padola padola komentáře u knih

Konvertitka Konvertitka Stefan Hertmans

Fascinující příběh. Fascinující reálie.
Krásně vyprávěno.

10.10.2022 5 z 5

Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Ladislav Vrchovský

Celá řada zajímavých historických podnětů, kvůli nimž stojí za to knihu přečíst.

Kniha sama je bohužel nesmírně plochá, nevyvážená. Gen. Píka je vykreslen jako takový 'Mirek Dušín' - ve všem je nejlepší, nikdy nedělá chyby, nikdy nepochybuje. Obdiv autora ke kapitalismu je stejně nekritický jako obdiv Karla Vaše k socialismu a Sovětskému svazu. Vytlouká ideologii ideologií.
Celkem za 2 hvězdy

25.07.2022 2 z 5

Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Kate Raworth

Jsem překvapená dvěma tak moc negativními komentáři. Klíčovou myšlenkou knížky je podle mě to, že ekonomie prostě není matematika - což je bohužel přesně způsob, jak ekonomové (včetně např. centrálních bankéřů) s ekonomií zacházejí. Pro mnoho ekonomů je to bohužel slepá skvrna. Kritka pana Štencela na stránkách Liberálního institutu (odkaz v příspěvku níže) krásně ilustruje, proč knihy jako Ekonomie koblihy musí být napsány.

Neexistují žádné ekonomické zákony (srovantelné např s fyzikálními zákony). Ekonomie je společenský systém a jak si ho nastavíme, tak ho budeme mít.

Obviňovat autorku, že to nemá pořádně rozmyšlené, je trochu nefér. Ekonomie jako disciplína se rozvíjela celá desetiletí a přesto v praxi zjevně nefunguje. V krátkodobém horizontu sice zvyšujeme životní úroveň a jsme schopni nakrmit stále rostoucí lidskou populaci, v dlouhodobém horizontu si však ničíme samotné základy fungování ekonomického systému - přírodu a společnost. Je ovšem naivní se domnívat, že alternativu vymyslíme přes noc. (Což neznamená, že bychom se neměli snažit.)

Za mě velmi užitečná knížka.

09.07.2022 4 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Tato kniha není historický román. Je to pornografie zasazena do doby středověku. Četla se mi pohodlně, ale čtenářský zážitek byl o dost jiný, než jsem čekala.

Martin ze Stvolna je dost nepříjemné individuum. Sebestředný, arogantní, bere všechno, dává málo, laskavosti neoplací.

13.05.2021 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Roztomilá knížka, autor úžasně rozumí kočičí duši. Jako majitelku 3 koček mě pohled z kočičí perspektivy často dost pobavil.
Hezky ukázáno, jak Buddhismus pomáhá Indům a Číňanům přijmout ty příšerné podmínky, v nichž mnozí žijí. Chybí mi tam příběhy, které ukazují negativní resp omezující dopady této víry.

26.04.2021 3 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

(SPOILER) Přemohla jsem se ji dokončit jenom proto, že ji tolik lidí chválí zde na DK. Ve své době možná přelomová, dotýká se společensko-historických otázek, které byly v době vydání citlivé. Bohužel už tolik knih bylo napsáno na téma nacismu a zacházení se Židy během druhé světové války, že mě tato dějová linie nijak nezaujala. Zbytek se zcvrkl na výpověď alkoholika, co má milostné problémy, svět ho "nedoceňuje" a z průšvihů ho tahá "osudová žena".

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Petra Rychlého a to je tedy příšerné. Takové uslintané, umlaskané, pan Rychlý navíc neumí ani anglicky ani italsky, a bohužel se s nikým neporadil na výslovnosti.

11.11.2020 3 z 5

Rodová kniha Rodová kniha Vladimir Megre (p)

První kapitoly o výchově a vnímání dětí se mnou hodně rezonovaly. No ale pak ten "výklad historie" ignorující dynamickou podstatu přírody, bioroboti, celá země ovládaná šestli lidmi .... to jsem nedala.

17.03.2020 2 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Napsáno jazykem pro děti, přístupným způsobem.
Dost mi tam ale vadily ty neustálé odkazy na Bibli. S Biblí je zacházeno jako se seriózním historickým pramenem. Připadalo mi, že cílem knihy není až tak děti seznámit s dějinami, jako je spíš připravit na přijetí katolické doktríny.

Poslouchala jsem jako audioknihu.

22.03.2023 2 z 5

Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu Robert T. Kiyosaki

Chytlavý název - Kiyosaki bohužel zapomíná dodávat, že ti jedničkáři jsou šéfové designu, šéfové strategie, šéfové finančního a šéfové IT - a bez nich by ti trojkaři žádný byznys neměli.

Další ze série knih, která tvrdí, že i když nejste nejostřejší tužka v penále a ve škole vám to moc nešlo, můžete komerčně uspět. Hodně lidem to dává naději, knihy kupují a Kiyosaki vydělává.

Myšlenky zajímavé, ale doporučení naivní. Investování a obchodování s nemovitostmi je opravdu o dost složitější a je dobré absolvovat alespoň základní kurs financí a práva, než se do něčeho většího pustíte.

21.01.2023 1 z 5

Čtvrtý obratel aneb podvodníkem proti své vůli Čtvrtý obratel aneb podvodníkem proti své vůli Martti Larni

Vtipná satira o hledání amerického snu. Jste-li Amerikou okouzleni a věříte, že každý, kdo tvrdě pracuje může zemřít jako multi-milionář, není tato kniha pro vás.
Byla napsána v 60. letech a pochopitelně odráží svou dobu.

