Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

Skrýš Skrýš Masasumi Kakizaki

Kresba je moc pěkná. Sám příběh mě tolik nechytl. Víc mě bavili flashbacky z reálné minulosti než ta hororová část. Při četbě mě taky trochu vadili některé nesmyslné zvuky jako "škr, vrut, vhušš, krak, kvrk". I přesto to není špatná zábava na jedno nebo dvě odpoledne.

24.02.2019 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Kniha o paměti. Autor uvažuje, zda by se nežilo lépe jednotlivcům a celým národům, kdyby si nic nebo skoro nic nepamatovali. Hodně zvláštní příběh starých manželů, kteří se vydává na putování za synem, na kterého si matně pamatují. Objevují se tam i nadpřirozené jevy. Kniha je napsána lehce archaickým jazykem a čte se dobře. Přesto se mi i jazykově líbil víc Soumrak dne. Nevím, jestli to není i slabším překladem.

17.02.2019 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nechápu, že tohle mohlo dostat Magnesii Literu. Originální to sice je, ale moc jsem se nebavil. Kombinace líčení brutálních vražd, "geniálního" vyšetřovatele, který neustále vymetá hospody a bordely mě příliš vtipná nepřišla. jsem asi moc útlocitný. :-) Snad se u líčení sexuálních dobrodružství aspoň uspokojil autor.

16.07.2018 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

S přimhouřením jednoho oka dávám čtyři hvězdy. Líbí se mi forma deníkových zápisků, kdy popisuje každý den cesty. Samozřejmě ne vždy se něco děje a spousta věcí se opakuje, ale i tak kniha obsahuje zajímavý postřehy. Sám bych asi nezvládl navazovat tak snadno kontakt s místními. Autor své zážitky popisuji s lehkou ironií a nebere se vážně, což je fajn.

16.07.2018

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Poslechnuto jako audio, takže jsem nemohl ocenit grafickou úpravu knížky, která je tu hodně chválena. Jinak jsou to poměrně příjemné vyprávění ženy/matky o svém životě. Líbí se mi, že se Aňa nebere nijak vážně, ale na druhé straně jsem se ani nahlas nezasmál. Je to takové milé. Spíše to ocení ženy jako oddychovou četbu.

12.05.2018 3 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Začátek se mi moc líbil. Hlavní hrdina se překlikne na klávesnici a nakonec čte na Internetu něco úplně jiného, než vlastně chtěl. Pasáže s yggurštinou jsem spíše přeskakoval. Střední "filosofická" pasáž, kdy díky četbě příběhu v nesrozumitelném jazyku hrdina vidí vše jinak a je šťastný, mě trochu připomínali Siddhártu, ale spíše mě nudil. V následné ději nechybí překvapení, což oceňuji. Autor psát určitě umí, ale na plný počet hvězd to aspoň pro mě není. Nepřeložil někdo pasáže s yggurštinou?

14.04.2018 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Autor otevřeně přiznává, že postavy jsou vymyšleny, což už bylo i u Nesnesitelné lehkosti bytí. Kniha se skládá se vzájemně ne úplně souvisejících kapitol. V knize kromě postav a mrtvých spisovatelů vystupuje i sám autor, který se setkává s postavami, které si vymyslel. Zajímavé pro mě bylo vyprávění o vztahu Goetheho. Jinak mi to přišlo až překombinované. Kniha je dobře napsaná, ale trochu mi vadí, že Kundera vše podává hodně jednoznačně až přechytrale. Zapsal jsem si ale řadu citátů, ke kterým se chci vrátit.

14.04.2018 4 z 5

Safa Safa Waris Dirie

Waris Dirie bojuje proti ženské obřízce a o tom celá kniha je. Natočila o ní životopisný film. Teď se vydává do Džibuti, kde žije holka (Safa), která ji hrála ve filmu. Hrozí jí totiž také obřízka a Waris ji chce zachránit. Detailně popisuje pár dní, která tam stráví. Člověk se dozví spoustu věcí o Africe a africké mentalitě a to bez příkras. V další části popisuje výlet Afričanů do Evropy, což pro ně je úplně jiný svět.

30.03.2018 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Zajímavá kniha která vypráví milostný příběh dvou lidí. Láska je přervána konkurentem, který jako agent STB dostane hlavního hrdinu do vězení a pak mu ještě svede manželku. Když se to dozví, tak se odstěhuje a odpustí jí, když už je příliš pozdě. Další linií příběhu je vztah dcery a jejího manžela a jejich syna. Příběh je přerušen několika příběhy/sny, které nesouvisí s hlavním příběhem, ale jsou zajímavé.

