parvitas parvitas komentáře u knih

Najšťastnejší človek na Zemi Najšťastnejší človek na Zemi Eddie Jaku (p)

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu je práve dnes, 27. januára. Viem, že nie každý číta knihy, ktoré hovoria o holokauste, ale je to téma, na ktorú sa nesmie zabudnúť.

„Tam, kde je život, je aj nádej.“

Eddie Jaku, vlastným menom Abraham Jakubowicz sa narodil v roku 1920 v Nemecku a ako storočný sa vo svojej autobiografii podelil o spomienky a skúsenosti. Nedá sa pri čítaní nemať hrču v hrdle, veď zažil príšerné veci počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch Auschwitz a Buchenwald, aj mimo nich, a napriek všetkému sa rozhodol po útrapách žiť naplno. Zvolil si šťastie...
Túžil, aby bol svet lepším miestom, aby sa čítaním tejto knihy vzbudila ľudskosť, a aby sme sa nevzdávali nádeje. Rodina a priatelia sú najdôležitejší, na nich najviac záleží. Možno sú to maličkosti, z ktorých sa oplatí tešiť, no robia život krásnym. Objať rodičov, kým sa dá, príbuzných, súrodencov, stráviť čas s priateľmi, ktorým na vás záleží, byť s milovanou osobou, vidieť vyrastať vlastné deti, vzdelávať sa.
Nebáť sa byť láskavý a slušný aj v temnote, v čase, kedy sa to zdá nemožné. Lebo šťastie má každý vo svojich rukách, je v rukách, tých, ktorých milujeme, znásobuje sa, keď sa delíme.
Kniha je krátka, ale plná ľudskosti. Vznikla za tých, ktorí nehovoria za seba. ​
Ďakujem za tvoj príbeh, môj nový priateľ!

27.01.2022 5 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Železný drak je obrovský samostatne mysliaci stroj/tvor vo svete mágie a kúziel a chvíľu potrvá, kým sa na scéne objaví, je tak podmanivý a neúprosný, že stojí za to si počkať. Napriek svojej veľkosti a dôležitosti, ostane viac-menej v úzadí a celý čas je dej sústredený na ľudského podhodenca vo svete Férie. Úbohé dieťa spolu s ďalšími (nie ľudskými) sirotami hrdlačí v továrni, kde sa vyrábajú jednotlivé diely. Tento dickensovský začiatok bol pomerne zrozumiteľný, na patričných miestach hnusný, všetka špina, hlad, zima, strádanie, nepretržitá práca a továreň, z ktorej nikdy neuniknú, despotický dozorca... A nádej. Keď ďalej sledujem hlavnú hrdinku, v jej dospievaní je niekoľko úsmevných momentov, či už rituály uctievania seba samej pri objavovaní sexuality, alebo obchodné chrámy, kde sa dá zabudnúť na čas a stratiť sa...bavili ma jej krádeže, aj klasické tínedžerské doťahovanie, jej partia a snaha (ne)zapadnúť, (ne)zaľúbiť sa, niekoľko mizerných reinkarnácií, obetovaní sa a celej plejády mýtických stvorení, ktoré dopĺňajú svet, kde vlastne nikomu na nikom nezáleží. Vlastne škola spočiatku pripomínala skôr Mágov od Grossmana, ale mala v sebe aj niečo známe, akoby od Jonathana Strangea & pana Norrella, teda jej učenie sa magickým/alchymistickým veciam ma bavilo. (A meno sa furt nedozvieme!) Náš svet sa objavoval v známych historických frázach a zábleskoch, ich svet bol ale realitou. Plno nádherných, vábivých a trblietavých scén, ale väčsinou sa to končilo v špine, hnise a nezriedka krvavo. Bolo toho veľa a človek by sa aj stratil medzi nihilistickým filozofovaním učiteľov, horúčkovitými víziami narkomanov, či pozorovaním drobného národa žijúceho z odpadkov. Prekvapivý brutálny Desiatok pripomína skôr Květinovú zkoušku (od Lakeho), proste som mala pocit, že je to podobné ako New Weird, ale zároveň to ostáva svojské.
Takže Jane sprevádzame cez dospievanie, priateľstvá a lásky, cez mocenský boj medzi elfskou elitou až kým nepríde mega akčný záver ako z nejakého bojového filmu, tie dravé prenasledovania lietadiel, pardon súboj drakov a ich pilotov... Jasné paralely medzi Horným a Dolným svetom boli všade. O čo však ide drakovi a Jane sa zistí až niekde v závere a my čitatelia to môžeme len tušiť.
Vlastne chápem, že nie každý je touto knihou nadšený, je to surové a neovladateľné ako jazda na drakovi, čistá závislosť, férske orgie, mechanicko-magický punk, alebo skôr rock-and-roll, nie úplne steampunk, ale ani cyberpunk, je to niečo medzi, je to mix neočakávaných možností a mne sa to brutálne páčilo.

