznějších existencí

06.03.2022 4 z 5

Hádanky a hlavolamy: Svět kolem nás Hádanky a hlavolamy: Svět kolem nás Gareth Moore

Spousta zajímavostí, hádanek a rébusů na ukrácení volné chvíle. Ideální na cesty. Nebo na záchod :-)

05.03.2022 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Vezmeme-li libovolného jedince a popíšeme jeho životní příběh pomocí jednoduchých oznamovacích vět, výsledek je poměrně brutální :-) vznikne jakýsi cynický komentář nekončícího sledu špatných rozhodnutí, nad kterým se chce kroutit nevěřícně hlavou. Přitom jsme to my, jen z ptačí perspektivy. Zvláštní pocit osudové předurčenosti, pocit života ve vleku okolností, růst jedince "pro šibenici". Podle mého by v podobném formátu obstála jedině tak matka Tereza, a to jen pokud by nepsala autobiografii. Hezký a názorný příklad, jako velmi jsou naše žití racionální.

04.03.2022 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

02.03.2022 4 z 5

Autobiografie mě zkrátka baví. Dozvíte se například, jaké byly začátky dnes slavného divadla Járy Cimrmana a to ústy jednoho z lidí, co byl tak říkajíc při tom. Náznaky osobnostních rysů cimrmanovského ansámblu, role Jiřího Šebánka, stejně jako temné stránky a zájmy vyprávějícího Miloně Čepelky. Paráda!

25.02.2022 5 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Kniha je velmi dobře vyprávěna, přesto se mi však nejvíce vryly do paměti způsoby a praktiky pomalého a co nejbolestivějšího mučení, jehož strůjci byli japonští páni. Tolik precinosti, tolik práce, aby výsledek byl co nejděsivější ... pustím se teď do nějakých pohádek.

21.02.2022 4 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Podcast je skvělý, těším se na něj každou středu. Kniha je pro mě nejen jakýmsi zdrojem dějepisu a úkolníčkem naší historie (většinou jsem u všech kapitol něco dohledával..), ale i nadějí. Nadějí, že naše dějiny mohou být použity i smysluplně a vést k zamyšlení a otázkám, ne velkohubému žvanění alà Okamura, Landa, Zahradil, Foldyna, Zeman ...

21.02.2022 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

V téhle knize se můžete spolehnout na jedno - nenajdete v ní ani jeden všedně obyčejný příběh. Pokud vás ale zajímá, jak žijí hodní kanibalové, kdo je tvor zvaný ymbrina, jestli se může člověk změnit v ostrov, jestřába, husu nebo kobylku, držíte v ruce správnou knihu.
Ale jak jsem někde četl, některé knihy musíte otevřít včas. Pokud ten čas prováháte, už vás neokouzlí. U tohoto díla jsem já svůj čas prováhal. Tak neudělejte stejnou chybu a otevřete ji zavčas ;-)

21.02.2022 4 z 5

O lidskou identitu O lidskou identitu Václav Havel

Knihu bych (raději než-li jako umělecké dílo) hodnotil jako sérii vlastních textů Václava Havla, kterými vstoupil na scénu veřejného života a kterými pojmenovával a referoval o problémech, zádrhelech a nepravostech života v totalitě, ale i o represích režimu vůči vlastní osobě a předlistopadových událostech.
Ukazování na útlaky a nazývaní věcí pravými jmény je síla, originálnost a (dle mého) velmi obratný, chytrý a aktuální způsob léčení "dějin", které žijeme. Kritičnost Václava Havla je jeho nedocenitelným příspěvkem k demokracii a humanitě. Po přečtení jsem se utvrdil ve zjištění, že v roce 2022 je pan Václav Havel nejen jediný "můj prezident" České republiky, ale i mým vzorem občana a člena demokratické společnosti. Osobnost budoucnosti. Humanistická elita.

18.02.2022 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

17.02.2022 4 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Hezké a milé přemýšlení o desateru doplněné příběhy ze života inspirativních lidí. Aleš Palán zkrátka chodí světem, zkoumá, učí se a raduje se s každým novým setkáním. V paměti mám pořád příběh 99 letého pana Kočky, který v 95 začal s internetem, nebo instrukce vězně, jak se těšit, každý den na něco. Vše je vyprávěno s láskou a pokorou. Úplné pohlazení.

16.02.2022 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Většinou platí, že kniha je lepší než podle ní natočený film. V případě Nekonečného příběhu (film jsem viděl prvně) si dovolím nesouhlasit - film může s knihou směle souperit. Vůbec mi to tedy nevadí, svět je zas o něco pestřejší a film má nové kouzlo.
A závěr knihy se mi moc líbil.

