panPatejl panPatejl komentáře u knih

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Kvalitní burákovka, která má však možná až moc vážné mravokárné rozuzlení. Pro jednou to ale Romanovi odpustím.

04.01.2023 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Spolknuto na posezení s prvním dílem. Už aby byl třetí. Abych ukrátil čekání, tak se jdu podívat na zahradu, jestli tam nenajdu nějaký železo :)

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Rozhodně lepší než díly od Leoše (Krystýna to po sobě totiž možná aspoň jednou přečte), ale bohužel nijak dramaticky. Chvílema to sice zaujme, ale jinak je to pořád stejně plytké. Věřím, že mají na víc...

04.01.2023 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Kyštleta se opět rozhodl prolít pár hektolitrů emzácké krve. Komando zmrti tentokrát sice není šavlozubé, ale zatím jim to přechcávání marťánků docela věřím.
Uvidíme jak to půjde dál. Snad Franta vybral Týnu pro víc než jen její hezké ko.. ehm, oči.

13.12.2020 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Neuvěřitelně poutavé. Nevím jak vypadala první verze, ale toto nemá chybu. Nikdy bych si nemyslel, že budu takhle přilepenej k historickýmu románu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled hlavní postavě takhle fandil.
Napínavé. Dojemné. Akční. Překvapivě strhující.
Historická přesnost dodává punc autenticity. Od teď je mi celkem fuk co Roman napíše. I když to bude sonet, jdu si pro něj!

06.03.2020 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Mělo by se to jmenovat spíš "Aristokratka v depresi". Bez aristokratky. Prostě deprese. Ale vtipná. Sakra vtipná! Člověk má skoro chuť se do toho rozpadlýho zámku prolezlýho duchama, strašidlama a všelijakou další havětí nastěhovat! A v klidu a pohodě si s nima hodit mašli. A pak tam dál strašit. Muflony!

16.10.2018 4 z 5

Strážce noci Strážce noci Sanča Fülle

Je to asi jako když na benzínce vidíte tu lahodně vypadající bagetu, která je tak napěchovaná dobrotami, že se do ní ani nemůžou vejít a čouhaj ven. Přesně tak jsem si připadal, když jsem se k tomuto kousku dostal. Atraktivní postapo, námět z českého prostředí! Jo! První stránky vyprávěné přituplou burankou jsem zhltnul jako vyčuhující kousek slaniny. Bomba! I dál se příběh vyvíjel slibně a chvíli si udržoval slušný spád. A pak najednou šok! Po druhém kousnutí se naskytne smutný pohled do nitra ubohé prázdné bagety a kde nic tu nic! Načančaná laskomina se ukáže být jen nazdobenou oschlou houskou ve které není vůbec nic. Alespoň ne nic, co by chtěl člověk konzumovat.
Strhující příběh se bez varování změní v otravné pindání ufňukané frigidní nány. Až do poloviny by se to pak dalo nazvat po vzoru přeceňovaného seriálu "Žádný sex na vsi".
A pak najednou přijde nečekaný zvrat(ek)! Že by v té bagetě nakonec přeci jen něco bylo? Ne! V tuto chvíli už to akorát naprosto přestává dávat smysl. Následuje jen sekvence rádoby chytrých dialogů, kde se bLíza zaplétá do sítě nezajímavých a nelogických konspiračních teorií. Stává se mi to jen zřídka, ale v tuto chvíli jsem to vzdal. Jedna hvězdička za prvních pár stránek. Autorka umí psát poutavě, ale měla by nad tím začít trochu přemýšlet.

15.11.2017 1 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Na rozdíl od trudoše nemám problém mluvit o "knize, která získala tolik cen" naprosto otevřeně. A po zásluze ji pohanit.
Pokud máte rádi "sci-fi", které je z půlky složeno ze shánění lidí pomocí pevné linky (pozor! s videopřenosem, to je sajfaj!) a z druhé půlky uondaným fňukáním hloupé nány, které nejspíš při přesunu do minulosti odumřela alespoň polovina všech mozkových buněk, je tohle knížka přesně pro vás!
Pokud ne, zřejmě neoceníte ani tempo, které je srovnatelné s ochrnutým obézním hlemýžděm, který táhne velrybu. Do kopce. Po přečtení jsem naprosto žasnul, jak je možné, že tak jednoduchá zápletka nabobtnala do tak obřích rozměrů.
Abych autorku pouze nehanil, musím přiznat, že se to nečte špatně. Historická část se navíc zdá být podložena velice kvalitním průzkumem, takže autentičnost středověku ze stránek jen pryští jako hnis z dýmějí.
Bohužel tuto snahu podkopává dějová linka z "budoucnosti", která má nastat za cca 30 let. Kamenem úrazu je, že v této "budoucnosti" nebyl vynalezen mobilní telefon, ani nic vzdáleně podobného. Dalo by se to pochopit u velice staré knihy, ale v devadesátých letech se již přeci mobilní telefony používaly (od 50.let v autech, od 70. i přenosné), takže mi je záhadou, proč se autorka "sci-fi" rozhodla je ignorovat. Možná proto, že by pak kniha byla poloviční.
Pro mě tedy byla kniha celkem zklamáním a poučením, že mnoho cen, může znamenat taky mnoho nudy. Raději si příště přečtu kvalitní béčko, které mě neunudí k smrti, než další podobně oceňovanou "kvalitu".