25.11.2021 5 z 5

Agentka Agentka Hana Parkánová-Whitton

A zase niečo oddychové... sranda, koľko času ušetrím, keď nevarím a nemôžem nikam chodiť ????. Práve som dočítala túto jednohubku o literárnej agentke, ktorá hľadá lásku. A keďže to nie je za každú cenu, hľadá ju pomerne dlho. Má viacero kandidátov, no skrátka tá milovaná práca jej zaberá každú voľnú chvíľu, ale uvedomuje si, že by bolo fajn mať nejakú rodinu. Chvíľu mi príbeh pripomínal klasické romány, neprináša nič vzrušujúce, sála z neho pokoj, čaj a anglický vidiek, no zároveň taká zahraničná cesta do Číny a mladá rebelka s farebnými vlasmi boli spestrením. Ak to mám zhrnúť, je to len romanca na vyplnenie času a je fajn, no už ju druhýkrát čítať nebudem, takže posúvam ďalej.

09.03.2021 3 z 5

Efekt Susan Efekt Susan Peter Høeg

Ale toto je vážne dobré! Susan má rodinu, ktorá sa v Indii dostala do problémov a hrozí im väzenie, ale ak získa v Dánsku dokument zo zasadnutia komisie, ktorá varuje ľudstvo pred katastrofami, a inak vraj oficiálne neexistuje, tak sa to nejako vyrieši. Susan má schopnosť vyvolať v ľuďoch úprimnosť a zdôverujú sa jej, aj keď to nechce. Bavím sa. Aj keď by som po knihe nesiahla, nebyť známeho mena autora, obálka by ma odradila. :wink: Odporúčam!
p.s. keď tak s odstupom času nad tým rozmýšľam, tak asi by som od Susan nečakala také mega kúsky, ako čo ona stvárala, ale čo už. Nemôže byť každý superman, ale Supermama áno.

25.04.2020 4 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Kniha Bohové Gothamu hovorí o New Yorku v polovici 19. storočia, kedy sa začala formovať polícia. Požiare, sex, drogy, zločin a politika v meste, ktoré nikdy nespí. Dieťa v nočnej košeli celej od krvi utieklo z nevestinca, bývalý barman sa stáva "medenou hviezdou" a musí vyriešiť záhadu masového hrobu detí. Vari nikomu nechýbajú? Kto sú mŕtvi králici? A prečo Timothy Wild neznáša požiarnikov? Hlad, chudoba, prisťahovalectvo, náboženstvo a politika ľudí spája aj rozdeľuje. Strhujúce a autentické obrazy z tej doby, nemohla som sa odtrhnúť. K čomu by som to prirovnala? Poznáte film Gangy New Yorku, ako sa tam mlátia na námestí? Tak aj toto sa tam mihne z Timothyho pohľadu. Alebo vás fascinoval život kurtizán? (nie je to Kvítek karmínový a bílý, ale niektoré opisy mi ho pripomenuli, no len okrajovo, nezniesla by som podrobnosti o tých deťoch...)
Jendoducho mi táto séria veľmi sadla, odporúčam asi najviac zo všetkých historických detektívok, čo som tento rok čítala!

25.04.2020 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Menitelia a matky zvlášť boli hnusná banda. A svet horší ako od Šialeného Maxa a Falloutu dokopy. Ale čítalo sa to takmer samé, odporúčam!

14.08.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Sympatický hrdina, muž v rokoch, vojnový veterán v tomto postapo svete, kde atómovky kedysi vybuchovali jedna za druhou, štáty ako ich poznáme prestali existovať a prežili len tí najdrsnejší. A život sa totálne zmenil. On teraz vlastní bar v Prahe. No nechcela by som tam žiť. Skôr rýchlo zomrieť. A pokiaľ možno bezbolestne. A najlepšie sa tam ani nenarodiť. Ako dievča určite nie. Fakt depka. S trochou humoru a s nabitou obľúbenou zbraňou, cigarami a antiradiačnými tabletkami sa to ale dalo zvládnuť. Svet, kde ľudský život nemal väčšiu cenu ako antibiotiká. Ale keď sa hrdina vydá na nebezpečnú akciu cez Pustinu zachrániť dievčinu, ktorá o to nemá záujem, ide o život. Zvyčajne jeho nepriateľom. Kniha má ešte pokračovania, aj na tie sa teším.

