oskli oskli komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nejradši bych dala tak 6 až 7 hvězd! Pro mě naprosto úžasná kniha, překrásná. Mistrně nakombinovaná směs všeho krásného, řádně prolitá sarkastickým tónem a emocemi. Poslouchala jsem audioknihu a celou dobu se u mě střídaly stavy, kdy jsem se tlemila nahlas, kdy mi vlhly oči nebo jsem se připitomněle usmívala. A hlavně jsem si celou dobu přála, ať to nikdy neskončí. Bohužel skončilo. Ale já vím, že tuhle knihu nadělím své mamce, já si ji taky budu přát, půjčím ji pak všem svým sourozencům a kamarádům... ale nejdřív si ji hned o Vánocích přečtu já sama. Znovu. A pořádně si ji vychutnám. Oveho totiž musí každý milovat.

20.11.2017 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knihu jsem četla před rokem a teď hodnotím hodně s odstupem. Pořád ve mě doznívá pocit, že mě příběh pohltil, ale při čtení mi bylo většinou hodně smutno. Hlavního hrdiny mi bylo strašně líto, počáteční optimismus se měnil v peklo. A já mu přála, aby vše ustál a nějak se to celé zase uhladilo. Na druhou stranu, trochu jsem chápala i hrůzu sousedů, kteří žili s dětmi za plotem. Těžko říct, co by člověk cítil, kdyby byl na jejich místě. Jako čtenář máte jasno, ale reálně?

27.11.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Knihu jsem četla hned po Šikmém kostelu a vlastně nevím, která se mi líbila víc. V Podbrdských ženách asi nepřevládal takový pocit zmaru, ale na druhou stranu hlavně chvíle, kdy přišla kolektivizace a Emilčin boj s nemocí, se četly těžko. Strašně těžko.
Postavy, prostředí i vztahy jsou v knize vykresleny tak výborně, až jsem chvílemi měla pocit, že stojím přímo v kuchyni a nejradši bych do děje vstoupila a něco udělala.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

17.08.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jsem z vesnice, ale z tak malé, že podobné vztahy u nás nemohly vyrůst. Každopádně kniha je skvělá. Petra Dvořáková dokáže geniálně vykreslit postavy tak, že působí naprosto věrohodně. Většina osob nevzbuzovala ve čtenáři sympatie, ale na druhou stranu člověk naprosto rozuměl tomu, co se jim v hlavě honí a proč jednají tak, jak jednají.
Domů si tuhle knihu nepořídím, ale k přečtení ji vřele doporučuji.

13.07.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po spoustě let jsem knihu otevřela a během 3 večerů přečetla synovi (9 let). Vlastně vůbec netuším, jestli ty absurdní zážitky z malých planetek pochopil, nebo si jen užíval tu poetiku a nechal pracovat fantazii. Každopádně i jemu se knížka líbila. A já ke konci bojovala se slzami, abych mohla číst nahlas. Vždycky mě to dostane.

02.04.2020 5 z 5

Sto zázraků Sto zázraků Zuzana Růžičková

Neskutečný příběh! Opět člověk žasne nad tím, co člověk dokáže vydržet. Kde se v něm bere ta neskutečná síla? Stejný údiv vyvstává i nad tím, co člověk může dokázat, když má talent a vášeň pro něco, co ho naplňuje. Pro mě neskutečně lidská kniha, u níž jsem opakovaně žasla nad tím, že ji nenapsala česká autorka. A že je kniha úspěšná i ve Státech nebo v Británii, kde kapitoly z padesátých a dalších let museli chápat dost těžko.
Z knihy jsem opravdu unešená a už teď vím, že ji dvěma lidem dám jako dárek (jdu hned objednávat). Počítám, že kniha se brzy vyprodá a bude nesehnatelná.