15.10.2022 4 z 5

Hadí žena Hadí žena Hernán Huarache Mamani

Návod, jak se žena může naučit manipulovat muže a získat tak v životě (a patriarchální společnosti) to, co chce.

Cvičení u Mama Maru mi připomínaly knihy Scotta Carneyho, který píše o aktivaci nervové soustavy a budování fyzické a psychické odolnosti. Podkládá to ovšem výzkumem, ne sexistickými pohádkami.

05.09.2022 odpad!

Mariina závěť Mariina závěť Colm Tóibín

Upřímné vyprávění obyčejné, nevzdělané ženy, která sice vidí, jak se její dítě řítí do záhuby, ale nemůže s tím vůbec nic dělat. Ve smrti nevidí žádnou vznešenost ani spasení, jenom utrpení a bolest.

Knížka tenká, ale velmi hutná. Autor se snažil vyjádřit hluboké emoce. Věřím, že se někomu může obtížně číst. Taky si myslím, že člověk už musí mít něco "odžito", aby ho taková kniha oslovila.

14.08.2022 5 z 5

Poznej svůj cíl Poznej svůj cíl Zdeňka Jordánová

Jednoznačně souhlasím s tím, že často v životě sami sebe sabotujeme a něco "nejde" proto, že jsme si sami vytvořili podmínky, aby to nešlo. Stejně tak souhlasím s tím, že nemoc je zpráva našeho těla, že něco není v pořadku, něco není v rovnováze. Po knížce paní Jordánové jsem sáhla v době, kdy jsem ukončila léčbu rakoviny, chtěla jsem vědět, jak jsem si k té nemoci "dopomohla" a co mám dělat, aby se to neopakovalo.

Celá řada podnětů je zajímavá, ale celkově mi kniha přišla na jednu stranu příliš fatalistická - vše, co se nám v životě odehrává, pochází z našich myšlenek, náhoda ve světe paní Jordánové nemá místo. A zároveň nabízející až pohádková, zázračná řešení - chlapec má alergii na kočky a když si uvědomí, kde je v životě nespokojený, alergická reakce se nedostaví, dceru bolí v krku a když řekne mámě, že se bojí písemky, bolest přejde, paní, co chodí o berlích, se uzdraví tehdy, když navštíví místo, kam se vždy přála podívat. .... To jsou opravdu příběhy spíš k pousmání než k inspiraci.

A zásadně nesouhlasím s tvrzením, že učitel musí dovednost nejprve sám skvěle ovládat, aby ji mohl učit ostatní. Napadá mě v této souvislosti Sir Alex Ferguson, který dovedl tým Manchester United na vrchol slávy, i když sám jako fotbalista za moc nestál.

Knížku vnímám i jako součást životní cesty autorky. Možná už sama vidí dnes některé věci jinak, než v roce 2005, kdy knihu napsala.

Celkově za tři hvězdičky.

06.06.2022 3 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Teda, ta francouzská šlechta se musela strašlivě nudit! Na druhou stranu škoda, že toto umění svádění (téměř tak propracované a prožité jako umění válečné) prakticky odumřelo.

Čekala jsem jasnější propojení k Napoleonovi a napoleonské době - ale možná jenom špatně čtu mezi řádky.

31.05.2022 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Námět mě oslovil, taky mi ta šmírovací ekonomika, ve které dnes žijeme, dost leze na nervy. Ale .. strááášně se to táhne. Je tam spousta odboček, dějových linií jak v brazilské telenovele .. Nedočetla jsem.

02.12.2021 2 z 5

Smrt Západu Smrt Západu Patrick Joseph Buchanan

Autor zjevně nepochopil, že člověk je součástí biologického ekosystému, který má své limity. Prosazovat ideologii , která má za cíl produkovat co nejvíce dětí (v Evropě již dnes žije 3x více lidí, než unese ekosystém), a většině z nich pak v dospělosti omezit životní možnosti (udržet koncentraci moci) - to snad nelze ani rozumem pobrat takovou kravinu.

27.04.2021 odpad!

Doly krále Šalamouna Doly krále Šalamouna Henry Rider Haggard

Pěkný dobrodružný román pro děti.

20.09.2020 4 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Klasický oddechový Viewegh, o mužích, kteří ho nedokázali udržet v kalhotách. 4 hvezdičky za to, že knížka má aspoň nějakou zápletku (i když poměrně průhlednou).

05.06.2020 4 z 5

Ohnivý drak Ohnivý drak Rudolf Medek

Velmi zajimavý dobový záznam. Seznamujeme se s partou kamarádů - "pražskou kavárnou" - a světem, ve kterém se pohybují. Kniha je možná trochu černobíla, nicméně zaznívá z ní (historicky známá) víra, že válka potrvá jen pár týdnů, upínání se k Rusku a myšlence spolupráce slovanských národů ("Velký slovanský svět, svět spravedlivý, z něhož budou vysychajíci zdroje evropské kultury čerpati nový míz.") A rovněž volání po socialismu jako spásném, spravedlivém, systému. Vyhlášení války dává řečem možnost změnit se v činy. Vojáci jsou odveleni - ale ne všichni chtejí bojovat za Rakousko.

Užila jsem si i dobový (zastaralý) jazyk. Těším se na druhý díl.

19.02.2020 4 z 5

Aspergerův syndrom Aspergerův syndrom Ioan James

Zajímavé nahlednutí do osobního života velkých osobností.

09.12.2013 4 z 5