Páža1 Páža1 komentáře u knih

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Musím se přiznat, že jako malý kluk jsem přečetl několik Verneovek, avšak ta Dvacet tisíc mil pod vodou mezi nimi nebyla. Zkrátka jsem ji neměl k dispozici. Nyní jsem si ji před několika dny zakoupil a právě jsem v polovině knihy. Viděl jsem i samozřejmě filmové zpracování. Nerad porovnávám filmy s knihami, neboť knihy jsou většinou lepší než filmy. Obsah této knihy jsem samozřejmě již znal, avšak Verna čtu velmi rád a tato kniha rozhodně patří mezi jeho velká díla. Zkrátka a dobře kapitán Nemo a Nautilus to jsou legendární pojmy. Verne zde tak jako u jiných knih, je to pro něj typické, dost podrobně popisuje podvodní faunu, se kterou se cestující na Nautilu během svých cest setkávají. Mě osobně toto nevadí, zvykl jsem si na to při četbě jeho prvních knih. A ten, komu to nevyhovuje, nemusí Verneovky čísti. Tohoto spisovatele obdivuji pro jeho nadčasovost. V dnešní době již čtenářům přijde zcela přirozené čísti o různých vynálezech pocházejících z dob minulých století, a dnes již tyto mnohé vynálezy berou jako úplnou samozřejmost. Ale v takové době, kdy Verne knihy napsal, musel být o ně jistojistě velký zájem a řekl bych, že jeho v knihách představované a popisované vynálezy zcela jistě vedly obyvatele této planety k velkým debatám. Pro mě rozhodně jeden z nejvýznamnějších spisovatelů nejen své doby.

04.02.2016