18.03.2018 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Rozsáhlá kniha. Trochu mě nudily náboženské pasáže, ale jinak se mi kniha líbila. Je to dobře napsáno. Je to plno neuvěřitelných událostí (vlastně i Owen je dost nerealistická osoba). Člověk se doví dost o Americe v době vietnamské války. Přesto Svět podle Garpa je podle mě lepší.

29.07.2017 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Skvělá kniha. Viděl jsem před tím film a tak jsem znal děj. Film se knihy hodně drží. Kniha obsahuje navíc hlavně příběh zpěváka Fontana, jestli se nepletu ve jménu.

01.07.2017 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Kniha se dobře čte. Je docela vtipná psaná s nadsázkou. Příběh je hodně nerealistický o tom, jak opuštěná manželka v důchodovém věku začíná nový život a překvapivě se jí daří. Obsahuje podle mně zbytečně smutnou scénu. Přišlo mi, že autor nevěděl, jak knihu ukončit, to to vyřešil dost vychytrale. Doporučuji jako oddychovou nenáročnou četbu.

29.06.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příliš nechápu tak vysoké hodnocení. Hodně jednoduchý a krátký příběh člověka, který sázel stromy. Tím proměnil pustinu, ze které lidi utíkali, na ráj. Příliš mě to nezaujalo.

29.06.2017 1 z 5

Transfer Transfer Bianca Bellová

Krátká kniha čtyř povídek, které spojuje prostor letiště, kde se potkávají lidé. I postavy z povídek jsou trochu propojeny. Je to napsané tradičně velmi čtivě. Pro mě je už několikátá kniha od Bellové, co jsem četl. Přesto souhlasím, že po nějaké době člověk na ty příběhy a myšlenky zapomene.

21.03.2024 4 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Krátká povídka o letci, který se ztratí při letu o Vánocích. Čte se docela dobře. Od určitý chvíle jsem tušil, jaký bude ten mysteriózní závěr, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Knížečka je doplněná spoustou ilustrací.

21.11.2023 4 z 5

Citlivá místa Citlivá místa Anna Gavalda

Četl jsem po povídkách Tyhle fragmenty od Bellové a tahle knížka je výrazně slabší. Povídky jsou docela dlouhé. Hned u první povídky se mi moc nelíbilo, jak je jazykově napsaná, ale možná je to částečně překladem. Některé povídky jsou hodně dojemné, až mě to přišlo trochu vykalkulované a přehnané.

07.12.2021 3 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Je to výborně napsaný . Přečetl jsem vzhledem krátkosti za dva dny. Příběh disfunkční rodiny mě vtáhnul. Byl jsem napjatý, jak to dopadne, ale ten konec mě šokoval a taky trochu zklamal. Zkrátka mi to moc nedávalo smysl nebo to pro mě bylo přehnaný.

07.11.2021 4 z 5

Východ, Západ Východ, Západ Salman Rushdie

Kniha se skládá ze tří částí. V první části Východ jsou tři povídky, které mě bavily a byly z exotického neznámého prostředí. V druhé část Západ jsou také tři povídky, které se mi zdály slabší a hlavně povídku inspirovanou Shakespearem jsem málem ani nedočetl. Třetí část Východ, Západ se znovu skládá z tří povídek a je opět zajímavější. Jde o zajímavou ale dost náročnou četbu. Navíc mě asi úplně nesedí formát povídek.

30.01.2021 3 z 5

Madona zabijáků Madona zabijáků Fernando Vallejo

Kniha je krátká, ale nečte se úplně snadno. Starší hlavní hrdina se vrací do rodného Medellínu v Kolumbii a cynicky komentuje či spíše nadává, jak se vše změnilo k horšímu. Najde si mladého milence a s ním chodí od kostela ke kostelu a cestou přibývají mrtvoly. Zajímavé je, že to dost vyčítá nevzdělaným chudákům, kteří se přistěhovali z vesnic do města a tam se množí a zabíjejí. Autor si nebere servítky.

27.12.2020 3 z 5

Fotograf Fotograf Emmanuel Guibert

Zajímavá kombinace komiksu a fotografií. Jde o příběh fotografa, který dokumentuje misi Lékařů bez hranic v Afghánistánu v r.1986. Komiks vypráví příběh, jak putují přes hory z Pákistánu, pak samotnou misi a dobrodružný návrat. To je doplněno skutečnými fotografiemi, které jsou často malé a černobílé, ale i tak stojí za shlédnutí. Zaujalo mě, když vedoucí mise říká fotografovi: "Nevím, jak dlouho tahle válka potrvá, ale je mi jasné, že čím déle trvá, tím víc dětí vykořeňuje, ničí a mrzačí a o to těžší bude s ní skoncovat." Co by asi říkala dnes.

21.06.2020 5 z 5