pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Skvělé počtení - na neschopence zhltnuto za necelé dva dny :-) Měl jsem štěstí, že po přečtení prvního dílu už byl tento k dispozici jako ekniha, takže stačilo zaplatit a za 5 minut už jsem pokračoval :-)

Tento díl je akčnější, Max se už povýšen musí potýkat se zodpovědností za své mužstvo i nástrahami vyšší politiky, do které nevidí... Mnoho děje se odehrává v Pustině, mírně se poodhalují některá tajemství čarodějů, magie, Pustiny atd. Nicméně mnohé zůstává stále skryto (takže se cítím stejně jako po prvním díle a nedočkavě vyhlížím ten třetí), naráží se na různé nelidsky obrovské artefakty dávné i méně dálné minulosti - a ve mně roste touha konečně zjistit, jak to celé dopadne a hlavně jaký je svět Seržanta (nutno říci, že hlubokou temnotou oplývající Seržant má větší kouzlo a tak jsem zvědav, jestli tato trilogie také podobně potemní, ať už závěr bude či nebude optimistický...).

29.10.2021 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Nebudu hodnotit, neboť jsem se asi dost minul cílovou skupinou...
Proč? Možná autor bere posezení u kávy jako odpočinek a relax a možná se tak rozhodl knihu napsat. To znamená, že než se posune děj, stihne vyrůst kedluben. Vše se tak často opakuje, zřejmě aby to bylo jasné i čtenáři s těžkým mozkovým postižením, že jsem v podstatě u čtení zároveň spal a pak BUM - najednou po celé straně nudy malý posun v ději a pak zase zbytečně se opakující žvatlání.
Čili po první kapitole jsem to vzdal.
Ne že by zřejmě ta část, kde se něco dělo, neměla zajímavou atmosféru. Jen nemám trpělivost kvůli jedné straně děje číst dvacet stran dalších.

08.08.2021

Padající Archanděl Padající Archanděl Vladimír Šlechta

Třetí pokračování si drží úroveň. Vysvětlují se další střípky minulosti Oggerdova světa, na povrch vystupují intriky a hlavní hrdinové bojují o život. Nedočkavě se těším na pokračování.

03.11.2020 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Precizně napsáno, brilantní čistokrevná SF z blízké budoucnosti. Tvrdý boj o přežití každého jednotlivce, USA sraženy na kolena, hlad... jen mi trochu chybí vysvětlení kdo byl příčinou.

15.12.2019 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Úvodní kniha ságy o Enderovi. Je výborná, ať už ji člověk čte v jakémkoli věku. Příběh je poněkud pochmurný, atmosférou se prolíná nejprve trochu šikana, posléze odcizení výjimečně nadaného dítěte, to vše ovládané (do značné míry) dospělými, kde dosažení cíle je nejdůležitější a cesta k němu vedoucí je bez ohledu na oběti.

28.02.2019 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četlo se to moc dobře, hlavní "hrdinka" mě občas dost rozčilovala svým chováním, obecně ale bylo moc dobře popsané, jak postupně klesá hloubš a hloubš do marastu spojeného s drogami, kdy je nutné na drogy sehnat peníze a je jedno jak - krádežemi, prostitucí... A na závěr potěší vcelku happy end.

25.02.2019 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Nečetl jsem poslední knihu trilogie, ale tyto první dvě jsou skvělé. Dějové linie jsou hezky vybarvené, hlavní hrdinové plastičtí, a i po prvních dvou knihách jsem měl pocit zakončeného příběhu (od S. Kinga jsem zvyklý na mnohem jiná zakončení).

Meč v bouři Meč v bouři David Gemmell

Rigantská sága se mi moc líbí, celkově 90%. Svět keltů a jejich přístup k přírodě a ke světu je velmi přitažlivý. Je skvělé sledovat vývoj světa v průběhu času, jak postupně vstupují do legend a jejich potomci se pak musí postavit novým problémům - se stejnou ctí, jako jejich předci před staletími.