22.01.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ufff! Tak tenhle Harry mě dostal. Jak mi Žízeň připadala taková nijaká, tohle byla panečku jiná káva. Úvodní vražda mě rozbila na cucky a já odmítala věřit, že fakt. Že to fakt je realita. A pak už to jelo a já podezírala střídavě dva pachatele z nichž ani jeden to pochopitelně nebyl a rozuzlení s tím pravým mě sejmulo. Geniálně zamotané a přitom vlastně úplně jednoduché. Nesbø je evidentně génius. Nebo úplný šílenec. Protože tohle normální smrtelník s běžnou mírou fantazie prostě nevymyslí.
Za mě výborný závěr HH série. Děkuji za zážitek.

25.06.2020 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Nemůžu dát třeba 8 hvězd? Pět je totiž málo! Perfektní příběh, neskutečně zajímavý (já o tom, že k nám přišlo tolik řeckých uprchlíků nevěděla vůbec nic), úžasně napsaný. Osudy několika řeckých rodin zaznamenané od šílených padesátých let do současnosti. Zpočátku byla atmosféra tísnivá, smutná a tak nějak bezútěšná. Jako doba, ve které se děj odehrával. Pak se ale po revoluci začala atmosféra měnit a posledních 50 stran jsem četla s mokrýma očima. Naprosto dojatá, plná emocí a pocitu čisté krásy, která mě naplňovala až do poslední věty. Ta kniha je tak nádherná! Hned si ji kupte nebo půjčte a pusťte se do čtení.

23.08.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová píše prostě skvěle. Její knihy teda nejsou nic na relax, většinou jsou zdrojem prima depky, a že se jí v téhle knížce dostane opravdu vrchovatě. Ale ten jazyk a to brilantní vnoření se do jednotlivých postav a prostředí, to je čtenářský zážitek. Jak mě zklamala Rekonstrukce, tak tady jsem si zase přišla na své. Všechny povídky jsou výborné, vlastně masochisticky přiznávám, že bych každou z nich ráda četla v mnohem delší podobě. Rozhodně doporučuji všema deseti.

09.05.2022 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Měla jsem v plánu napsat delší hodnocení, ale v podstatě bych se 100% shodovala s pisatelem pode mnou (TomHr), který mi mluví z duše. I já začínala Rudým kapitánem a i já té vraždářské bandě zcela propadla.
A ta úvodní symfonie s Robinem? Geniální! Dánovky poslouchám jako audioknihy a už jsem došla k tomu, že chybějící díly si musím přečíst. Ale jedině v originále, neb si neumím představit číst ty úžasné slovní přestřelky detektivů v češtině. Kuky je prostě krpec krpatý a nechci ani vědět, jak mu kolegové říkají v češtině :-)
V tomhle díle mi ale párkrát hodně zatrnulo, Dán bandu nešetřil a mě v některých chvílích bylo hodně úzko. Doufám, že se v příštím díle se všemi potkám...

19.04.2020 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Vůbec netuším, co mě to napadlo, že jsem vytáhla staré vydání po své tetě a rozhodla se zkusit ho číst synovi (skoro 9 let). Byla to skvělá volba! Já Gabru a Málinku milovala, četla jsem všechny díly mockrát, ale bála jsem se, jestli ten jazyk a nářečí dnešní dítě zvládne, a jestli syna budou holčičí příběhy bavit. Zbytečná obava! Zamiloval si je od první chvíle taky. A věty typu "Struhařisko má nový plpák" kolem sebe trousí, jak posmrkané kapesníky. Myslím, že ve škole ho mají trochu za exota, ale už jedeme druhý díl.

05.02.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tahle kniha pro mě byla obrovským zklamáním. Střídala jsem četbu a poslech audioknihy a celou dobu jsem si říkala, jestli to proboha mám zapotřebí. Knihu jsem dokončila jen proto, že miluji Backmana a proto, že knihu jsem si přála jako vánoční dárek. Ale bylo to utrpení. Vůbec nechápu, proč něco takového Backman napsal. Ove i Britt-Marie jsou taky pohádkoví, ale je to postavené na podivínech s obrovskou porcí nadhledu a humoru. Člověk se při čtení dojímá, i tlemí nahlas. Ano, i tam jsou velké charaktery, postavy se chovají extrémně kladně, mají velká srdce a v sobě spoustu lásky, ale nemoralizují a neberou se smrtelně vážně. Miluju je. Úplně nekriticky. A zaslouží si to.

