oskli oskli komentáře u knih

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Tak u téhle dánovky mi nestačil poslech, ale musela jsem do knihovny i pro papírovou klasiku (bohužel v češtině). Protože některé dialogy jsem si prostě musela ještě najít a přečíst je svému muži, abych je nepopletla. Baví mě děj, baví mě zápletky a vyloženě miluju slovní přestřelky z kanceláře. Ten člověk je génius!

05.11.2019 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Úplně jsem zapomněla hodnotit, takže napravuji až teď, nějakou dobu po přečtení Mucholapky. Pořád stejně super. Akorát člověk žasne nad odolností vraždářského člověka co se alkoholu od božího rána týká. Jsou to evidentně tvrdí chlapi ze Slovenska :-) Mně tahle parta prostě baví a zápletky jsou pořád neokoukané, originální a zcela pohlcující. A díky poslechu audioknihy ani nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

15.10.2019 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Několikátá v pořadí mnou poslouchaná, ale dějově první. Vůbec mi nevadí, že to není detektivka jako taková, protože příběh samotný je skutečně výborný. Navíc dozvědět se něco o Krauzových začátcích na oddělení? No jasně, hrňte to sem! Burger a Hanzel jsou výborní, ačkoli i ti mají svá "ale" a skrytá tajemství. Myslím, že předrevoluční práci pohraničníků, státňáků a dalších složek není od věci si průběžně připomínat, jakkoli z toho při čtení mrazí. Za mě výborné čtení (poslech). Jasných 5*

05.08.2019 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Za mě další povedená detektivka od Dominika Dána, která se mi dostala do rukou. Sice jsem podle anotace celou dobu čekala, kdy se na scénu vrátí profesor Puskailer, ale když nedorazil ani na přednášku o rybičkách, pochopila jsem, že to byl trochu zavádějící text určený jen tak na uvedení do časoprostoru...
Samotný začátek knihy se mi neposlouchal úplně snadno, protože péče o nemocného v terminálním stádiu nemoci byla popsána velmi sugestivně (zvlášť pro poslech audioverze) a pokud máte někoho podobně nemocného v rodině, je to těžké zpracovat . Otázka eutanazie se tak průběžně táhne celou knihou až k jejímu samému závěru.
Kriminální případ je tentokrát skutečně předvídatelný, ale pořád dobrý. A naprosto jsem souzněla s Petrou a obdivovala ji, že Vratkovi nechrstla horké kafe do obličeje... geniálně popsaný druh lidského idiota.
Podtrženo sečteno: 4,5 hvězdy :-)

17.07.2019 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Tak tohle byla symfonie! Klobouk dolů, perfektní detektivka. A pokud vás stejně jako mě Dánovky zatím míjely, jděte do audioverzí. Marián Geišberg je výborný! Já začala Rudým kapitán, kde mě nadchl Martin Stránský. Zpočátku mi po něm v tomto příběhu bylo smutno, neb ty geniální dialogy policejních kolegů mu fakt šly, ale pak jsem si na Mariána zvykla... a až ho taky miluju.
Kniha je výborně vystavěná, dvě dějové linky nikde nedrhnou a posluchač/čtenář jen nerad a neochotně odchází, pokud zrovna musí. Tohle je kniha, u které si umím představit, že ráno vyrazím na koloběžce s příběhem v uších a večer se závěrem knihy dorazím do cíle. Dala bych to na jeden zátah. Prostě výborná kniha!

04.06.2019 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Ha! Moje první Dánovka, navíc v audio verzi, geniálně namluvená Martinem Stránským. Celé mi to sedlo jak prdel na hrnec. Obvykle jsem se už od rána těšila na to, až si půjdu večer zaběhat a ponořím se do té atmosféry. Ty dialogy! Ten sarkasmus! To je prostě fantazie. Navíc Stránský se v nich vyloženě vyžívá. Jeho podání ženských postav mi vyvolávalo na obličeji nejspíš dost dementní úsměv, ale co už. Běhám sama po lesích, tak to bylo všem jedno.
Celé to je prostě skvěle napsané. Estébácké praktiky, nejistá atmosféra po revoluci (kdo je vlastně kdo, s kým, proti komu...), do toho tajemno a templáři (sice bych si tohle klidně odpustila, ale spoustu věcí jsem si díky knize historicky spojila), na můj vkus zbytečně moc akční, ale když se pak zjevila Angela, musela jsem se smát. Závěr je prostě trochu úlet, ale přesto už teď vím, že mě čeká spousta běžeckých večerů s dalšími Dánovkami. Těším se na ně.

