Paji21 Paji21 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dočetla jsem knihu tak před minutou, a né náhodou jsem jdu popsat pocity hned po přečtení! Originální. Nápaditý. Odvážný. Krutý. Reálný. Čtivý. Naprosto boží. Naslouchač si mě získal vším, čím mohl. Skvěle propracovaným světem, výborným jazykem, uvěřitelnou hlavní hrdinkou, všema těma jednotlivostma, který tam někde čekají na vysvětlení. Tolik otázek, což by nebylo tak originální pojetí, ale otázek takových, na které přesně chce čtenář odpovědi. A který vás nutěj otáček další a další stránku, až jste najednou na konci. Další plus jsou jednotlivý střípky naší historie, které nejsou na první pohled očividné, ale pokud člověk zná alespoň část toho, co se na území Česka kdysi odehrávalo, tak to v tom všechno uvidí. Všechny hrůzy, strachy, bolesti a utrpení. Oceňuju taky zasazení příběhu do našeho reálnýho “nereálnýho” světa. No, abych to shrnula, ještě že mi tu knížku nacpala kamarádka přímo do báglu (zdrávím Míšo), a ještě vděčnější jsem, že mi tam strčila zrovna druhej díl!!! Letss go

26.01.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Sice už trochu vymizelo prvotní naprosté nadšení oproti prvnímu dílu, na kvalitě Faji to ale nic nemění. Autorka drží svou vysokou laťku - jazyk stále perfektní, psychologie postav se nadále prohlubuje, čtenář navazuje bližší a bližší vztah nejen s hlavní hrdinkou. Svět naslouchačů se vykresluje do větších detailů. Ukazuje se, že vše není jen černobílé, jak se na první pohled zdá. Za určitými činy stojí zodpovědnost, ale i uvědomění, že co se na první pohled jeví jako skvělá věc, nakonec tak skvěle dopadnou nemůže - a naopak, to co na první pohled působí jako čisté zlo a nebezpečí…nemusí zlo tak úplně být. Opět musím vyzdvihnout čtivost knihy. Páradní. Vrhám se na Nastereu, a tiše se modlím, že rok 2023 bude rokem 4.dílu této série.

06.02.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Série Naslouchač bude patřit mezi knihy, které budu doporučivat kudy budu chodit. Je skvělé podporovat české autory, kteří píší na světové úrovni. Shrnutí po všech třech dílech: jazyk parádní, myšlenky a děj originální. Čtení mezi řádky - kruté. Člověk prostřednictvím sklenařů může nahlédnout do historie židů, a jiných utlačovaných skupin lidí, kteří si zažívali/ zažívají těžké životní situace. Jediná věc, kterou bych třetímu dílu vytkla, je velké hromadění otázek ohledně fiktivního světa, a zatím bez odpovědí. Myslím, že by si autorka čtenáře udržela, ikdyž by některé tajnosti odkrývala už v průběhu Nasterey. Ale jinak, srdeční záležitost a čekám na pokračování!

21.02.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Další příběh, který se člověka nějakým nepopsatelným způsobem dotkne na duši. Přestože se kniha skládá z více dějových linek, tak jsem hltala každý příběh jak jen možné to bylo. Autorovo psaní je tak milé, čtivé, jazyk je opravdu pestrý a hravý. Můj největší obdiv dostane autor však za vymyšlení tak komplikovaného, promyšleného a skvěle propojeného příběhu. Doufám, že si kouzlo knihy ponesu co nejdéle budu moc.
Doporučuji pro čtenáře, kteří četli a našli si zálibu v knihách jako Zlodějka knih, Jsou světla, která nevidíme, Kroniky prachu nebo Mlčící fontány.

05.12.2022 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Knížka je sice kratší, ale za to v tak málo stránkách řeší spoustu důležitých témat. Ikdyž mi to občas připomínalo Netflix seriál o typický americký střední, kde každý druhý řeší problém s jeho psychikou nebo orientací. Přišlo mi, že se zde vyskytuje až moc problémů na tak úzký okruh lidí. Každopádně, myšlenka celé knihy byla zajímavá. Nervozita se se mnou nesla celou dobu čtení. Autorka skvěle vybarvila pocity jak podváděné manželky, jaké člověk zažívá nepříjemnosti, ale zároveň poukázala na méně ošívané téma - pocity milenky, které vždycky nemusí být růžové. Sára dobře poukázala na to, že i milenka je pouze člověk, zažívající těžkou životní situaci. Trošku mě zklamal otevřený konec knihy, ale vlastně sama si nedokážu představit, jak by ten konec měl vypadat. Knížce bych dala 8/10, vyvolala ve mě pocity, prociťovala jsem životní situace s hlavní hrdinkou, oceňuji i zpracování ve formě kratší novely a styl psaní, který doslova hltáte (dlouhé souvětí). Četla jsem jiné knihy, které se mě nějakým způsobem dotkly na duši, tahle k nim úplně nepatří, ale rozhodně čtení nelituji.