Pošťák Pošťák David Brin

Přečteno po shlédnutí filmu - ten mi napoprvé přišel dobrý, pak jsem ho viděl podruhé a už nic moc... Kniha je ale skvělá, perfektně sedla do mého vkusu: lehké postapo reálie, viděno očima hlavního hrdiny, který si velmi dobře pamatuje idealistický svět "před". K tomu trochu nostalgie okolo jednoho u posledních výdobytků techniky - "umělé inteligence", a vylepšení lidé - augmenti, kteří mají na obrovský vliv.

16.01.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Citelně mi tu chyběl mi tu Plukovník, ale i tak se kniha četla skvěle. Spolu s prvním dílem mi to přišlo o fous slabší než prostřední dva.

15.01.2019 4 z 5

Bídníci II. Bídníci II. Victor Hugo

Co jsem již napsal pro díl první, platí i pro tento. Shrnuto, žádná jiná kniha, které jsem dal 5 hvězdiček, nedostalo takové hvězdičky jako tento mistrný kus, který je dokonalý ve všech ohledech. Mít možnost vybrat si jedinou knihu na liduprázdném ostrově, byli by to Bídníci.

10.01.2019 5 z 5

Stará béčková legenda Stará béčková legenda Shigor Birdman (p)

Přečteny oba díly - takhle skvěle jsem se dlouho nepobavil.
Jedná se o fantasy v plném smyslu toho slova - Shigorova fantazie pracuje zřejmě ve sférách obyčejným smrtelníkům nedostupných. Díky tomu se čtenáři postupně otevírají reálie svérázného světa a s tím i touha nejen dozvědět se víc o dobrodružstvích (snad ještě svéraznějšího) hrdiny, ale i onoho střípku pozoruhodného světa samotného.
Inu, muselo to dát asi práci to všechno takhle parádně seskládat tak, aby to dávalo smysl a bylo čtivé, ale dopadlo to na výbornou.
Doufám v další podobné úlety :-)

23.05.2024 4 z 5

Sedmeroev Sedmeroev Neal Stephenson

Sice dávám 3 hvězdičky, ale skoro bych dal 4 - už proto, že s ohledem na rozsah knihy jsem ji zchroustnul jako malinu.
Naproti tomu, daleko víc mi sednul Stephenson zamlada - jeho Sníh a Diamantový věk, to bylo něco originálního a správně ujetého. Tohle je úplně jiný typ čtení - zajímavý, s bohatým příběhem, čtivý. Ale některé popisné pasáže - a že jich bylo - byly dlouhé až nudné. K tomu mě iritovalo používání zkratek - něco se dalo vyvodit, co znamená, něco prostě vyšumělo a tak jsem se trochu ztrácel.
Považuji to za účelové natahování textu, přeci jen delší kniha je dražší a autor také víc vydělá, a ty zkráceniny zřejmě považuje za originální způsob jak charakterizovat některé specifika, ale je to spíš otravné.
Ale abych tolik nehanil - je to propracované postapo, místy akční, až se tají dech, popisy postav a charakterů skvěle sednou a knížku si stojí za to přečíst.

20.04.2024 3 z 5

Hněv spravedlivých Hněv spravedlivých Manel Loureiro

Tento první díl trilogie mě vcelku bavil. Druhý už méně, i když byl místy pořád zajímavý. Do dílu posledního se mi už ale rozhodně nechce, protože způsob psaní mi velmi nesedí a přes silné stránky příběhu se s tím nehodlám trápit. Přesto - komu to čtení sedne - doporučuji.

13.09.2022 2 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Skvělá trilogie.
Ne tak skvělá jako knihy s Koniášem a Baklym, ale zase o dost lepší než Predátoři - i když ty mi stylem psaní připomíná.
V podstatě se jedná o roadtrip magickou "pustinou", v čase o několik století později po knize Seržant. Trilogie není ani tak temná, ani nabitá atmosférou jako Seržant, má však rozhodně svoje kouzlo, takže se od čtení těžko odtrhnete :-)
V tomto závěrečném díle zjišťujete, že ve hře je vlastně osud celého civilizovaného světa...