30.05.2019 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Ufff, tak tohle byl opravdu boj. Jako naprostá milovnice Adlera-Olsena nechápu, proč tuhle knihu vůbec napsal. První čtyři příběhy oddělení Q jsou pro mě geniální, strhující, s obrovským nábojem. Další dva (Marco a Nesmírný) byly slabší, ale dala jsem jim pořád pět hvězd. U téhle knihy ale nemůžu. Selfies jsou prostě úlet. Shrnula jsem to mamce jako "blábol s naprosto neuvěřitelnou a hloupou pointou", celý děj byl totálně nepravděpodobný, postavy nezajímavé, a to včetně příběhu chuděry Rose... Na mě kniha působí jako zoufalá splácanina, která není ani zajímavá, ani napínavá a bohužel tentokrát ani dobře odvyprávěná.

18.05.2018 2 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Skvělé, skvělé, skvělé! Carl mě prostě bavil a Asada jsem si přímo zamilovala. Jenom jsem doufala, aby se z něj nakonec nevyvrbil nějaký zloduch :-) Všechny postavy, i ty méně významné, jsou vykreslené tak, že se při čtení skoro zhmotňují. Kniha je dokonale chytlavá hned od samého začátku, dvě dějové linie se krásně prolínají, nic nepůsobí rušivě... člověk chce číst dál a dál, aby se dověděl víc a víc. Takhle má podle mě vypadat detektivka (že člověk nedokáže knihu odložit ani s přicházející půlnocí, ani s následujícími hodinami... i když moc dobře ví, že ráno bude litovat).

22.01.2017 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Úžasná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a vždycky jsem se už odpoledne těšila na večer, kdy knihu zase otevřu a strávím s Harrym pár napínavých hodin :-) Ale čím víc se blížil konec, tím víc mi připadalo divný, jak úplně zmizel původní hlavní podezřelý. Bylo mu věnovaných tolik stran a pak najednou ani slovo. Až pak se na konci objevil, skrytě... možná... nebo ne? Vůbec nevím, takže by to chtělo další díl!

13.01.2017 5 z 5

Půlnoční růže Půlnoční růže Lucinda Riley

Jedním slovem ÚŽASNÁ kniha :-) Podle obalu bych si knihu nikdy nevybrala, ale na základě hodnocení jsem ji zkusila a hned po pár stránkách mě chytila a nepustila. Tedy pouštěla jsem ji z rukou já, ale nerada. Perfektně napsaný příběh s dvěma dějovými linkami, dokonale popsané postavy, dialogy i popisy pozadí. Rozhodně nejsem čtenářka románů pro ženy, ale vím jistě, že od autorky si ještě něco dalšího přečtu. Nadchla mě.

14.07.2016 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kniha se četla jedním dechem. Pro mě velké překvapení. Na konci jsem byla vyloženě zklamaná, že už je konec. Dočetla jsem knihu před dvěma dny a přesto na ni během dne stále myslím. A to jinak nejsem čtenář fantasy :-)

06.07.2016 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

U knihy jsem zaznamenala velkou vlnu emocí, ale odmítla jsem cokoli číst, dokud si knihu nepřečtu sama. Přiznám se, že jsem zklamaná. Tohle téma mi nesedlo, nějak jsem ho autorce nevěřila, děj byl předvídatelný, až moc depresivní bez jiskřičky naděje. K tomu mi připadalo, že ani literární styl není takový jako v předchozích knihách, které se čtou samy a krásně plynou. Takže já knihu k přečtení nedoporučuji a vím, že se k ní nikdy nevrátím. Všechny předchozí autorčiny knihy jsou o úroveň výš.

27.11.2023 3 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

(SPOILER) To zase byla balada! Vím, opakuji se, ale Dánovky musím mít v audiopodobě, protože miluji ty autentické dialogy a strašně mě těší je slyšet, s tou úžasnou intonací. Pan Mňahončák je díl od dílu lepší, do chlapců z kanceláře se normálně vžívá :-) V jeho podání je poslech opravdu zážitek. A jak mi Mačacia stopa připadala slabší, tak tenhle díl mě bavil zase na 5/5.
Dva rozjeté případy, z nichž dotažený do konce je pouze jeden a na druhý si asi počkáme. Nevadí. Aspoň vím, že se můžu těšit. Já ty "chlapce z oddelenia vrážd" prostě miluju. Akorát teda tenhle díl mi strašně rychle utekl, nejradši bych si ho pustila ještě jednou :-)

26.09.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Tenhle díl byl trochu předvídatelný a klidně bych si v něm odpustila ten podrobný popis erotické scény, to v detektivce fakt nemusím, ale jinak mi kniha sedla do noty.