22.01.2023 3 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Koupi knize jsem podlehla kvůli vlně její propagace všude na internetu a sociálních sítích. Abych pravdu přiznala, jsou pro mě vkusné obaly knih důležité, a tak mě Atlasova šestka zaujala. Měla jsem asi velká očekávání. Začátek děje mě úplně pohtil, je to rychlé, svižné a čtivé. Postupem času ale začnou témata knihy těžknout, pomalu na každé stránce jsem si některé filosofické myšlenky musela pročítat alespoň 4x, a ani tehdy jsem nepochopila co tím chtěl básník říci. Děj se zpomaluje, většinu knihy se nic neděje. Až ke konci začne zápletka trochu zrychlovat, ale to nám je k ničemu, protože pak kniha po pár stranách končí, s otevřeným koncem. Dějový obrat na konci knihy mě spíše zamrzel.. Nelituju, že jsem Atlasovu šestku přečetla, nicméně nebude patřit na seznam knih, ke kterým bych se ráda vrátila.

14.10.2022 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Ocenuji originalne vybrany tema, skvely jazyk, ctive podani. Rekla bych, ze se jedna trochu o scifi, az utopii, ale behem cteni si clovek rychle uvedomi, ze to neni tak nerealny. Kniha ma spad, stale se neco deje a cteni utika. Mrzi me,ze jsem nemela moc cas cist to vkuse, verim, ze to cloveka polhti jeste vic. Ale je to o uvedomeni, jak cloveka donuti urcite situace chovat se uplne jinak, proti jeho lidskosti, a delat veci, ktere by jinak neudelal. Ps behem cteni jsem mela neustale zizen

08.06.2023 4 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

A opět jsem se přesvědčila...že není kniha jako kniha. Je jen málo takových, které se Vás dotknou, pohnou ve Vás nějakou neviditelnou silou. Změní vaše vidění každodenních věcí, maličkostí, světa. Zvonkohra patří k tomuto druhu knih. A dotkla se přesně tam, kde měla. Autorce smekám za výběr silných příběhů, které dokázala vepsat do pár stránek, které mnou naprosto rezonovaly. Spustily ve mě mou vlastní zvonkohru. Tahle kniha bude rozhodně v mé knihovně, a budu se k ní vracet znovu a znovu. Troufám si říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, a kdy číst budu. Pokud někdo čte můj komentář, a rozhoduje se, zda Zvonkohra stojí za přečtení, prosím, slibuju Vám, že nebudete litovat jediné sekundy, kterou knížce věnujete.
A i když patřím k těch typům čtenářů, kteří potřebují ke čtení absolutní ticho, dala jsem na radu autorky a ke každé povídce poslouchala určenou klavírní skladbu ve smyčce. Naprosto vše do sebe zapadalo, hudba atmosféru v knize vygradovala, a já jsem si to naprosto užívala.

14.04.2023 5 z 5

Druhá půlka Augusty Hopeové Druhá půlka Augusty Hopeové Joanna Glen

Další kniha, která se člověka dotkne na duši. Citlivá, emoční, hřejivá, milá. Děj celou dobu proplétá zajímavá, neprokouknutelná a originální zápletka. Obě (možná tři?) hlavní postavy si mě během čtení knihy získali, autorka uměla skvěle vykreslit jejich vlastnosti a povahy. Milý a silný příběh na podzimní večery, který Vám přinese pocity smutku (který si zřejmě většina z nás neumí ani představit), ale i radosti. Knižní jednohubka, kterou rozhodně doporučuji, její čtení jsem si nesmírně užila.

14.12.2022 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

První i druhý díl tak nějak tápu mezi dvěma názory na tuto serii. První je takový, že kniha je určena mladší věkové kategorii, řekla bych kolem 16 let, kdy jsou nějaké zápletky prokouknutelné a hlavně “ohrané”. Nemohu se vůbec vcitit do hlavních postav ani do jejich činů. Děj plyne strašně rychle, což je možná tím důvodem. Popisy pocitů mi přijdou strašně povrchové. Druhý názor je však takový, že i přes dost negativních názorů na předešlé dvě knihy čtu dál, držím, a zajímá mě, kam se děj i autorky psaní posunou dál.

21.11.2022 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Leigh Bardugo jsem poznala poprvé skrz sérii Šest vran, kterou jsem si zamilovala. Knihy plné dobrodružství, ironie, úsměvných scén nebo i strachu. Ze zvědavosti jsem se vrhla na sérii Griša, což je za mě stále nejslabší část ze světa Grishaverse. Nenechala jsem se odradit a dala šanci Zjizvenému králi. Díky bohu za to! Autorka zůstala na skvělé úrovni Šesti vran. Začátek byl trochu těžší na začtení, ale druhou polovinu knihy jsem zhltla za pár večerů. Styl autorčina psaní je svižný, má velký talent na výběr vhodných slov, nechodí zbytečně kolem horké kaše. Ale upřímně si povězme, knihu utváří hlavně skvělé hlavní postavy. O Nikolajovi se nemusím ani zmiňovat, jestli jste se u knih nikdy nezasmáli nahlas, prosím, tady máte příležitost. Líbí se mi, že postavy jsou rozmanité, nemají všechny stejnou povahu, což přidává na jejich důvěryhodnosti. Další plus dávám knize za jednoduchou dějovou linku (možná dvě?:) ). Přestože je to opravdu bichle, v knize se odehraje pouze pár dní, což je příjemná změna oproti knihám, kde se v jejich stránkách odehrávají roky.
Ve zkratce je kniha plná dobrodružství, napětí, záhad, přátelství a vlastně i té lásky. Děj a myšlenka jsou zajímavé, jazyk vytříbený a čtivý.

14.03.2023 4 z 5