Overdead Overdead komentáře u knih

Yorrân I: Poutník Yorrân I: Poutník Jan Dobšenský

Ohromne veľké dielo - toto ma napadne keď počujem slovo Yorran. Táto kniha je obrovská, obsiahla, detailná - nádherná. Zo začiatku trochu vystraší spŕška mien a názvov, ale časom si na to človek zvykne. Očakávajte viacej dejových liniek, zaujímavé postavy, nádherné prostredie s detailnými mapami a ilustráciami, bohatú históriu sveta a veľa dobrodružstva. Čo by niekomu mohlo trochu vadiť je, že hlavný hrdina je osudom vyvolený, takže všetko zvládne a v podstate všetko sa mu podarí. Na záver poviem len to, že Yorran - Poutník nie je uzavreté dielo, ale len začiatok obrovskej ságy.

13.02.2017

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jeremy Shackleton (p)

Kniha ma v celku zabavila a zo začiatku bola aj pútavá. V celku však musím povedať, že podľa mňa bol dej veľmi jednoduchý, miestami predvídateľný a zakončený miernym sklamaním. Navyše potom ako som počul na Světe kníh autora, ako sa povyšuje nad Sapkowského a Červenáka, následne tvrdí ako v Čechách a na Slovensku nikto nevie písať historickú fantasy, som od tohto čakal OVEĽA viac. V závere sa mi dostalo v celku sklamanie a ak toto má byť tá pravá historická fantasy, tak ďakujem neprosím...

11.09.2016

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Už od vydania Metra 2033 som obrovským fanúšikom tejto série. Metro 2033 doslova milujem, 2034 ma taktiež bavila, i keď bola trochu slabšia, a teraz je tu Metro 2035. Prvé dielo ma nadchlo hlavne kombináciou úžasnej, temnej atmosféry s rozoberaním filozofických otázok ohľadom ľudstva. Metro 2035 však zrazu úplne túto atmosférickú časť vyškrtlo, spochybnilo "paranormálne" udalosti predošlých dielov a nahradilo ich čistou filozofiou.

Táto zmena priniesla v mojich očiach hlavne sklamanie, ale ešte väčšie sklamanie prišlo vo forme premeny hlavného hrdinu Arťoma. Arťom bol trochu naivný, ale dobrosrdečný a odvážny hrdina prvého dielu. Teraz sa však z neho stal ukričaný, každému nadávajúci, s ničím nespokojný blbec. Nový Arťom ma od počiatku hneval a občas ma svojím správaním privádzal až do nepríčetna.

Aj napriek týmto, aspoň v mojich očiach, nedostatkom, prinieslo nové Metro nie len pohľad na nové a zaujímavé časti Moskovského metra (rôzne nové stanice, nepreskúmané tajné úsek, ďalšie časti zdevastovaného povrchu), ale taktiež uzavrelo aj kapitolu Arťomovho života a začalo sa pýtať "správne a logické" otázky ohľadom tohto post-apokalyptického sveta.

Na koniec je možno aj dobré, že táto séria končí. Podľa môjho názoru sa nový štýl písania tohto autora do sveta Metra, ktorý vytvoril v prvom dieli, vôbec nehodí. Aj keď som dostal zaujímavý príbeh, odhalil nové oblasti a dostal odpovede na pár otázok, už to proste nebolo Metro, ktoré mám tak veľmi rád.

26.08.2016 3 z 5

Páni draků Páni draků Richard A. Knaak

Zaujímavé, akčné dielo s poriadnym spádom. Žiadne nudné začiatky, proste sme hneď vrhnutý do víru udalosti v Dračej ríši. Táto kniha obsahuje všetko, čo od dobrej knihy zo série Dragonrealm chcieť môžme. Máme tu všemocnú mágiu, Temného koňa a jeho spoločníka, drakov, boj,... :D Toto dielo je rozhodný must-have pre fanúšikov série a odporúčam ho každému kto má chuť na niečo krátku, akčné, pohodové.

22.02.2015 5 z 5

Pomalé skúmanie ticha Pomalé skúmanie ticha Patrick Rothfuss

Hmmm, veľmi zaujímavá kniha s originálnym príbehom, ktorý zároveň ani nie je príbeh. Chýbajú mu dialógy, chýba konflikt, akcia,... proste všetky prvky klasického príbehu. Odráža iba obdobie 7 dní života Auri, ktorá čaká od jednej návštevy Kvotheho na tú ďalšiu. POZOR aj napriek hodnoteniu a prvým vetám mi toto dielo v celku učarovalo. Jedná sa o akísi zvláštny pohľad na ešte zvláštnejší svet tej najzvláštnejšej a najosamelejšej postavy. Príbeh obsahuje jedinú postavu a zvyšok sú neživé veci, ktoré sú však lepšie ako niektoré postavy v iných dielach, čo je naozaj divné (nie nečakajte veci ako z Disneyho Krásky a zvieraťa!). Je to proste dielo, ktoré si buď zamilujete alebo nie. Ja som si ho ZAMILOVAL. Najviac ma dostalo varovanie autora na začiatku, že "táto kniha nemusí byť pre Vás" a na konci sa ospravedlňuje každému komu sa kniha nepáčila! K tomu všetkému je obohatené o krásne ilustrácie a rozhodne si ju prečítajte až po prečítaní kníh Meno Vetra a Strach múdreho muža, ináč ani tu trochu čo tam je nepochopíte.

