Ophelie Online Ophelie komentáře u knih

Za soumraku Za soumraku Michael Cunningham

Cunningham prostě umí psát, jeho styl je jedinečný, vymazlený, poetický, filozofický, kdy tak lehkým jazykem čtenáři předkládá nelehká témata - krizi středního věku i manželství, otázku sexuality, stárnutí, smrti a smrtelnosti i pomíjivosti. Co mě bavilo poněkud méně byly pasáže ohledně umění (ale to nejspíš proto, že nejsem takový znalec). Krásná kniha s nevšední tématikou, která stojí za přečtení.

06.10.2022 4 z 5

Po Valentýnu Po Valentýnu Esther J. Ending

Teda musím říct, že tato útlá knížka předčila má očekávání. Vše je vyprávěno z pohledu Rain, přičemž je kniha velmi čtivě napsaná a od jisté doby (kdy je jasné, že dnem Valentýna se v minulosti něco stalo, ale Rain si nemůže vzpomenout co) nechybí ani napětí. Postupně se nám prostřednictvím vyprávění Rain odkrývá celý její příběh a osudy jejích sourozenců. Je pravda, že je v knize jeden "pošuk" vedle druhého (a nechybí ani incest), ale vzhledem k děsivé minulosti, kterou si všichni museli projít a neléčeným traumatům zasutým hluboko uvnitř, se tomu nedá ani divit. Podařený psychologický román či spíše novela s poněkud depresivním nádechem, ale skvěle napsaný. Stojí rozhodně za přečtení (pokud máte rádi tento žánr).

06.10.2022 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Po dočtení této knihy se cítím totálně emocionálně rozebraná. Ještě žádná kniha ve mně po jejím dočtení nezanechala tak hluboký otisk… Je to přesně ten typ knih, na které po jejich dočtení opravdu nikdy nezapomenete. Autorka umí opravdu skvěle a detailně popsat jednotlivé charaktery postav, vystihnout jejich psychiku tak, že se čtenář cítí, jakoby všechny, obzvláště hlavní postavy Willema a Judea, znal a prožívá tak vše naplno s nimi. Kniha je neuvěřitelně krásná a hrůzná a děsivá zároveň. Především když se čtenář postupně dozvídá celý Judův příběh – příšerné, čím si musel od raného dětství projít – tolik neléčené bolesti a traumat! Při čtení některých pasáží se mi dělalo až fyzicky zle, při čtení jiných pasáží mi tekly slzy… Možná tam na mě bylo až trošičku moc homosexuálních vztahů (skoro každý byl gay), ale to nijak neubírá na kvalitě této knihy. Pokud máte rádi psychologické romány, které jdou opravdu do hloubky (až na dřeň), rozhodně knihu doporučuji.

22.09.2022 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Kniha obřích rozměrů, kterou jsem si musela dávkovat, protože ji podle mě nelze přečíst naráz. Nejen vzhledem k počtu stran, ale i vzhledem k charakteristice informací a popisů. Hlavní hrdina Maxmilien Aue je příslušník SS, který postupně dostává vyšší šarže. Jeho cesta vede za období druhé světové války z Polska, přes Ukrajinu, Rusko zpět do Německa a končí v Berlíně. Dostal mě už počátek knihy, kdy Aue tvrdí, že je stejný jako my, že my bychom nejednali jinak a všechny oběti z války jen bezcitně líčí jako čísla, předkládá své statistiky. K lidem, obzvláště Židům, tak přistupuje vždy, kdy vede např. s ostatními příslušníky debaty na téma jejich vyhlazení. Baví se o tom, jak vylepšit metodiku zabíjení, jak vše zefektivnit, jako by vůbec nemluvili o lidech! A to mi přišlo hrozně děsivé. Ta bezcitnost, která se vleče celým vyprávěním. V knize je hodně krutosti, nechutnosti, zla, zároveň i zvrácenosti (hlavní hrdina je homosexuál, který miluje svou sestru, s níž došlo k incestu a zřejmě i zabil svou matku - to z knihy nevyplývá úplně zřetelně). Každopádně Litell vytvořil opravdu dílo! Od popisu hrůzných historických faktů a událostí (např. děsivá událost v Babim Jaru), přes hromadu filozofických, lingvistických, hudebních úvah (musím se přiznat, že tyto pasáže mě moc nebavily). Kniha je opravdu obsáhlá a při čtení se čtenář musí hodně soustředit. Jedná se opravdu o originální autorův výtvor.