13.07.2017 2 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Po tý blitce z New Orleans jsem si říkal, jestli si už Kyštleta nedělá trochu prdel. To byl zatím asi největší odpad co splodil (a že konkurence je). Naštěstí jsem ale knížku nezahodil a pokračoval dál. Udělal jsem dobře. Povídka s Jezinkami byla parádní (ještě to umí když chce, darebák). Vatikán docela pobavil. Poslední povídka je starší. Vyšla již v antologii Ve Stínu Magie, takže je napsaná docela poctivě. Průměr na 3. V nejlepším se má skončit. Tady se to ale nestihlo...

04.01.2023 3 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Kdo četl antologie od Epochy a Burákovi stránky, tak si nic moc nového nepřečte. Je tu však několik povídek rozvíjejících postavy z mé oblíbené propasti času, takže nelituju. A kdo antologie nečetl, tak si to užije ještě víc. Jen je docela podmínkou znát Propast a Inferium.

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Zajímavé pojednání o tom, co by se stalo, když by amíkům někdo vypnul hlavní jistič. Autor velice jasně deklaruje, že největším problémem by byla absence televize, která občanům říká co mají dělat. Mrazivě věrohodná knížka. Správně by neměla mít ani štítek sci-fi.

25.03.2019 4 z 5

100 miliard neuronů 100 miliard neuronů Petr Stančík

Takový druh reklamy bych si nechal líbit. Když by mi místo každých "Sto tabletů týdně" přišla domů knížka od někoho, kdo někdy napsal víc než diktát z češtiny, tak by byl svět hned hezčí místo.

16.10.2018 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

PORNO! PORNO! PORNO!
Ne, nesnažím se získat si vaši pozornost. To je prostě žánr, kam tenhle brak spadá. Ne že bych si stěžoval. Řekl bych, že se po jeho vydání musela v naší kotlině propadnout sledovanost na Pornhubu alespoň o půlku! Výstelka je ale skvělá jako u každého Koškova mrdopříběhu. Kulky, cucky a tkáně lítaj sem tam a průměrná životnost Kyštletovy vedlejší postavy nepřevyšuje průměrnou délku styku.
Těším se na další dílo. Příště by to ale na léto chtělo něco, co se dá číst v plavkách...

16.10.2018 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Kromě vrcholu komediálního žánru u nás by mohl být tento kousek označen také jako ekonomická příručka pro podnikavé exoty. Dávky alkoholu a legálních drog se stále zvyšují a šlechta a její pacholci páchají čím dál větší šílenosti.
Pevně doufám, že pan Boček svůj šuplík vtipů ještě nevybral do dna a dočkáme se dalšího dílu.

13.07.2017 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Stejně dokonalé jako jednička. Obyvatelé kostky jsou pořád stejně šílení, autorův humor stále osobitý a dávky prozacu se zvyšují až do hýkavého chechotu postav i čtenáře.

13.07.2017 5 z 5

Spálená země: kniha druhá Spálená země: kniha druhá Jakub Hoza

Nemá cenu hodnotit jako separátní knihu. Je to zvlášť prostě proto aby se pejprbejk netrhal.
Každopádně bomba (atomová) viz. komentář k jedničce.

25.03.2024 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Kvalita opět různorodá, ale celkově se drží v nadprůměru. Kromě klasického Bureše a jeho Ronanovky, bych rád vyzdvihnul i Kyštletu, který po dlouhé době ukázal, že pořád umí psát. Jeho tajemný vidlákov byl tak poutavý, že jsem kvůli němu šel spát až ve 2 ráno. Škoda, že takhle nápaditě a pečlivě nepsal i své další série.

04.01.2023 4 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Konečně další plnotučná Burešovka. Promyšlené od začátku až do konce. Supernaturální pletichaření a nebeská byrokracie pobavily. Todle že vymyslela elektrická opice?

04.01.2023 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Tem Kyštleta už to fakt seká jak Baťa cvičky. Je opět vidět snaha navázat na osvědčené spisovatelské koncepty od Kulhoše (neustálé hejty od kámošů na hlavního hrdinu, výmysl a glorifikace Petragunu, neustálé kouření). Bohužel už ale vůbec nefungují. Těžko říct, jestli kvůli tomu, že je používá v každé knížce co napíše furt dokola, nebo se u toho už moc nesnaží. Každopádně už je to jen plytký, po patnáctý vyvařený vývar z cizích ponožek. Pár světlých chvilek to mělo, ale postupně jich ubývá...

03.01.2023 3 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Ben Kane

(Naštěstí!) poslední díl sem dojel už jen setrvačností. Všechny neduhy z prostředního dílu přetrvávají. Navíc se postupně kupí i dost faktických chyb.
Před koncem to chvíli vypadá, že se Ben alespoň ve finále vzpamatuje. Nakonec to ale dle očekávání pohřbí. Musím přiznat, že mě série zklamala. Čekal jsem trochu poutavější vyprávění např. jako od Scarrowa. Nebo že aspoň dojdou do tý Číny, kde našli jejich údajné potomky! (To bylo v traileru) I tu fantasy linku nakonec autor úplně zazdil nějakou teologickou rozpravkou o Mithraismu. Vlastně vůbec nevím, co byl původní záměr. Škoda. Potenciál byl velký...

03.01.2023 3 z 5