14.08.2019 4 z 5

Slávik Slávik Kristin Hannah

Výborný príbeh! Je zasadený do nacistami okupovaného Francúzska, opisuje každodenný život Francúzov a teda najmä žien a matiek. Jednoducho, nevedela som sa odtrhnúť! Obe sestry, tak odlišné, ale zároveň veľmi podobné. Ich životný príbeh ma chytil za srdce... Obe boli nesmierne odvážne. Každá mala svoj vlastný spôsob boja, života a snažila sa pomôcť. Určite si kniha zaslúži nálepku svetový bestseller, zaujala ma viac ako Svetlá, ktoré nevidíme. Odporúčam!

17.10.2017 5 z 5

A je tu zas A je tu zas Timur Vermes

Čo by mohlo stať, keby sa v roku 2011 Hitler prebudil a chcel by pokračovať vo svojich plánoch a víziách? Správne, potrebuje spojencov a stúpencov, pretože v súčasnosti je len zaprášenou postavou z ruín dejín, resp. svojho bunkru. Ale nepotrvá to dlho a už zapĺňa predné stránky novín, jeho videá na youtube majú vysokú sledovanosť a má vlastnú tv šou. Hovorí len to, čomu verí, svoju pravdu. Že židovská otázka nie je vtipná. Vie sa rozrozprávať sa o čistote rasy (psov). A hovorí to, čo si myslí o stave súčasnej spoločnosti a všetci sa na tom bavia, tlieskajú mu, veď je to len veľmi presvedčivý umelec, komik, šašo, no nie? Je tu známa postava, ktorú pozná každý, vedia, čo spravil a priznáva sa k tomu, a predsa ho neberú vážne.
Alebo áno? Kde začína sila médií, manažérov, ktorí riadia televízne spravodajstvo a tlač, kde je tá hranica, čo je ešte umenie a kde sa začína nebadane rodiť propaganda? A to celkom viditeľne, pred zrakmi celého Nemecka a Európy. Ako sa dajú pekne prekrútiť fakty a to až tak, že presvedčí starú Židovku, ktorej rodinu splynovali, aby vnučka pre neho aj ďalej pracovala ako sekretárka?
Autor si pozorne naštudoval všetky detaily, osoby, čo sa o A. Hitlera kedysi starali, jeho dikciu, prejavy, názory, takže aj z tohto hľadiska je kniha zaujímavá (a nielen pre historikov). Nie o všetko sa postarajú dejiny. Niekedy to spravia výsledky sledovanosti.
Je to zrkadlo, satira, trpká a vlastne aj trochu desivá. Nesmiala som sa na nej, lebo celý vtip spočíval v parodovaní kontrastoch a klasickom porovnávaní - ako to bolo vtedy a ako je to dnes. A áno, pripomínať to treba, lebo takto nejako bleskovo, cez podporu obyčajných ľudí sa dostal k moci vtedy a aj teraz by sa dostal, viac ako 70 rokov po skončení vojny. Veď si zoberte len toho župana BB...

