Paulika419 Paulika419 komentáře u knih

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Je to první historický román od tohoto spisovatele co jsem četla.Kniha nepostrádala napětí měla rozvinutý děj a zavedla čtenáře do středověké Barcelony,kde se začíná formovat inkvizice.Právě ve Španělsku měla inkvizice velmi silné postavení a tvrdě potírala kacířství.Ildefonso Falcones se do toho patřičně obul a vytvořil hodnotné dílo,kde přiblížil talet a praxi židovských obchodníků i v nejtěžších dobách.

18.03.2023 5 z 5

Romanovovci (1613-1918) Romanovovci (1613-1918) Simon Sebag-Montefiore

Ráda bych přečetla od tohoto spisovatele o britském impériu,ono se píše za zavřenými dveřmi a pomlouvá.Třeba z generála Kutuzova udělal šaška,co kdyby z královny Viktorie a jejího ne zrovna příkladného potomstva udělal fašírku?

26.02.2023 3 z 5

David: král Izraele David: král Izraele India Edghill

Zpracovat a napsat román o biblickém králi Davidovi rozhodně zvedl různé a odlišné názory čtenářů a kritiků.V podání a vyprávění královny Míkal si své příznivce najde a já jsem taky názoru,že král David žádný lidumil nebyl,jinak by nepřežil. Byl napsán v dramatické románové podobě ,což je mě bližší,jak humorně intrikovat a vraždit.

27.05.2024 4 z 5

Dcera Egypta Dcera Egypta Constance O'Banyon

Pohádka pro dospělé plná romantiky,dobrodružství , nastolení pořádku , míru a spravedlnosti na neznámém utopistickém ostrově Bol Forna.Děj spisovatelka umístila do starověku a okořenila Egyptem,Kleopatrou a Markem Antoniem v trochu nezvyklé formě.Hlavní hrdinové Tálie a Aštyn se pokusí zvládnout a vypořádat s občanskou válkou jmenovaného ostrova, ale i se svým milostným vztahem.

21.05.2024 4 z 5

Kleopatra - ve znamení hada Kleopatra - ve znamení hada Siegfried Obermeier

Rozhodně se nejedná o historické dílo.Je to jen román s jistými nepřesnostmi. Protože jsem četla knihy Paměti Kleopatry,které byly velkolepé mám co srovnávat.Setkání Antonia a Kleopatry nebo příprava a bitva u Aktia. A navíc z Herodesa dělal spisovatel tak trochu hlupáka.Naopak i když vystupoval jako krutovládce což pro tu dobu bylo přijatelné,tak myšlením a politickou taktikou se udržel u moci.Hlavní hrdina a lékař Olympus svým dobrodružstvím a odvážnou jízdou antického hrdiny určitě přispěl mnohým čtenářům k dobré pohodě.

08.05.2024 3 z 5

Tajemné víno Tajemné víno Dinah Lampitt

Spisovatelka pustila uzdu fantazii a psala.........

21.04.2024 4 z 5

Ve znamení lilie Ve znamení lilie Siegfried Obermeier

První kniha spisovatele kterou jsem četla a byla dokonalá.Možná bylo pro středověk opatrné, pomalé usvědčování vraha a to na základě důkazů které byly ze začátku neúplné.Nejlépe se ze vším vypořádala Claire de Mortain.Bratra Olivera pomstila bez soudů a na základě svého rozhodnutí prostě zazdít.Řada postav na mě působila sympatickým dojmem Perrinet nebo magistr René.Budu pokračovat další knihou tohoto autora.

07.04.2024 5 z 5

Červená růže, bílá růže Červená růže, bílá růže Joanna Hickson

Bylo to dost náročné čtení pokud nejste právě zaměřeni na události Války růží,které neodmyslitelně patří do popředí anglických dějin.Předtím jsem přečetla řadu románů s touto tématikou a byly snadnější na pochopení.Možná spisovatelka ze své žurnalistické praxe chtěla podchytit všechny ty nitky co patří k její profesi.Milostný román Cecily a Johna dodal knize napaditosti a v závěru odhalil jejich charaktery.Četla jsem i První Tudorovce.Kniha se mě velmi líbila.

28.03.2024 4 z 5

Dcery Španělska Dcery Španělska Jean Plaidy (p)

Spisovatelka vystihla všechny postavy románu jako by žila ve Španělsku v době 15.století.Dokázala se vcítit do myšlení královny Isabely Kastilské a nešetřila kritikou Ferdinanda Aragonského i když šlo o schopného válečníka ale i prospěcháře.Životy dcer a jediného syna Jana,který měl vůči Španělsku přednostní práva nedopadly dobře. Sňatková politika se nevyplatila Janě ani Kateřině.Nejstarší Isabela , Jan zemřeli předčasně a jejich děti rovněž. Dcera Marie svým potomstvem zajistila Portugalsko.

