parvitas parvitas komentáře u knih

Fantómová Ada a hrôzostrašná oslava Fantómová Ada a hrôzostrašná oslava Chris Riddell

Milujem jeho ilustracie, musela som sa drzat, aby som ich nezacala vyfarbovat. Milujem slovne hracky pana prekladatela, (Vladislav Galis) proste som si knihu uzivala aj ja a mozno viac ako mala , lebo ona nepoznala tie suvislosti.. tak som vysvetlovala a vysvetlovala.
Proste z tej som nadsena. Aj ked goticky pribeh pre 7-rocnu dobku je doooost... ale pisu ze je kniha pre 9r., co je uz onedlho. Takze kludne smelo do toho! A na konci knih je vzdy maly bonus, komiks (v jednotke o myciakovi Mysmaelovi a jeho dobrodruzstvach aka Gulliver, a v druhej casti o mlcanlivej komornej - medvedici). Proste rozkosne.

17.10.2017 5 z 5

Sběratel ztracených věcí Sběratel ztracených věcí Ruth Hogan

Príjemný, takmer až rozprávkový príbeh, plynie pohodovo, veľmi sa mi to páčilo, po všetkej tej krvi a krimi a násilí, čo som nedávno čítala, je to naozaj niečo pokojnejšie. Prečítala som ho na dovolenke a dovolím si ho aj odporúčať ako dovolenkové čítanie.
Málinko šmrncnuté ducharinou, jemným humorom a trošku aj romancou. Názov neprezrádza úplne všetko, ale je to jedna z mála kníh, ktoré ma zaujali nadpisom.
Zberateľ si uložením, triedením a písaním o náhodne nájdených predmetoch, ktoré niekto stratil, kompenzuje vlastnú stratu. Stratil prívesok od svojej snúbenice, ktorá zomrela tesne pred ich svadbou a tým porušil jediný sľub, ktorý jej dal..., ale teraz, na konci života chce, aby v jeho diele niekto pokračoval.
Poviedky, či skôr krátke príbehy o stratených veciach (gombík, dáždnik, rukavica, dielik puzzle, alebo plechovka s ľudským popolom) sú roztrúsené po celej knihe a spočiatku som si kládla otázku, či by bolo vhodné, aby našli svojho pôvodného majiteľa. Zaujímavým prepojením autorka zodpovie aj túto záhadu, lebo tie príjemné onedlho vystriedajú omnoho temnejšie príbehy. Napriek všetkému to celé pôsobí kompaktne, dve dejové línie sa ku koncu pretnú.

17.10.2017 4 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Tak napínavé pomerne dosť, ale také predvídateľné až strach. Neuveriteľné prežitie, nechápem, že to tak autor naťahuje...

17.10.2017 2 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Prvá polovica bola o ničom a druhá to nič vysvetľovala. „Nič” je v tomto prípade synonymom zničeného sveta, so Slnkom ako zadok (na dve polky), s trhlinou v zemi, skadiaľ vychádzajú démoni a osem rokov terorizujú Zem a ľudí...

17.10.2017 2 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Táto kniha sa čítala sama. Ani spať som nepotrebovala (no, dobre, trochu). :) Tak ako bol v jednotke dokonale vystihnutý prírodný svet aetlingov, tak v dvojke moderný svet ľudí.
Som trochu sklamaná zo vzťahu Rimiho a Hirky, ale verím, že si to vysvetlia v poslednej časti (fakt im fandím). Veď to, čo obaja obetovali, sa nedá len tak prekonať. Bude to ešte zaujímavé...

17.10.2017 5 z 5

Anjeli noci Anjeli noci Miroslava Varáčková

Zaujímavý námet. O čom to je? Jednou vetou - o inkubusovi, slovenčinárovi, čo sa zamiluje do študentky, resp. ona do neho a ako to ďalej pokračuje... Do polovice je to podobné ako Mirkine staršie knihy - plno roztrasných rúk a pocitov a nádychov a podobne. Slovo ,,špatne" som našla len dvakrát, tak asi mala dobrú korektorku, alebo to písala na etapy. Nadávky žiadne, dokonca je tam aj výchovná (proti cigaretám a alkoholu). :) Druhá polovica je lepšia, akčnejšia. Zaujímavé ani nie je, ako sa Ema vyrovnávala s tým, čo zač vlastne Adam je a ako sa živí on a jeho príbuzní. (Podobnosť s Twilight možno len v hlavných postavách.) Zaujímavé je, že hoci sa ide zblázniť od strachu, keď sa jej niekto vyhráža, no po istej udalosti v Prahe, nemá ani len nočné mory?! Trochu lepšie, ale ešte stále sú tu rezervy.