17.10.2017 4 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Kniha o čarodejnici, čo hľadá svoje deti? O prízraku umučenej a mŕtvej ženy zo stredoveku, ktorá so zašitými očami a ústami, v reťaziach chodí a mizne, či objavuje sa kde-tade; v kúpeľni, v spálni, v lese, na námestí, na balkóne, vo výklade, na parkovisku... Znelo to fajn. Ale mala som chvíľu čas pre seba len v noci, tak reku si ju prečítam vtedy, keď už všetci spia (bolo asi jedna, či dve hodiny v noci) a bolo mi to nepríjemné, lebo som sa do deja celkom vžila. Na druhý deň to už bolo lepšie a celkom som sa divila, že čo dokáže so mnou psychika.
No, k veci. Miestni ju volajú familiárne Bábinka. A keď sa u nich objaví počas rodinnej večeri, tak ju len zakryjú utierkou. Ona im nič neurobí. Ale aj tak si držia odstup, nedotýkajú sa jej, nesnažia sa jej prestrihnúť zašité ústa a oči. Lebo keď sa o to kedysi pokúšali vojaci, zle to dopadlo pre mnoho ľudí. Proste existuje manuál, ako s ňou žiť. Ako ju skrývať pred cudzími. Ako ju sledujú kamerami a hlásia každý jej pohyb centrále HEX-u. Lebo jednoducho musia... všetci v mestečku, čo sa sem prisťahovali, či narodili a žijú tu, sú totiž prekliati. Jej kliatba je aj po vyše 300 rokoch neprekonateľná, kto z obyvateľov ostane viac dní a nocí mimo mestečka, chce sa zabiť. Strach a povery, zlé znamenia a úmrtia sa stupňujú... Ideálne na temný, daždivý deň.
Ako kamoška poznamenala, má to aj tú kingovskú stupňujúcu sa tendenciu, takže mne sa to páčilo. Dávno som nečítala horor a tento bol super.

17.10.2017 5 z 5

Príbeh nového priezviska Príbeh nového priezviska Elena Ferrante

Dokelu, to zase skončilo ako?! Keď už všetko vyzeralo ideálne, alebo aspoň ako-tak v norme, tak sa to takto pošahá?!
Vážení z Inaque.sk, urgentne potrebujem 3. a 4. diel. Prosím, preložte to čo najskôr. Je málo sérií, ktoré majú dobrý, prípadne lepší, druhý diel.
V dobrom slova zmysle ma prekvapila Lena a oproti prvému dielu som zmenila sympatie a obľúbila som si ju viac. Som zvedavá, ako sa to celé domotá ďalej... :)

10.01.2017 5 z 5

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu Agnès Martin-Lugand

Sklamanie. Začalo to brutálne, myslela som si, že čítam niečo ako druhé P.S. Milujem ťa. Ale kdeže. Hlavná postava mi po pár stranách liezla na nervy. Aj keď som jej smútok chápala, žiaden veľký prerod sa nerovnal. V jednej chvíli sa opíja a fajčí jednu cigu za druhou a vzápätí sa lepí na toho, koho nenávidela a neznáša aj jeho bývalku a zároveň sa opíja a fajčí jednu od druhej. Nuda. Krátke vety. Až do konca. Najviac mi vadilo to, že sa tam káva a knihy takmer ani nespomínajú (len ako ukážka, že mala kaviareň, čo išla pomaly krachnúť, lebo sa jej nevenovala). Názov knihy je teda riadne zavádzajúci...
Jediná fajn vec je záver, ktorý nekončí tak, ako by ste si asi mohli myslieť, že sa k tomu schyľuje

09.03.2016 1 z 5

Dom pri mešite Dom pri mešite Kader Abdolah

Neviem, či to cítite aj vy, ale ja mám vždy pri čítaní kníh z takéhoto prostredia pocit, že cítim vône ich kuchyne, vnímam počasie, teplé slnko a ťažký dym. Je to úplne iný svet, založený na tradíciách, kde novinky prenikajú len veľmi ťažko a potajomky...
Dom pri mešite je príbehom domu a rodiny, ktorá v ňom žije. Zároveň je to aj obydlie pre imáma, no keď ten zomrie, na jeho miesto nastúpi mladý zať s radikálnymi názormi. Práve pre ne musí neskôr utiecť. Je zaujímavé vidieť vývoj rozbrojov medzi islamskými tradicionalistami a umiernenými. Na tomto malom mieste, v jednom dome, sa udejú veci, ktoré nie sú zvyčajné (erotická báseň od poetky, či tajný sex, alebo schované rádio a televízor). Spočiatku som mala zmiešané pocity. Vcelku poetické začiatky opisu domu pri mešite a jeho obyvateľov sa striedajú s vecnými popismi politickej situácie. No keďže všetko sa týka aj postáv v knihe, takže to s nimi totálne prežívam... Páčia sa mi vône a opisy tradícií, ale najmä stručne ale výstižne vyjadrené postavy, kde ich najlepšie spoznávam cez ich konanie. Mám však zimomriavky pri opise zmeny v spoločensko-politickom systéme a keď prevzal vládu Chomejní... :(. Celkovo z knihy výborne vidieť postavenie žien a mužov, vplyv náboženstva a to, čo znamená pre nich náboženstvo a bazár. Úplne som si zamilovala tú časť, kde sa opisovalo, ako pán domu získaval vzory na tkanie kobercov. Takisto aj príbeh o dvoch starých matkách. Na prvý pohľad sa zdá, že v hlavnej úlohe sú muži, ale ženy podľa mňa majú rovnako silnú úlohu. Aj keď mi chýbalo, že nedozviem viac o ich citovom živote dopodrobna, o vnútornom prežívaní, ale dá sa to domyslieť cez ich správanie...
Jedna veľmi zaujímavá a silná kniha. Odporúčam všetkým, kto sa rád dozvedá o tradíciách, o imánoch, o mešite, o bazári a o situácii v Iráne od 60-tych rokov 20. storočia.

