pegascom pegascom komentáře u knih

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Spomienky nemeckeho odstrelovaca na hrozostrasne udalosti, ktorych bol svedkom, su zaclenene do historickeho vyvoja pocas 2. svetovej vojny. Hodnotne a silne dielo, ktore nas ma pobadat zamysliet nad nezmyselnou vojnou a jej obetami, ci uz mrtvymi alebo zivymi natrvalo fyzicky a psychicky poznacenynmi. Vojna spravila z vojakov citovo otupelych ludi, v horsom pripade fanatikov, ktorych tesilo tyranie nepriatela.

23.11.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Sile zazitku z romanu pridava to, ze ide o historicky roman zalozeny na skutocnosti. Detailny opis pribehu je miestami na ukor citatelnosti, pretoze sa miestami zda zdlhavy a jednotvary kvoli neustale pribudajucim nepravom obvinenym obetam, ktore autor osobitne nielen menuje, ale aj predklada citatelovi ich zivotne pribehy a tym medzi citatelom a postavami vytvara puto.

28.07.2016 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Bol to prvy zivotopis, aky som cital a uplne ma dostal. Spisovatel Jobsa opisal najobjektivnejsie ako vedel a preto ma tato kniha chytila. Zmenila moj pohlad na Jobsa, Apple, Disneyho, Pixar, IBM, HP a mnoho inych veci. Krasne tam bolo popisane aj obdobie vzniku Silicon Valley a roznych IT spolocnosti. Pustit sa do tejto hrubej knihy bola dobra volba.

14.03.2016 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Zaujimavou formou priblizene obdobie vlady cisara Nera v Rimskej risi, zivot a pozitky mocnych, ubohost chudobnych. Cas, ked otroci boli vnimani ako zvierata. Sposob kvetnateho vyjadrovania sa urodzenych postav sa mi zdal nudny - hlavne v prvej casti knihy alebo som si na to postupne zvykol. Velmi detailne bolo opisane ako krestania, ktori boli krivo obvineni zo zalozenia poziaru Rima, zomierali kvoli cisarovi a pre potesenie ludu.

11.05.2018

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Kniha sa oslovila uz od zaciatku zaujimavym stylom pisania - mnozstvo uvah hlavnej postavy pocas rozhovorov. Pribeh je preplneny malickostami, ktore sa ku koncu pribehu ukazu ako velmi dolezite. Bola to prva kniha od Nesba, ktoru som cital, pricom som ani nevedel, ze pojde o detektivny roman - o to viac ma prekvapil necakany vyvoj udalosti.

23.11.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ked som ju cital prvykrat ako povinne citanie, nicim ma nenadchla, teraz po 10 rokov konecne ocenujem nej nadcasovost a odkaz pre nas ludi, ktori si zijeme svoje malicke zivoty v svojich ohranicenych svetoch a nevnimame inych. Krasne smutna.

14.03.2016 4 z 5

Doteraz si myslim, ze kniha bola napisana podla skutocneho pribehu, lebo postavy a udalosti do seba brilantne zapadaju a nenechavaju priestor na vymysly. Pribeh bol do spiky premysleny a co je najdolezitejsie, neuveritelne putavy. Cakal som na prilezitost, kedy su ku knihe budem moct znova sadnut.

14.03.2016 5 z 5

Malá Dorritka I. Malá Dorritka I. Charles Dickens

Doritku, krasne a skromne dievca, si zamilujete od prvych stran. Postavy sa prekvapivo vyvijaju pocas deja zasadeneho do stareho obdobia Anglicka, kde majetok rozhodoval aj o vybere zitovneho partnera.

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Putavo napisany hororovy pribeh z nepredvidatelnim dejom a tajuplnou atmosferou.

Záleží jen na kole Záleží jen na kole Robert Penn

Historia vyvoja nielen bicykla ale aj jeho jednotlivych sucasti (materialy a tvary ramov, kolies, atd.), velmi zaujimavou formou vcelene do vtedajsieho prostredia, kde sa vynasli a ako to zmenilo zivot ludi. Jedna z mala kniziek, ktore som precital dvakrat.

29.09.2015 5 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Kniha zacala vyborne, strasidelnymi a kuzelnymi pribehmi, taktiez vedecko-fantasticka cast knihy bola putava. Pri poviedkach o narodnostiach (Mexicania, Americkania, Iri) uz vacsina poviedok bola nezazivna a aj trochu zdlhava kvoli mnozstvu poetickych opisov, co poznacilo moj celkovy dojem z knihy.