19.09.2022 5 z 5

To To Stephen King

Jako milovnice Stephena Kinga jsem nemohla tuto jeho ikonickou knihu vynechat. A jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala (ačkoli mě trochu odrazoval počet stránek). Ale! To by byla veliká chyba nechat se odradit jejím rozsahem, protože King je prostě excelentní vypravěč, který sice zabředá do detailních popisů, ale právě to dodává jeho knihám to kouzlo, kdy se naprosto necháte pohltit vyprávěným příběhem. Hlavní hrdiny si úplně zamilujete, protože King umí opravdu bravurně vykreslit charaktery postav. Klub Smolařů je prototypem pevného přátelského pouta a celou dobu, kdy tato parta přátel bojuje s potutelným zlem v podobě klauna Pennywise jim držíte palce a vše prožíváte s nimi. Autor umí skvěle vykreslit temnou, strašidelnou, ponurou atmosféru příběhu, při čtení jsem měla kolikrát husí kůži a tajila dech. Městečko Derry jsem viděla před očima, jako bych tam se Smolaři byla taky. Stephen King není nadarmo označován za mistra horroru a musím uznat, že opravdu právem. Skvělá kniha, kterou si znovu ráda přečtu (až mi bylo líto, když jsem dočetla poslední stránku knihy, tak moc jsem se s partou Smolařů sžila). Rozhodně kniha, kterou si milovníci horroru musí přečíst!

19.09.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Wow! Je to tedy kolikrát opravdu hodně drsné, až nechutné čtení (po dočtení asi nepozřu několik dní žádné maso), ale na druhou stranu, popis zpracování masa na jatkách byl výstižný, akorát zde se jednalo o lidi - a když to čtete s tímto vědomím, dělá se vám trochu šoufl (alespoň na mě to tak působilo). Musela jsem si dokonce dávat pauzu od čtení (porcování, lov lidí a především gravidních samic, týrání zvířat) - je zde opravdu hodně temných témat, ale s tím jsem do čtení šla. Po přečtení anotace jsem si říkala, že je to tak šílený, ale zároveň velmi originální, nápad - uzákoněný kanibalismus. No a ten konec - to jsem opravdu nečekala, pro mě dost šok, musela jsem ještě nějakou dobu po dočtení "rozdýchávat". Knihu bych klidně zařadila i mezi horrory, je opravdu děsivá, ale velmi dobrá. Rozhodně doporučuji přečíst a udělat si svůj vlastní názor.

08.08.2022 5 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Od první stránky mě příběh Lilky pohltil. Kniha je velmi čtivá, nechybí ani náboj erotiky ;-) a myšlenka Pink Tatoo je podle mě v tomto žánru originální. Super kniha nejen na léto.

28.07.2022 4 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Tak toto byla opět jízda. Na knihu jsem se po přečtení prvního dílu moc těšila a musím říct, že jsem vůbec nebyla zklamaná. Cyrus je prostě po všech stránkách sympoš a osud Evie je v druhém díle zase o něco víc poodhalen, ačkoli po dočtení zůstává ještě plno nezodpovězených otázek (že by do třetího dílu? :-)). Knihu nelze než doporučit, ale udělejte si dostatek času - začtete se a nemůžete přestat, dokud to nedočtete :-D

15.07.2022 5 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Napínavé čtení, cca po dvou třetinách jsem již odhadla konec a taky že jo :-) Ale i tak se jedná o dobrý psychologický thriller na jedno odpoledne.

09.06.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha je bezesporu další úžasný autorčin skvělý počin. Smekám pomyslný klobouk, protože toto vše nastudovat, prostudovat, pročíst, vypátrat…to opravdu muselo zabrat neskutečně moc času a energie. Autorka umí tvořit opravdu originální a velmi kvalitní romány. Pouze bych možná v knize ubrala na vložených dobových dokumentech (reálných či smyšlených - to ví sama autorka), ale občas toho bylo až zbytečně moc a “rušilo” to plynutí té více románové linky. Čtení z Tobiina deníku a příběhu Leny mě bavilo nejvíc. Každopádně se jedná o knihu, kterou lze určitě doporučit. Díky ní jsem se toho dozvěděla mnoho o nelehké situaci křesťanů a především řeholnic v dobách komunismu.

07.06.2022 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Nádherná i smutná kniha, která se čte jedním dechem. Ostatně jako všechny knihy od této autorky. Je velmi smutné, co se dělo v minulosti, jak nepohodlní lidé, především ženy, byly “odklízeny” a posílány do blázinců, ačkoli byly naprosto zdravé. A jak tam bylo s nimi i ostatními pacienty zacházeno… Izzy jsem fandila celou dobu, neměla to vůbec lehký holka a zvládala se se vším “poprat”. Konec mě dojal k slzám. Více takových knih ;-) Rozhodně doporučuji.