26.01.2016 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Máte radi knihy s dobrým začiatkom a koncom, ktorý vás chytí za srdce? Knihy, ktoré sú neskutočne ľudské? Ako Muž menom Ove, Olive Kettridgeová, či Zapomeňte na neděli a aj mnohé iné.
Chcela som túto knihu predávať, ale nakoniec si ju nechávam. Je tak láskavá, že ma trochu aj rozplakala... ale chcela by som si ju niekdy prečítať znovu.
Priatelia sú rodina, ktorú ste si vybrali sami. Nič nie je pravdivejšie ako táto veta. V knihe je nádherne opísané medzigeneračné priateľstvo medzi 17-ročnou outsiderkou Maddy a vyše 80-ročným Arthurom a jeho všetečnou susedkou Lucille, učiteľkou na dôchodku. Všetci stratili niekoho blízkeho a tak potrebujú dobro a malé láskavosti. Niekedy veľa spraví chutný obed, či darované koláčiky, alebo čas určený na vypočutie toho druhého.
Atrhurov zvyk chodiť na cintorín v čase obeda k manželkinmu hrobu ma dojímal. Jeho strata bola pomerne čerstvá, cítil ju tam a aspoň takto si ten pocit blízkosti chcel udržať.
Páčilo sa mi, keď sa zastavil pri jej "susedoch" a vnímal záblesky z ich životov.
Susedka bola tiež veľmi osamelá a na sklonku života začala dúfať v lásku, keď sa k nej vrátil jej milý zo stredoškolských čias (a nie, nebol to Arthur). A nakoniec Maddy, ktorá túžila len po tom, aby ju niekto miloval...
Spolu trojica vytvorila veľmi nepravdepodobnú rodinu, ktorá napodiv celkom spolu vychádza. Majú v sebe veľa súcitu a pochopenia k slabostiam.
Všetci by sme mali menej súdiť a viac počúvať.
Príbeh o priateľstve, šťastí, láskavosti, štedrosti, odpustení, čestnosti, humore, bezpodmienečnej láske, ale aj o strate, zmene a o starnutí. O skutočnom význame rodiny. Ja som si Príbeh Arthura Truluva zamilovala a zo srdca ho odporúčam aj ďalej.
P.S. A idem si zohnať knižku o Lucille, ktorá dostala svoj priestor v samostatnom románe...

12.05.2024 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Škola, kde to žije, pardon, kde sa umiera. Nadanie na mágiu je jedna vec, ale schopnosť prežiť útoky príšer, je vec druhá. A práve to sa v tejto neobvyklej škole mladí učia. A ak sa im to nepodarí, následky sú fatálne, čosi ich zožerie zaživa. Vysvetľujúce časti o škole, ktorá žiakov vyučuje (a trestá) sama, bez učiteľov, boli za behu, kedy sa hlavná hrdinka snažila nestať niečou potravou. El, hlavnej hrdinke, sarkastickej ousiderke, prorokovali stať sa najväčším temným mágom, no ona sa úspešne svojmu osudu vyhýba. Akcia striedala akciu a ja som sa ani minútu nenudila. Napriek všetkému rýchlu dianiu bola táto kniha akýmsi úvodom do celej série, takže kto nemá rád chaos a vhodenie priamo do centra deja, nech sa do nej ani nepúšťa. Vysvetľovanie je len tak mimochodom, pravidlá v študentských ročníkoch sú nemenné a skúšky smrtiace. Vlastne, ktokoľvek si nedáva absolútny pozor hoci aj v jedálni, vo vlastnej izbe alebo chodí niekam do študovní, alebo kúpeľne sám, sa zahráva so životom (a démoni s ním).
Určite si prečítam aj pokračovanie.

