oskli oskli komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Výborně vedené rozhovory, ze kterých mrazí. Knihu jsem poslouchala jako výborně zpracovanou audioknihu, ale nutně ji potřebuji papírovou. Tohle by měl mít doma každý. Navíc já věčně potřebovala z knihy synovi i muži citovat a nemohla jsem si vzít na pomoc knížku, abych citovala přesně. Další z knih, které si dám pod stromeček. A nejspíš nejen sobě.

21.10.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Příjemná detektivka, která na české poměry vyniká, ale celkově za mě spíš kategorie "neurazí, nenadchne". Čte se dobře, to v každém případě, ale jinak mi postavy moc neseděly a pořád jsem čekala něco jiného. Chování většiny postav mi přišlo málo uvěřitelné, na konci jsem postrádala vysvětlení některých záhad, které se v knize řešily. Moc se mi nezdálo ani to, že by se holka z děcáku, která nejezdí od mala, najednou díky učňáku stala takovým talentem, že by mohla jezdit v tréninku dostihové koně... a podobných nelogičností bylo v knize bohužel víc. Takže za mě tak 3,5*

21.10.2021 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Dobře načtená detektivka, od které člověk nerad odchází. Klevisová je pro mě na české poměry jednička, ale pokud nenapíšu hodnocení hned, jen těžko si vzpomínám na nějaký hlubší zážitek z knihy. Dobře se to čte nebo poslouchá, ale delší stopu příběh nezanechá. Nebo alespoň ve mně ne. Někomu také může vadit, že všechny knihy se odehrávají kdesi v pustině, na konci světa. Já mám takové pustiny ráda, ale už je to skoro ohrané téma a bylo by zajímavé, kdyby někdy autorka překvapila umístěním příběhu do civilizace. Ale to je spíš takové zamyšlení. Rozhodně je to fajn detektivka, která stojí za přečtení

09.03.2021 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Výborné! Petra Dvořáková píše prostě skvěle a já její knihy miluju.
První příběh znám z vlastního života a můžu potvrdit, že opravdu chvíli trvá, než člověk někoho s antisociální poruchou osobnosti odhalí. Pokud vás jedinec izoluje od lidí, kteří znají pravdu, tak systematicky vytváří takovou síť lží a manipuluje s informacemi tak, že ani opravdu inteligentní člověk nemá šanci. Poskládat si náznaky jako puzzle opravdu chvilku trvá.
Druhý příběh byl těžký. pro mě trochu nepochopitelný. Že se opravdu někdo nevěřící obrátí takhle úplně úplně? Pokud ano, tak mě z toho opravdu mrazí.
A třetí příběh byl smutný, beznadějný. Nevím, jestli úplně uvěřitelný, ale nemocniční prostředí popsané tak výborně, že jsem ho přijímala bez nějakého zbytečného pochybování nad tím, jestli opravdu někdo takhle může přemýšlet. Ale vlastně proč ne?

17.08.2020 5 z 5

Milé čtení, které nejdřív vypadá jako něco mezi červenou knihovnou, deníčkem a sbírkou podivných zkazek. Nepohltilo mě to hned, ale postupně si mě kniha získala a já si hlavní postavy úplně zamilovala. Opravdu milý příběh (opakuji se, ale tohle je hlavní pocit, který z knihy po půl roce od přečtení mám) na pozadí smutných událostí a celkově těžké doby. Kniha na léto jako dělaná.

14.07.2020 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Já i 9letý syn jsme byli nadšeni. Začala jsem číst večer já, ale syn knihu pak zhltl a já ji musela dočítat až po něm. První polovina knihy je pomalejší, ale druhá část se nedá odložit.

Kniha je o divných dětech, co nejsou vůbec divné, jen tak úplně nezapadají. Jsou jiné, ale rozhodně ne hloupé, a měly obrovské štěstí, že se potkaly. Moc se mi líbil jak příběh, tak styl Petry Soukupové, která mě prostě baví. Tuhle knihu si snad pořídím i domů. Tak moc se mi líbila.

18.05.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásná obálka a krásná kniha. Chvílemi jsem měla opravdu velký problém snažit se pro Svatopluka najít pochopení... a v některých chvílích to fakt nešlo. Každopádně jde o velmi silnou knihu vyvolávající velké emoce, ale ne takové ty prvoplánové. Tyhle jsou hluboké. Takové ty, které brnkají na něco uvnitř nás, na naše skrytá místa.
Rozhodně je to výborná kniha, kterou bych ale nedoporučovala číst v nějakém hodně melancholickém období. Určitě by pocity smutnu, úzkosti nebo beznaděje nevylepšila.