28.05.2022 5 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Kniha se mi moc líbila, dobře se četla, děj hezky plyne, vyprávění z pohledu více postav mi nevadilo a pasáže kurzívou udržovaly napětí, při čtení chcete vědět, co se Simonovi a Bethany stalo a jaký podíl na tom měla Helena? Musím říct, že konec a odhalení celého příběhu mě dostal. Kombinace šoku (no ty kráso) a i slz (dojetím). Knihu rozhodně doporučuji (líbit se bude asi více ženám).

21.05.2022 5 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Čtivý psychologický thriller s nečekaným rozuzlením na závěr. Ačkoli občas bylo vyprávění Helen a Rachel matoucí, včetně kurzívou psaného textu z Greenwich Parku, vše se v závěru knihy propojí a vysvětlí. Brilantní závěr, doporučuji.

17.05.2022 3 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Super napínavé krimi, začtete se hned od první stránky a prostě musí číst dál a dál. Postava Evie coby tajemné dívky bez minulosti, která pozná, zda někdo mluví pravdu nebo lže přidává knize na originalitě. Cyrus mi byl velmi sympatický (i tím, že je psycholog). Rozuzlení na konci nečekané. Šup sem s dalším dílem :-)

11.05.2022 5 z 5

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Kniha se četla dobře, prolíná se vyprávění minulosti a současnosti ze života Anity, ženy závislé na sexu, je jím doslova posedlá a ani jeden den bez něj nedokáže fungovat. Nymfomanie jí doslova zničila život, nemluvě o ohrožení jejího zdraví (pohlavní nemoci). Je to zajímavé nahlédnutí do života osoby posedlé touto závislostí. Sexu je v knize požehnaně, ale není hlavní složkou vyprávění. Závěr je otevřený, snad s nadějnou vyhlídkou do budoucna…

08.05.2022 3 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Jeden z opravdu těch lepších krimi thrillerů. Kniha se četla dobře, nechybí napětí ani (pro mě tedy rozhodně) překvapivé rozuzlení. Sayer mi byla sympatická, některé věci však zůstaly neobjasněné, ale počítám, že to bude v dalších dílech série. Knihu rozhodně lze doporučit.

06.05.2022 4 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Románové zpracování života a děsivých činů vražedkyně Belle Gunnesové. Kniha je opravdu velmi čtivá, na závěr autorka upřesňuje, co je založeno na skutečnosti a co je fikce. Ačkoli při čtení kolikrát opravdu mrazí (šílené, co vše byla schopná jedna žena spáchat), knihu rozhodně doporučuji k přečtení, stojí to za to, já se tedy nenudila ani chvilku.

02.05.2022 5 z 5

Zmizím ve tmě Zmizím ve tmě Michelle McNamara

Kniha věnující se velmi podrobně násilníkovi a vrahovi známém pod přezdívkou Golden State Killer, spíše tedy jeho ohavným činům. Novinářka Michelle McNamarová má můj obdiv za její čas a energii věnované pátrání po vrahovi. Škoda, že během psaní knihy tragicky zemřela a nedožila se jeho dopadení. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

28.04.2022 5 z 5

Případ Kláry P. Případ Kláry P. Jan Vavřík

Kniha se četla sama, kdybych měla na čtení více času, byla by dočtená už dříve. Vyprávění Terezy a Kláry mě zcela pohltilo. Je to opravdu silný a smutný příběh, leč ke konci s kapkou naděje snad na lepší zítřky. Hrůza, jak drogy ničí životy… O to intenzivněji na mě příběh při čtení působil, když si člověk uvědomí, že byl autor při psání knihy inspirován skutečností…brrrr. Pět hvězd za mě bez debat.

17.04.2022 5 z 5

Víc už se nedozvíme Víc už se nedozvíme Donal Ryan

Ačkoli se jedná o útlou knížku, obsahově za mě na pět hvězdiček. Za neobvyklý příběh a zpracování, i po stránce lingvistické. Kolikrát to bylo až takové mírně depresivní čtení (jak se Melody snažila “vyrovnávat” se svým činem, životem i těhotenstvím), závěr nebyl sice úplný happy end, ale končil jistou nadějí… Kniha určitě stojí za přečtení.

10.04.2022 5 z 5