21.01.2024 5 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Dočítané. Je to husté a drsné, fakt dobré. S niektorými poviedkami som sa nerada lúčila, chcela by som viac, ale tým, že boli vlastne ukončené, sa ani inak nedalo, len pokračovať.
Mala som len eknihu, takže sa mi spätne v nej nechce listovať, ktoré to boli, ale je možné, že sa k nej ešte vrátim.

05.01.2024 5 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Niekedy pred rokmi som si si kúpila prvý a druhý diel série Algor a pred pár dňami dokúpila aj pokračovania.
Je to kniha, od ktorej som sa neodtrhla, lebo aj keď je tam banbilión postáv, niekoľko planét a preskakuje sa neustále z prostredia do prostredia; cisársky dvor, osobná stráž, atentátnici, politici, kráľ a jeho sestra, potom zase iná sestra so svojou ešte divnejšou sestrou, šibnuté náboženstvo na štýl flagelantov a podobného mrzačenia sa v mene Boha, vylepšení vojaci, tajní agenti, vesmírne lode, vznášadlá (jazda hore mrakodrapom bola top), počítačové a iné elektronické hračky (kam sa hrabe cyberpunk), pašovanie... no paráda. Akože, miestami som chcela dať nižšie hodnotenie, lebo z niektorých situácií vyviazli postavy akoby zázrakom. Ale potom som pokračovala ďalším dielom a nadupaná akcia pokračovala. Oni fakt museli prežiť! :)
Kým som si na začiatku obľúbila zelenú princeznú, ktorú doslova uniesli a prinútili vydať sa za cisára Studený Čumák (ja viem, že sa volajú inak) a následne získala moc, o akej sa jej ani nesnívalo. Potom som zase začala fandiť dvom sestrám, z ktorých tá divnejšia máva vidiny z budúcnosti, ktoré následne zúrivo kreslí a trochu sa jej to pletie so súčasnosťou. Ktože by na nich nechcel robiť pokusy? A to nespomínam absolútne starého astronauta... +/- 250 rokov. Jasné, že pokračovanie musí byť!

Tenký led Tenký led Jan Hlávka

(SPOILER) Space (rozprávka) opera pokračuje nadupaným a prísne stráženým algorským plesom spojeným s cisárovými narodeninami. Samozrejme, že som sa roztopila, ako sa cisár snaží dvoriť svojej manželke (ruže, mačiatko, tanec... no uvidíme, kedy sa spolu vyspia).
Ale že sa z brata stane taký kazišuk, som nečakala... Teda, on za to nemohol, len ako bábka bol zmanipulovaný bezcharakterným politikom a pomohol uniesť svoju ségru. Maličkosť, keď ti nastrčia brutálne geneticky vypestovaných vojakov. Vojna môže začať!
Teda, ešte nezačala, ale všetko sa k tomu blíži.
Trochu viac sa dozvedáme o divných sestrách, o ostatných planétach a šokujúco, aj o Zemi, z ktorej sa stalo archeologické nálezisko bez života.
Ešte viac politiky, intríg a špehovania.
Odporúčam.

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

(SPOILER) Perfektné. Ako by povedala Natália, alebo tá druhá sestra, ako space opera z holovízie. Ich skoky k majákom a neskutočné napätie v hlbokom vesmíre na zabudnutej stanici, by vydal za jeden celovečerný hororový film. Záchrany na poslednú chvíľu sú mega.
Tajní agenti sa mi páčia stále viac a viac, rovnako aj osobná stráž cisárovnej. Škoda, že sa ich rady prerieďujú.
A Andrej a jeho milovaná... akože nemiluj ho. Nutné straty sa rátajú na tisícky, ako odpútanie pozornosti ok, ale premýšľa dosť ďaleko dopredu?
Som zvedavá, čo je to za svinstvo, čím ju nadopovali...
Otázka do budúcna - Luciana sa bude vedieť zmeniť na ňu? Lebo táto šedá eminencia je dobrý nezmar. By som ju s radosťou odovzdala do láskavej opatery graciánov.
Podobnosť s hrou o žrútoch je čisto náhodná, že? Ako obrániť svoju planétu - keď je toľko vecí, čo sa môže pokaziť.
Nedokážem prestať čítať...
Dočítané v noci a idem na poslednú časť.

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Ako to mohlo takto skončiť?! Kks, veď to je celé na nervy! Kedy bude posledná časť?!?!