Osca Osca komentáře u knih

Bleděmodře pruhovaný Bleděmodře pruhovaný Tereza Tomanová

Tento román samozřejmě JE román pro ženy jak z nakladatelství Harlequine (nejspíš edice „Desire“, jelikož jsou tam i popisy vášnivých milostných scén), ale řemeslně velmi slušně zvládnutý, dovoluji si tvrdit, že autorka píše tak o dvě třídy výš než celá slavná Stephanie Meyer. Je vidět, že nejspíš má hodně načteno (a to i kvalitní literatury), takže s jazykem umí pracovat velmi dobře.Tento typ literatury je velmi oblíbený, navíc by se mohl líbit i ženám se solidním vzděláním i intelektem, které pouze (no, každý máme své špatné vlastnosti) ujíždějí na sladkobolné kýčovité romantice, protože by se mohly do hlavní hrdinky snadno projektovat – je to velmi vzdělaná (mj. ovládá několik jazyků) emancipovaná, samostatná a energická žena, která vyrostla v dosti mužském prostředí, takže má i některé mužské zájmy, ale zároveň je velmi ženská, ráda vaří a stará se o ty, které miluje, zvláště pokud potká svého „pana Dokonalého“. Tím je slavný hollywoodský herec britského původu (pro kterého byl předobrazem právě herecký představitel toho upíra ve Stmívání, kterému nemůžu přijít na jméno ), který se s hlavní hrdinkou velmi náhodně seznámí v době jejího studijně-pracovního pobytu v USA a pochopitelně se do ní vášnivě zamiluje, jelikož je to žena jeho snů, na kterou vlastně celý život čekal.
Každou čtenářku tohoto druhu literatury musí podobný hrdina dojmout – ty, které mají dojem, že také našly svůj mužský ideál, si budou zálibně „mlaskat“ nad tím, že ideální vztahy jsou přece jenom možné a tudíž jim to určitě vyjde, a ty ostatní budou snít o tom, že někoho podobného se všemi pěti (ne-li deseti) P určitě taky jednou najdou. Dále je tam motiv hrdinčiny poněkud temné minulosti a z ní plynoucích výčitek svědomí, samozřejmě problémy a překážky, které je nutné překonat, než vše dospěje do happyendovitého finále, sympatická postava nejlepšího kamaráda hlavního hrdiny i hrdinčiných bratrů – prostě samí mužští sympaťáci, kterým lze držet palce, aby i oni zdárně našli svou princeznu a byli s ní šťastní až na věky věkův amen. K tomu atraktivní prostředí, pro vzdělané a intelektuálněji zaměřené čtenářky literární odkazy a kousky cizojazyčné konverzace, pro vlastenecky zaměřené pak to, že všichni Američané i jiní cizinci jsou uchváceni tradiční českou kuchyní i českým pivem... prostě co si lze od knihy podobného typu přát víc?

01.12.2013 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Knihu jsem zvládl během víkendu, film následoval hned ten večer. obojí rozhodně doporučuji.

20.12.2015 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

PO přečtení šech komentářů, nemám, co bych dodal a neopakoval se. Prostě skvělé.

27.08.2014 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Třeba mi to nebudete věřit, ale i kdyby kolem toho nebyl takový humbuk, poznal bych, že tuto knihu psala žena. A líbila se mi. Víc než Harry, jsem už velký kluk.

27.04.2014 4 z 5

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Mám rád takovýhle typ knih. Přinutí člověka uvažovat nad detaily, nad úmyslem autora, nad autorem.

04.03.2014 4 z 5

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

Kromě toho, co napsala již dost výstižně Terry přede mnou, bych přidal nepochopenou ( a zbytečnou) mystifikaci s autorstvím a nepochopeným vykáním (snad aby to bylo celé ještě víc odcizené nějakým pozitivním emocím?) v jazyce, který vykání nezná. Ještě že většina těch nechutností není naturalisticky popsána, to bych asi taky nedočetl. Nejsem žádná "cíťa", ale takhle ubližovat dětem, protože nikdo dospělý tam kromě hlavní postavy nebyl, o tom prostě nemohu ani číst.

02.02.2014 1 z 5