Ortie Ortie komentáře u knih

La Saletta La Saletta Jan Zahradníček

Verše mají svůj význam, křik básníka. Víra a starý příběh... Těžké čtení veršů z těžké doby bylo asi nad moje síly, asi jsem ještě nedospěla do doby, kdy mě tyto volné verše zaujmou, kdy je budu se zájmem číst.

12.10.2019 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Lidé se nezajímají, dokud nejde o ně a slova jsou občas nejsilnější zbraně. Tolik pravdy ukryté v těchto několika stranách.

Pán much Pán much William Golding

Možná vše vypadá že začátku jen jako dětská hra a dobrodružství... Ale co vše unese lidská společnost? A není civilizace jen výmysl, který drží jako domeček z karet?

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Chvíli jsem si musela zvykat na jazyk, kterým je tato kniha psaná. Ale poklona překladateli, protože to muselo dát spoustu práce.
Příběh je děsivý a vhání do hlavy spoustu otázek, ale vlastně nenacházím odpovědi...
Je člověk vůbec dobrý, když nemá na výběr?

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Kniha je psána krásným jazykem. Dva lidé, láska a špatná doba. Sevření srdce, kterého se těžko zbavuje. Od začátku známý konec a stejně naděje, že nepřijde... Pláč.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Upřímně ze školy jsem čekala, že najdu mnohem více narážek na fašismus, ale překvapivě nikoliv... Objevila jsem mnoho jiného: přílišný konzum, otroctví, upozornění na válku, varování před překotným pokrokem, samozřejmě i zobrazení totalitních režimů (nejen fašismu), lidskou chtivost a společnost, nezájem o ostatní a mnoho dalšího.
Kniha byla úžasná, bavila mě jazyková hravost, satira, posměšné zobrazení společnosti. Mrazilo mě při představě, jak moc se v některých ohledech Čapek trefil.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a objevila v ní mnohem více a jiného, než jsem čekala.

30.08.2019 5 z 5

Anna In v hrobech světa Anna In v hrobech světa Olga Tokarczuk

Necítila jsem se zklamaná, ale asi jsem čekala více a ztrácela se, i když nápad vskutku skvostný, slova nádherná, šla vidět radost z psaní... Vlastně jsem si tuto knihu oblíbila, ale stejně jsem od paní Tokarczuk asi čekala více. Možná jsem čekala nějaký "wau efekt", který bohužel úplně nepřišel.

15.01.2019 4 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Písně Karla Kryla zbožňuji, obdivuji, často zpívám. Oceňuji je i jako básně, protože v nich můžu hledat, můžu číst a přemýšlet... Nejsou to jen písně, jsou to básně! Pří čtení mě mrazilo, chvílemi jsem se smála, chvílemi zpívala. Rozhodně stojí za přečtení!

10.01.2019 5 z 5

Jeřáby Jeřáby Jan Zahradníček

Příroda, jemnost a spousta obrazů, které jsou až k údivu. Přiblížení krás, které jsou všude kolem nás. Ale... Ale někde v pozadí se ukrývá strach a smutek, jisté sevření duše. Každopádně velice působivá sbírka...

10.01.2019 4 z 5

Příběhy, které pohladí a zahřejí... Vždycky rozzářily večer i po horším dnu a člověk se začal usmívat, mohl se zamyslet a opravdu nejlepší bylo číst tuto knížku s někým, občas se zastavit a jen tak si povídat, usmívat se.
Jinak na knihu jsem přišla náhodou, v textu jedné písně se zpívá: "Už hořela, když jsem v ní kopíroval (...)" Pak jsem jednou uklízela u babičky a nejednou koukám do knihovny, zaujal mě název jedné knížky: Už hořela, když jsem si do ní lehal. Knížka se mnou šla domů, protože mi připadalo skoro jako osud, že jsem na ní narazila a že se mi vybavila píseň, a rozhodně jsem nelitovala.

14.11.2018 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Nápad výborný, ale bohužel jinak mě to neuchvátilo, možná proto že jsem to nečetla s malýma dětma. Ilustrace moc úžasné, ale prostě celkově už mě opravdu nedokázala uchvátit. Ale stejně nelituji, že jsem se k této knize dostala, sice jsem ji nezvládla přečíst celou, ale asi se k ní ještě někdy vrátím.