Tady jsem to chtěla vzdát hned na začátku. Prvních 70 stran bylo úplně o ničem. Prostě omílání Medvědína a kecy o tom, jací jsou všichni lidi, co si všichni lidi myslí, jak všichni lidi reagují... A věci typu, čtyřleté dítě samo na bruslích a zjistí, že je děsný talent?! To jako fakt?! Nikdo mu nevezme brusle, nikdo nejde s ním, aby mu je zavázal... Prostě samo proti všem, doma se o něj nikdo nestará a ono se samo naučí ve čtyřech letech bruslit. Kdyby se to celé nebralo tak strašně vážně a Backman celou dobu nepoučoval a nehrnul jedno klišé za druhým, nemoralizoval v každém druhém odstavci, tak bych to skousla, ale tohle fakt ne. Zlí politici, hodní chuligáni, plné město správňáků, kteří se všichni ve vypjatých situacích chovají správně, nikdy nejsou sobečtí a udělají velké věci. K tomu připočtěme, jak se celou dobu dozvídáme, že se stane něco strašného, někdo zemře, dozvídáme se, co by bylo, kdyby... za 10 let. Možná bych tuhle prvoplánovou pohádkovou ždímačku emocí skousla, ale nesměla by tak moc generalizovat a tvářit se tak moc vážně. Navíc posledních 80 stran tvořila zase jen sláma, navíc strašně chytrá moralistická sláma.

Medvědín se mi líbil, ač i tam už to bylo na hraně, ale tohle pokračování ne. Vím jistě, že tohohle Backmana, ač mě to mrzí, už nikdy neotevřu.

11.01.2019 3 z 5

Skvělé čtení! Knihu jsem dostala darem od svého bratra a protože to bylo v době, kdy Staříka bylo všude plno, nějak se mi do něj nechtělo. Otevřela jsem ho až na začátku prázdnin, což bylo skvělé načasování. Tak pohodové a zábavné čtení už se mi do ruky dlouho nedostalo. Příběhy z minulosti sice vyžadovaly při čtení místy vyšší pozornost, aby se člověk v souvislostech neztratil, ale celkově to prostě bylo skvělé. Geniální! Zamilovala jsem si všechny hlavní postavy, včetně Soni :-)

19.07.2017 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Na knihu jsem se velmi těšila, ale přišlo zklamání. Asi jako když se těšíte na zmrzlinový pohár a dostanete napůl rozuštěnej nanuk. Příběh je naprosto předvídatelný, postavy bez hloubky a nějaké psychologie, nebyly pro mě uvěřitelné ani symaptické. Celé mi to připadalo takové klišoidní, chyběla mi hloubka příběhu, nějaký vnitřní rozpor, který bych u tohoto tématu čekala. Sama mám velkou část předků, kteří žili v šumavských Sudetech a byli odsunuti, tak jsem chtěla věřit, že se autor tématu ujal poctivě a šel trochu do hloubky. Bohužel nikoli. Za mě tedy byla kniha docela ztráta času.
Příběh se čte lehce, použitý jazyk je hodně jednoduchý, ale vlastně se mi to k tématu nehodilo. Těžší téma by chtělo jiné zpracování. A koraktura snad ani neproběhla. To mě iritovalo značně. Za sebe asi tohle čtení moc nedoporučuji, jsou lepší knihy, kterým věnovat čas.

15.12.2022 2 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Já můžu asi hodnocení u Dánovek kopírovat, neb se opakuji. Miluju je, miluju celou bandu, jejich slovní přestřelky před ranním rozdělením a všechno. Příběhy jsou uvěřitelné, kriminalisté se chovají logicky a navíc dostanu skvělou dávku humoru. Tenhle Dán byl navíc skoro mírumilovný, měřeno na stupnici Dánovek :-) Skvělé jako vždy.