Poslouchala jsem v audioverzi, protože při čtení bych asi víc řešila, že je to celé vlastně děsně nepravděpodobné :-)

01.06.2022 5 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

(SPOILER) Skoro přemýšlím, jestli nejsem nějaká divná, když půjdu úplně proti hodnocení ostatních, ale já měla z knihy totální ujímání. Už jen obálka je příšerná a ke knize se vůbec nehodí. Věřila jsem (podle anotace a hodnocení), že mě obsah knihy nadchne. Ale nestalo se.
Začátek mi přišel fakt zajímavý, ale pak mě kniha začala neskutečně štvát. Důvodů bylo několik:
- celé se to táhlo, příšerně
- nepochopila jsem, proč jedenáctileté dítě vypráví nejen děj z díry, ale i popisy "vyšetřování", u kterých nebylo, proč to nebylo rozdělené
- iritovalo mě, že jedenáctileté dítě v knize mluví a myslí jako úplně naivní dítě šestileté (jak může dítě, které chce točit videa na Youtube říkat, že rodiče nemají dost penízků, nebo na jednu stranu používat slovo "advokát", ale pak taky "pan bezdomovec" a "pan doktor, co řeže do mrtvol")
- tohle všechno mě tak strašně štvalo, že jsem od třetiny knihy začala přeskakovat, abych se zrychleně dostala na konec a měla knihu za sebou

Takže u mě veliké zklamání a doufám, že Prameny Vltavy budou jiná pecka.

17.02.2022 1 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

(SPOILER) Druhý díl je možná ještě lepší než ten první. Když nebudu šťouravá a nebudu moc přemýšlet jestli tomu, kdo celou hru řídil, věřím. Jestli může mít někdo až takovou potřebu, aby vymyslel něco takového. A musím říct, že mi lezla na nervy ta vztahová linka mezi kriminalisty, ale i tak jsem si to užila. Audiokniha je opravdu parádní.

25.11.2021 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Další z knih, které bych nebyla schopná dočíst, ale audioknihu jsem zvládla, ač se skřípěním zubů. První třetinu knihy jsem trpěla a chtěla to vzdát. Příběh samotný je zajímavý, ale ta forma pro mě byla ubíjející. Formánkův styl mi nesedl a vím, že od něj už nic dalšího zkoušet nebudu. Vadilo mi, že v knize řeší svoje životní otázky, že na pozadí silného příběhu řeší svoje problémy. Kolikrát jsem měla chuť v zoufalství řvát, že koho to sakra zajímá. Kdybych chtěla číst o tom, jak Formánek neví co se svým životem, udělám to, ale proč to cpát do knihy o někom jiném?! Válečná část mi lezla na nervy snad nejvíc. Tam autor nacpal tolik klišé, tolik patosu, tolik svého ega. Celkově by knize sedl spíše trochu víc strohý styl, možná až reportážní. Nebo to jen vnímám jinak než většina čtenářů a chyba je ve mně? Vzhledem k vysokému hodnocení to vyloučit nemůžu, ale za sebe nemůžu dát více než tři hvězdy, ač pocitově to vnímám tak na 2,5.

07.05.2021 3 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi a nadchla mě. Následně jsem si pořídila papírovou variantu, abych zjistila, že dva příběhy chybí a jala se je dočíst. Záhy jsem zjistila, proč v audioknize chyběly (Plus a mínus, Strážce prahu). Za mě skuteční exoti, kteří mi nedali nic. Ničím mě nezaujali a jejich životní styl a postoje se mi zdají tak mimo, že ten druhý příběh snad ani nedočtu. Každopádně jsem ráda, že knihu mám.

28.04.2021 5 z 5

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit a to by byla škoda! Miluju styl psaní Tomáše Šebka. Je to stručné, výstižné, dramatické, hodně moc lidské a tak akorát odborné i emotivní. Dokonalá směs všeho, aby kniha jednoduše nadchla a předala to, co má být čtenáři předáno. Děkuji autorovi za zážitek a jsem ráda, že Jemen jsem si šetřila a třeba v létě ho vytáhnu. Kdybych měla přečtené všechno, bylo by mi smutno z toho, že se nemám na co těšit :-)

15.05.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tohle je jediný díl z těch klasických, které jsem dosud nečetla, protože jsem ho před časem viděla zfilmovaný. Film se mi nelíbil a měla jsem pocit, že knihu číst nepotřebuji. Ale pak jsem viděla film Vzkaz v láhvi (po přečtení knihy), který byl dočista jiný než kniha. Naznala jsem, že třeba to tak bude i se Zabijáky... a dala jsem jim šanci. Poslouchala jsem audioknihu.
Návrat ke starému dobrému Olsenovi potěšil, protože Selfies mě neuvěřitelně zklamaly. Tady je zase klasické blaho, když dojde na dialogy Asada a Carla, Rose v plné síle se k těm dvěma vřítí jako tajfun a nic nezůstane na svém místě. V ději samotném pak chybí pár vysvětlení, což mě docela naštvalo. Stejně tak přehnaný super akční závěr. Za to dávám hvězdu dolů.
Jinak má děj spád, výborně se čte, psychologie postav za mě na jedničku. Banda elitních spratků (a pak i dospěláků) vzbuzuje tak silné emoce, že se jednomu chce zvracet, když o nich čte. U Kimmie se přidává chvílemi soucit, ale na druhou stranu... i ona měla možnost volby.
Zabijáci prostě stojí za přečtení.

13.01.2020 4 z 5