panouk panouk komentáře u knih

Soví jeskyně Soví jeskyně Miloš Zapletal

Asi první kniha, kterou jsem od autora četl, tehdy jsem pocítil taky potřebu, někam sám dojít, jen tak bez pomoci "dospěláků". A kladu si otázku, zda ještě dneska dnešní kluci mají podobné tužby. Snad ano..

26.03.2016

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

Přes všechny kontroverze, které tato a další knihy V. Suvorova vzbuzují, potvrzují současně pořekadlo, že na každém šprochu.. Ostatně, dějinné zkušenosti se SSSR i Ruskem hovoří samy za sebe.

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Pod Jizerskými horami žiji prakticky celý život, takže popisované reálie jsem znal přinejmenším teoreticky, pohledem z okna. A záhy i "na vlastní nohy", včetně Velké jizerské louky. Poutavé čtení i pro starší, ale duší ještě kluky (holky).

02.06.2016

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Pro mne jednoznačně jedna z nejlepších sci - fi, pobavil jsem se poprvé i při dalších čteních. Postavička Bernharda a jeho robotického politruka a prodejce všeho možného v jedné plechovce zůstala i v mých občasných hláškách..

06.01.2017

Exekutor Exekutor Jiří Pánek

Asi to opravdu ilustruje dobu, ve které se pohybujeme. Systém s absolutní snahou ovládat a diktovat, jak máme žít, myslet, existovat. Sice fikce, ale.. Na druhou stranu je to příliš "Kafkovina", s divným koncem. Taková jiná "Proměna"..

22.07.2016

Vážky ČR Vážky ČR Dan Bárta

Knihu jsem si pořídil hned po té, co jsem si ji zkusmo půjčil v knihovně. Poskytuje mi cenné služby při sledování a určování vážek a jejich vývojových stadií, kterému se již nějakou dobu amatérsky věnuji. Můžu doporučit.

12.06.2016

Memento Memento Radek John

Kniha mi připomněla osud některých mých někdejších spolužáků, kteří se taky nechali semlít světem zdánlivě laciných vizí a snů. Stále aktuální.

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Bohužel, enormní množství historických nepřesností a gramatických chyb zvláště v němčině, nevím zda autorových, nebo editora. Jinak celkem čtivá záležitost, která mě vede k úvahám, "co by, kdyby".. Jako obyvatel pohraničí a milovník opevnění si celkem dovedu představit i jeho reálné využití..

28.04.2023

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Trochu snad bláznivé, ale jinak čtivé dílko na večery pod lampou. Kvalitní ilustrace a zábavná forma dialogu nesourodé dvojice robotů.

30.01.2023

Velké postavy rodu Kinských Velké postavy rodu Kinských Ivan Brož

Poněkud mě zarazilo, že knihu napsal jeden z exponentů režimu před rokem 1989. Jeho vystoupení na TV obrazovkách si pamatuji dodnes, i přezdívku "Dr. Pershing". O působení v řadách spolupracovníků StB nemluvě. Tím spíše je podivné, že rod Kinských nechal své dějiny zpracovat právě tomuto člověku, který v jistých dobách o nich neřekl patrně nic dobrého. Jinak literárně dobré..

01.10.2016

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Jednoznačně nejlepší kniha polského autora, která se mi posud dostala do ruky, včetně obou dalších dílů. Od prvního zapůjčení přečteno již asi 6 x..

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Asi jedna z prvních knih, ještě ve školce (konec 70. let). Stále oblíbený doktor Pilulkin a jeho "léčba" ricinovým olejem a jodem, versus Medunka s medem..

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Doposud ve svých 42 letech, si ji občas přečtu. Nádherná vize kapitalistického systému a modelu komunistického převratu, jen mi tam občas chybí nějaká ta vláda, hlavy státu, nebo detaily rodinného života. Že by žádný neměli :-?

Neználek na cestách Neználek na cestách Nikolaj Nikolajevič Nosov

Dle mě docela prima čtení i pro dnešní generace, namísto počítačů, tabletů a dalších vymazávačů samostatného myšlení..

Kouzla se zvířaty Kouzla se zvířaty Karel Patočka

S touto knihou jsem se učil poznávat přírodu, ačkoliv jsem z počátku myslel, že mnohé z toho, co je zde tak poutavě popisováno, se v mém bydlišti nedá najít. Teprve později mi bylo jasné, že stačí jen se pořádně dívat a pak už to "jde samo". Doporučuji, kniha neztrácí hodnotu ani po tolika letech.. Zrovna čtu znovu s přítelkyní :-)

21.03.2016

Žáby na prameni Žáby na prameni Jan Drnek

Do čtvrtice všeho zlého. Autor tvrdošíjně vrší gramatické a další chyby v jakémsi bludném kruhu (aneb je rizoto, používat cizí termity). Po nějaké době je třeba jisté vůle k pokračování v četbě. Škoda.

06.07.2023

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Musím se připojit k RAdimovi, skutečně sbírka chyb gramatických a historických, takže opakování předešlého. Snaha být za každou cenu "autentický" se zde autorovi opět vymstila.

10.06.2023

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

Bohužel, opět sbírka chyb gramatických a historických, občas najdete tak trochu absurdity. Autor evidentně psal horkou jehlou a zaujatě vůči některým osobnostem tehdejší doby, což by vysvětlovalo dějově nevyrovnaný obsah. Markantní je "vykrádání" V. Suvorova a pamětí gen. Moravce. Celkem se ale kniha dá přečíst, aniž by zanechala jednoznačně negativní dojem. Ostatně, na přebalu je správně napsáno "fantazie o jiné II. světové válce".

28.05.2023

Lidé, věci, dobrodružství 1 Lidé, věci, dobrodružství 1 Oldřich Syrovátka

Mám několik dílů, od roku 1956 tuším až do roku 1959. Jako kluk jsem s potěšením čítal pro mě už vlastně historické a snad někdy tendenční příběhy a reportáže, doplněné fotografiemi. Zde se objevily i články tehdy ještě neznámého Ludvíka Součka, nebo již naopak zapomenutých autorů. Rád se občas vracím.

20.03.2023

Stín vítězství Stín vítězství Viktor Suvorov (p)

K dobré knize patří dobrý překlad a ten tu bohužel chybí. Autorka překladu je zjevně bez základních znalostí vojenské problematiky a pojmů, takže pokud se čtenář nedomyslí sám, je problém.

04.03.2023