07.07.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka mě bavila moc. Příběh je docela bezútěšný, temný, pustý i hluboký... jako šumavské lesy. A to mokro a chlad člověk občas vyloženě cítil. Podobně jako v ostrovní sérii Petera Maye. Autorka má obrovský cit pro jazyk a vypravěčský talent. Do knihy jsem se ponořila a všechny cesty prošla s ní. A až do poslední stránky jsem doufala, že se hlavní hrdinka dokáže sebrat a zkusí svůj život přece jenom změnit. Nebudu prozrazovat, jak to dopadne, protože knihu určitě doporučuji k přečtení. Fakt si ji přečtěte, pokud už jste to neudělali.

18.02.2019 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Koukám, že hodnocení proti ostrovní sérii nic moc, ale mě kniha bavila moc. Díky tomu, že jsem ji měla tentokrát jako audioknihu, jsem radostně vybílila mnoho zdí a stropů našeho nového apartmánu. Děj má podobu tajemného labyrintu se sérií indicií vedoucích k nalezení odpovědi na otázku kdo a proč vraždil. Je to zase jiný Peter May, ale mě zase bavil. Ostrovní série je (pro mě) bezkonkurenční, ale k práci nebo v létě k vodě jsou Výjimeční lidé prima volbou, která potěší.

20.08.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Závěrečný díl trilogie je (pro mě) skoro tak skvělý jako první dva díly. Dějová linie nemá chybu, ale tentokrát mi chyběly popisy krajiny a takové to sugestivní líčení toho všeho okolo (i kdyby jen obyčejného deště a nízkých mraků). Ta atmosféra tentokrát nebyla tak mokrá, rašelinová a větrná (tím mě Peter May totiž úplně uhranul), ale přesto jsem byla smutná s každou stránkou, kterou jsem se blížila k závěru knihy...

04.04.2018 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Carl Morck opět nezklamal! A já si zamilovala kombinaci audioknihy (namluvil úžasně Igor Bareš) při běhání a večer klasické čtení v knize. Hodně mě to bavilo, ale pachatel byl v tomto případě skutečně hodně těžký kalibr... i když na druhou stranu, to co jsme se dověděli o jeho dětství, bylo dostatečně děsivé k tomu, aby bylo zřejmé, že normální člověk z něj vyrůst nemohl. Dialogy Carla a Asada tentokrát nebyly až tak perlivé, ale zase jim solidně sekundovala Rose, takže i odlehčení z té hrůzy vždycky fungovalo dobře. Kniha má skvělý spád, napětí se stupňuje, představivost jede na 100 % a člověk úplně cítí ten chlad a vlhkost v loděnici, i auru zla toho padoucha. Jussi je prostě geniální vypravěč, klobouk dolů.

10.04.2017 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Perfektně napsané. Rozhodně se chystám pokračovat v četbě dalších knih tohoto autora. Líčení závěrečného boje o kostel jsem musela číst dlouho do noci, knihu jsem nemohla odložit :-) Za sebe dávám 100 %

06.07.2016 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

(SPOILER) Myslím, že větší zklamání už letos s knihou nezažiju. Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Kniha má sice skvělé PR, autorka je velmi sympatická a máme společnou celou řadu věcí včetně rodinné historie a původu. Ale, a je mi to skoro líto to napsat, prostě neumí psát. A už vůbec ne detektivky. Anglická zahrada mi připadala příšerná a nebyla jsem schopná ji číst. Bohužel stejný dojem mám z téhle knihy. Vezmu to zase v bodech:
- není to detektivka, opravdu ne (žádné napětí negraduje, vyšetřovatelé jednají naprosto nelogicky, po chvíli to čtenáře skoro přestane zajímat)
- jazyk je naprosto otřesný (nechápu, proč v knize musí všichni mluvit nespisovně, navíc s nesmyslnými slovními obraty, které už dneska nikdo nepoužívá - např. "umrzlá nanynka s židovskou hvězdou" - proboha proč???)
- všichni jsou nesympatičtí, mluví, jednají a přemýšlí jako idioti (proč třeba bulvární novinářka zapalovala u domu oběti první svíčku po 80 dnech od nálezu těla???)
- nelogicky a nesmyslně skákající děj (80 dní po nálezu, 2 dny před nálezem, 5 dní po nálezu) - vůbec nechápu, k čemu to mělo být dobré

A mohla bych pokračovat v podobném duchu dál. Kniha mě tak strašně štvala, že jsem od poloviny musela udělat zrychlený přesun přes stránky, jinak bych ji vzteky zahodila. Jednu hvězdu dám asi za snahu, autorka údajně čerpala v řadě archivního materiálu, na což jsem se těšila. Já to v knize ale nezaznamenala, nic nového mi kniha nedala a myslím, že ten čas studia materiálů byl v knize naprosto nevyužitý. Mně se po zavření knihy hodně ulevilo a myslím, že na poli české detektivky zůstává neohroženou královnou paní Klevisová.