Díky, pane Žambochu, a těším se na další knihy!

21.02.2022 3 z 5

Mezisvět Mezisvět Neil Gaiman

Eek, takhle Gaimana neznám. Stručně: dobrý nápad a nic z něj, jen taková pohádka pro mládež. Pořád jsem čekal, až se děj někam posune, až najednou byl konec. Ale uteklo to rychle...

19.08.2021 2 z 5

Flashback Flashback Dan Simmons

Hm, ačkoli má kniha nižší hodnocení, mě se teda líbila. Hlavní hrdiny, dříve schopný detektiv, nyní už přes 5 let feťák s typicky vygumovaným myšlením, se nechá najmout jako vyšetřovatel vraždy syna japonského "vyslance" (a ten v dané době je víc než prezident USA) a tím se ocitne v hodně vysoké hře...Věci se v průběhu děje vyjasňují a ukazuje se, že nic není jak se zdá. Atmosféra zkrachovalých Spojených států, japonského bušida i jejich tradičního feudalismu, svět, kde se schyluje k nukleární válce mezi po všech kontinentech prorůstajícím islámem a Japonskem. Až z té představy brní zuby...
Postavy jsou perfektně vykreslené adekvátně bezútěšnosti doby, trpící deziluzí kvůli absenci budoucnosti i kvůli vzpomínkám na slavnou minulost své země...

Tohle počteníčko jsem si užil, sice Simmons umí i lepší knihy, ale na druhou stranu jsem četl i mnoho sice lépe hodnocených, přesto mě zdaleka tolik nebavily jako tato. Komu jsou sympatičtí hlavní hrdinové jako životní zkrachovalci a temná budoucnost jim také chutná, vřele doporučuji. Kniha ve mně mimochodem vyvolala potřebu znovu si přečíst Pošťáka od Davida Brina a na Světovou válku Z od Brookse :-)

07.07.2021 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Rozhodl jsem se nedočíst a nehodnotit, jelikož cílová skupina je asi jiného věku... Zpočátku je děj divný, posléze se svět poněkud vysvětluje, ale nic ve mě nevzbuzuje zvědavost a touhu otáčet stránky. Pro mladé a milovníky komiksových superhrdinů řekl bych, ale já ani neměl chuť zkouknout všechny X-Meny :-)

03.11.2020

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Podle hodnocení zde jsem na knihu byl hodně natěšený, ale nějak se ne a ne začíst - měl jsem chuť na něco do čeho se "zažeru" jako do Kotlety, Žambocha nebo Kulhánka....
Tak po přečtení potvrzuji, že čekat podobný "nářez" jako u Kulhánka nebo prokreslené výjimečné charaktery hlavních postav jako u Žambocha nelze. To ale není na škoda, kniha je dobrá v jiné dimenzi a autor rozhodně nepíše špatně.

V knize je popsán postapo svět s lidstvem víceméně v dvou krajnostech - jedna na technologicky velmi vyspělé úrovni, druhá barbarská. A ani jedna si neví rady s tím, co vlastně apokalypsu způsobilo, vidí jen clonu. Tedy spíše Clonu s velkým C, protože je kolem celé planety, mění klima a propouští mnohem víc ultrafialového a jiného tvrdého záření...
Co je v knize poutavé a pro mě znamená těšení se na další díl je právě spíše letmé dotknutí se záhady Clony. Hlavní linie řeší většinu knihy spíše jiné záležitosti (a čtenář tak nahlíží na různých částí tohoto postapo světa).

Tedy skončil jsem spokojen (a takový má konec být) a v očekávání pokračování. Výtky by se našly, ale kniha je v mnohém originální, takže i když mi styl psaní ne vždy sedí, líbilo se.

21.10.2020 3 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Postapo zombie klasika. Rozhodně příjemné počtení, které krom zasazení do českých reálií nepřichází s ničím novým, ale pro milovníky žánru výtečná oddychovka. Škoda jen, že se nevysvětlila příčina viru, zápletka pro tohle hledání by tam byla....

09.10.2020 3 z 5