10.01.2017 3 z 5

Mistr papírových kouzel Mistr papírových kouzel Charlie N. Holmberg

Veľmi sa mi tento príbeh páči. Obdivujem, ako rovno dokážu skladať papier, je to fakt ako kúzlo, keď z hárku vytvoríte žabku, alebo lastovičku... a ona skáče, či lieta. Ceony postupne po spojení s mágiou papiera zisťuje, čo všetko papier dokáže.. a viem, že s touto knihou budem kamarátka! Síce som čítanie musela prerušiť, lebo žiaľ, nepoznám žiadne kúzlo, čo vie samo odložiť veci do skrine a naložiť, či zapnúť umývačku, ale ešte dnes som si našla čas na čítanie. Síce je ukradnutý zo spánku, ale stálo to za to.
Po jej dočítaní mám také nutkanie spraviť si nebo-peklo-raj... alebo vytiahnuť a oprášiť znalosti zo skladania origami. :D
Anotácia povedala všetko potrebné, ja len dodám, že sa už teraz neviem dočkať pokračovania. :)
Ozaj, a ak sa vám páčil Ritmatik, toto je niečo úplne iné, ale predsalen trošičku podobné (začiatočník sa musí rýchlo niečo nové naučiť a tak podobne).

24.11.2016 5 z 5

Proutkařka Proutkařka Bradford Morrow

Ku knihe som pristupovala, že to bude nejaký odpad. Ale nebol. Prekvapila ma vcelku príjemne, takže som dočítala. (2,5 hviezdičky je zaokrúhlene 3 :)) A bola aj napínavá, no vrah a zločinec mi bol jasný od začiatku (však komu nie?). O hlavnej hrdinke sa dozviete prvé aj posledné a nebolo to práve príjemné, to čo zažila ako dieťa. Práve naopak. Len bolo treba pretrpieť tie "mystické" a prútikárke a náboženské omáčky. Alebo si ich užite. Lebo na druhej strane, dotvárali atmosféru. Hm, vyberte si. Neviem, k čomu to prirovnať, lebo na triler to bolo pomerne málo napínavé a na krimi zase málo vyšetrovania.
Bol to skôr rodinný príbeh. Vzťahy, ktoré má s rodičmi (s nábožensky založenou matkou a otcom, ktorý je na opačnej strane, no ktorého osobnosť sa vplyvom choroby začne vytrácať... s rodinným priateľom, či so synmi (má dvojičky!) sú krásne vykreslené, niekedy ma ich čistota až dojímala. Kasie má zdedené jasnovidecké schopnosti po otcovi a pokračuje v prútikarení (hľadaní prameňov vody). Dokázala predpovedať napríklad aké mačiatka sa narodia, a aj ktoré zomrie. Varovala brata, aby nejazdil do kina. Ale jej predstavy dostávajú akýsi hmotný charakter (obesená dievčina).

01.09.2016 2 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

Jedna z tých lepších YA kníh. A je o DRAKOCH!!! Jednu hviezdičku pridávam práve kvôli drakom, inak je dosť predvídateľná. Ale zase, budem úprimná, bavilo ma to, autorkin štýl písania sa mi páči, asi nezostanem iba pri tejto prvej knihe.

09.03.2016 3 z 5

Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Gail Parent

Nie je to také strašné. Sheila je milá, aj keď som jej na začiatku k tej plánovanej samovražde mala sto chutí pomôcť, lebo sa hrozne opakovala. Až to prestalo byť vtipné. Ale druhýkrát to už čítať nebudem.

09.03.2016 2 z 5

Osudný medailón Osudný medailón C. C. Bergius

Nie zlé, ale ani nič úžasné. Čakala som iné vyústenie, nie takéto do stratena. Však podobne nenaplnený život a lásku môžu prežívať donekonečna!

08.02.2016 3 z 5

Zalej Františka, miláčik Zalej Františka, miláčik Sandra Grüner Miškolciová

Pripomínala mi matkinovky. Veľa pitia, trochu sexu, veľa rozhovorov, rodičia, deti, práca, priatelia a komplikované vzťahy.

20.01.2016 4 z 5

Naše rozchody Naše rozchody David Foenkinos

Nesmiala som sa nahlas, ale niektoré pasáže boli celkom zábavné. Vzťah Alice a Fritza bol komplikovaný, neustále sa schádzali a rozchádzali... Obálka ma zblízka nenadchla, ale zdiaľky je úžasne romantická.
Ako opisuje autor vzťah rodičov svojej priateľky? Doteraz, kým nemal prácu, sa s nimi nestretol, Alice odmietala zoznámenie...
„V rodine s dvoma deťmi sa nezriedka stáva, že to, čo sa toleruje jednému, druhému neprepáčia. Alice na rozdiel od Lise (btw, to je jej staršia sestra, ktorá píše prácu o nacistických utečencoch a vrátla sa z Južnej Ameriky) musela za každú cenu spĺňať predstavy svojich rodičov. Narodila sa ako druhá a očakávalo sa od nej, že povedie usporiadaný život, dobre sa vydá a bude mať biele deti.Ak by to neurobila, už nikto nepreberie pochodeň francúzskeho bezútešného života.”
A ak to mám zhrnúť, neviem, kto mi liezol viac na nervy, či Fritz, či Alice....

20.01.2016 2 z 5