(je to niečo zvláštne, čo musíte skúsiť, nejaká recenzia Vám nedá dosť informácii. Sám som ju najprv odsúdil, ale teraz môj názor vidíte sami - 3/5 aby som nebol nefér k iným diela)

17.02.2015 3 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Zaujímavý začiatok ešte zaujímavejšej série, ktorá je už v tejto dobe považovaná za klasika. "Predok" sérii ako Píseň ledu a ohně sa nám ukázal v trochu rozťahanom prvom diele s epickým koncom.

16.02.2015 4 z 5

První čarodějovo pravidlo První čarodějovo pravidlo Terry Goodkind

Začiatok úžasnej série. Autor vytvoril zaujímavý príbeh, kde sa z obyčajného lesného sprievodcu stáva hrdina, ktorý má ako jediný schopnosť zachrániť svet pred krutým tyranom. Kniha je živá, akčná a rozhodne Vás nebude nudiť. Postavy sú rôznorodé, zaujímavé, ale niekedy aj vtipné. Ich psychika sa s postupujúcim príbehom vyvíja a mení. Prítomnosť "jedného" hlavného hrdinu s výbornými opismi, či už prostredia alebo udalostí, nám dáva úžasnú príležitosť vžiť sa do deja. V knihe sa vyskytuje veľa otázok, na ktoré dostaneme odpovede až v ďalších častiach série, preto väčšina z nás hneď siaha po druhej časti. Kniha je pútavá, originálna a zaujme skoro každého, až na "Gandalfa" na obálke je to jedno z najlepších literárnych diel aké som kedy čítal!

15.02.2015 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Ako by som zhrnul popis tejto knihy?:" Hrubá, kniha s nevýraznou a pre veľa ľudí rozhodne nezaujímavou obálkou, ktorá skrýva v sebe poklad. Avšak tento poklad nie je pre každého, ale komu učaruje tak tomu daruje zaujímavý svet, zaujímavý príbeh a pár krát ho rozhodne šokuje! Zabaví ho na dlhší čas, ale pokoj mu už nedá, lebo vždy bude chcieť viac!"

07.01.2015 4 z 5

Ohnivý drak Ohnivý drak Richard A. Knaak

Ohnivý drak, hmmm, čo naňho povedať? Je to proste začiatok voľne naväzujúcej série s originálnymi prvkami. Na začiatok, nečakajte nič svetoborné. Kniha je jednoduchá, hlavný hrdina v podstate neporaziteľný, mágia všemocná,... Sú to v podstate veľmi primitívne prvky, avšak túto knihu mám tak rád, že jej dám 5/5. Je to jedna z prvých sérii, ktoré som z fantasy žánru čítal. Dej sa zdá byť veľmi rýchly a príliš akčný, ale podľa mňa je toto ideálna kniha pre nenáročných čitateľov, ktorý hľadajú niečo jednoduché kvôli relaxu. Je tam plno akcie a taktiež pár veľmi zaujímavých postáv (pre mňa sú to Shade a Temný kôň). Samotný svet má taktiež niečo do seba. Osobne túto sériu mám rád, i keď viem, že niektorým dielam v podstate nesiaha ani po päty. :)

28.12.2014 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Keď som videl túto knihu na pultoch môjho kníhkupectva tak som ju proste musel mať, ale po jej prečítaní prišlo mierne sklamanie. Atmosféra knihy nebola miestami tak dobrá ako v 2033, chýbala mi cesta na povrch, taktiež kniha obsahovala niektoré pasáže, ktoré mohol autor viac rozpísať a nakoniec čo ma asi najviac sklamalo bolo Smaragdové mesto (nechcem spoilovať, ale tí čo ste to už prečítali viete čo mám na mysli). Ale z pohľadu fanatika do tejto knižnej série a do tohto sveta musím povedať, že aj napriek niektorým chybám som s knihou spokojný. Dozvedel som sa osud jednej zaujímavej postavy, vypočul som si nové legendy z metra, spoznal nové anomálie/monštrá, a proste bolo tam toho celkom dosť, čo sa mi na tej knihe páčilo preto z mojej strany 4/5. :)

24.12.2014 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Osobne si myslím, že až po prečítaní tejto knihy človek pochopí pravú genialitu Johna R. R. Tolkiena. Keď uvidí skutočnú veľkosť jeho sveta, celú históriu od úplného začiatku, keď uvidí koľko vecí pomenoval vo svojich jazykoch, ktoré sám vytvoril a koľko krát to ešte v histórii tohto sveta zmenil, až vtedy si človek uvedomí aká ohromná jeho myseľ musela byť a aký úžasný poklad po sebe zanechal! Však len pomyslite na to, že tento svet formoval v jeho hlave už od mladého veku a na papier ho dostal až v pokročilom veku a myslím si, teda som si istý, že keby mu bol dopriaty dlhší život, dočkali by sme sa ďalších knižných "Silmarilov"!

24.12.2014

Silo Silo Hugh Howey

Táto kniha ma zaujala hlavne preto, lebo mi to na prvý pohľad trošku pripomínalo knihu Metro 2033. Nejakú chvíľu som váhal, ale nakoniec som sa odvážil do toho skočiť a rozhodne to neľutujem.
... viac na: http://overdeadbooks.blogspot.cz/2014/11/silo-recenzia.html

22.12.2014 5 z 5