10.05.2018 3 z 5

Zahradní a divoké bylinky Zahradní a divoké bylinky Reinhardt Hess

Příliš nového a neznámého mi to nepřineslo, možná je to tím, že jsem čekala více zajímavých bylinek a asi i receptů, přišlo mi, že sama od sebe jich znám více... Jeden dva recepty mě zaujaly, ale jinak žádný sláva. Ale myslím, že pro někoho, kdo teprve začíná s divokými bylinami by mohla být přínosná.

01.05.2018 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nádherně děsivá kniha, až přímo fascinující. Člověk stále očekává zdar a štěstí, ale nic z toho se nekoná, ale tak je to správně. Protože to ukazuje, jak by to mohlo zle dopadnout... Velice nadčasová kniha!

23.04.2018 5 z 5

Estetická lasička Estetická lasička Christian Morgenstern

Některé básničky byly naprosto geniální a neuvěřitelně originální... Nějak se mi chvílemi ani nechtělo věřit, že jsou to básně už více jak sto let staré.
Líbil se mi i překlad pana Hiršala, nevím, jak by básně vypadali v originálním zněním, ale takto se mi opravdu velice líbili a dobře četli, což musím ocenit.
Určitě se k některým básničkám ještě někdy vrátím a vychutnám si hru s jazykem.

04.01.2018 5 z 5

Potrat: historická romance 1966 Potrat: historická romance 1966 Richard Brautigan

Opět jsem byla uchvácena a rozhodně se necítila zklamána, jednoduchá a přesto fascinující příběh. Pozoruhodný popis obyčejného, kde nic je vším. Skvělé.

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Tato kniha byla druhým setkáním s paní Tokarczuk a musím říci, že zklamaná jsem rozhodně nebyla, kniha mě naprosto uchvátila.
Líbil se mi poetický styl vyprávění a ta lehkost.
Vlastně všechno má svůj čas a pro mě to byl úžasný Čas knihy.

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Knihu jsem četla zároveň s tím, co jsem se koukala na filmy, a tak jsem zvládala porovnávat a musím uznat, že zatímco filmy, mě příliš nezaujaly, kniha byla úžasná.
Líbil se mi fantastický popis, úžasný příběh i písňové texty, které jsem si prozpěvovala ve vlaku.
Myslím, že se ke knize zase někdy vrátím.

Černý pták Černý pták Paul McCartney

Na knize musím velice ocenit její česko-anglické vydání, je to skvělá možnost ihned ohodnotit překlad, nebo si jen jednoduše užívat radost z originálních textů.
Jinak musím uznat, že číst tuto knížku u řeky, zatímco vychází slunce je opravdu zážitek...
Neznám příliš písně Beatles, takže jsem tuto knihu vnímala spíše jen jako poezii, ale za to velmi pěknou, jednoduchou a srozumitelnou poezii. Mohla bych ji jen doporučit někomu, kdo poezii zrovna neholduje, ale rád by si přečetl nějaké hezké básně.

17.10.2017 4 z 5

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Kraťoučká, jednoduchá povídka... Po dočtení bylo okamžitě jasné poselství celé povídky, nebo si alespoň myslím, že hlavní poselství určitě. Piková dáma se mi četla dobře, byla psána jednoduše a vlastně vše bylo jasné. Jen tedy z postavy Hermana jsem měla během čtení trochu rozporuplné pocity, i když to byl možná autorův záměr, nebo jsem se jen příliš soustředila a hledala něco, co ani není...
Ale celkově na mně povídka nezanechala žádnou stopu. Původní dojmy vyprchaly snad ještě ten samý večer. Myslím, že to bylo způsobeno přílišným uspěcháním konce...

07.09.2017 3 z 5

Pouštní včela Pouštní včela Veronika Matysová

Námět možná i docela zajímavý... Ale velice nepoutavě zpracovaný, měla jsem, co dělat, abych knihu vůbec dočetla... Příběh mě nedokázal vtáhnout do děje a celkově mi prostě kniha nepřipadala dobrá... Docela škoda takovéto téma se dalo zpracovat mnohem lépe!

01.09.2017 2 z 5