17.07.2021 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Naprosto fantastická kniha, takový Orwell pro děti. Pro trochu otrlé děti, protože pohádka to opravdu není. Syn (necelých 10 let) knihu zhltl za tři dny a já stejně tak. Jonasův svět mě úplně pohltil, a od samého začátku mě děsil. Svět, kde vše funguje na systému pravidel, zákazů a vnějšího řízení. Bez nejmenší možnosti samostatného rozhodování o čemkoli. Taková absolutní černobílá totalita, z níž není možnost úniku. Vlastně je, jmenuje se VYŘAZENÍ. Vyřazení, jehož detailní popis mě strašil ve snech.
Tuhle knížku dám darem všem větším dětem, které mám v dosahu. A doufám, že si ji přečtou i jejich rodiče.

12.02.2021 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

(SPOILER) Jako nekritický milovník Dánovek nemůžu jinak než za pět. Určitě byly v sérii lepší knihy, ale určitě i horší. Tentokrát je děj situovaný opět do devadesátých let, Krauz je v plné síle, Váňa chystá raňajky a pronáší perly. A opět se snaží dostat ponožkového vraha. Všechno na něj totiž ukazuje. Nebo někdo chce, aby to tak vypadalo. Tentokrát předvídatelné od samého začátku, ale i tak jsem si (audio)knihu velmi užila, Martin Mňahončák je skutečně výborný.
Dánovky totiž musím mít ve slovenštině, neumím si představit číst nebo poslouchat ty geniální dialogy v českém překladu.

12.02.2021 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Přiznávám, co se týká Dánovek, jsem nekritická. Miluju celou partu, sedí mi i pan Mňahončák v audioverzi, takže si můžu užít dialogy a celou tu jazykovou symfonii. Kdybych chtěla být kritická, možná bych měla trochu výhrady k tomu, jestli byl tenhle díl úplně uvěřitelný, ale nechci. Za mě pořád výborný díl. Ale čtenář, který s partou žije už několik let, zná její historii, soukromé životy a vztahy a tak vůbec, dostane ránu. Mně to potkalo při běhání. Musela jsem zpomalit, polykat slzy a smrkat. Život není pohádka. A život v Dánovkách taky ne.

18.09.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Klobouk dolů před každým, kdo tohle dokázal přečíst! Já měla co dělat i s audioknihou, jaký mi to připadal blábol. Měla jsem opravdu sto chutí ji nechat být a sáhnout po čemkoli jiném. Jen z úcty k autorovi a jeho prvním knihám, které jsou skvělé, jsem to nevzdala. Ale byl to boj.
Tohle přece není oddělení Q! Autor už evidentně nevěděl kudy kam, takže po minulém "odkopání" Rose, tentokrát rozbořil všechno tajemno kolem Asada, což byla jedna z jeho hlavních devíz. K tomu zvolil atraktivní téma terorismu, hodně patosu, a aby Carl nepřišel zkrátka, i on dostal nějakou tu šokující novinku do života. Neuvěřitelně mě to nezajímalo a nebavilo, navíc od samého začátku obě linie byly totálně předvídatelné.
Autor vždycky pracoval s úžasnou psychologií postav, což v posledních knihách chybí. Tady jednoduše antihrdiny nastavil jako šílence bez nějakého pozadí, prostě terorista a blázen. Tečka. Proboha proč?
Kniha má poměrně vysoké hodnocení, což naprosto nechápu. Já se bohužel utvrdila v tom, že s radostí kdykoli v budoucnu otevřu Ženu v kleci, Vzkaz v láhvi nebo skvělou Složku 64, ale nové knihy už zkoušet nebudu. Nejsem masochista.

24.01.2020 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Moje druhá kniha po Lovcích hlav a pořád se nemůžu rozhodnout, která pro mě byla pocitově výš. Asi Syn. Zpočátku jsem se musela soustředit, abych se neztratila v postavách, ale pak už jsem neměla problém a nemohla se od knihy odtrhnout. Vykreslení postav mi přišlo naprosto perfektní a já jen s ubíhajícím dějem doufala, aby na konci knihy nepřišel nějaký hrozný masakr. Já tuhle knihu rozhodně musím mít doma, takže už jsem pověřila Ježíška :-) Doporučuji všemi deseti, myslím, že kniha musí nadchnout i další úplné Nesbø -začátečníky, jako jsem já.

20.12.2016 5 z 5