23.03.2024 5 z 5

Španělsko panovníkům Španělsko panovníkům Jean Plaidy (p)

Stručný a výstižný román.

20.03.2024 4 z 5

Růže v zimě Růže v zimě Kathleen E. Woodiwiss

Pro romantiky jistě dobré počtení Panna a Netvor alias Zorro mstitel. Banditi tam taky byli jenom chyběli indiáni.

09.03.2024 4 z 5

Radosti lásky Radosti lásky Jean Plaidy (p)

Krásně napsaná kniha. Mnoho jsem o Kateřině z Braganzy nevěděla protože jakýkoliv román o Karlovi II Stuartovi který se mě dostal do rukou byl zaměřen na jeho avantýry a milenky. Kateřina nebyla nikdy korunovanou královnou Anglie vzhledem k tomu,že vyznávala katolickou víru.I když se snažila vést nekonfliktní způsob života tak se nevyhnula spiknutí.Návrat do Portugalska byl pro ni přínosem.

03.03.2024 5 z 5

Soudy lásky Soudy lásky Jean Plaidy (p)

Nejlepší kniha o Elenoře Akvitanské co jsem četla.

28.02.2024 5 z 5

Princ temnot Princ temnot Jean Plaidy (p)

Jedna z nejlepších knih této spisovatelky.Hltala jsem každou stránku.

28.02.2024 5 z 5

Pletichy ve Versailles Pletichy ve Versailles Sally Christie

Pro tuto knihu je výstižné,že život je jen náhoda jednou jsi dole jindy nahoře.Skutečné události a postavy v před revoluční Francii životní styl a uchvatný Versailles prostě rozmar.Revoluce vykonala své.

27.02.2024 4 z 5

Sokyně z Versailles Sokyně z Versailles Sally Christie

Upoutala mě jedna zajímavost tohoto románu.Madam de Pompadour likvidovala své sokyně a nepřátele vhozenými kamínky s monogramem do akvária.Kamínek vždy klesl až na dno,ale rybičky plavaly nad nimi.Prostě jasná symbolika.Podle mě v té ženě něco bylo co ostatní postrádaly a tím nemyslím krásu.Možná se sama spisovatelka dostala do kleští a tento díl napsala v takovém vlažném trochu i nudném duchu.

22.02.2024 4 z 5

Plamen a květ Plamen a květ Kathleen E. Woodiwiss

Trochu Popelka trochu Sever proti jihu.Nepatřím mezi takové romantiky,abych hltavě četla stránku za stránkou.No dalo se až na ty neustálé slzy a zapínání šatů.

16.02.2024 4 z 5

Sedmý syn Sedmý syn Reay Tannahill

Kdo je náruživým milovníkem anglických dějin a předem zná podrobnosti z doby panování Eduarda IV a rodové vazby,tak se může směle vrhnout do čtení.Postava Richarda III a Jindřicha VII z pohledu spisovatelky spíše dokumentuje události vložené rozumnou formou do románu.Pokud si chcete vychutnat tu třešničku na dortu volte P.Gregory .

08.02.2024 5 z 5

Kalich Kalich Nancy Bilyeau

Pravdou je že Joanna Staffordová je fiktivní hrdinka a že nikdy nebyla spřízněna s JindřichemVIII ani jinými skutečnými postavami tohoto románu.Obvzlášť je zajímavá skutečnost,jak si spisovatelka pohrává s černou magií a věštbou spojenou s pravou vírou do které je zapojena jeptiška.Kniha by měla mít pokračování.Zůstává nejasný platonický milostný trojúhelník a co nezvěstný Edmund?

14.01.2024 5 z 5

Koruna Koruna Nancy Bilyeau

Ten kdo přičichl k tudorovské vládě Jindřicha VIII,tak zajímavé čtení.Popravy na denním pořádku ,Tower přeplněný k potěšení mocných.Změna náboženství a odtržení církve od Vatikánu nastavila pravidla rušení a likvidaci klášterů.Děj pomalu a postupně odhaluje intriky,vráždu ale i tajemství koruny na základě archivních a knižních podkladů.Propletenec hrdinky Joanny a dvou bratří Richarda a Edmunda nastavuje jiný pohled co se děje za zdmi kláštera.Takzvaná Athelstanova koruna se stala předmětem pátrání,kdo se koruny dotkl brzy zemřel.Známe to i z naší historie Heydrich si nasadil korunu a byl spáchán na něho atentát.

08.01.2024 5 z 5