15.02.2022 4 z 5

O svobodě myšlení a slova O svobodě myšlení a slova John Stuart Mill

Knihu jsem poslouchal jako audio, ale těším se, že si ji půjčím i v knihovně.
Jsem moc rád, že podobné audioknihy vznikají. Co by asi pan Stuart Mill říkal třeba na zákaz šíření nacistické ideologie nebo popírání holokaustu. Kniha mi dala spoustu otázek, nad kterými můžu přemýšlet. A za to jsem vděčný.
Osobně by mě moc a moc zajímala motivace pana Hofmanna, proč se rozhodl načíst zrovna tenhle text, byla tam osobní motivace? To se ale asi nedozvím.

12.02.2022 4 z 5

Nemám rád příměry typu "zažil peklo" nebo "protrpěl si neskutečnou strast". Ale u těchhle příběhů Aleše Palána mě mrazilo. Ačkoli jsou mnohé až pateticky emocionální, v dané životní situaci a prožitky tak tragickými to asi jinak nešlo. Nepřišlo mi patřičné hodnotit. Jen jsem naslouchal a pokorně děkoval za své zázemí a svůj život, které jsem si nijak nezasloužil.

12.02.2022 4 z 5

Velcí Češi 1918 Velcí Češi 1918 Josef Landergott

Prvorepublikový bulvár. Knihu jsem poslouchal jako audio.

Pocity jsou velmi smíšené. Na jednu stranu jsem si rád podlehl audio, které se nesnaží zalíbit glorifikací Masaryka, na stranu druhou se mi způsob podání vůbec nelíbí. Velmi oceňuji příběhy pana Machulky, Welzla nebo pana Hrozného, kniha obsahuje mnohé zajímavosti z jejich života a celkově inspiraci. Konkrétně však podání prezidenta Masaryka a zmínky o Edvardu Benešovi jsou naprosto nevyvážené a řekl bych místy pomílené. Bylo by jistě naivní považovat Masaryka za "čistého anděla" ve špinavé politice, ale podávat jej jako nedouka a nevzdělance, který nerozuměl českým dějinám, je pro mě naivní stejně. Počáteční kapitola mě velmi navnadila, o to větší zklamání bylo postupné vystřízlivění.

08.02.2022 2 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Myšlenky zbojnických mladíků. Knihu jsem poslouchal jako audio.
Jedinečný jazyk vyprávění, vhled do psychologie hlavních postav, svědomí ztělesněné tíživými představy a sny, prostředí neutrálního lesa, to všechno ve skvělém podání Igora Bareše. Paráda.

08.02.2022 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Jak by vypadalo soužití s UM(ělou žen)OU? Knihu jsem poslouchal jako audio.

Parádní a originální przibeh. Děj je vyprávěn chvíli hlavním lidským aktérem, chvíli UMOU, což přidává na dynamičnosti příběhu. V prostřed audioknihy jsem si uvědomil, že jsem si UMU sám velmi oblíbil a propadl vztahu s ní. Ona je prostě boží :-) Závěr a celkové vyznění příběhu mě nadchlo, už jsem audioknihu slyšel dvakrát. interpretace skvělá. Tohle audio je přesně můj šálek kávy.

08.02.2022 5 z 5

Mám rád autobiografie. Rád poslouchám, když lidé mluví sami o sobě, obzvláště lidé, kteří za sebou mají nepopiratelné úspěchy.
Arnold Schwarzenegger je ikona, ikona kulturistiky, akčního herce a úspěchu. Kniha na mě působila jako upřímná výpověď o životě.
Samozřejmě je otázkou, nakolik je kniha vlastním dílem autora a nakolik mu pomohla korektura profesionálních editorů, kteří bezpochyby zasahovali.
Krom Arnoldových kostlivců ve skříni a pikantních historek z jeho soukromí je opravdu překvapující fakt, že k úspěchu a kariéře zahrnující mimo jiné křeslo guvernéra Kalifornie byla primární hnací silou cílevědomost, loajalita a známosti..
Arnold Schwarzenegger na sobě velmi tvrdě pracoval, přesto politická funkce v jeho případě přijde neuvěřitelná. Nicméně je to tak, dosáhl jí.
Bez ironie musím přiznat, že se mi biografie líbila. Vždy znovu jsem žasl i trnul, když Arnold dělal ve společnosti vtip :-)

03.02.2022 3 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Po uvážení této knižní předlohy se mi filmové zpracování s Tomem Cruisem líbí ještě o něco víc. Hlavní vypravěč je Angličan tělem i duší, pyšný na svou příslušnost k mocnému státu a k jeho úplnému vystřízlivění vlastně vůbec nedojde. I v nejchutnějších okamžicích marťanského postupu bilancuje možnosti člověka a cestu k jeho závěrečnému vítězství. Je to až úsměvné. Bavilo mě to.

24.01.2022 4 z 5