Ozzy86 Ozzy86 komentáře u knih

Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Stefan Zweig

Autobiografická esej o světě, který byl 2x zničen. Nejsilněji na mě zapůsobily nostalgické vzpomínky na Belle Époque, která byla násilně ukončena v červenci 1914 a období blížící se války po roce 1933. Cenný pohled současníka, který se považoval za Evropana a v době běsnícího nacionalismu už žít nedokázal.

05.09.2022 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Pojednání o historii i budoucnosti mezinárodních vztahů se stručnými dějinami všech relevantních regionálních celků. Kniha je psána v roce 2014, ale už tehdy Kissinger jasně rozpoznal hrozby sociálních sítí, tlak na okamžité rozhodování politiků bez jasné dlouhodobější vize i trend, kde si lidé nevybírají politika podle jeho programu, ale politik program podle lidí.

22.12.2020 5 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Emil Kintzl Šumavu miloval a na knize to je vidět. Ovládá umění zkratky. V krátkých kapitolkách o nejrůznějších šumavských místech, lidech a událostech vždy vystihne podstatu a umně propojuje minulost se současností.

07.02.2024 5 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

V době, kdy se většina Západu opájela „Koncem dějin“, sepsal Huntington varovnou geopolitickou knihu, která je cenným návodem, jak číst různé konflikty. Střety s islámskou civilizací předpověděl poměrně přesně. U vzestupu Číny podcenil otázku Tchajwanu a ústup Západu naštěstí není tak strmý, jak to před čtvrtstoletím vypadalo.

25.09.2023 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Zásadní kniha pro pochopení, jak komunismus deformoval společnost.

09.08.2019

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Autobiografický román z chudinského irského Limericku 30. a 40. let minulého století. Díky perspektivě dětského vypravěče jsou nelidské podmínky, v kterých Frank McCourt vyrůstal, často humorné i děsivé zároveň.

08.01.2024 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ideální letní dovolenková četba. Myslím, že se povedl hlavní záměr autora. A to vzbudit zvědavost a chuť cestovat a poznávat. Někde se zbytečně moc tlačí na pilu s vtipností. Situační humorné situace jsou vtipné v ten daný moment, ale převyprávěné už tolik nevyzní.

27.07.2022 4 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Spíše než o ucelený výklad jde o črty k různým historickým tématům. Knihu vnímám jako rozcestník, který má čtenáře přimět promýšlet zdeformovaný výklad českých dějin a nasměrovat k dalším pramenům.

14.03.2022 4 z 5

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

Román o neodvratně se blížícím zániku. Řád, symbolizovaný stárnoucím císařem Františkem Josefem, který je nesmrtelnou konstantou oproti měnícím se generacím, se pomalu drolí. Poručík Trotta, třetí pokračovatel svého rodu, se dostává na scestí, stejně jako celá monarchie. Děje je v knize pomálu, ale atmosféra neodvratného konce se zhmotňuje na každé stránce.

18.10.2021 5 z 5

Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Studie o příčinách Velké války, která bortí zavedené interpretace o výlučné vině Německa. Politici již léta vytvářeli situaci, která je v létě 1914 kunderovsky přerostla, udělala z nich pouhé statisty, kteří jen bezmocně sledují vývoj, který nezadržitelně spěje ke katastrofě.

22.01.2021 5 z 5

Neveselé, ale potřebné čtení. Autor čtenáře příliš nešetří. Snaží se ctít individualitu každé oběti a odosobněné velké cifry prokládá osudy jednotlivců. Dějiny jsou zpracované přehledně a pomáhají pochopit zrůdnou logiku svých tvůrců. Vůbec nechápu, jak je možné, že se společnosti na popisovaných územích nezhroutily a kromě Běloruska nyní fungují v demokratickém rámci.

13.03.2023 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Za mě velké zklamání. Čekal jsem analýzu české politické scény od První republiky po současnost, ale dostal jsem jenom prodloužený úvodník Respektu do knižního formátu. Není problém v tom, že bych s autorem nesouhlasil, ale v tom, že pro mě kniha nebyla vůbec přínosná a šlo pouze o souhrn obecně známých věcí bez originálního vhledu, který by donutil přemýšlet.

19.05.2022 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Dobrodružný román sepsaný především podle výpovědi Josefa Hasila poodkrývá situaci na Šumavské hranici po únoru 1948, kdy se z obyčejných kluků stávali agenti. Smutným koncem je nepřátelské přijetí v rodném kraji po roce 1989, kde ho místní nevidí jako bojovníka za svobodu, ale za příčinu utrpení mnoha nevinných lidí, které komunistická diktatura odsoudila za jejich pomoc Králi Šumavy.

02.02.2021 5 z 5

Na poště Na poště Charles Bukowski

Zpověď nihilisty, který se dostane do přísně organizovaného soukolí americké pošty. Bukowski sice pouze popisuje banální všednodennost, přesto se do knihy podařilo mezi řádky dostat existencionální hloubku.

08.01.2021 4 z 5

Neuvěřitelný Ivan Král Neuvěřitelný Ivan Král Honza Vedral (p)

Podtitul Neuvěřitelný zcela vystihuje příběh Ivana Krále. Biografie má neskutečně filmový potenciál, až se člověk zdráhá věřit, že tohle může být pravda. Zajímalo by mě, zda nejsou některé pointy v zájmu struktury knihy malinko poupravené. Škoda neuskutečněného comebacku s Patti Smith. Jo a Party Iggyho Popa je skvělá deska.

07.09.2020 4 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Příběh o hledání otce, potažmo schizofrenní identity celého Turecka. Pamuk si bere na pomoc dva dávné příběhy. V tom Západním o Oidipovi, který zabije svého otce je esencí změna, kde je staré nahrazováno novým. Ve východní legendě o Rostamovi a Sohrábovi, kde naopak otec zabije svého syna vidí východní despocie, kde je otec nesmrtelný a změna nemožná. Přesto závěrečné hodnocení není úplně jednoznačné a je cítit krásná nostalgie po mizejícím světě.

18.06.2020 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Viktoriánský Londýn od spodiny po smetánku. Autorovi se povedlo zachytit toto období bravurně, nicméně pořád jde "pouze" o příběh kurtizány, bez hlubší nadstavby.

03.05.2020 3 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Pošťák vždycky zvoní dvakrát z Paříže minulého století. Klasický naturalistický Zola a jeho další portrét úpadku, tentokráte na téma zločin a trest.

27.12.2019 4 z 5

Mor Mor Albert Camus

Camusův příběh z Alžírského města Oranu zasaženého morovou epidemií je geniální syntézou beletrie s filozofií. V alegorickém románu zkoumá a pitvá reakce člověka na situaci, která ho svojí velikostí absolutně převyšuje.

04.10.2019 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Třetí pokus o sblížení z tímto spisovatelem opět nedopadl. Hlavní hrdina intelektuál, který není schopný žít normální život a navazovat vztahy. Velké dějiny kolem něj probíhající jsou nesmyslné, bez jakékoliv vazby na realitu. Kvalitní jazyk, ale autor žije v mimoběžném vesmíru s mým.

09.08.2019 3 z 5