13.03.2017 3 z 5

Stručná historie času v obrazech Stručná historie času v obrazech Stephen William Hawking

V prvom rade obdivujem Hawkinga, ze dokazal so svojim postihnutim napisat takuto prepracovanu knihu. Ide o laikom asi najdostupnejsiu ("najjednoduchsie" pisanu) knihu o vesmire.
Citanie je to ale aj tak velmi narocne a mnozstvo myslienok v knihe bolo pre mna pri prvom precitatni nepochopitelnych a bolo by pre mna nemozne ich niekomu zreprodukovat.
Kvoli tomu si ju planujem v buducnosti znova precitat. Taktiez odporucam, ak zacnete knihu citat, precitajte si ju v co najkratsom obdobi, aby ste informacie z predchadzajucich kapitol mali stale v hlave, pretoze ich budete potrebovat pri dalsom citani a pochopeni vykladu.
Urcite vas nadchne vesmir, jeho velkost a miestami budete fantazirovat - hlavne fanusikovia sci-fi literatury.

16.10.2016 4 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Velmi zaujimave citanie, ktore Vas zavedie do stredoveku a jeho vtedajsich praktik - falsovania dokumentov, osocovania templarskeho radu a mucenia jeho clenov - jednym slovom uplne bezpravie. Vyobrazene je aj spolcovanie vysokych predstavitelov cirkvi so svetskou mocou. Kniha mi zmenila pohlad na slavnych Templarov.

20.07.2016 5 z 5

Cesta kolem měsíce Cesta kolem měsíce Jules Verne

Kniha sa mi pacila hlavne z dovodu, ze okrem pozitkuz objavovania neznama zaujimavou formou, predklada otazky a fyzikalne vysvetlenia javov vo vesmire. Samozrejme, vela veci je uz prekonanych a o vesmire vieme viac ako v case, ked bola kniha napisana (existencia eteru vo vesmire), a niektore popisovane udalosti su nerealne, ale to jej neubera na čare.

16.06.2016 4 z 5

Durotan Durotan Christie Golden

Kedze mam fantasy tematiku rad, hraval som Word of Warcraft, a dlho ocakaval film, prednostne som si knihu precital. Hlavna dejova linia bola az prilis jednoducha. Vzdy na tom kniha utrpi, ked je autorovi nieco prikazane a musi sa niecoho drzat. Su to pripady, ked sa k pocitacovym hram dodatocne pisu pribehy. Nieco podobne je aj v tomto pripade. Kazdopadne to nebolo zle, ale cakal som viac. Zaujimave pre mna boli hlavne lovecke vypravy a samotne boje.

15.06.2016 3 z 5

Čubka Čubka Roald Dahl

Na tejto knihe som sa pobavil - asi najviac na opisoch experimentov a pouzitych ochrannych pomockach, no a na tragikomickej smrti samotneho vynalezcu. Rozmyslal som, ako by som ja pouzil takyto prevratny vynalez :)

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Hoci pre niekoho moze kniha posobit ponuro, ja som ju vnimal ako optimisticku s peknou viziou. Pipovi sa jeho snaha a odhodlanie vyplatili, hoci niekedy mal viac stastia ako rozumu. Oblubil som si ho aj tuto knihu.

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Prdiaci prasok - doslova "uleteny" napad. Pribeh podany tak, aby to deti putalo a rozosmialo, no pousmeje sa aj dospelak. Rozpravka odohravajuca sa v Norsku pobavi aj pouci.

14.03.2016 2 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Tato kniha sa ku mne dostala ako ku dospelemu a tak som ju mozno nedocenil tak, ako by som to urobil pred 15 rokmi. Citatelov milujucich tajomno stale nepreskumanych svetov urcite potesi. No nic, vyskusam od neho dalsiu :)

14.03.2016 2 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

K tejto knihe ma priviedlo divadelne spracovanie tohto pribehu. Nikdy by som nepovedal, ze je mozne zahrat v divadle zaner thriller tak, ze divakom behaju po tele zimomriavky. Knihu odporucam a ak budete mat moznost, tak divadlo rozhodne skuste tiez.

29.09.2015 5 z 5