27.02.2022 1 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Tahle série mě opravdu baví! Opět šílený příběh s ujetým pachatelem, opět se týká dětí, opět se kolem sebe motají Huldar s Feyjou a opět se nedozvíme nic o Islandu. To poslední mě dost mrzí, protože mám úplně stejný pocit jako @boxas.
A taky musím říct, že tohle je snad jediná krimi série za poslední dobu, kde mi ta vztahová linka neleze na nervy a nepůsobí na mě rušivě. Jsou sví, se svými chybami a já jsem v těch příbězích s nimi ráda. Jdu na třetí díl :-)

24.01.2022 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Za sebe bohužel hodnotím trochu rozpačitě. Chvílemi mě kniha vtáhla, místy mi připadala lepivá a táhlá jako žvýkačka. Nějak jsem tomu rámcovému příběhu (současnost) úplně nevěřila a asi mě i rušil. Potenciál knihy vnímám jako nevyužitý, spíše klouže po povrchu, což je opravdu škoda.

Kniha je sice přirovnávána k Šikmému kostelu, ale s tím se naprosto neztotožňuji, Karin Lednická jde ve svých knihách mnohem víc do hloubky a příběhy jednotlivých rodin i popis reálií je úplně jinde. Takže jsem opravdu zvědavá na její pojetí životické tragédie a věřím, že má očekávání budou naplněna (nová kniha má vyjít v březnu).

20.01.2022 3 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Vůbec nechápu, že jsem se k deníku dostala až nyní! Každopádně jsem moc ráda, že jsem potkala audioknihu, která je zpracovaná naprosto úžasně. Člověk má pocit, že k němu opravdu mluví Anne, že mu vypráví své pocity, myšlenky i zážitky. Pro mě byla tahle kniha skutečný zážitek. Posluchačský, i čtenářský (papírovou knihu si rozhodně koupím také). Je neuvěřitelné, jak byla Anne talentovaná, jak dokázala formulovat myšlenky do psané formy, jak dokázala glosovat situace ze svého života. Na knize je úžasné i to, že zobrazuje rozpustilou, užvaněnou pubertální dívku, která během psaní dospívá a mění se. Někdy je Anne smutná, někdy zoufalá, ale ve většinu času je to dívka milující život, která měla být po válce šťastná.

19.04.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knihu jsem četla o Vánocích, ale zapomněla jsem ji hodnotit. Pořád si ale ještě pamatuju ten mrazivý pocit, tu beznaděj a obrovský smutek, který jsem při čtení cítila. Kniha je psaná výborně. Stroze a syrově. Navíc mému synovi je 10 let, takže je skoro ve věku Štěpána, když příběh začínal.
Pocit z knihy ve mně zůstal docela dlouho po dočtení, autorka má opravdu velký talent.

30.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Původně jsem myslela, že už nebudu nikdy číst z tohoto období a prostředí nic jiného než autobiografické knihy nebo příběhy skutečných pamětníků, ale udělala jsem výjimku. A nelitovala jsem ani vteřinu. Kniha je skutečně výborná. Neskutečně čtivě napsaná. Strohé jednoduché věty vystihují myšlenkové pochody hlavních postav a posunují děj, že nejde knihu odložit. Hlavně druhá polovina se odkládá fakt těžko. Zuzana a její dětský pohádkový život v cukrovém království, bezstarostné dospívání, které naruší smrt matky a následně zabavení majetku, nařízení, zákazy a hlad. Ale vše vyrovnává láska. Dokud nepřijde povolání k transportu. Pak už je Zuzanin život jen o přežití toho, co spousta lidí vzdala. O přežití pekla za pomoci štěstí a nekončící vůle. Po návratu peklo pokračuje. Jen v jiné podobě. A závěr knihy? Dává titěrný prostor pro naději, ale vzhledem k politické situaci v zemi, bych na něj moc nesázela.

01.02.2021 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Výborný Dán (jako obvykle), jen z tohoto dílu mrazí ještě více, než je u Dána zvykem.

03.08.2020 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Knihu je potřeba číst bez očekáváním nějakého dramatického děje, velkého příběhu v horách. To v knize nenajdete. Je to hodně komorní, hodně emocionální. V knize je obsažena poctivá směs všech chlapských emocí, přátelství, vztahů uvnitř rodiny a nejbližšího okolí... ale tak nějak pochlapsku. Hlubší emoce nejsou popsané, ty čtenář musí vnímat sám. Mě kniha nadchla a četla jsem ji dlouho po menších úsecích, abych si ji užila. Už teď vím, že až ji do knihovny vrátím, pořídím si vlastní a za pár let ji předám svému synovi.

26.03.2020 5 z 5