Penicuik333 Penicuik333 komentáře u knih

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

Velice zajímavá sbírka povídek. Jsou zachycenim určitého časového výřezu, aniž by nutně směřovala ke uzavření, vysvětlení či pointe. Evokovaly mi Poea, magický realismus, Nicka Cavea.

15.07.2021 3 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Velice příjemná napínavá záležitost. Je sice postavená na lety proverenych fantasy schematech, ale napětí je zde velice zkušeně a šikovne budováno, dej neztrácí na dynamice, má logiku a soudržnost, není nouze o překvapení a udržuje čtenáře v napětí. Už to vidím jako hollywoodský trhák s Jennifer Lawrence.

31.05.2021 3 z 5

V domě básnířky V domě básnířky Helena Sinervo

Poznání života a složité osobnosti pro mě dosud neznámé finské básnířky bylo nesmírně zajímavé. Velice mi evokovala Violette Leducovou nebo Marinu Cvetajevovou.

26.02.2021 2 z 5

Něco cirkusového Něco cirkusového Viktor Špaček

Velmi čtivá kniha povídek o vztazích. Začínám povídkovým sbírkám přicházet na chuť.

16.01.2021 2 z 5

Přirozená linie ženského těla Přirozená linie ženského těla Jindra Tichá

Tahle kniha mi moc nesedla. Vadila mi vypravěčka a její povyšování, poučovaní a přezíravost. Měla jsem pocit, jakoby se mi za každou cenu snažila dokázat, že ví více, že zažila více, že má cennější a bolestnější životní zkušenost. Cítila jsem její hořkost, samotu a negativismus.

25.10.2020 2 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Bylo to svižné, ctive a napínavé. Ideální nekomplikovaná jednohubka k odreagovani.

06.06.2020 2 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Tohle mi nešlo. Bylo to pomalé, příliš pomalé. Rozvláčne. A hlavní hrdina byl k unudeni.

02.06.2020 2 z 5

Pastorální symfonie Pastorální symfonie André Gide

Tahle kniha mě nijak neoslovila, nic moc ve mně nezanechala. Asi jsem strasnej cynik.

12.03.2020 2 z 5

Devátý Devátý Ferenc Barnás

Mam pocit, ze mi v tehle knize unikala spousta veci. Libila se mi perspektiva detskeho vypravece, ale celkove jsem se v pribehu ztracela.

10.03.2020 2 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Mně se kniha líbila, jen závěr mi ke zbytku moc neseděl. Celkově ale byla vtipná, dojemna, zajímavá a poctivá.

07.02.2020 2 z 5

Čarování s láskou Čarování s láskou Louise Erdrich

Dočetla jsem jen silou vůle. Nechápala jsem všechny provázanosti jednotlivych postav a celkový záměr knihy.

03.02.2020 2 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Realie Izraele, Arabove vs. Zide, netradicni milostna linka, nejistota, muciva moc predstavivosti. Za me zajimava a prinosna kniha.

13.01.2020 2 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Pro me to byl krok mimo me obvykle literarni smery a zanry, ale rozhodne se vyplatil. Bylo to zabavne, bylo to zajimave.

02.01.2020 2 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Až když jsem dočetla do konce, došlo mi, jak dobrá je to kniha a jak moc vypovídá o nás, o světě, o naší době, o lidské existenci. Cesta je cíl.

10.12.2019 2 z 5

Pobřeží Syrt Pobřeží Syrt Julien Gracq (p)

Kniha pro me byla nudna, neproniknutelna, neskutecne pomala a rozvlacna.

14.11.2019 2 z 5

Dům se slepou verandou Dům se slepou verandou Herbjørg Wassmo

Nebylo to spatne, ale... Kniha mi pripadala jako polotovar nebo rukopis ve stadiu zrodu. Chybelo ji neco silneho. Uchopila zavazna temata, ale nijak nepredestrela cesty a uhly pohledy, kterymi se vydat. O konci se ani neda rict, ze je otevreny. Proste je pohozeny na zaveru knizni vazby.

23.09.2019 2 z 5

Vraní ulice Vraní ulice Iain Banks

Moc mě bavil Banksův smysl pro humor, nadsázka, sarkasmus, ironie.
Detektivní zápletka mi připadala hodně pomalá a nedotažená zvlášť ze současného pohledu a ve srovnání s rychlými důmyslnými severskými thrillery, ale autorův cíl byl někde jinde.

06.07.2019 2 z 5

Kolombína Kolombína Zdenka Becker

Neměla jsem předem žádná očekávání a kniha mě příjemně překvapila. Přidala dalších pár střípků do obrázku roku 1968 a přechodu od komunismu ke kapitalismu. Na malé ploše toho autorka zvládla dosti, aniž by byl děj příliš redukován.

03.06.2019 3 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Uz davno se mi zadna knizka necetla takhle tezce. Docetla jsem ji jen silou vule a oddechla si, ze mam tu "neprijemnost" vyrizenou.
Proste mi styl autorky nesedl. Kniha pro me byla neprehledna, rozvlacna, nebyla jsem schopna se orientovat v postavach a jejich provazanostech, v casovych liniich. Ve chvili, kdy me nejaka stranka kapitola zacala bavit, presla do jineho prostredi a ja byla ztracena a frustrovana.
Ve druhe polovine mi pak kniha pripadala jeste vic roztristena a cetla jsem kapitoly spise jako oddelene povidky.

15.05.2019 2 z 5

Stvořitelé a spasitelé Stvořitelé a spasitelé Geraldine Brooks

Dobre to bylo. Zase jsem pridala par stripku ke svym znalostem historie nabozenstvi, Evropy. Dejiny se bohuzel stale opakuji s naprosto paradoxni podobnosti. Trochu mi to evokovalo Urisuv Exodus. Jedine, co bych vytkla, je ta pocatecni milostna zapletka jak od Danielle Steelove.

15.04.2019 3 z 5